Portál:Čína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Solid white.svg
Vítejte upravit
Czportal china.png


Čína (čínsky v českém přepisu Čung-kuo, pchin-jinem Zhōngguó, znaky zjednodušené 中国, tradiční 中國; doslova „Říše středu“) je geografická oblast a historické území v Asii ovládané v současné době převážně Čínskou lidovou republikou (ČLR). Spolu s Čínskou republikou na Tchaj-wanu se obě dvě země od přelomu 40. a 50. let minulého století pokládají za právoplatného nástupce původní „jednotné“ Číny a uznávají existenci pouze jedné jediné Číny. Pokračování článku…

Gtk-dialog-question.svg
Zajímavosti upravit
Víte, že…

Farma čínsko-československého přátelství v severočínské provincii Che-pej, založená roku 1956 díky československému daru šesti set zemědělských strojů, se do roku 2016 rozrostla v průmyslový podnik se 180 000 zaměstnanci?
…čínský cvičný letoun Hongdu K-8 Karakorum je nejlevnější v současnosti vyráběný letoun své kategorie?
Šang Lu byl jediný učenec za tři staletí trvání čínské říše Ming, který dosáhl „tří prvenství“ – byl první v provinčních, metropolitních i palácových úřednických zkouškách?
lisovaný čaj dříve sloužil i jako platidlo?

Newspaper Cover.svg
Článek upravit
Znak čínského písma tao

Taoismus (někdy psaný jako Daoismus) je čínská náboženská, filozofická a rituální tradice, která zdůrazňuje život v harmonii s tao (), doslova „cesta“). Taoistická filozofická škola opírající se o texty Tao te ťing (Kniha o cestě a ctnosti) a Čuang-c’ sloužila jako teoretický a obřadní rámec pro školy vzdělanců i lidová hnutí založená na čínské náboženské tradici, některé směry (čchüan-čen) vyvinuly vlastní mnišské instituce. Tao přitom zůstalo jedním z fundamentálních pojmů nejen taoismu, ale čínské filozofie a náboženství vůbec.
Pokračování článku...

Gnome-applications-graphics.svg
Obrázek upravit
The Great wall - by Bernard Goldbach.jpg

Prosluněný pohled na Velkou čínskou zeď
(klikněte na obrázek pro zvětšení)

Applications-system.svg
O Portálu upravit
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Čína}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad šablonou {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Do krátkých pahýlů o Číně se mj. vkládá šablona {{Pahýl}}