Portál:Čína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Solid white.svg
Vítejte upravit
Czportal china.png


Čína (čínsky v českém přepisu Čung-kuo, pchin-jinem Zhōngguó, znaky zjednodušené 中国, tradiční 中國; doslova „Říše středu“) je geografická oblast a historické území v Asii ovládané v současné době převážně Čínskou lidovou republikou (ČLR). Spolu s Čínskou republikou na Tchaj-wanu se obě dvě země od přelomu 40. a 50. let minulého století pokládají za právoplatného nástupce původní „jednotné“ Číny a uznávají existenci pouze jedné jediné Číny. Pokračování článku…

Gtk-dialog-question.svg
Zajímavosti upravit
Víte, že…

Panda velká je savec původem ze střední Číny?
Karákóramská dálnice z čínského Kašgaru do pákistánského Abbottábádu dosahuje nadmořské výšky až 4693 metrů, což z ní činí nejvýše položenou mezinárodní silnici s pevným povrchem na světě?
… čínský císař Ťien-wen uhořel 13. července 1402 při požáru svého paláce zapáleného povstalci?
…odtok stříbra do kvetoucích ekonomik čínské říše Ming a okolních zemí za vlády císaře Jung-le (1402–1424) způsobil jeho nedostatek dokonce až v Evropě?

Newspaper Cover.svg
Článek upravit
Sung Mej-ling

Sung Mej-ling (asi 5. března 189823. října 2003), známá též jako paní Čankajšková, byla čínská politička, manželka generalissima Čankajška a nejmladší ze tří sester Sung, sestra Sung Aj-lingSung Čching-ling.

Narodila se jako dcera obchodníka Charlese Sunga. Ve Spojených státech vystudovala anglickou literaturufilozofii. V roce 1920 se setkala s Čankajškem, který v souvislosti se sňatkem se Sung Mej-ling konvertoval ke křesťanství.

Po boku manžela se aktivně účastnila politického života v jeho straně Kuomintang. V letech 19301932 byla poslankyní. Díky vynikající znalosti angličtiny a západní kultury reprezentovala čínské konzervativce na mezinárodním fóru a účastnila se řady mezinárodních aktivit (např. v rámci Mezinárodního červeného kříže). Byla přezdívána „květina zhotovená z ocele“, „dračí dáma“ či „mozek Číny“.

Po smrti manžela žila v USA, do Čínské republiky přijela naposledy v roce 1995.
Pokračování článku…

Gnome-applications-graphics.svg
Obrázek upravit
Pagodas en el lago Shanhu guilin.jpg
Pagody na jezeře Šan-chu ve městě Kuej-lin
Home.svg
Prolog upravit
Symbol list class.svg
Obsah upravit
Clipboard.svg
Kvalitní články upravit
Applications-system.svg
O Portálu upravit
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Čína}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Do krátkých pahýlů o Číně se mj. vkládá šablona {{Pahýl}}