Markéta II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Markéta II.
královna dánská
Portrét
Markéta II. Dánská
Doba vlády14. ledna 1972 – dosud (51 let)
Korunovace14. ledna 1972
Úplné jménoMargrethe Alexandrine Þórhildur Ingrid
TitulyJejí Veličenstvo dánská královna
Narození16. dubna 1940 (83 let)
Kodaň, DánskoDánsko Dánsko
PředchůdceFrederik IX.
Nástupcekorun. princ Frederik
Sňatek10. června 1967
ManželPrinc Henrik (19672018)
Potomcikorun. princ Frederik
princ Joachim
RodOldenburkové
DynastieGlücksburkové
MottoGuds hjælp, folkets kærlighed, Danmarks styrke
(Boží pomoc, láska lidu, síla Dánska)
OtecFrederik IX.
MatkaIngrid Švédská
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dánská královská rodina
Dánská královská rodina
JV královna

Rozšířená královská rodina

Markéta II., narozená jako Margrethe Alexandrine Þórhildur Ingrid, (* 16. dubna 1940, Kodaň) je od roku 1972 dánská královna. Její heslo zní „Guds hjælp, folkets kærlighed, Danmarks styrke“ (Boží pomoc, láska lidu, síla Dánska).

Před nástupem na trůn studovala v Kodani, Cambridge, Aarhusu, Paříži a Londýně právo, historii, politologii, ekonomii, archeologii a sociologii.

Po smrti britské královny Alžběty II. 8. září 2022 se stala nejdéle vládnoucím žijícím panovníkem v Evropě a jedinou vládnoucí královnou.

Od července 2023 je také nejdéle vládnoucím monarchou v historii Dánska. Překonala krále Kristiána IV. Dánského, který fakticky vládl v Dánsku a Norsku v letech 1596 až 1648.[1]

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v paláci Amalienborg v Kodani rodičům korunnímu princi Frederikovi a korunní princezně Ingrid. Byla pokřtěna 14. května 1940. Jelikož král Kristián X. byl v té době rovněž králem Islandu, dostala na počest islandského lidu také islandské jméno Þórhildur.

Jejími kmotry byli král Kristián X., princ Knut Dánský, princ Axel Dánský, švédský král Gustav V., švédský korunní princ Gustaf Adolf, vévoda z Västerbottenu, vévoda z Connaughtu, dánská královna Alexandrina, princezna Thyra Dánská, korunní princezna Luisa Švédská, princ Harald Dánský, princezna Helena Dánská, princezna Patricie z Connaughtu, vévodkyně korunní princezna Cecílie Pruská a princezna Markéta Bourbonsko-Parmská.

V roce 1967 se provdala za francouzského diplomata Henriho de Laborde de Monpezat, s nímž má dva syny: dědice trůnu Frederika a prince Joachima. V únoru roku 2018 ovdověla.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Markéta II. se stala dánskou královnou v roce 1972, po smrti svého otce krále Frederika IX. Ve svém novoročním projevu roku 1984 dánská královna připomněla svému lidu, aby pamatoval na dobré přijímání a přátelské chování vůči imigrantům. Témata tolerance, imigrace a svoboda slova se objevila i v jejím projevu roku 2006.

Hovoří dánsky, francouzsky, švédsky, norsky, anglicky a německy. Ilustrovala dánské vydání knihy J. R. R. Tolkiena Hobit aneb cesta tam a zase zpátky.[2] Věnuje se také módnímu návrhářství.

Královna Markéta II. je 1188. dámou Řádu zlatého rouna (španělského) a 961. lady Podvazkového řádu. Obdržela také dánské vyznamenání Řád slona a grónskou medaili Nersornaat.

Politická role[editovat | editovat zdroj]

Dánské království je konstituční monarchie, což znamená, že panovník není oprávněn provádět nezávislá politická rozhodnutí. Královna musí stvrdit každé legislativní rozhodnutí a ta se teprve potom mohou stát zákonem, a ta se naopak stávají pravomocnými, pokud je schválí i kabinet ministrů. Jako hlava státu stojí královna u sestavování nové vlády. Její oficiální titul zní královna Dánska.

Královna má pouze titul královna Dánska, jelikož po svém nástupu na trůn v roce 1972 upustila od užívání ostatních titulů dánského krále. V letech 1513–1972 se králové jmenovali pouze Kristián nebo Frederik.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Odmítá používat mobilní telefon a internet a říká, že je bez nich velmi spokojená.[3]

Kouří tři krabičky cigaret denně. Stala se terčem kritiky, že tím dává poddaným špatný příklad, v roce 2006 proto oznámila, že nadále nebude kouřit na veřejnosti.[4][5]

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Tituly a vyznamenání Markéty II..

Během svého života obdržela řadu vyznamenání a titulů, a to jak před nástupem na trůn tak i během své vlády. Mj. se stala 1188. rytířem Řádu zlatého rouna a 7. dámou Podvazkového řádu udělenou od roku 1901. Je také Colonel-in-Chief britského Královského pluku princezny z Walesu.[6] Při příležitosti 50. narozenin dne 16. dubna 1990 po ní byla pojmenována oblast na severovýchodě Grónska, Země královny Markéty II.[7]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Je vnučkou švédského krále Gustava VI. a prapravnučkou britské královny Viktorie. Mezi její předky patří také nizozemský král Vilém I., pruský král Fridrich Vilém III. a ruský car Mikuláš I.

 
 
 
 
 
Kristián IX.
 
 
Frederik VIII.
 
 
 
 
 
 
Luisa Hesensko-Kasselská
 
 
Kristián X.
 
 
 
 
 
 
Karel XV.
 
 
Luisa Švédská
 
 
 
 
 
 
Luisa Oranžsko-Nasavská
 
 
Frederik IX.
 
 
 
 
 
 
Bedřich František II. Meklenbursko-Zvěřínský
 
 
Bedřich František III. Meklenbursko-Zvěřínský
 
 
 
 
 
 
Augusta Reuss Köstritz
 
 
Alexandrina Meklenbursko-Zvěřínská
 
 
 
 
 
 
Michail Nikolajevič Ruský
 
 
Anastázie Michailovna Ruská
 
 
 
 
 
 
Cecilie Bádenská
 
Markéta II.
 
 
 
 
 
Oskar II. Švédský
 
 
Gustav V.
 
 
 
 
 
 
Žofie Nasavská
 
 
Gustav VI. Adolf
 
 
 
 
 
 
Fridrich I. Bádenský
 
 
Viktorie Bádenská
 
 
 
 
 
 
Luisa Pruská
 
 
Ingrid Švédská
 
 
 
 
 
 
Albert Sasko-Kobursko-Gothajský
 
 
Artur Sasko-Koburský
 
 
 
 
 
 
Viktorie
 
 
Margareta z Connaughtu
 
 
 
 
 
 
Fridrich Karel Pruský
 
 
Luisa Markéta Pruská
 
 
 
 
 
 
Marie Anna Anhaltsko-Desavská
 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Margrethe II. má nový rekord. Je nejdéle vládnoucím dánským panovníkem. iDNES.cz [online]. 2023-08-01 [cit. 2023-08-03]. Dostupné online. 
  2. kongehuset.dk. kongehuset.dk [online]. [cit. 2008-07-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-25. 
  3. MORRIS, Chris. Denmark's Queen Margrethe marks 40 years. www.bbc.com. 2012-01-13. Dostupné online [cit. 2019-08-26]. (anglicky) 
  4. Smoking May Be Increasingly Unpopular, But Many Politicians And Royals Like To Light It Up. International Business Times [online]. 2013-06-25 [cit. 2019-08-26]. Dostupné online. 
  5. www.bt.dk [online]. [cit. 2007-10-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-16. 
  6. The London Gazette (Supplement). 1997-04-21, čís. 54745, s. 4766. Dostupné online. 
  7. Exploration history and place names of northern East Greenland. Antohny K. Higgins. 2010, Dostupné online Archivováno 18. 5. 2018 na Wayback Machine.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


Předchůdce:
Frederik IX.
Znak z doby nástupu Dánská královna
od 1972
Znak z doby konce vlády Nástupce: