Bitva u Naseby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva u Naseby
konflikt: Anglická občanská válka
{{{alt}}}
Zlomové vítězství Armády nového typu (New Model Army) parlamentaristů nad armádou roajalistů v bitvě u Naseby
trvání: 14. červen 1645
místo: Naseby, Northamptonshire, Anglie
výsledek: rozhodné vítězství parlamentaristů
strany
Anglie parlamentaristé roajalisté
velitelé
Thomas Fairfax
Oliver Cromwell
Henry Ireton
Philip Skippon
Karel I. Stuart
Ruprecht Falcký
Jacob Astley
Marmaduke Langdale

síla
  • 4 100 jezdců,
  • 3 300 pěšáků
ztráty
400 mrtvých a zraněných 1 000 mrtvých a zraněných,
4 500 zajatých

Bitva u Naseby byla klíčovou bitvou první anglické občanské války. 14. června 1645 byla hlavní armáda krále Karla I. poražena parlamentaristickým vojskem vedeným Thomasem Fairfaxem a Oliverem Cromwellem.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Karel I.

Na počátku roku doporučovali Karlovi rádcové zaútočit na parlamentaristickou armádu (New Model Army) dokud se ještě formovala. Nicméně princ Ruprecht, nedávno jmenovaný generálem královské armády a tak i hlavní Karlův vojenský poradce, navrhoval místo toho pochodovat na sever země a spojit se se skotskými spojenci. Královská armáda tedy vyrazila na sever, i když byla oslabena o oddíly (včetně 3000 členů jezdectva), které měly chránit západní část země a pokračovat v obléhání Tautonu.

V té samé době vojenská komise parlamentu vyslala Fairfaxe, aby obléhal Oxford, královo válečné sídlo. Zpočátku Karel tento záměr přivítal, ale poté, co obdržel zprávu, že Oxford nebude schopen dlouho vzdorovat, vyrazil Fairfaxovi naproti. Aby ho zmátl, napadly jeho síly vojenskou posádku v Leicesteru. Poté vyrazil směrem na jih k Oxfordu. Vyslal posly k veliteli oddílů, které nechal na západě země, aby se k němu připojili, ale ten neprojevoval příliš nadšení pro tento postup.

Parlament byl informován o ztrátě Leicesteru a nařídil Fairfaxovi, aby se utkal s hlavní královskou armádou. Podle tohoto pokynu Fairfax vyrazil 5. června z Oxfordu severním směrem. Jeho přední oddíly se střetly s královými vojáky 12. června u Daventry. Fairfax se, s posilou Cromwellovy jízdy, která nedávno dorazila, rozhodl zaútočit na královo vojsko. Král musel přijmout bitvu, protože jinak by měl Fairfaxe neustále za zády.

Bitva[editovat | editovat zdroj]

Plán bitvy
Oliver Cromwell
Rekonstrukce bitvy
Památník bitvy

Obě strany se utkaly na pahorkatině poblíž Naseby. Bitva skončila rozhodným vítězstvím parlamentaristů, kteří rozprášili královské vojsko. Fairfax poté 18. června osvobodil Leicester. Hned poté postupoval se svým vojskem na jihovýchod, aby osvobodil i Taunton a dobyl roajalisty obsazenou západní část země.

Královské vojsko bylo u Naseby zničeno a Karel ztratil svou zkušenou pěchotu (včetně 500 důstojníků), dělostřelectvo a velké množství zbraní. Nikdy se mu už nepodařilo sestavit armádu takových kvalit.

Parlamentaristům se také podařilo ukořistit Karlova osobní zavazadla s korespondencí, která ukazovala na jeho záměr hledat podporu v katolickém Irsku a katolickými panovníky na kontinentu. Zveřejněním této korespondence se zvýšila podpora parlamentaristů mezi veřejností a během roku byla první fáze občanské války ukončena jejich vítězstvím.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of Naseby na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]