Anglické království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anglické království
Kingdom of England
 Heptarchie
 Danelaw
 Království Wessex
 Království Northumbrie
 Velšské knížectví
 Powys Fadog
 Powys Wenwynwyn
927–1649
1660–1707
Anglická republika 
Království Velké Británie 
Britské impérium 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
hlavní město:
obyvatelstvo
státní útvar
vznik:
927
zánik:
1707 - Zákon o unii
Státní útvary a území
Předcházející:
Heptarchie Heptarchie
Danelaw Danelaw
Království Wessex Království Wessex
Království Northumbrie Království Northumbrie
Velšské knížectví Velšské knížectví
Powys Fadog Powys Fadog
Powys Wenwynwyn Powys Wenwynwyn
Nástupnické:
Anglická republika Anglická republika
Království Velké Británie Království Velké Británie
Britské impérium Britské impérium

Anglické království (anglicky Kingdom of England) byl samostatný stát, který existoval v letech 9271707. Zahrnoval asi dvě třetiny území jihu ostrova Velké Británie a množství malých ostrovů v jeho okolí. Anglie jako sjednocený stát má své kořeny v 9.10. století. Ovládnutí Walesu Normany v letech 10671283 (formálně stvrzené roku 1284) zajistilo jeho kontrolu Anglií a zajistilo platnost anglických zákonů i na jeho území. Anglické království se sloučilo se sousedním Skotským královstvím zákony o sjednocení z roku 1707 a vzniklo tak Království Velké Británie.

Anglické království nemá přesné datum založení. Vzniklo ze sedmi anglosaských království (označovaných také jako Heptarchie) – Východní Anglie, Mercie, Northumbrie, Kentu, Essexu, Sussexu a Wessexu. Invaze Vikingů rozbila základy království. Obnovení moci nad původním územím v roku 927 králem Ethelstanem je považováno za počátek sjednoceného království.

Anglické a skotské království se roku 1603, poté co se nástupcem Alžběty I. stal skotský král Jakub I., staly personální unií. Obě země zůstaly samostatné, ale byly spojeny jedním panovníkem, který měl dva tituly – byl králem anglickým a králem skotským. Tato situace se změnila poté, kdy byly skotským a anglickým parlamentem přijaty v první polovině roku 1707 zákony o sjednocení. Byl ustaven institut jednoho panovníka sjednoceného státu a jeden parlament (parlament Velké Británie).

Královské sídlo se původně nacházelo ve Winchesteru, ale i Westminster a Gloucester byly považovány, za místo působení panovníka srovnatelného významu jako Winchester. Westminster se stal de facto královským sídlem ve 12. století. Londýn tak byl hlavním městem Anglického království, poté Království Velké Británie (17071801), Spojeného království Velké Británie a Irska (1801 - 1922) a posléze až do dnešní doby i Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Heraldika[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kingdom of England na anglické Wikipedii.