Portál:Kadaň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Coat of arms of Kadaň II.svg
Kadaň upravit
Pohled na město

Kadaň je město v okrese Chomutov v Ústeckém kraji ležící jihozápadně od Chomutova na levém břehu řeky Ohře, důležité kulturní a turistické centrum severozápadních Čech, někdejší královské město. Žije zde přibližně 18 tisíc obyvatel. Kadaň je centrem historické oblasti Kadaňska, rozkládající se od Vejprt v Krušnohoří až po oblast Doupovských vrchů. V roce 1978 byla v jeho části vyhlášena městská památková rezervace.

Historické Kadaňsko zahrnuje kromě okolí Kadaně i velkou část Krušnohoří, Poohří a Doupovských vrchů. Velmi specifický fenomén představují pověsti z Kadaňska, které roku 1928 souborně vydal Viktor Karell.
Icons8 flat document.svg
Löschnerovo náměstí

Löschnerovo náměstí (v minulosti označováno jako Masarykovo náměstí nebo Gymnaziální náměstí) je jedno z aktuálně tří náměstí nacházejících se v Kadani. Nachází se nedaleko historického jádra města na spojnici ulic Kpt. Jaroše, Boženy Němcové a Na Příkopě a nedaleko Chrámu svaté Anny. Náměstí má přibližně obdélníkový tvar.

V letech 2014 a 2015 proběhla generální rekonstrukce celého náměstí podle projektu pražského ateliéru Uhlík architekti vedeného Petrem Uhlíkem. Realizace nové stavby obdržela v soutěži Stavba roku 2015 prestižní Cenu Ministerstva pro místní rozvoj a Asociace pro urbanismus a územní plánování za veřejný prostor.
Celý článek...

Icons8 flat folder.svg
Přehled článků upravit

Místní části[editovat zdroj]

Doprava[editovat zdroj]

Muzea a galerie[editovat zdroj]

Pamětihodnosti[editovat zdroj]

Významné městské domy[editovat zdroj]

Historické události[editovat zdroj]


Icons8 flat stack of photos.svg
Kněžiště radniční kaple, klenba

Kněžiště radniční kaple, klenba

Icons8 flat info.svg
Zajímavosti upravit
  • Ve Františkánském klášteře se nacházel od roku 1867 pivovar, který později zanikl. Od roku 2012 se v zahradách kláštera konají Pivní slavnosti.
  • Katova ulička je se svou šířkou 66,1 cm nejužší pojmenovaná ulice v Česku.
  • Město se pokouší o zápis kláštera do seznamu světového dědictví UNESCO pro jeho jedinečnost. Klášter je výborně zachovalý. Jedná se o gotickou stavbu s renesanční výmalbou a barokním zařízením.
Icons8 flat tree structure.svg
Externí odkazy upravit

Icons8 flat wikipedia.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Kadaň}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.