Portál:Čína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Solid white.svg
Vítejte upravit
Czportal china.png


Čína (čínsky v českém přepisu Čung-kuo, pchin-jinem Zhōngguó, znaky zjednodušené 中国, tradiční 中國; doslova „Říše středu“) je geografická oblast a historické území v Asii ovládané v současné době převážně Čínskou lidovou republikou (ČLR). Spolu s Čínskou republikou na Tchaj-wanu se obě dvě země od přelomu 40. a 50. let minulého století pokládají za právoplatného nástupce původní „jednotné“ Číny a uznávají existenci pouze jedné jediné Číny. Pokračování článku…

Gtk-dialog-question.svg
Zajímavosti upravit
Víte, že…

…v Čínské lidové republice žije včetně etnických Chanů 56 oficiálně uznaných národnostních skupin?
…dvě ponorky třídy Hai Lung byly první moderní válečné lodě, které Tchaj-wan (Čínská republika) získal od svého vzniku, a diplomacie Čínské lidové republiky zabránila stavbě dalších čtyř lodí tohoto typu?
…roku 1449 dvacet tisíc Mongolů zajalo čínského císaře Jing-cunga a rozdrtilo jeho mnohonásobně silnější armádu?
…čínští účetní, nezávisle na rozvoji účetních postupů v Evropě, v 16. století vyvinuli vlastní variantu podvojného účetnictví zvanou účetnictví dračí brány?

Newspaper Cover.svg
Článek upravit
Hovory

Hovory, někdy též Hovory Konfuciovy či Sebrané výroky, je spis obsahující výroky a záznamy jednání Konfucia (snad 551–479 př. n. l.), jednoho z nejvýznamnějších filosofů starověké Číny. Autorem Hovorů není sám Konfucius, jeho výroky byly původně tradovány ústně nebo po kratších záznamech a v různorodých sbírkách. Ke kodifikaci Hovorů došlo až za dynastie Chan (206 př. n. l.–220 n. l.), od té doby text neprodělal výraznějších změn. Napsány jsou v klasické čínštině. K nejznámějším výrokům Hovorů patří „Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim.“ V Hovorech se nachází vysvětlení většiny klíčových konfuciánských představ a pojmů jako je lidskost (žen), náprava jmen (čeng-ming), obřadnost (li), pojetí „urozeného muže“ (ťün-c'), Nebes (tchien) a cesty středu (čung-jung).

Hovory jsou jednou ze Čtyř knih, které patří k základním konfuciánským textům, od počátku 14. století do roku 1905 byla zevrubná znalost Hovorů nedílnou součástí čínského vzdělání a předmětem tamních úřednických zkoušek.
Pokračování článku…

Gnome-applications-graphics.svg
Obrázek upravit
Everest North Face toward Base Camp Tibet Luca Galuzzi 2006 edit 1.jpg
Pohled na Mount Everest v Tibetu
Applications-system.svg
O Portálu upravit
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Čína}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad šablonou {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Do krátkých pahýlů o Číně se mj. vkládá šablona {{Pahýl}}