Sussex (království)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Království Jižních Sasů
Sūþseaxna rīce (ang)
 subrománská Británie
 Haestingas
477825 Wessex 
geografie
Mapa
Británie okolo roku 800
Chichester, Selsey (sídlo jihosaského biskupství)
obyvatelstvo
národnostní složení:
staroangličtina (Ænglisc)
státní útvar
vazalství:
WessexWessex Wessex (686726, 827860)
MercieMercie Mercie (771796)
státní útvary a území
předcházející:
subrománská Británie subrománská Británie
Haestingas Haestingas
následující:
Wessex Wessex

Sussex (staroanglicky Sūþseaxna rīce, tj. království Jižních Sasů, anglicky Kingdom of the South Saxons) bylo jedním ze sedmi anglosaských království, jehož hranice se shodují s původním královstvím Regnense a pozdějším hrabstvím Sussex.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle Anglosaské kroniky se v roce 477 vylodilo vojsko pod vedením Elleho v místě zvaném Cymenes ora a porazilo místní obyvatele. Je zaznamenána i další bitva na místě Mearcredes burne roku 485 a roku 491 vyplenil Elle se svým synem Cissou hrad Pevensey a pobil všechny jeho obyvatele. Elle je popisován Bedem jako první vůdce, který ovládl své spolubojovníky, ale konkrétní data nemusí být úplně přesná, protože kronika byla napsána o několik století později.

Až do roku 607 neexistují záznamy o Sussexu. V tomto roce se utkal Ceowulw z Wessexu s jižními Sasy. Roku 681 se Wilfrid z Yorku na své pouti z Northumbrie zastavil v Sussexu, aby si tady odpočinul a zůstal zde až do roku 686 a obrátil jeho obyvatele na křesťanství. Podle Bedeho byl král Edelweath již dříve pokřtěn v Mercii. Tento král později věnoval Wilfridovi půdu pro založení opatství v Selsey, které se stalo sídlem biskupů jižních Sasů a působilo až do roku 1075.

Krátce nato byl ale Edelweath zavražděn a království bylo vypleněno východosaským princem Caedwallou. Ten byl ale vyhnán dvěma šlechtici Berthunem a Andhunem, kteří se ujali vlády v království. Roku 686 se Sussex účastnil v útoku na Kent ale po neúspěchu jejich území přešlo pod správu Wessexu.

Údaje o dalším období jsou jen útržkovité. Z počátku 8. století existuje několik listin vydaných králem Nodhelmem, ale jejich přesné datum nemusí být přesné. Roku 825 se podrobil Sussex Egbertovi a byl ovládán královstvím Wessex. Zdá se, že o něco později byl spravován spolu s Kentem.

Roku 1009 hrál důležitou roli v politice země Wulfnoth Cild, správce Sussexu. Plavba lodí, jejímž byl velitelem, dopadla katastrofálně. Lodě se v bouři dostaly na pobřeží a jeho muži je spálili, což znamenalo zkázu anglického loďstva a roku 1011 Sussex spolu s větší části jižní Anglie ovládli Dánové. Wulfnoth byl otcem Godwina, který byl jmenován roku 1020 hrabětem z Wessexu a po jeho smrti byl jeho následníkem jeho syn Harold (později král Harold II.).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kingdom of Sussex na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]