Islamizace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Islamizace (velmi zřídka také islamifikace) je proces, při němž dochází k hromadné konverzi společnosti k islámu.

Islamizace probíhá tehdy, roste-li počet vyznavačů islámu ve společnosti, a to jak formou hromadné konverze lidí k islámu, tak příchodem velkého množství nových muslimů. Může být buď mírumilovná (misijní činnost), nebo násilná (vláda různých náboženských režimů či útoky cizí moci). Pokud je však v určité zemi zavedena vláda vycházející z islámu, dochází k upevňování náboženské vlády a k diskriminaci nemuslimů. Islámské právo šaría, na které je právě často poukazováno jako na jeden z hlavních prvků islamizace, diskriminuje nevěřící, jinověrce, ženy a homosexuály. Tyto již zmíněné skupiny mají podle islámu nižší společenské postavení a tudíž je s nimi jednáno většinou jako s občany druhé kategorie. Nevěřící muži musí například platit daň zvanou džizja, které je pak de facto "motivuje" (nutí) ke konverzi, žena musí být oddána muži (tudíž přichází o mnohá občanská práva) a homosexualita je tvrdě potírána.

Islamizace v historii[editovat | editovat zdroj]

Poprvé islamizace nastala během Mohamedových výbojů v 6. století n. l. v Arábii, později pak na Blízkém východě a v Persii. Proces probíhal pomalu a nenásilnou formou. Přestože konverze nebyla muslimy vyžadována, nevěřící část populace byla často diskriminována, vydělena z veřejného života, a nakonec se proto k novému náboženství přidala.

Poté co upadl vliv Arabů, pokračovala v islamizaci Osmanská říše, která si podmanila nové oblasti; těmi byl například celý Balkán, snahy o šíření Mohamedova náboženství se objevily i v okrajových oblastech střední Evropy (dnešní Maďarsko, Slovensko). Kromě toho se také šířil islám i v severní Africe a v jihovýchodní Asii, kde žije dnes největší muslimská populace.

V moderní době je islamizace spojována především s obavami s rozšířením totalitních náboženských a fundamentalistických režimů, mezi něž je řazen Írán, Saúdská Arábie a do roku 2001 například také Afghánistán. Někteří politici v Evropě například tvrdí, že islamizace již plíživě probíhá nyní a za příklad toho uvádějí vzrůstající počet muslimských přistěhovalců v zemích západní Evropy. Za nebezpečné a obávané proto považují například také integraci převážně muslimského Turecka do EU, přestože to (formálně) je sekularizovaná republika. Podobně bývá také charakterizován i vzrůst vyznavačů islámu v ruském Povolží i jiných zemích světa.

Islamizace Evropy je spojená také s Evropskou migrační krizí, během které se do EU nelegálně dostává v průběhu roku 2015 velké množství žadatelů o azyl islámského vyznání.

Související články[editovat | editovat zdroj]