Luxorský masakr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luxorský masakr
Chrám královny Hatšepsut nedaleko Luxoru
Chrám královny Hatšepsut nedaleko Luxoru
CílZahraniční turisté
Mrtví lidé62 (bez útočníků)
Zranění lidévíce než 26
Datum17. listopadu 1997, (8:45 - 9:30)
MístoEgypt Luxor, Egypt
PachateléAl-Gama'a al-Islamiyya
Použité zbraněAutomatické zbraně, mačety
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luxorský masakr byl teroristický útok provedený 17. listopadu 1997 v archeologické lokalitě Dér el-Bahrí nedaleko egyptského Luxoru. Při útoku přišlo o život 62 lidí, přičemž z velké části se jednalo o zahraniční turisty.

Útok byl uskutečněn na popud exilových vůdců egyptské islamistické organizace Al-Gama'a al-Islamiyya, která chtěla tímto krokem zničit egyptskou ekonomiku a vyprovokovat vládu k represím, které by zvýšily podporu protivládních sil.[1] Nicméně výsledkem tohoto útoku bylo uzavření příměří mezi vládou a islamisty.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Dér el-Bahrí je jednou z nejnavštěvovanějších egyptských lokalit. Nachází se zde pozoruhodný zádušní chrám královny Hatšepsut, známý též jako Džeser-Džeseru.

Útok[editovat | editovat zdroj]

V brzkých dopoledních hodinách zde teroristé z islamistické skupiny zavraždili 62 lidí. Na útoku se podílelo šest útočníků převlečených za ochranku, kteří byli vyzbrojeni automatickými zbraněmi a mačetami. Do chrámu královny Hatšepsut vstoupili přibližně v 8:45. Turisté, kteří se zde právě nacházeli, byli obklíčeni a po dobu zhruba čtyřiceti pěti minut byli postupně zabíjeni. Během tohoto útoku bylo mnoho obětí, především žen, zohaveno mačetami. Útočníci poté unesli autobus, avšak následně s ním narazili na stanoviště turistické policie a armády. Během přestřelky byl jeden terorista zraněn a zbytek utekl do hor. Jejich těla byla následně nalezena v jeskyni, kde teroristé zřejmě spáchali hromadnou sebevraždu.[1]

Oběti[editovat | editovat zdroj]

Celkem bylo zavražděno 62 osob. Čtyři z nich byli Egypťané; tři policisté a průvodce. Zbylých 58 osob byli zahraniční turisté – 36 Švýcarů, 10 Japonců, 6 Britů, 4 Němci a 2 Kolumbijci.

Reakce[editovat | editovat zdroj]

Po incidentu odvolal egyptský prezident Husní Mubárak ministra vnitra generála Hassana el-Alfiho a nahradil ho generálem Habibem el-Adlym.

Útok se negativně podepsal na samotném cestovním ruchu. Počty turistů se snížily nejen v samotném Luxoru, ale i v celém Egyptě. Své mnohé příznivce ztratily i různé islamistické teroristické organizace a většina obyvatel se okamžitě postavila proti nim. Krátce po incidentu vypukly v Luxoru demonstrace, které volaly po okamžitém zásahu vlády. Organizátoři a příznivci tohoto masakru rychle pochopili, že tento útok byl velkým omylem a začali popírat svojí účast v tomto incidentu. Den po útoku přišel vůdce islamistické organizace Rifai Taha s prohlášením, že útočníci měli turisty pouze zajmout a vzít jako rukojmí. Šejk Omar Abdel-Rahman obvinil z útoku Izraelce a Ajmán Zavahrí označil útok jako práci egyptské policie.[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Luxor massacre na anglické Wikipedii.

  1. a b c WRIGHT. Looming Towers. 2006, s. 256–8. 
  2. PLETT, Barbara. Egypt tries to understand the Luxor massacre [online]. BBC, rev. 1997-12-01 [cit. 2012-09-25]. Dostupné online.