Muslimská liga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muslimská liga
Datum založení 30. prosince 1906
Datum rozpuštění 14. srpna 1947
Předseda Muhammad Alí Džinnáh
Zakladatel Sajjid Ahmad Chán
Sídlo Lakhnaú, Indie
Vlajky Muslimské ligy

Muslimská liga, původně Celoindická muslimská liga, byla politická strana v Britské Indii, která byla založena v Dháce roku 1906 a která se zásadním způsobem zasloužila o vznik Pákistánu coby muslimského státu Indického subkontinentu. Po vzniku Indie a Pákistánu Muslimská liga dále působila jako menší strana, především pak v Kérale na jihozápadě Indie. Muslimská liga sestavila první pákistánskou vládu, avšak v průběhu dalších let se rozpadla, vzniklo z ní však několik frakcí, které působí dodnes v Pákistánu i Indii.

Strana byl oživena v roce 1974 v Bangladéši, v roce 1979 získala v tamějších parlamentních volbách čtrnáct křesel.

Pozadí vzniku[editovat | editovat zdroj]

Islám zakotvil v oblastech severní Indie během 8. a 14. století. Od počátku 16. století Indii ovládala Mughalská říše, avšak v polovině devatenáctého století byla nadvláda Mughalů zlomena Brity a mughalské území pohltila Britská Indie. Muslimové v rámci Britské Indie tvořili menšinu (většina obyvatel byli hinduisté) a soustředili se především v severozápadních oblastech, jmenovitě v Balúčistánu, Východním Bengálsku, Kašmíru, Severozápadní pohraniční provincii, Paňdžábu a Sindhu.

Když v roce 1885 vznikl Indický národní kongres, společně s ním se začalo vzmáhat i indické nacionální hnutí. Indický národní kongres byl však záležitostí především hinduistů a muslimové se jej většinou drželi stranou. V roce 1900 v oblasti dnešního Uttarpradéše britská vláda povolila požadavky Hindů a ustanovila oficiálním jazykem hindštinu psanou v dévanágarí. To jen popudilo muslimy, kteří se nadále obávali, že v případě nezávislosti Indie budou hinduisté potlačovat jejich náboženství a kulturu.

Počátky Muslimské ligy[editovat | editovat zdroj]

Zakládající schůze Muslimské ligy se konala 30. prosince 1906 v Dháce. Účastnilo se jí více jak 3000 delegátů. Za hlavní sídlo nově vzniklé Muslimské ligy bylo ustanoveno Lakhnaú v Uttarpradéši. Historicky prvním prezidentem se pak stal Ágha Chán III.[1] Organizace byla založena pod názvem Celoindická muslimská liga, avšak nedlouho na to se pro ni ujal kratší název Muslimská liga. V této fázi si Muslimská liga vytyčila tři hlavní cíle, a to chránit práva indických muslimů, podporovat loajální postoje k britské nadvládě a snažit se předcházet nepřátelským náladám indických muslimů vůči jiným komunitám.[2]

Někteří muslimové jako Muhammad Alí Džinnáh však do Muslimské ligy nevstoupili, a to kvůli jednomu z jejich cílů, kterým byla podpora loajálních postojů k britské vládě. Sám Džinnáh, „otec a zakladatel“ Islámské republiky Pákistán, do Muslimské ligy vstoupil v roce 1913 a jejím předsedou se stal v roce 1916. Ještě tentýž rok Muslimská liga v čele s Džinnáhem podepsala s Indickým národním kongresem smlouvu zvanou Lakhnaúský pakt, který měl mimo jiné zajistit zvláštní práva muslimským voličům. Vzhledem k odlišnému směřování obou předních indických stran však smlouva neměla dlouhého trvání.

Další vývoj[editovat | editovat zdroj]

Členové Muslimské ligy v roce 1940 na konferenci v Láhauru

Po neúspěšném pokusu navázat muslimsko-hinduistické spojenectví Džinnáh strávil většinu dvacátých let 20. století v Anglii a prozatímním vůdcem Muslimské ligy se stal pákistánský básník a filosof Muhammad Iqbal. Ikbál v roce 1930 jako jeden z prvních vyslovil myšlenku samostatného muslimského státu v rámci Indie. Mezi indickými muslimy se mezitím začaly šířit myšlenky teorie dvou národů, podle které jsou muslimové a hinduisté dva odlišné národy a tudíž neměly by žít pohromadě v jedné zemi. Řešení, jaké nabízela teorie dvou národů, bylo odmítnuto ze strany vedení Indického národního kongresu, které preferovalo sjednocený, světský a demokratický základ Indie. Muslimská liga si však stále stála za svým a propagovala jasný cíl: založení samostatného muslimského státu.

V roce 1940 za účasti Džinnáha konala v Láhauru konference Muslimské ligy. Na této konferenci bylo vzneseno rozhodnutí vytvoření samostatného muslimského státu s názvem Pákistán, který by zahrnoval Sindh, Paňdžáb, Severozápadní pohraniční provincii a Bengálsko. Tzv. Láhaurská rezoluce, která se stala základem státních principů a ústavy při vzniku Pákistánu, byla přijata 23. března 1940. V roce 1944, když Džinnáh vedl v Bombaji s Mahátmou Gándhím neúspěšné vyjednávání, selhaly poslední pokusy o řešení, jehož výsledkem by byl jednotný indický stát s muslimy i hinduisty.

Rozdělení Indie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1947 došlo k rozpadu Britské Indie na Západní a Východní Pákistán a Indii. Do čela Pákistánu byl zvolen coby první generální guvernér Muhammad Alí Džinnáh. Ještě téhož roku se Muslimská liga rozdělila na pákistánskou a indickou část. V současné době existuje několik odnoží Muslimské ligy jako je Pákistánská muslimská liga (Q) či Pákistánská muslimská liga (N).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Muslim League na anglické Wikipedii.

  1. Aga Khan III[1877-1957] [online]. storyofpakistan.com [cit. 2008-11-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. STRNAD, Jaroslav, a kol. Dějiny Indie. Praha: Lidové Noviny, 2003. S. 783. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]