Portál:Indie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Portál Indie

Indický státní znak
Státní znak
Indická vlajka
Indická vlajka
8thNote.svg Indická hymna


Indická republika je rozlohou sedmá největší na ploše 3.287.469 km² a s více než miliardou obyvatel druhá nejlidnatější země světa, která se rozkládá na Indickém subkontinentu v jižní Asii.

Je členem Commonwealthu, disponuje jaderným arzenálem, a proto může být možnou jadernou velmocí a její ekonomika vykazuje po Číně největší růst na světě. Je považována za možnou budoucí supervelmoc.

Na východě hraničí s Bangladéšem (4053 km) a Barmou (1463 km). Na severu a severovýchodě hraniční s Čínou (3380 km), Bhútánem (605 km) a Nepálem (1690 km). Severozápadní hranici sdílí s Pákistánem (2912 km), jenž rovněž disponuje jadernými zbraněmi. Na jihovýchodě za průlivem Palk leží 65 km jižně od indických břehů Srí Lanka. Z jihozápadu, jihu a jihovýchodu omývá indické břehy Indický oceán.

Je rozdělena na 28 spolkových států s vlastní volenou vládou, 7 svazových teritorií včetně území hlavního města a 593 okresů.

Historie · demografie · geografie · ekonomika · kultura · politika · filosofie

Článek

Dějiny Indie sahají hluboko do minulosti, přičemž jedna z prvních známých kultur byla harappská kultura, která se kolem 3. tisíciletí př. n. l. začala usídlovat v poříčí Indu. Trvala pravděpodobně až do poloviny 2. tisíciletí př. n. l., kdy z dosud neznámých příčin zaniká. Již za existence harappské kultury Indii započali osidlovat Árjové. První zmínka o Indii pochází až ze 6. století př. n. l., kdy se o ní zmínil perský král Dárajavauš. V této době také v prostředí brahmánismu vzniká buddhismus, který byl v pozdějším období vytlačen hinduismem a islámem. Ve 4. století př. n. l. se do Indie dostal Alexandr Veliký, o století později nejednotnou říši sjednotila vládnoucí dynastie Maurjů, z nichž se asi nejznámějším stal král Ašóka. Následovalo množství vládnoucích dynastií, které se u moci často střídali. Vrcholu dosáhla starověká Indie za vlády dynastie Guptovců. Od 15. století se do Indie dostávají evropané a zakládají zde první kolonie. Od 16. století pak Britové začala kolonizovat celou zemi. Vrcholem tohoto procesu bylo 19. století a vznik Britské Indie. ... celý článek

Obrázek

Indický technologický institut v Kharagpuru

Zajímavosti

Víte že...
Řecko-baktrijské království v době svého největšího územního rozmachu (180 př. n. l.)

Památky

Tádž Mahal je monumentální pomník v Ágře ve státě Uttarpradéš v Indii. Nechal ho vystavět indický mogul Šáhdžáhán na památku své předčasně zesnuvší ženy. Od roku 1983 je Tádž Mahal součástí seznamu světového dědictví UNESCO a 7. července 2007 byl zařazen mezi sedm nových divů světa. Stavěl se 22 let a na jeho stavbě se podílelo přibližně 20.000 dělníků. Pomník je postaven z mramoru, který byl na stavbu dopravován z 300 km vzdáleného lomu. Celý povrch je zdoben polodrahokamy, drahokamy a kaligrafická výzdoba je provedena černým mramorem.

Osobnost

Příbuzné zdroje

Příbuzné portály

Kategorie

Informace

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Indie}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Portál Indie založil 8. srpna 2008 wikipedista Železnice.

Velmi bychom uvítali Vaši pomoc při vytváření a vylepšování článků o Indii.