Přeskočit na obsah

Britská Indie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Britský rádž
British Raj
18581947
Vlajka státu
vlajka
Hymna God Save the Queen/King („Bože, chraň královnu/krále“)
Geografie
Mapa
Kalkata (18581911)
Nové Dillí (19111947)
Šimla (letní hl. město 18641947)
Rozloha
cca 4 900 000 km²
Obyvatelstvo
Národnostní složení
Státní útvar
Státní útvary a území
Předcházející
Indie pod vládou východoindické společnosti Indie pod vládou východoindické společnosti
Mughalská říše Mughalská říše
Afghánský emirát Afghánský emirát
Třetí Barmská říše Třetí Barmská říše
Následující
Dominium Indie Dominium Indie
Dominium Pákistán Dominium Pákistán
Britská Barma Britská Barma
Smluvní Omán Smluvní Omán
Adenská kolonie Adenská kolonie
Průlivové osady Průlivové osady

Britský rádž (anglicky British Raj), též Britská Indie (anglicky British India), je název bývalé britské kolonie existující mezi lety 18581947 na většině území Indického subkontinentu. Zabírala takřka celé území dnešní Indie, Bangladéše, Pákistánu a do 1. dubna 1937 i Barmy.

Podrobnější informace naleznete v článku Dějiny Indie.

Britské koloniální panství v Indii - oficiálně nazývané Britská indie - bylo administrativně ustanoveno 1. listopadu 1858, i když již dlouho před tím Spojené království Velké Británie a Irska spravovalo rozsáhlé území v Indii nepřímo - kdy hospodářskou a politickou moc fakticky držela Britská Východoindická společnost, která v Indii působila od roku 1600. V roce 1858 však byla převedena administrativa z Východoindické společnosti na britskou korunu, resp. královnu Viktorii, královnu v čele Britské indie ovšem zastupoval místokrál.

V roce 1876 byla Viktorie prohlášena císařovnou Indie a z Britské Indie se stalo Indické císařství. Důvodů pro spíše administrativní a protokolární změnu bylo více - třeba, že Británie byla největší koloniální velmocí a pak také odkaz na Mughalskou říši, což byla islámská turecko-mongolská říše rozprostírající se na většině indického subkontinentu, která se zformovala v roce 1526, ovládla rozsáhlá území koncem 17. a počátkem 18. století a zanikla v polovině 19. století.

15. srpna 1947 byla Britská Indie na základě Zákona o nezávislosti Indie rozdělena na dvě nezávislá dominia – Indii (později Indická republika) a Pákistán (později Islámská republika Pákistán a Bangladéšská lidová republika).[1]

Geografický a politický rozsah

[editovat | editovat zdroj]

Britská Indie měla sice základ na dnešním území Indie - což je geograficky Přední Indie, v různých dobách ale zahrnovala i jiná území které se počítaly k tehdejší indii - tedy dnešní Pákistán a Bangladéš - ale Britská Indie či Indické císařství v různých dobách navíc administrativně zahrnovaly i jiná rozsálá území v Zadní Indii - a ostrovech, či poloostrovech v Indickém oceánu - k Indii tedy v určitých dobách náležela například např. Adenská kolonie (1858–1937), Dolní Barma (1858–1937), Horní Barma (1886–1937), Britské Somálsko (1884–1898) a Singapur (1858–1867). Barma byla pod přímou kontrolou britské koruny od roku 1937 až do své nezávislosti v roce 1948.

Indie vlastně byla z hlediska britské správy dvojí, a pokud se započtou i území které k Indii patřily pouze geograficky, ale spravovaly ji jiné státy než Velká Brtánie - pak trojí.

  • Britská Indie (v užším smyslu) - kterou tvořily provincie (v čele z guvernéry), od roku 1876 Indické císařství
  • nezávislé, či polonezávislé indické státy - Brity označované jako knížectví s různou mírou samostatnosti a různou velikostí, které zahrnovaly téměř polovinu území Přední Indie - a domorodá indická knížectví tak vlastně tvořily spolu s provinciemi Britskou Indii (v širším smyslu) - která v různých dobách navíc zahrnovala i další území, jako Smluvní státy v Perském zálivu, které byly teoreticky rovněž knížecími státy Britské Indie až do roku 1946
  • území v přední Indii, spravované jinými evropskými mocnostmi, které se pokoušeli kolonizovat Indii před Brity, či souběžně s Brity - jako třeba Portugalci nebo Francouzi (Portugalskem spravovaný stát Goa, teritoria Damán a Díjú, Dádra a Nagar-havéli a Puttuččéri, a západobengálského město Čandannagar)

Okolní britské državy

Na základě Amienské smlouvy byla k Britskému impériu v roce 1802 připojena část Cejlonu (dnešní Srí Lanka). Tento ostrov byl britskou korunní kolonií, a byť byl bezprostředním sousedem Britské Indie, nebyl její součástí. Co se týče nepálského a bhútánského království, tak tyto státy sice vedly válku s Brity, avšak posléze s nimi podepsaly příměří a Britové je považovali za nezávislé státní celky.[2][3] Další bezprostřední soused Britské Indie, sikkimské království, sice bylo po podepsání britsko-sikkimské smlouvy z roku 1861 ustanoveno za knížecí stát, avšak otázka jeho suverenity zůstala neurčena.[4] Maledivy byly britským protektorátem od roku 1887 do roku 1965, ale nebyly součástí Britské Indie.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku British Raj na anglické Wikipedii.

  1. KEJLOVÁ, Tamara. 70 let od rozpadu Britské Indie: Rány krvavého rozchodu hinduistů s muslimy hnisají dodnes. ct24.ceskatelevize.cz [online]. Česká televize, 2017-08-15 [cit. 2022-04-27]. Dostupné online. 
  2. Bhutan [online]. Encyclopædia Britannica [cit. 2009-10-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Nepal [online]. Encyclopædia Britannica [cit. 2009-10-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Sikkim [online]. Encyclopædia Britannica [cit. 2009-10-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]