Portál:Čína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Solid white.svg
Vítejte upravit
Czportal china.png


Čína (čínsky v českém přepisu Čung-kuo, pchin-jinem Zhōngguó, znaky zjednodušené 中国, tradiční 中國; doslova „Říše středu“) je geografická oblast a historické území v Asii ovládané v současné době převážně Čínskou lidovou republikou (ČLR). Spolu s Čínskou republikou na Tchaj-wanu se obě dvě země od přelomu 40. a 50. let minulého století pokládají za právoplatného nástupce původní „jednotné“ Číny a uznávají existenci pouze jedné jediné Číny. Pokračování článku…

Gtk-dialog-question.svg
Zajímavosti upravit
Víte, že…

Farma čínsko-československého přátelství v severočínské provincii Che-pej, založená roku 1956 díky československému daru šesti set zemědělských strojů, se do roku 2016 rozrostla v průmyslový podnik se 180 000 zaměstnanci?
…přehrada Tři soutěsky ušetří asi 50 miliónů tun uhlí ročně?
…čínský císař Ťien-wen (vládl 1398–1402) zbavoval své strýce-knížata postavení a moci, dokud ho nejstarší z nich nesvrhl v „povstání za odstranění nepořádků“?
lisovaný čaj dříve sloužil i jako platidlo?

Newspaper Cover.svg
Článek upravit
Liao-ning (辽宁) je první letadlová loď v sestavě námořnictva Čínské lidové republiky. Jedná se o přestavěnou původně sovětskou letadlovou loď (v sovětské klasifikaci letadlový křižník) Varjag (Варяг) Projektu 1143.5 Kreml, která byla rozestavěna v polovině 80. let. Její sesterskou lodí je ruské plavidlo Admiral Kuzněcov. Po rozpadu SSSR rozestavěná loď připadla Ukrajině, její dostavbě zabránil nedostatek financí. V roce 1998 byla v aukci prodána do Číny, kde měla být přeměněna v zábavní park. ČLR se však rozhodla plavidlo dokončit v modernizované podobě a využít ho pro získání zkušeností s provozem této kategorie plavidel. Varjag se tak stal první čínskou letadlovou lodí. Do služby byl zařazen 25. září 2012 pod novým jménem Liao-ning.
Pokračování článku…
Gnome-applications-graphics.svg
Obrázek upravit
Longji terrace - 03.JPG
Rýžové terasy v Lung-šengu v provincii Kuang-si
Applications-system.svg
O Portálu upravit
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Čína}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad šablonou {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Do krátkých pahýlů o Číně se mj. vkládá šablona {{Pahýl}}