Ozbrojená islámská skupina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ozbrojená islámská skupina (arabsky: Al-Džamá'a al-islámíja al-musallaha, francouzsky: Groupe islamique armé, skr. GIA) byla největší alžírská teroristická organizace během Alžírské občanské války.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Své aktivity začala vyvíjet v roce 1992 po tom, jak alžírská armáda násilně anulovala demokratické volby, v nichž vyhrála umírněná, nábožensky orientovaná politická strana, Fronta islámských spásy. Hněv, který nastal po těchto událostech, tak v Alžírsku podnítil vznik několika radikálních skupin a vyústil do občanské války. GIA si kladla za cíl vytvořit z Alžírska fundamentalistický islámský stát a proti vojenskému režimu začala bojovat hlavně s pomocí terorismu, který však zaměřovala hlavně proti nevinným civilistům. Vrchol aktivit této organizace nastal v letech 19941998, přičemž během tohoto období se stala známou hlavně kvůli rozsáhlé kampani brutálních útoků proti civilnímu obyvatelstvu. Tyto útoky byly realizovány hlavně v odlehlých venkovských oblastech, kde většinou v noci ozbrojení členové GIA napadali a masakrovali celé vesnice. Mezi nejhorší případy patří např.. masakru ve vesnicích Rais a Bentalha ze srpna a září 1997, při kterých bylo brutálně zavražděno po více než 200 lidí. Některé důkazy však naznačují, že na těchto násilnostech měla podíl i samotná armáda, jejíž tajné služby infiltrovali GIA, manipulovaly a provokovaly jejích členů ke stupňování teroru. Armáda tak měla záminku k udržování a posilování svého vojenského režimu v zemi.

GIA byla aktivní i v zahraničí, především ve Francii, které považovala za hlavního podporovatele alžírského režimu. 24. prosince 1994 čtyři členové skupiny unesli let Air France 8969 a do úspěšného zásahu francouzské policie zabili tři pasažéry. V létě roku 1995 zorganizovala GIA v Paříži sérii bombových útoků, které si vyžádaly celkem 8 mrtvých a desítky zraněných. V březnu 1996 z kláštera v alžírském Tibhirine unesli a později zavraždili sedmi francouzských mnichů.

Ke konci 90. let se organizace začala zmítat ve vnitřních konfliktech a rozdělovat do více frakci (např. v roce 1998 se od GIA odštěpila Salafistická skupina výzvy a boje (al-Safája), později považována za větev organizace Al-Ká'ida). Výrazně ji oslabily i armádní protiteroristické operace a její poslední důležitý lídr, Antar Zouabri, byl zabit v únoru 2002. Poslední známky aktivity organizace GIA se projevily ještě v r.. 2005, ale sporadické teroristické akce prováděné hlavně její frakční skupinami pokračují v Alžírsku i nadále (např. 5. července 2002 zahynulo po výbuchu bomby na tržišti v juhoalžírskom městě Larbi více než 30 lidí). Terorismus, reprezentovaný hlavně skupinou GIA a její následovníky si v Alžírsku vyžádal za posledních 20 let již více než sto tisíc obětí a stále ve svých krvavých aktech pokračuje.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ozbrojená islamská skupina na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]