Přeskočit na obsah

Portál:Polsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie


Polsko (pol. Polska), oficiální název Polská republika (PR, pol. zvuk Rzeczpospolita Polska, RP) je stát ležící ve střední Evropě. Polsko hraničí s Německem na západě, s Českem a Slovenskem na jihu, Běloruskem a Ukrajinou na východě a s Litvou a Ruskem (Kaliningradská oblast) na severu. Ze severu má Polsko přístup k Baltskému moři. Povrch je převážně rovinatý, hory tvoří většinu jižní hranice.

Počátky polského státu a jeho christianizace sahají do 10. století. Po 2. světové válce, která zemi velmi těžce postihla, bylo Polsko do roku 1989 socialistickou republikou. Současné Polsko je s 38 miliony obyvatel osmý nejlidnatější stát Evropy; oproti minulým dobám však tvoří po roce 1945 naprostou většinu Poláci, nábožensky římští katolíci. Největší koncentrace obyvatelstva a průmyslu je v Horním Slezsku. Hlavním městem je Varšava. Polsko je členskou zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance.

Více o Polsku.

Zajímavosti

Víte že:

polská hymna byla přijata teprve v roce 1927 a že se do té doby při slavnostních příležitostech používaly dokonce čtyři písně?
…v polštině nejsou dlouhé samohlásky?

…dolnoslezské město Vratislav založil český kníže Vratislav I.?

Článek

Lokomotiva řady 311D v barvách PCC Rail

Firma DB Schenker Rail Polska S.A. (VKM: DBSRP, dříve PCCSZ) je významný polský železničním dopravce. Sídlem společnosti je od roku 2011 Zabrze, dříve firma sídlila v Jaworzně. Společnost patří od 21. července 2009 do skupiny DB Schenker Rail z holdingu Deutsche Bahn, do té doby byla součástí holdingu PCC SE se sídlem v Duisburgu. Vedle podnikání v železniční dopravě se firma zabývá také těžbou písku a zároveň je vlastníkem nebo spoluvlastníkem několika dalších logistických firem, které dohromady tvoří stejnojmenný holding.

Firmy v rámci holdingu se pak vedle provozování nákladní drážní dopravy a těžby písku zabývají také provozováním dráhy, výrobou, opravami a údržbou hnacích vozidel a železničních vozů, intermodální dopravou aj. Firma Arriva PCC – společný podnik DB Schenker Rail Polska a britské společnosti Arriva – se pak zabývá také provozováním osobní železniční dopravy.

Archiv

Obrázek


Jezdecký pomník Józefa Piłsudského v Katovicích.

Osobnost

Andrzej Sebastian Duda (* 16. května 1972, Krakov) je polský politik, právník a zvolený prezident Polské republiky, když jako kandidát strany Právo a spravedlnost vyhrál ve druhém kole květnových prezidentských voleb 2015 nad úřadujícím prezidentem Bronisławem Komorowskim. Úřadu se ujme složením slibu 6. srpna 2015. Od července 2014 je poslancem Evropského parlamentu.
V roce 2014 byl zvolen poslancem Evropského parlamentu, kde se zařadil mezi Evropské konzervativce a reformisty. V prosinci toho roku jej strana Právo a spravedlnost navrhla jako svého kandidáta do prezidentských voleb. Volby se konaly v květnu 2015 a zvítězil v nich nad dosavadním prezidentem Bronisławem Komorowskim. V prvním kole získal 34,76 % hlasů, ve druhém 51,55 %. Po složení prezidentského slibu se stane nejmladším prezidentem v Evropě.

Archiv

Témata

Kategorie

Pomozte

Velmi bychom uvítali vaši pomoc při vytváření následujících článků, které buď ještě nejsou napsány, je třeba je doplnit nebo dosud nejsou dostatečně kvalitní:

Požadované články:

Informace

  • Portál založen: 4. prosince 2005
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Polsko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.