Východní Anglie (království)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Království Východních Anglů
Ēast Engla Rīce (ang)
Regnum Orientalium Anglorum (la)
 subrománská Británie 6. století918 Wessex 
geografie
Mapa
Mapa království Východní Anglie 6. století918
obyvatelstvo
národnostní složení:
anglosaské (původní),
katolické (Anglosasové),
staroseverské (Dánové)
státní útvar
státní útvary a území
předcházející:
subrománská Británie subrománská Británie
následující:
Wessex Wessex

Východní Anglie (staroanglicky Ēast Engla Rīce, tj. Království Východních Anglů, latinsky Regnum Orientalium Anglorum) bylo jedním z raně středověkých sedmi anglosaských království. Bylo pojmenováno po vlasti Anglů v oblasti severního Německa a zahrnovalo Norfolk a Suffolk. Po svatbě východoanglického prince Etheldreda se stal součástí království i Isle of Ely. Po tomto království je pojmenován region Východní Anglie.

Království bylo založeno asi roku 520 spojením jižní a severní části oblasti obydlené Angly v předchozím století. Po krátkou dobu, po vítězství roku 616 nad Northumbrií, se stala Východní Anglie nejmocnějším královstvím Anglie a jeho král se stal svrchovaným pánem Anglosasů. V následujících čtyřiceti letech ale byla dvakrát poražena Mercií a to vedlo k jejímu oslabení až do roku 794, kdy dal panovník Mercie Offa zabít jejího krále Ethelberhta a ovládl Východní Anglii sám.

Británie okolo roku 800

Nezávislost království byla obnovena úspěšnou vzpourou proti Mercii v letech 825827. V listopadu 870 Dánové zabili krále Edmunda a ovládli království. Sasové obnovili vládu nad Východní Anglií roku 920, ale znovu ji ztratili v letech 10151017, kdy byla dobyta Knutem Velikým.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kingdom of the East Angles na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]