Ajman az-Zaváhirí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ajmán az-Zawáhirí
Ayman al-Zawahiri.png
Narození 19. června 1951 (69 let)
Maadi, Egypt
Alma mater Káhirská univerzita
Znám jako islámský teolog,
vůdce al-Káidy,
mezinárodní terorista
Předchůdce Usáma bin Ládin
Nábož. vyznání sunnitský islám
Funkce General Emir of Al-Qaeda (od 2011)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ajman az-Zawáhirí (* 19. června 1951, Egypt; uváděn též jako Ajman az-Zaváhirí) je vůdce militantní islamistické organizace al-Káida, lékař, spisovatel a básník. Na jeho dopadení je vypsaná odměna 25 milionů dolarů.[1]

Narodil se v Egyptě v rodině profesora farmakologie, vystudoval lékařství na univerzitě v Káhiře. V době studia se zapojil do činnosti Muslimského bratrstva, v sedmdesátých letech se přesunul do radikálnějšího hnutí Islámský džihád. V roce 1981 byl zatčen a uvězněn v souvislosti s vraždou egyptského prezidenta Anwara Sádáta. Protože však nebylo možné Zavahrího usvědčit z podílu na její účasti, byl propuštěn. V 80. letech odcestoval do Afghánistánu, kde se účastnil bojů proti sovětským okupačním vojskům. Tam se setkal s Usámou bin Ládinem, kterému pomáhal se založením al-Káidy.

V roce 1990 se Zawáhirí vrátil do Egypta, kde se snažil přenést zkušenosti z Afghánistánu do Islámského džihádu. Roku 1996 byl zatčen v Rusku pro podezření, že byl zapojen do odboje čečenských muslimských separatistů proti Ruské federaci. Ani zde se mu nepodařilo nic prokázat, a tak byl propuštěn. V roce 1997 byl obviněn ze zodpovědnosti za masakr 62 turistů v egyptském městě Luxoru. Za to byl v nepřítomnosti odsouzen k smrti egyptským vojenským soudem roku 1999.

V roce 2001 řídil az-Zawáhirí ze svého štábu v Kosovu nebo v Albánii teroristické akce albánské Národní osvobozenecké armády, kterých se účastnili i bojovníci Kosovské osvobozenecké armády, Islámského džihádu a al-Káidy, proti zákonné makedonské vládě. 25. září téhož roku byl na něj vydán v souvislosti s teroristickými útoky z 11. září zatykač Interpolu.

Po americké invazi do Afghánistánu se tvrdilo, že v důsledku bombardování jeskynních komplexů byl Zawáhirí zabit i se svoji manželkou a dětmi, což však nebyla pravda. 13. ledna 2006 zorganizovala CIA nálet na pákistánskou vesnici blízko afghánských hranic, kde se měl údajně skrývat, ale výsledkem bylo pouze zabití civilistů. Spolu s druhým náletem tak USA ve snaze bez soudu zabít Zavahrího zabily celkem 105 civilistů, z toho 79 dětí.[2] Po americké invazi do Iráku byl Ajmán Zavahrí jedním z organizátorů odporu proti americké okupaci Iráku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.suntimes.com/news/nation/5386570-418/fbi-begin-process-to-replace-bin-laden-on-10-most-wanted-list.html[nedostupný zdroj]
  2. 41 men targeted but 1,147 people killed: US drone strikes – the facts on the ground. The Guardian [online]. 2014-11-27 [cit. 2014-11-27]. Dostupné online.