Přeskočit na obsah

Portál:Španělsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Španělsko, oficiálně Španělské království (španělsky a galicijsky Reino de España; katalánsky Regne d'Espanya; baskicky Espainiako Erresuma) je parlamentní monarchie ležící na Pyrenejském poloostrově. Podle demokratické ústavy z roku 1978 je v celé zemi úředním jazykem španělština (kastilština); další jazyky jsou uznávány jako úřední jednotlivými autonomními společenstvími... celý článek

ADMINISTRATIVNÍ A POLITICKÉ USPOŘÁDÁNÍ

Nejvyššími státními orgány jsou král, dvoukomorový parlament a vláda. Království se dělí do 17 autonomních společenství (comunidades autónomas) a 2 autonomní města (ciudades autónomas)


GEOGRAFIE

HISTORIE

ČLÁNEK

Euskadi Ta Askatasuna nebo ETA je ozbrojená baskická nacionalistická a separatistická organizace, která se snaží násilím vytvořit nezávislý socialistický stát. Baskicko leží na územích Španělska a Francie. Podle Evropské unie a Spojených států je ETA brána jako teroristická organizace, ačkoliv to takto nebylo vždy. Do roku 1975 byla ETA chápána jako organizace bojující proti totalitnímu režimu generála Franca. Jméno Euskadi Ta Askatasuna znamená v baskickém jazyce „Baskický stát a svoboda“.

Organizace byla založena v roce 1959 za totalitního režimu generála Franca a rychle se vyvinula ze skupiny prosazující tradiční kulturní způsoby v polovojenskou organizaci. Její ideologií je marxismus-leninismus.

Motto této organizace je "Bietan jarrai", což znamená "Držet se obou". Toto odkazuje na dva motivy v symbolu ETA - had (symbol tajnosti a vychytralosti), který se ovíjí kolem sekyry (symbol síly)... (celý článek)


Archiv

KULTURA

Petronila Aragonská
Petronila Aragonská

Literatura

Malířství

Sochařství

Architektura

Hudba

Film

Jazyky

Média

Univerzity

OBRÁZEK

Město Toledo.

ZAJÍMAVOSTI

Věděli jste, že ...

předkem aragonských králů byl barcelonský hrabě Ramon Berenguer IV., který se díky vhodnému sňatku s jedinou dědičkou trůnu Petronilou stal spoluvládcem Aragonie?


Další zajímavosti…

KATEGORIE

Krátké články týkající se Španělska by měly být označeny šablonou {{Pahýl}}

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Španělsko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.