Portál:Čína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Solid white.svg
Vítejte upravit
Czportal china.png


Čína (tradiční znaky: 中國, zjednodušené znaky: 中国, hanyu pinyin: Zhōngguó, český přepis: Čung-kuo; doslova „Říše středu“) je geografická oblast a historické území v Asii ovládané v současné době převážně Čínskou lidovou republikou (ČLR). Spolu s Čínskou republikou na Tchaj-wanu se obě dvě země od přelomu 40. a 50. let minulého století pokládají za právoplatného nástupce původní „jednotné“ Číny a uznávají existenci pouze jedné jediné Číny. Pokračování článku…

Camera-photo.svg
Panorama upravit
ShanghaiMinxang11.jpg

Pohled na oblast na okraji města Šanghaj, která si zachovala svojí tradiční podobu.
(klikněte na obrázek pro zvětšení) (obrázek od uživatele Fanghong)

Gtk-dialog-question.svg
Zajímavosti upravit
Víte, že…


  • v Číně žije včetně etnických Chanů až 56 uznaných národnostních skupin?
  • Panda velká je savec, který je původem ze Střední Číny?
  • české slovo čaj pochází původem z čínského slova čcha (čínsky 茶)?
  • slavná Terakotová armáda Prvního císaře byla objevena poblíž Si-anu až v březnu 1974 rolníky při hloubení studně?
  • přehrada Tři soutěsky ušetří asi 50 miliónů tun uhlí ročně?
Newspaper Cover.svg
Článek týdne upravit
Hanzi

Čínské znaky
V čínských znacích se neodráží výslovnost tak přímým způsobem, jako je tomu u latinky v případech mnoha jazyků. Velice zjednodušeně řečeno, téměř pro každý morfém existuje zvláštní grafém. Tento fakt samozřejmě značně ztěžuje výuku čtení a psaní jak u cizinců, tak u Číňanů, a je velkou brzdou gramotnosti: na rozdíl od evropských jazyků, kde počet znaků obvykle nepřesahuje 50, čínských znaků jsou tisíce. Obecně řečeno, v jedné době je v užívání přibližně 5000-6000 znaků. Největší slovníky obsahují kolem 80 000 znaků, drtivá většina z nich je však dávno nepoužívána, případně se jedná o varianty (až 1/3). Na druhou stranu jsou zde i nesporné výhody: v jazykově roztříštěné Číně se spousta vzájemně nesrozumitelných (byť příbuzných) jazyků a dialektů píše těmi samými čínskými znaky. Mluvčí kantonštiny se nedomluví s mluvčím standardní čínštiny, ale pokud jsou oba gramotní, mohou si psát. Z podobného důvodu také čínské televizní stanice vysílají filmy v čínském znění s čínskými titulky.
Pokračování článku...

Gnome-applications-graphics.svg
Obrázek týdne upravit
Bamboo book - binding - UCR.jpg

Kopie knihy Umění války od Sun-c’, zhotovená na bambusových dřívkách (součást sbírky University of California, Riverside).
(klikněte na obrázek pro zvětšení)

Home.svg
Prolog upravit
Symbol list class.svg
Obsah upravit
Gnome-applications.svg
Redakce upravit
Portál Čína je nyní v rekonstrukci, proto prosím omluvte chybějící nebo částečné informace na portálu. Původní obsah bude postupně aktualizován a zařazen do nového portálu. Jakékoliv připomínky či spolupráce jsou vítány.  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Čína}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Do krátkých pahýlů o Číně se mj. vkládá šablona {{Pahýl}}
Applications-system.svg
O Portálu upravit