Portál:Čína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Solid white.svg
Vítejte upravit
Czportal china.png


Čína (čínsky v českém přepisu Čung-kuo, pchin-jinem Zhōngguó, znaky zjednodušené 中国, tradiční 中國; doslova „Říše středu“) je geografická oblast a historické území v Asii ovládané v současné době převážně Čínskou lidovou republikou (ČLR). Spolu s Čínskou republikou na Tchaj-wanu se obě dvě země od přelomu 40. a 50. let minulého století pokládají za právoplatného nástupce původní „jednotné“ Číny a uznávají existenci pouze jedné jediné Číny. Pokračování článku…

Gtk-dialog-question.svg
Zajímavosti upravit
Víte, že…

Buddha z Le-šanu představuje největší sochu sedícího Buddhy na světě?
…v čínském městě Ta-tchang se každoročně vyrobí třetina světové produkce ponožek, a proto se mu přezdívá Ponožkové město?
… čínský císař Ťien-wen uhořel 13. července 1402 při požáru svého paláce zapáleného povstalci?
…nejslavnější čínský mořeplavec Čeng Che byl muslim?

Newspaper Cover.svg
Článek upravit
Velká čínská zeď

Velká čínská zeď (čínsky 長城; doslova Dlouhá zeď) je starý systém opevnění táhnoucí se napříč severní Čínou. Dnešní podoba Velké čínské zdi byla vybudována za dynastie Ming v době od konce 15. do začátku 17. století. Jejím účelem bylo chránit Čínu před mongolskými nájezdy. Podobná opevnění proti vpádům kočovných kmenů byla však budována již v dávnějších dobách.

Zeď se táhne v ohromující délce 6 700 km; východní počátek má v Šan-chaj-kuanu při mořském zálivu Po-chaj v provincii Che-pej na hranicích vlastní Číny a Mandžuska, končí daleko na západě u Ťia-jü-kuanu v provincii Kan-su na pokraji pouště Gobi v místech, kudy přes roztroušené oázy kdysi pokračovala západním směrem Hedvábná stezka. Nutno zdůraznit, že zeď v některých úsecích probíhá v několika liniích a vytváří odbočky, na jiných místech je naopak přerušena. Pokračování článku…

Gnome-applications-graphics.svg
Obrázek upravit
Bamboo book - binding - UCR.jpg

Kopie knihy Umění války od Sun-c’, zhotovená na bambusových dřívkách; součást sbírky Kalifornské univerzity, Riverside.
(klikněte na obrázek pro zvětšení)

Home.svg
Prolog upravit
Symbol list class.svg
Obsah upravit
Clipboard.svg
Kvalitní články upravit
Applications-system.svg
O Portálu upravit
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Čína}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Do krátkých pahýlů o Číně se mj. vkládá šablona {{Pahýl}}