Gastarbeiter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Školení italských gastarbeitrů, kteří měli pracovat jako horníci (Duisburg, 1962)

Gastarbeiter [gastarbajtr] je cizinec, který dlouhodobě pracuje v hospodářsky vyspělejší zemi. Tento pojem pocházející z němčiny vznikl začátkem druhé poloviny 20. století[zdroj?!], kdy do západního Německa začali přijíždět za prací lidé z Turecka, Itálie, Řecka, Portugalska i odjinud. Původně označoval osoby, jež měly pracovní vízum jen na omezenou dobu a předpokládalo se, že po uplynutí jeho platnosti se vrátí zpět do vlasti; udržel se však i poté, co se ukázalo, že v mnoha případech tomu tak není a tito lidé v Německu zůstávají trvale.

Československo[editovat | editovat zdroj]

V letech 1945–1950 se na poválečné obnově Československa podíleli nasmlouvaní zahraniční pracovníci z Rumunska, Bulharska, Polska, Itálie, ojediněle i z jiných zemí.[1] Za zmínku stojí fakt, že v té době o většinu perzekvovaných Čechů (nejen potomků pobělohorských exulantů) přihlášených k repatriaci do Československa nebyl zájem.[2] Jednalo se (nejen) o obyvatele Tábora, Fridrichova Hradce či Husince.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DVOŘÁK, Tomáš. Gastarbeitři v Československu 1945–1989. Paměť a dějiny 4/2021 [online]. Ústav pro studium totalitních režimů [cit. 2022-07-09]. Dostupné online. 
  2. ŠTĚŘÍKOVÁ, Edita. Země otců. 1. vyd. Praha: Kalich, 2005. ISBN 80-7017-018-2. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]