Portál:Čína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Solid white.svg
Vítejte upravit
Czportal china.png


Čína (čínsky v českém přepisu Čung-kuo, pchin-jinem Zhōngguó, znaky zjednodušené 中国, tradiční 中國; doslova „Říše středu“) je geografická oblast a historické území v Asii ovládané v současné době převážně Čínskou lidovou republikou (ČLR). Spolu s Čínskou republikou na Tchaj-wanu se obě dvě země od přelomu 40. a 50. let minulého století pokládají za právoplatného nástupce původní „jednotné“ Číny a uznávají existenci pouze jedné jediné Číny. Pokračování článku…

Gtk-dialog-question.svg
Zajímavosti upravit
Víte, že…

Buddha z Le-šanu představuje největší sochu sedícího Buddhy na světě?
…v čínském městě Ta-tchang se každoročně vyrobí třetina světové produkce ponožek, a proto se mu přezdívá Ponožkové město?
…čínský učenec Fang Siao-žu se stal vzorem věrného ministra poté, co byl roku 1402 popraven i s 873 příbuznými, přáteli a žáky za to, že odmítl sloužit uzurpátorovi, císaři Jung-lemu?
…odtok stříbra do kvetoucích ekonomik čínské říše Ming a okolních zemí za vlády císaře Jung-le (1402–1424) způsobil jeho nedostatek dokonce až v Evropě?

Newspaper Cover.svg
Článek upravit
Oriental Pearl Tower

Oriental Pearl Tower (čínsky pchin-jinem Dōngfāng Míngzhūtǎ, znaky 东方明珠塔) je TV vysílač v Šanghaji v Čínské lidové republice. Věž se nachází na okraji Lu-ťia-cuej v okrsku Pchu-tung na břehu řeky Chuang-pchu.

Byla navržena Ťiang Chuan Čchengem ze společnosti Shanghai Modern Architectural Design. Stavba byla započata v roce 1990 a věž byla dokončena v 1994. Se svými 468 metry byla mezi lety 1994 až 2007 nejvyšší budovou v Číně, poté ji svou výškou překonala budova Shanghai World Financial Center. Oriental Pearl Tower je členem světové asociace vysokých věží a mrakodrapů World Federation of Great Towers. Její návštěvnost přesahuje 3 miliony lidí ročně.
Pokračování článku...

Gnome-applications-graphics.svg
Obrázek upravit
IMG 0839 Yarlong Tsangpo.jpg

Pohled na řeku Jarlung v Tibetské autonomní oblasti
(klikněte na obrázek pro zvětšení)

Home.svg
Prolog upravit
Symbol list class.svg
Obsah upravit
Clipboard.svg
Kvalitní články upravit
Applications-system.svg
O Portálu upravit
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Čína}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Do krátkých pahýlů o Číně se mj. vkládá šablona {{Pahýl}}