Portál:Grónsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
e
Portál Grónsko / Kalaallit Nunaat / Grønland
e

Grónsko (grónsky Kalaallit Nunaat) je autonomní součást Dánského království, jehož hlavou státu je dánský monarcha, ovšem země je řízena vlastní vládou a parlamentem. Hlavním městem je Nuuk. Z velké části se rozprostírá na stejnojmenném ostrově ležícím na rozhraní Atlantiku a Severního ledového oceánu. Nachází se severovýchodně od Kanady a geograficky je součástí Severní Ameriky, ovšem historicky, politicky a ekonomicky se jedná o zemi velmi propojenou s Evropou.

Grónsko je největší ostrov na světě, ale jen 15 % jeho území (asi o velikosti Britských ostrovů) není trvale zaledněno. Zbytek pokrývá led dosahující místy mocnosti až 3 000 m. Tento ledovec (pokrývající přibližně 1,8 milionu km2) je po Antarktickém ledovci druhý největší na světě. Po jeho roztátí by hladina světového oceánu stoupla o 7 m.

Oficiální název země v grónštině zní „Kalaallit Nunaat“, přičemž první slovo, „kalaallit“, je plurál od „kalaaleq“, což znamená „obyvatel Grónska“ či „Gróňan“, a druhé slovo, „Nunaat“, má význam „země“ (v množném čísle). „Kalaallit Nunaat“ se proto dá přeložit jako „Země Kalaallitů“, čili „země Gróňanů“. Český výraz Grónsko je převzat z dánskéhoGrønland“, „Zelená země“. Podle příběhu z tzv. Ságy o Gróňanech (Groenlendiga Saga) ze začátku 12. století (nejstarší zachovaný exemplář ovšem datuje rok 1380), se jedná o pojmenování, které dal tomuto ostrovu Erik Rudý ve snaze přilákat sem další osadníky poté, co tuto zemi kolem roku 985 objevil.

Zajímavosti měsíce

Víte, že...

Článek měsíce

Grónština (grónsky Kalaallisut) je jazyk patřící do východoinuitské skupiny jazyků. Je úředním jazykem Grónska a jedná se o nejpoužívanější inuitský jazyk. Jedná se o polysyntetický jazyk (viz článek Typologická klasifikace jazyků) – mnoho slov je spojováno v jedno dlouhé slovo, jež ovšem v češtině může znamenat celou větu, například Niuerniarsuataartarpusi (Ni'u'ver'ni'jar'su'va'taar'tar'pu'si) – Kupujete mnoho zboží.

Grónština rozlišuje jednotné i množné číslo. Má čtyři osoby, 8 pádů (absolutiv, relativ, ekvativ, instrumentál, lokativ, allativ, ablativ a prolativ), žádný rod a tři samohlásky: /i/, /u/ a /a/. Grónština se píše latinkou. Do roku 1973 se místo q používalo kra (ĸ).

Grónština se dělí na tři dialekty: severní (Avanersuaq), východní (Tunu) a západní (Kitaa).

Obrázek týdne

Město Tasiilaq na východním pobřeží Grónska

Pomozte

Témata

Gnome-globe.svgGeografie (místopis)

Gnome-settings-background.svgOstrovy a oblasti

System-config-users.svgPolitika

Gcalctool.svgFirmy a společnosti

Nuvola apps kolf.pngSport

Červené odkazy

Informace

Portál byl založen 14. ledna 2018 uživatelem Awewewe, naposledy byl aktualizován 14. ledna 2018.

V případě připomínek, dotazů či upozornění ohledně portálu se ptejte uživatele Awewewe na jeho diskusní stránce.

Tento portál je příbuzný s portálem Dánsko, který ho také částečně zahrnuje.