Puritáni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Galerie známých puritánů 17. století

Puritáni (anglicky puritans od pure, čistý) byli přívrženci radikálních protestantských skupin působících v anglicky mluvících zemích od 16. století. Původní puritáni hlásali potřebu „očisty“ nauky a bohoslužeb ve smyslu kalvinismu a kladli důraz na soukromou zbožnost a veřejnou mravnost. Přeneseně se slovo používá i jako obecné označení skupin či jednotlivců s přísnými a asketickými názory na morálku.

Presbyterní směr[editovat | editovat zdroj]

Představitelé presbyterního směru si novou církevní správu představovali jako vícestupňovou. Sbor měl být spravován volenými staršími (laickými) a kazateli a podléhat vyšším orgánům. Hlavním protagonistou tohoto směru byl Thomas Cartwright.

Kongregační směr[editovat | editovat zdroj]

Kongregační neboli independentský směr neuznává závislost jednotlivých církevních obcí (congregations) na jakékoli vyšší instanci kromě samotného Krista, nejsou tedy závislé na jakékoli církevní nebo státní moci. Tento směr se násilně prosadil za Olivera Cromwella.

Kongregacionalističtí separatisté[editovat | editovat zdroj]

Odmítali myšlenku být shora zavedenou církví a vytvořili princip smlouvy věřících. Takovýmito separatisty byla i posádka lodi Mayflower s jejich smlouvou Mayflower Compact.

Baptisté[editovat | editovat zdroj]

Baptisté jsou další větví puritánství, která zachovává značnou autonomii jednotlivých sborů.

Kvakeři[editovat | editovat zdroj]

Kvakeři odmítají dokonce i kazatelský úřad.

Související články[editovat | editovat zdroj]