Portál:Čína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vítejte upravit


Čína (čínsky v českém přepisu Čung-kuo, pchin-jinem Zhōngguó, znaky zjednodušené 中国, tradiční 中國; doslova „Říše středu“) je geografická oblast a historické území v Asii ovládané v současné době převážně Čínskou lidovou republikou (ČLR). Spolu s Čínskou republikou na Tchaj-wanu se obě dvě země od přelomu 40. a 50. let minulého století pokládají za právoplatného nástupce původní „jednotné“ Číny a uznávají existenci pouze jedné jediné Číny. Pokračování článku…

Zajímavosti upravit
Víte, že…

tygři čínští jsou v přírodě zřejmě vyhubení a jednou z mála nadějí na přežití je jejich odchov v rezervaci v Jihoafrické republice?
Karákóramská dálnice z čínského Kašgaru do pákistánského Abbottábádu dosahuje nadmořské výšky až 4693 metrů, což z ní činí nejvýše položenou mezinárodní silnici s pevným povrchem na světě?
…čínský císař Chung-wu (vládl 1368–1398) byl v mládí žebravým buddhistickým mnichem?
…Číňané vyráběli ve středověku děla z papíru a bambusu?

Článek upravit
Sung Mej-ling

Sung Mej-ling (asi 5. března 189823. října 2003), známá též jako paní Čankajšková, byla čínská politička, manželka generalissima Čankajška a nejmladší ze tří sester Sung, sestra Sung Aj-lingSung Čching-ling.

Narodila se jako dcera obchodníka Charlese Sunga. Ve Spojených státech vystudovala anglickou literaturufilozofii. V roce 1920 se setkala s Čankajškem, který v souvislosti se sňatkem se Sung Mej-ling konvertoval ke křesťanství.

Po boku manžela se aktivně účastnila politického života v jeho straně Kuomintang. V letech 19301932 byla poslankyní. Díky vynikající znalosti angličtiny a západní kultury reprezentovala čínské konzervativce na mezinárodním fóru a účastnila se řady mezinárodních aktivit (např. v rámci Mezinárodního červeného kříže). Byla přezdívána „květina zhotovená z ocele“, „dračí dáma“ či „mozek Číny“.

Po smrti manžela žila v USA, do Čínské republiky přijela naposledy v roce 1995.
Pokračování článku…

Obrázek upravit
Rýžové terasy v Lung-šengu v provincii Kuang-si
O Portálu upravit
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Čína}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad šablonou {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Do krátkých pahýlů o Číně se mj. vkládá šablona {{Pahýl}}