Portál:Bosna a Hercegovina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie


Portál:Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina (BIH, BaH) (bosensky/srbsky/chorvatsky Bosna i Hercegovina, cyrilicí bosensky/srbsky Босна и Херцеговина) je federativní republika na Balkánském poloostrově v jihovýchodní Evropě. Do roku 1992 byla součástí bývalé Jugoslávie. Hlavním městem federace je Sarajevo.

Státní znak
Státní znak Bosny a Hercegoviny
Vlajka Bosny a Hercegoviny

Vlajka Bosny a Hercegoviny


Národní hymna – Intermeco

Zajímavosti

Víte, že ...

...v BiH žilo v roce 2000 52 % Bosňáků, 34,1 % Srbů, 12,3 % Chorvatů a 0,6 % ostatních?

...hlavním městem Republiky srbské je město Banja Luka?

...Bosenština se ve středověku zapisovala arabským písmem a dnes má pět dialektů ?

... Gazi Husrev-begova mešita v Sarajevu sloužila také jako škola?

... obyvatelé pohoří Kozara byli za druhé světové války posíláni do koncentračních táborů?

... město Neum je jediný přístav Bosny a Hercegoviny?

Článek

Odhady počtu obyvatel Bosny a Hercegoviny se podle různých zdrojů značně liší - řádově až o 600 tisíc osob. Zatímco podle odhadu OSN žilo v zemi v roce 2007 3 981 239 obyvatel, CIA uváděla 4 552 198 obyvatel. Ve světovém srovnání je Bosna a Hercegovina na 120. místě ze 194 států. Z národnostního hlediska se její obyvatelé dělí na Bosňáky, hlásící se k islámu, Srby hlásící se k Pravoslavné církvi a Chorvaty hlásící se ke Římskokatolické církvi.

Obrázek

Řeka Neretva protékající Mostarem.

Pomozte

Pomozte založit tyto chybějící články

Adnan Terzić, Almir Imširević, Avdo Karabegović Halidbegov, Avdo Karabegović Hasanbegov, Carlos Westerndorp, Dragan Jokić, Dragan Obrenović, Džemal Murga, Hakija Pozderac, Hasan Kalmija, Herceg-Bosna, Hođiđed, Chorvatské společenství Posaviny, Ishak-beg Ishaković, Josip Mislov, Jure Pelivan, Matija Divković, Mladi muslimani, Momčilo Krašnjik, Momir Nikolić, Zemská vakufská komise (Bosna a Hercegovina), Nebojša Radmanović, Niko Lozančić, Nikola Špirić, Parlament Bosny a Hercegoviny, Vlastenecká liga (Bosna a Heregovina), Politika Bosny a Hercegoviny, Pravoslaví v Bosně a Hercegovině, Sefer Halilović, Stijena, Tekija, Ústavní soud Bosny a Hercegoviny, Vrbaská bánovina, Zlatko Ugljen, Kamenjača, Stavnja, Glasinac, Bosnalijek

Kategorie

Nové

Pokud založíte novou stránku týkající se Bosny a Hercegoviny, vložte sem na ni odkaz.

Šablony

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Bosna a Hercegovina}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
Více šablon k Bosně a Hercegovině

Příbuzné portály