Luxorský masakr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Luxorský masakr
Chrám královny Hatšepsut nedaleko Luxoru
Chrám královny Hatšepsut nedaleko Luxoru
CílZahraniční turisté
Mrtví lidé62 (bez útočníků)
Zranění lidévíce než 26
Datum17. listopadu 1997, (8:45 - 9:30)
MístoEgypt Luxor, Egypt
PachatelAl-Gama'a al-Islamiyya
Použité zbraněAutomatické zbraně, mačety
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luxorský masakr byl teroristický útok provedený 17. listopadu 1997 v archeologické lokalitě Dér el-Bahrí nedaleko egyptského Luxoru. Při útoku přišlo o život 62 lidí, přičemž z velké části se jednalo o zahraniční turisty.

Útok byl uskutečněn na popud exilových vůdců egyptské islamistické organizace Al-Gama'a al-Islamiyya, která chtěla tímto krokem zničit egyptskou ekonomiku a vyprovokovat vládu k represím, které by zvýšily podporu protivládních sil.[1] Nicméně výsledkem tohoto útoku bylo uzavření příměří mezi vládou a islamisty.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Dér el-Bahrí je jednou z nejnavštěvovanějších egyptských lokalit. Nachází se zde pozoruhodný zádušní chrám královny Hatšepsut, známý též jako Džeser-Džeseru.

Útok[editovat | editovat zdroj]

V brzkých dopoledních hodinách zde teroristé z islamistické skupiny zavraždili 62 lidí. Na útoku se podílelo šest útočníků převlečených za ochranku, kteří byli vyzbrojeni automatickými zbraněmi a mačetami. Do chrámu královny Hatšepsut vstoupili přibližně v 8:45. Turisté, kteří se zde právě nacházeli, byli obklíčeni a po dobu zhruba čtyřiceti pěti minut byli postupně zabíjeni. Během tohoto útoku bylo mnoho obětí, především žen, zohaveno mačetami. Útočníci poté unesli autobus, avšak následně s ním narazili na stanoviště turistické policie a armády. Během přestřelky byl jeden terorista zraněn a zbytek utekl do hor. Jejich těla byla následně nalezena v jeskyni, kde teroristé zřejmě spáchali hromadnou sebevraždu.[1]

Oběti[editovat | editovat zdroj]

Celkem bylo zavražděno 62 osob. Čtyři z nich byli Egypťané; tři policisté a průvodce. Zbylých 58 osob byli zahraniční turisté – 36 Švýcarů, 10 Japonců, 6 Britů, 4 Němci a 2 Kolumbijci.

Reakce[editovat | editovat zdroj]

Po incidentu odvolal egyptský prezident Husní Mubárak ministra vnitra generála Hassana el-Alfiho a nahradil ho generálem Habibem el-Adlym.

Útok se negativně podepsal na samotném cestovním ruchu. Počty turistů se snížily nejen v samotném Luxoru, ale i v celém Egyptě. Své mnohé příznivce ztratily i různé islamistické teroristické organizace a většina obyvatel se okamžitě postavila proti nim. Krátce po incidentu vypukly v Luxoru demonstrace, které volaly po okamžitém zásahu vlády. Organizátoři a příznivci tohoto masakru rychle pochopili, že tento útok byl velkým omylem a začali popírat svojí účast v tomto incidentu. Den po útoku přišel vůdce islamistické organizace Rifai Taha s prohlášením, že útočníci měli turisty pouze zajmout a vzít jako rukojmí. Šejk Omar Abdel-Rahman obvinil z útoku Izraelce a Ajmán Zavahrí označil útok jako práci egyptské policie.[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Luxor massacre na anglické Wikipedii.

  1. a b c WRIGHT. Looming Towers. 2006, s. 256–8. 
  2. PLETT, Barbara. Egypt tries to understand the Luxor massacre [online]. BBC, rev. 1997-12-01 [cit. 2012-09-25]. Dostupné online.