Sikkim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Znak
znak
geografie

Sikkim in India (disputed hatched).svg

Hlavní město: Gangtok
Souřadnice:
Rozloha: 7096 km²
Nejvyšší bod: Kančendženga ( m n. m.)
Časové pásmo: +5:30
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 610,577
Hustota zalidnění: 86 ob./km²
Jazyk: Nepálština; Angličtina; Sikkimština, Lepcha(od 1977); Limbu (od 1981); Newari, Gurung, Magar, Sherpa, Tamang (od 1995); Sunwar (od 1996)
Náboženství: Hinduismus (60,9%), Buddhismus (28,1%), Křesťanství(6,6%), Islám(1%)
správa regionu
Nadřazený celek: Indie
Druh celku: svazový stát
Guvernér Shriniwas Dadasaheb Patil
mezinárodní identifikace
ISO 3166-2: IN-SK
Dcera sikkimského vladaře (1938)

Sikkim je malý svazový stát na severu Indie v Himalájích. Na západě sousedí s Nepálem, s Tibetskou autonomní oblastí na severu a východě a konečně na jihovýchodě s Bhútánem. Rozloha státu činí 7 096 km² a počet obyvatel přesahuje půl milionu, což z něj činí co do počtu obyvatel nejmenší z indických států. Hlavním městem Sikkimu je Gángtok. Stát se rozkládá v izolovaných horských údolích pod Kančendžangou, třetí nejvyšší horou světa, která je symbolem země a je pokládána za posvátnou.

V roce 1642 založil v Sikkimu buddhistické teokratické království Phubtsog Namgjal, který se prohlásil prvním chogjalem – funkce spojující světského panovníka a nejvyšší náboženskou autoritu. Země byla předmětem sporů, pokusili se ji zabrat Nepál i Tibet, v roce 1817 se stala britským protektorátem. Roku 1835 sebrali Britové Sikkimu jižní část území s důležitým městem Dárdžiling (Darjeeling - dnes součást svazového státu Západní Bengálsko, která vede boj za vlastní stát Gurkhaland). Po zániku Britské Indie roku 1947 prohlásil Sikkim nezávislost, ale zůstal z mezinárodněprávního hlediska pod ochranou Indické republiky. Zemi oslaboval odboj hinduistického obyvatelstva, které v té době už tvořilo většinu. To vedlo v roce 1973 k abdikaci a útěku posledního chogjala a 16. května 1975 byl protektorát zrušen a Sikkim se stal svazovým státem Indie. To neuznala Čína, která se několikrát pokusila Sikkim anektovat. Až roku 2005 byla uzavřena dohoda o respektování stávajících hranic a 6. července 2006 byla přes průsmyk Nathula otevřena důležitá obchodní cesta z Indie do Tibetu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]