Cerdikovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wessexové
Wyvern of Wessex.svg
země Wessex, Anglie
tituly král Wessexu, král Anglie
zakladatel Cerdic z Wessexu
rok založení 519
konec vlády 1066
poslední vládce Eduard III. Vyznavač

Wessexové známí také jako Cerdikovci byla dynastie, která vládla království na jihozápadě Anglie známému jako Wessex. Rod byl u moci od 6. století (zakladatelem byl Cerdic z Wessexu) až do sjednocení anglických království.

Zástupci rodu se v době od panování Alfréda Velikého, tedy roku 871, do vlády Edmunda II. (1016) stali vládci celé Anglie. Toto období britských ostrovů je známo jako anglosaské, ačkoliv vláda anglosaských králů byla často narušována dánskými panovníky z oblasti Danelaw. Sven Vidlí vous pro sebe zabral v letech 1013 a 1014 anglický trůn. Sven a jeho pokračovatelé vládli Anglii do roku 1042. Mezi lety 1042 a 1066 nastala znovu doba vlády anglosaských králů. Posledním králem z roku Wessexů byl Eduard III. Vyznavač.

V bitvě u Hastingsu v roce 1066 se rozhodlo o tom, že králové Anglie budou nadále Vilém I. Dobyvatel a jeho potomci. Anglosaský pokus o návrat k domácímu panovníkovi (Edgar Ætheling) byl neúspěšný. Edgarova neteř Matylda Skotská se provdala za Vilémova syna Jindřicha I., čímž dočlo ke spojení obou rodů.

Literatura[editovat | editovat zdroj]