Sven Vidlí vous

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sven I. Vidlí vous
král Dánska, Norska a Anglie
Sven Forkbeard
Sven Forkbeard
Doba vlády 9861014 Dánsko
10001014 Norsko
10131014 Anglie
Narození cca 960
Dánsko
Úmrtí 3. únor 1014
Anglie
Pohřben Katedrála v Roskilde
Královna Gunhilda Vendská?
Sigrid Storråda?
Potomci Harald II. Dánský, Knut Veliký
Otec Harald Modrozubý
Matka Gyrid Olafsdottir
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sven Vidlí vous, někdy také Sven I. Dánský, (cca 9603. únor 1014) byl králem Dánska, Anglie a části Norska. Byl vikinským vojevůdcem a otcem Knuta Velikého. Po smrti svého otce Haralda někdy na konci roku 986 nebo na počátku roku 987 se stal králem Dánska.

... duchem ďábelským podnícen počal kouti mnohé pikle proti otci svému, chtěje ho zbaviti trůnu pod záminkou, že jest stár a nedosti rázný, a pak úplně zničiti v Dánsku vykonané dílo na vinici Páně...
— Helmold z Bosau[1]

Roku 1000 se stal spolu s Erikem Hakonssonem vládcem téměř celého Norska. Po dlouhodobém dobývání a krátce před svou smrtí se roku 1013 stal i králem Anglie. Jeho otec Harald byl prvním skandinávským králem, který přijal křesťanství a podle historiků byl pokřtěn i Sven.

Dobytí Anglie[editovat | editovat zdroj]

Podle kronikáře Johna Wallingforda († 1214) se Sven účastnil na útocích na Anglii v letech 100205, 100607 a 100912, které měly pomstít masakr dánských obyvatel v Anglii z listopadu 1002 Ethelredem II. Ethelred nařídil pobít všechny Dány žijící v Anglii s výjimkou těch, kdo žili na území Danelawu. Zdá se, že v účasti na těchto taženích měl Sven i osobní zájem, protože mezi oběťmi masakru byla i jeho sestra Gunhilda. Některé prameny ale uvádí jako důvod Svenovy účasti to, že jeho finanční situace nebyla dobrá, protože musel platit velké výkupné. Během nájezdů na Anglii získal velké finanční prostředky a roku 1013 byla jeho armáda dobře vybavena pro invazi.

Současná Peterboroughská kronika uvádí, že Sven se svou flotilou dorazil na konci července do Kentu. Velmi rychle prošel Východní Anglií do ústí řeky Humber a podél řeky Trentu až ke Gainsborough. Hrabě Uchtred a všichni šlechtici z Northumbrie, podobně jako obyvatelé Lindsey později i zástupci pěti hlavních měst Danelawu vyjádřili Svenovi svou podporu. Každé hrabství mu věnovalo záruky. Když zjistil, že všichni tito lidé jsou mu oddáni, nařídil, aby mu zajistili potravu a koně. Z hlavní částí svých vojsk vyrazil na jih, zatímco zbytek armády zůstal pod vedením jeho syna Knuta. Poté co překročil Watling Street, vydal se do Oxfordu jehož obyvatelé se mu podrobili. Odsud vyrazil na Winchester a dále na Londýn.

Uvádí se, že Londýňané spálili mosty přes řeku Temži, Sven utrpěl velké ztráty a musel ustoupit. Sven vyrazil na Walingford, přes Temži do Bathu, kde se zůstal nějaký čas. Zde se mu poddal Aethelmaer se svými lidmi. Londýn odolal dánskému útoku, ale zůstal osamocený a izolovaný od okolí. Sven byl, poté co Ethelred utekl na konci roku 1013 do Normandie, přijat jako anglický král. Londýn se mu nakonec podrobil také a Sven byl na Vánoce korunován.

Svenovým sídlem bylo Gainsborough, odkud začal organizovat své obrovské království, ale brzy nato 3. února 1014 zde také zemřel. Jeho balzamované tělo bylo dopraveno do Dánska a bylo pohřbeno v chrámu v Roskilde. Jeho nástupcem na dánském trůnu se stal jeho starší syn Harald. Vojáci jeho flotily ale prohlásili králem jeho druhého syna Knuta. Angličané poslali pro Ethelreda, který po svém návratu z Normandie na jaře roku 1014 dokázal vypudit z Anglie Knuta a stal se podruhé jejím králem. Knut se vrátil do Anglie roku 1016 kdy již byl králem Dánska, Norska a části Švédska.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sweyn Forkbeard na anglické Wikipedii.

  1. Vyhubení Slovanů pobaltských. Slovanská kronika bošovského kněze Helmholda. Praha: Šolc a Šimáček, nakladatelská společnost s r. o., 1925. S. 69. 
Předchůdce:
Harald I.
Znak z doby nástupu Dánský král
985/986–1014
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Harald II. Dánský
Předchůdce:
Harald I.
Znak z doby nástupu Norský král
985/986 – 995
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Olaf I. Tryggvason
Předchůdce:
Olaf I. Tryggvason
Znak z doby nástupu Norský král
10001014
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Olaf II. Norský
{{{co}}}
Předchůdce:
Ethelred II.
1013 - 1014
Sven Vidlí vous
Nástupce:
Ethelred II.