Sisimiut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sisimiut

Centrum Sisimiutu
Poloha
Souřadnice
Stát Dánsko Dánsko
závislé území GrónskoGrónsko Grónsko
Sisimiut
Red pog.svg
Sisimiut
Sisimiut, Grónsko
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 5 598 (2013)
Správa
Starosta Hermann Berthelsen (Siumut)
Vznik 1764
Oficiální web www.qeqqata.gl
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sisimiut je druhé největší město v Grónsku leží 75 km za severním polárním kruhem a je to nejsevernější grónský přístav na západním pobřeží, který nezamrzá ani v zimě.

Sisimiut byl založen v roce 1756 jako obchodní stanice pod názvem Holsteinsborg. Ve městě žije asi 5500 obyvatel převážně Inuitů. Dnes tu většina lidí žije z práce ve zdejší moderní továrně na zpracování krevet a krabů. Část pak žije z cestovního ruchu.

Sisimiut láká návštěvníky na památky, krásné prostředí a hlavně vyhlášený běžkařský maratón Arctic Circle Race, který patří k nejtěžším běžkařským závodům na světě. Měří 160 km a trvá tři dny a dvě noci.

Můžete zde vidět rozličnou architekturu od nejstarších rašelinných chatek až po Modrý kostel, který byl využíván až do roku 1926, kdy byl postaven nejnovější Červený kostel. Krásné historické stavby můžete zhlédnout i ve staré čtvrti, kde se nachází také městské muzeum. Sisimiut disponuje i aktivním kulturním centrem, kde se pořád něco děje. K dispozici je tu jinak 9 ubytovacích zařízení, včetně jednoho hotelu a 5 restaurací.

Dominantou města je hora Kællingehætten (ženský klobouk), která dosahuje nadmořské výšky 784 m. V létě je vyhledávaným cílem. Z jejího vrcholu se naskýtá nádherný výhled na zdejší panenskou přírodu. Oblíbené jsou také výlety na lodi do zdejší fjordů, kde se dají pozorovat tuleni či velryby.

Do města se můžete dostat jen po moři (lodí) nebo vzdušně (letadlem).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]