Portál:Bosna a Hercegovina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


F1 white flag.svg

Portál:Bosna a Hercegovina

Stari Most.jpg
Skakavac.jpg

Bosna a Hercegovina (BIH, BaH) (bosensky/srbsky/chorvatsky Bosna i Hercegovina, cyrilicí bosensky/srbsky Босна и Херцеговина) je federativní republika na Balkánském poloostrově v jihovýchodní Evropě. Do roku roku 1992 byla součástí bývalé Jugoslávie. Hlavním městem federace je Sarajevo.

Státní znak
Státní znak Bosny a Hercegoviny
Vlajka Bosny a Hercegoviny

Vlajka Bosny a Hercegoviny

8thNote.svg
Národní hymna – Intermeco

Zajímavosti

Víte, že ...

...v BiH žilo v roce 2000 52 % Bosňáků, 34,1 % Srbů, 12,3 % Chorvatů a 0,6 % ostatních?

...hlavním městem Republiky srbské je město Banja Luka?

...Bosenština se ve středověku zapisovala arabským písmem a dnes má pět dialektů ?

... Gazi Husrev-begova mešita v Sarajevu sloužila také jako škola?

... obyvatelé pohoří Kozara byli za druhé světové války posíláni do koncentračních táborů?

... město Neum je jediný přístav Bosny a Hercegoviny?

Článek

Odhady počtu obyvatel Bosny a Hercegoviny se podle různých zdrojů značně liší - řádově až o 600 tisíc osob. Zatímco podle odhadu OSN žilo v zemi v roce 2007 3 981 239 obyvatel, CIA uváděla 4 552 198 obyvatel. Ve světovém srovnání je Bosna a Hercegovina na 120. místě ze 194 států. Z národnostního hlediska se její obyvatelé dějí na Bosňáky, hlásící se k islámu, Srby hlásící se k Pravoslavné církvi a Chorvaty hlásící se ke Římskokatolické církvi.

Obrázek

Hlavní město Sarajevo v noci.

Pomozte

Pomozte založit tyto chybějící články

Adnan Terzić, Almir Imširević, Bosanska Gradiška, Carlos Westerndorp, Čapljina, Čitluk, Geografie Bosny a Hercegoviny, Kakanj, Nebojša Radmanović, Nikola Spirić, Novi Travnik, Odžak, Parlament Bosny a Hercegoviny, Politika Bosny a Hercegoviny, Prozor, Stijena, Šipovo, Ústavní soud Bosny a Hercegoviny, Muslimská vakufská nadace, Hođiđed, Ishak-beg Ishaković, Sabor (Bosna a Hercegovina), Drinská bánovina, Vrbaská bánovina, Jasenovac, Josip Mislov , Ugljevik, Ustiprača, Vlasenica, Vukosavlje, Mladi muslimani, Strana demokratické akce, Čapljina, Čitluk, Prozor, Ravno, Niko Lozančić, Pravoslaví v Bosně a Hercegovině, Momčilo Krašnjik, Jure Pelivan, Chorvatské společenství Posaviny, Herceg-Bosna, Patriotská liga, Kupres, Odžak, Butmir, Sefer Halilović, Dragan Obrenović, Momir Nikolić, Dragan Jokić, Hasan Kalmija, tekija, Ahmed Muratbegović, Matija Divković, Avda Karabegović, Zlatko Ugljen, Hakija Pozderac, Džemal Murga

Kategorie

Nové

Pokud založíte novou stránku týkající se Bosny a Hercegoviny, vložte sem na ni odkaz.

Šablony

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Bosna a Hercegovina}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
Více šablon k Bosně a Hercegovině

Příbuzné portály