Portál:Polsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Herb Polski.svg

Polsko (pol. Polska), oficiální název Polská republika (PR, pol. zvuk Rzeczpospolita Polska, RP) je stát ležící ve střední Evropě. Polsko hraničí s Německem na západě, s Českem a Slovenskem na jihu, Běloruskem a Ukrajinou na východě a s Litvou a Ruskem (Kaliningradská oblast) na severu. Ze severu má Polsko přístup k Baltskému moři. Povrch je převážně rovinatý, hory tvoří většinu jižní hranice.

Počátky polského státu a jeho christianizace sahají do 10. století. Po 2. světové válce, která zemi velmi těžce postihla, bylo Polsko do roku 1989 socialistickou republikou. Současné Polsko je s 38 miliony obyvatel osmý nejlidnatější stát Evropy; oproti minulým dobám však tvoří po roce 1945 naprostou většinu Poláci, nábožensky římští katolíci. Největší koncentrace obyvatelstva a průmyslu je v Horním Slezsku. Hlavním městem je Varšava. Polsko je členskou zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance.

Více o Polsku.

Zajímavosti

Víte že:

polská hymna byla přijata teprve v roce 1927 a že se do té doby při slavnostních příležitostech používaly dokonce čtyři písně?
…v polštině nejsou dlouhé samohlásky?

…dolnoslezské město Vratislav založil český kníže Vratislav I.?

Článek

Lokomotiva řady 311D v barvách PCC Rail

Firma DB Schenker Rail Polska S.A. (VKM: DBSRP, dříve PCCSZ) je významný polský železničním dopravce. Sídlem společnosti je od roku 2011 Zabrze, dříve firma sídlila v Jaworzně. Společnost patří od 21. července 2009 do skupiny DB Schenker Rail z holdingu Deutsche Bahn, do té doby byla součástí holdingu PCC SE se sídlem v Duisburgu. Vedle podnikání v železniční dopravě se firma zabývá také těžbou písku a zároveň je vlastníkem nebo spoluvlastníkem několika dalších logistických firem, které dohromady tvoří stejnojmenný holding.

Firmy v rámci holdingu se pak vedle provozování nákladní drážní dopravy a těžby písku zabývají také provozováním dráhy, výrobou, opravami a údržbou hnacích vozidel a železničních vozů, intermodální dopravou aj. Firma Arriva PCC – společný podnik DB Schenker Rail Polska a britské společnosti Arriva – se pak zabývá také provozováním osobní železniční dopravy.

Archiv

Obrázek

Russia 3850 (4183428042).jpg
Jména obětí Katyňského masakru na památné zdi poblíž ruského města Smolensk.

Osobnost

Andrzej Duda podczas kampanii prezydenckiej.jpg

Andrzej Sebastian Duda (* 16. května 1972, Krakov) je polský politik, právník a zvolený prezident Polské republiky, když jako kandidát strany Právo a spravedlnost vyhrál ve druhém kole květnových prezidentských voleb 2015 nad úřadujícím prezidentem Bronisławem Komorowskim. Úřadu se ujme složením slibu 6. srpna 2015. Od července 2014 je poslancem Evropského parlamentu.
V roce 2014 byl zvolen poslancem Evropského parlamentu, kde se zařadil mezi Evropské konzervativce a reformisty. V prosinci toho roku jej strana Právo a spravedlnost navrhla jako svého kandidáta do prezidentských voleb. Volby se konaly v květnu 2015 a zvítězil v nich nad dosavadním prezidentem Bronisławem Komorowskim. V prvním kole získal 34,76 % hlasů, ve druhém 51,55 %. Po složení prezidentského slibu se stane nejmladším prezidentem v Evropě.

Archiv

Témata

Kategorie

Pomozte

Velmi bychom uvítali vaši pomoc při vytváření následujících článků, které buď ještě nejsou napsány, je třeba je doplnit nebo dosud nejsou dostatečně kvalitní:

Požadované články:

Informace

  • Portál založen: 4. prosince 2005
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Polsko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.