Frederik II. Dánský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frederik II. Dánský
král dánský a norský
Portrét
Frederik II. v roce 1581
Doba vlády15591588
Titulyvévoda šlesvicko-holštýnský
Narození1. července 1534
Haderslev
Úmrtí4. dubna 1588
Slagelse
PředchůdceKristián III.
NástupceKristián IV.
ManželkaŽofie Meklenburská
PotomciAlžběta
Anna
Kristián IV.
Ulrich
Augusta
Hedvika
Jan
DynastieOldenburkové
OtecKristián III. Dánský
MatkaDorotea Sasko-Lauenburská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frederik II. Dánský (1. července 1534, Haderslev, Dánsko4. dubna 1588, Slagelse) byl dánský a norský král (1559–1588). Jeho panování je charakterizováno růstem královských financí, jenž mu dovolil budovat zámky a paláce.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Frederik se narodil jako nejstarší syn, druhý z pěti dětí krále Kristiána III. Dánského a jeho manželky Dorotey Sasko-Lauenburské. Narodil se do neklidné doby, kdy jeho otec byl pro své luteránské vyznání značnou částí obyvatelstva odmítán. Po Kristiánově vítězství v občanské válce, známé jako Hraběcí válka, byl Frederik v roce 1536 jmenován princem následníkem Dánska. V roce 1559 Kristián III. zemřel a Frederik nastoupil na trůn.

Měl vojenské sklony a zájem uspořádat ekonomický rozvoj a zvýšit vojenskou moc svého království, především námořní moc v Baltském moři. V roce 1559 dosáhl svého prvního vítězství dobytím Dithmarschenu, regionu vzdorujícího uznat dánskou nadvládu, a to při společné operaci se svým strýcem Adolfem Holštýnsko-Gottorpským. To ho přivedlo k angažmá v Severské sedmileté válce (15631570), zbytečném konfliktu s jeho bratrancem Erikem XIV. Švédským, který poškodil jak Dánsko, tak Švédsko.

Pro první léta jeho vlády byl charakteristický vzrůst nepřátelství se Švédskem, který vyústil ve výše zmíněný ozbrojený konflikt - Severskou sedmiletou válku. Frederik počítal s podporou početných žoldnéřských německých jednotek, již i získal, ale válka nebyla úspěšná. Z důvodů špatné organizace nemohl uskutečnit útok na Stockholm v roce 1563 a jeho jednotky se musely v zimě stáhnout na jih do Skåne. V roce 1564 převzali iniciativu Švédové, proniknuvše do Norska – jež tak bylo dobyto – a devastovavše také dánské provincie Blekinge a Halland. V létě Frederik získal půjčku na financování obléhání Stockholmu, ale záměr skončil naprostým fiaskem a vojsko muselo odtáhnout. Nový pokus v říjnu opět ztroskotal a Královská rada ztratila trpělivost. Za této situace se Frederik musel obrátit na starého nepřítele svého otce, Pedera Oxe.

Peder Oxe dostal od krále důležitá privilegia, včetně participace v Královské radě, a společně s ní převzal vládu. Přiměl šlechtu vzít na sebe část financování dluhů a Rada schválila dvojnásobné zvýšení platby mýtného v Öresundu. Administrativní schopnosti Oxeovy a vypuknutí vnitřních konfliktů ve Švédsku byly rozhodujícími faktory, jež zabránily větší katastrofě pro Dánsko a Norsko.

Mír se Švédskem byl uzavřen v roce 1570 ve Štětíně za podmínek, jež nebyly příznivé ani pro jednu stranu. Dánsko zůstalo nejsilnější severskou zemí a byla potvrzena příslušnost sporné provincie Jämtlandu k Norsku. Avšak škody materiální i lidské, jež Dánsko utrpělo ve válce, byly pro Frederikovo království katastrofální, zjevné bylo i omezení námořní moci Dánska.

Zahraniční politika, ke které se Frederik II. po konfliktu uchýlil, byla naprostá neutralita, a jeho dobré vztahy s protestantskými mocnostmi se omezily na morální podporu. Od anglické královny Alžběty dostal Podvazkový řád. Obklopil se zkušenými rádci, kteří byli schopni vést království správnou cestou.

Dosáhnuv míru, rozhodl se Frederik k budování paláců a zámků. v roce 1567 založil Fredrikstad, první město v Norsku pojmenované na počest krále. Pro kontrolu plavby přes Öresund a pro zajištění příjmů z povolení průjezdu obchodních lodí rozhodl o vybudování největší severské pevnosti Kronborgu; byla vystavěna v letech 15741584 díky nárůstu poplatků z Öresundu. Šlechta mu postoupila různé pozemky v Dánsku, takže král mohl sjednotit řadu osobních majetků. V roce 1560 získal Hillerødsholm v Hillerødu na severu ostrova Sjælland; zde pak inicioval stavbu zámku Frederiksborg.

Byl milovníkem slavností, vína a lovu., stejně jako věd a umění. Byl rovněž patronem slavného astronoma Tychona Brahe.

Frederik II. zemřel v klášteře Antvorskov 4. dubna roku 1588 ve věku 53 let. Anders Sørensen Vedel, kněz odpovědný za pohřeb, řekl při obřadu, že smrt byla způsobena alkoholismem, který krále sužoval. Pochován byl v katedrále v Roskilde, místě posledního odpočinku dánských králů; zde odpočívá dodnes.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

V roce 1571 přibyla na návštěvu do Kodaně teta Frederika II., Alžběta Dánská se svým manželem, meklenburským princem Ulrichem III. a čtrnáctiletou dcerou Žofií, o kterou se Frederik zajímal. K uzavření manželství bylo zapotřebí vyjádření teologické fakulty Kodaňské university, neboť příští snoubenci byli blízce příbuzní (Žofiina matka a Frederikův otec byli po otci sourozenci, třebaže měli každý jinou matku). Povolení bylo uděleno a po krátkých zásnubách bylo manželství uzavřeno. Svatba Frederika a Žofie se konala 20. července roku 1572 v Kodani a následujícího dne byla nová dánská královna v katedrále Panny Marie v Kodani korunována.

Sňatek byl – tak jako většina svazků v té době – sjednán z dynasticko-politických důvodů. Přes to i přes velký věkový rozdíl mezi manželi (23 let) bylo jejich manželství šťastné. Královna často doprovázela manžela na cestách po zemi a věnovala se především rodinnému životu. Král, který se podepisoval "FS", tvrdil, že to neznamená Fredericus Secundus, ale Fredericus & Sophia.

Z manželství a Frederika II. a Žofie vzešli následující potomci:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Dětřich Oldenburský
 
 
Kristián I. Dánský
 
 
 
 
 
 
Helvig Schauenburská
 
 
Frederik I. Dánský
 
 
 
 
 
 
Jan Braniborsko-Kulmbašský
 
 
Dorotea Braniborská
 
 
 
 
 
 
Barbora Sasko-Wittenberská
 
 
Kristián III. Dánský
 
 
 
 
 
 
Albrecht III. Achilles
 
 
Jan Cicero Braniborský
 
 
 
 
 
 
Markéta Bádenská
 
 
Anna Braniborská
 
 
 
 
 
 
Vilém III. Durynský
 
 
Markéta Saská
 
 
 
 
 
 
Anna Habsburská
 
'Frederik II. Dánský'
 
 
 
 
 
Bernard II. Sasko-Lauenburský
 
 
Jan V. Sasko-Lauenburský
 
 
 
 
 
 
Adléta Pomořanská
 
 
Magnus I. Sasko-Lauenburský
 
 
 
 
 
 
Fridrich II. Braniborský
 
 
Dorotea Braniborská
 
 
 
 
 
 
Kateřina Saská
 
 
Dorotea Sasko-Lauenburská
 
 
 
 
 
 
Vilém IV. Brunšvicko-Lüneburský
 
 
Jindřich I. Brunšvicko-Wolfenbüttelský
 
 
 
 
 
 
Alžběta Stolbersko-Wernigerodská
 
 
Kateřina Brunšvicko-Wolfenbüttelská
 
 
 
 
 
 
Erik II. Pomořanský
 
 
Kateřina Pomořanská
 
 
 
 
 
 
Žofie Pomořanská
 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Kristián III. Dánský
Znak z doby nástupu Dánský král
15591588
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Kristián IV. Dánský
Předchůdce:
Kristián III. Dánský
Znak z doby nástupu Norský král
15591588
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Kristián IV. Dánský
Předchůdce:
Kristián III. Dánský
Jan II. Haderslevský
Adolf Holštýnsko-Gottorpský
Znak z doby nástupu Vévoda Šlesvicko-holštýnský
15591588
se strýcem Janem II., do r. 1580
se strýcem Adolfem, do r. 1586
s bratrancem Frederikem (1586–1587)
s bratrancem Filipem, od r. 1587
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Kristián IV. Dánský
Filip Holštýnsko-Gottorpský