Portál:Čína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Solid white.svg
Vítejte upravit
Czportal china.png


Čína (čínsky v českém přepisu Čung-kuo, pchin-jinem Zhōngguó, znaky zjednodušené 中国, tradiční 中國; doslova „Říše středu“) je geografická oblast a historické území v Asii ovládané v současné době převážně Čínskou lidovou republikou (ČLR). Spolu s Čínskou republikou na Tchaj-wanu se obě dvě země od přelomu 40. a 50. let minulého století pokládají za právoplatného nástupce původní „jednotné“ Číny a uznávají existenci pouze jedné jediné Číny. Pokračování článku…

Gtk-dialog-question.svg
Zajímavosti upravit
Víte, že…

tygři čínští jsou v přírodě zřejmě vyhubení a jednou z mála nadějí na přežití je jejich odchov v rezervaci v Jihoafrické republice?
…čínský cvičný letoun Hongdu K-8 Karakorum je nejlevnější v současnosti vyráběný letoun své kategorie?
…čínský císař Chung-wu (vládl 1368–1398) byl v mládí žebravým buddhistickým mnichem?
lisovaný čaj dříve sloužil i jako platidlo?

Newspaper Cover.svg
Článek upravit
Vlajka Čínské republiky

Tchaj-wan (též Taiwan; čínsky pchin-jinem Táiwān, znaky 台灣, tongyong pinyin Táiwan, tchajwansky Tâi-oân) je běžné označení státního útvaru, jehož oficiální jméno je Čínská republika.

Tchaj-wan je dnes de facto nezávislý demokratický stát. Za nezávislý (resp. stát reprezentující Čínu) jej ovšem v důsledku systematického nátlaku ČLR (která si na jeho území činí nárok) uznává jen 23 zemí (stav k dubnu 2008). Republika zahrnuje vedle ostrova Tchaj-wanu i Peskadorské ostrovy (Pcheng-chu)Tchajwanském průlivu, ostrovy Lü-tao, Lan-jü, Ťin-men (v tchajwanském přepisu též Kinmen), Ma-cu (někdy též Matsu) a další.

Od pádu říše Čching v roce 1911 do roku 1949 zahrnoval pojem Čínská republika celé území pevninské Číny a od roku 1945 i Tchaj-wanu, předtím okupovaný Japonskem. V r. 1949 vznikla na pevnině ČLR a vláda Čínské republiky se i s parlamentem přemístila na Tchaj-wan.
Pokračování článku...

Gnome-applications-graphics.svg
Obrázek upravit
Image at the Lijiang River.jpg

Vrcholky hor na břehu řeky Li-ťiang v provincii Kuang-si.
(klikněte na obrázek pro zvětšení)

Applications-system.svg
O Portálu upravit
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Čína}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad šablonou {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Do krátkých pahýlů o Číně se mj. vkládá šablona {{Pahýl}}