Portál:Polsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Herb Polski.svg

Polsko (pol. Polska), oficiální název Polská republika (PR, pol. zvuk Rzeczpospolita Polska, RP) je stát ležící ve střední Evropě. Polsko hraničí s Německem na západě, s Českem a Slovenskem na jihu, Běloruskem a Ukrajinou na východě a s Litvou a Ruskem (Kaliningradská oblast) na severu. Ze severu má Polsko přístup k Baltskému moři. Povrch je převážně rovinatý, hory tvoří většinu jižní hranice.

Počátky polského státu a jeho christianizace sahají do 10. století. Po 2. světové válce, která zemi velmi těžce postihla, bylo Polsko do roku 1989 socialistickou republikou. Současné Polsko je s 38 miliony obyvatel osmý nejlidnatější stát Evropy; oproti minulým dobám však tvoří po roce 1945 naprostou většinu Poláci, nábožensky římští katolíci. Největší koncentrace obyvatelstva a průmyslu je v Horním Slezsku. Hlavním městem je Varšava. Polsko je členskou zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance.

Více o Polsku.

Zajímavosti

Víte že:

polská hymna byla přijata teprve v roce 1927 a že se do té doby při slavnostních příležitostech používaly dokonce čtyři písně?
…v polštině nejsou dlouhé samohlásky?

…dolnoslezské město Vratislav založil český kníže Vratislav I.?

Článek

Lokomotiva řady 311D v barvách PCC Rail

Firma DB Schenker Rail Polska S.A. (VKM: DBSRP, dříve PCCSZ) je významný polský železničním dopravce. Sídlem společnosti je od roku 2011 Zabrze, dříve firma sídlila v Jaworzně. Společnost patří od 21. července 2009 do skupiny DB Schenker Rail z holdingu Deutsche Bahn, do té doby byla součástí holdingu PCC SE se sídlem v Duisburgu. Vedle podnikání v železniční dopravě se firma zabývá také těžbou písku a zároveň je vlastníkem nebo spoluvlastníkem několika dalších logistických firem, které dohromady tvoří stejnojmenný holding.

Firmy v rámci holdingu se pak vedle provozování nákladní drážní dopravy a těžby písku zabývají také provozováním dráhy, výrobou, opravami a údržbou hnacích vozidel a železničních vozů, intermodální dopravou aj. Firma Arriva PCC – společný podnik DB Schenker Rail Polska a britské společnosti Arriva – se pak zabývá také provozováním osobní železniční dopravy.

Archiv

Obrázek

Zabi Nizni Panorama Niepodpisana.jpg

Vysoké Tatry nejvyšší polské hory.
Archiv

Osobnost

JohannesPaulII.jpg

Blahoslavený Jan Pavel II. (latinsky Ioannes Paulus, italsky Giovanni Paolo, vlastním jménem Karol Józef Wojtyła zvuk [karol juzef vojtyua], 18. května 1920 Wadowice2. dubna 2005 Vatikán) byl polský katolický duchovní, pomocný biskup (1958-1963) a arcibiskup (19631978) krakovský, od roku 1967 kardinál a od 16. října 1978 až do své smrti papež.

Jako papež hrál významnou roli ve světové politice, je mu přisuzován podíl na zhroucení komunistických režimů ve střední a východní Evropě, také i na zlepšení vztahů katolické církve s judaismem a východními a anglikánskými církvemi.


Archiv

Témata

Kategorie

Pomozte

Velmi bychom uvítali vaši pomoc při vytváření následujících článků, které buď ještě nejsou napsány, je třeba je doplnit nebo dosud nejsou dostatečně kvalitní:

Požadované články:

Informace

  • Portál založen: 4. prosince 2005
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Polsko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.