Portál:Island

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Flag of Iceland.svg

Island (islandsky: Lýðveldið Ísland) je stát na stejnojmenném ostrově v severní části Atlantského oceánu. Jeho hlavní město je Reykjavík. Na jeho rozloze 103 000 km² žije pouze 312 851 obyvatel.

Článek

Pohled na prasklinu na úpatí Laki, ze které unikala láva do širokého okolí

Laki je sopka v oblasti jižního Islandu, která dala jméno 25 kilometrů dlouhé řadě sopek Lakagígar a která způsobila jednu z největších sopečných katastrof ve zdokumentované historii lidstva. K ničivé erupci došlo v roku 1783, kdy sopka byla aktivní po osm měsíců, během kterých se uvolnilo až 15 km³ lávy a 400 až 500 miliónů tun sopečných plynů. Následně došlo k masivnímu úhynu zvířat a přibližně pětině tehdejší populace Islandu. Velká část severní polokoule zažila znatelné ochlazení po následujících několik let, což vedlo k neúrodě a propuknutí hladomoru na Islandu, ve velké části Evropy a dokonce i v Egyptě.

Sopka vyrůstá do výšky 828 metrů nad mořem jihozápadním směrem od ledovce Vatnajökull přibližně uprostřed trhliny. Trhlina, na které sopka Laki vyrůstá, se táhne od severovýchodu na jihozápad a je rozdělena dvojicí téměř stejně vysokých hor. Během vzniku trhliny nedošlo k výraznějšímu poškození tělesa sopky, menší krátery vznikly na jeho stranách. V současnosti je oblast Lakagígar porostlá silnou vrstvou mechů a spadá do národního parku Skaftafell. Laki je přístupná neudržovanou silnicí automobilem s náhonem 4 × 4 po silnici odbočující z hlavní okružní silnice okolo Islandu poblíž Hunkubakki.

Zajímavosti

Reykjavik (parlamento).jpg

Víte, že...

...Reykjavík je nejseverněji položené hlavní město na světě?

...Island nemá zavedenou železniční síť?

...islandský parlament Althing je nejstarším v Evropě?

Kultura

Puffins-fi2.jpg

Hlavním pokrmem islandské kuchyně jsou ryby, potom jehněčí a mléčné výrobky. Þorramatur (Thorramatur) je tradiční islandské jídlo, vhodné k mnoha pokrmů. Jí se nejčastěji ve měsíci Þorri, což je leden a únor. Dalšími tradičními pokrmy jsou Skyr, Scrota, žralok a ovce. Skyr je tradiční islandský mléčný výrobek podobný jogurtu. Skyr obsahuje 12 % proteinů, 3 % sacharidů, 0,5 % tuku a hodně vápníku.

Nyní je islandská strava velmi odlišná, zahrnuje kuchyně celého světa. Do normální islandské snídaně patří chléb, cereálie a ovoce. Večeře je odlišnější. Jako jinde ve světě, i zde je velmi oblíbený „fast food“ rychlá strava.

Různé

Islandská koruna je zákonným platidlem Islandu. Název koruna je stejný pro většinu měn severských států (norská, dánská, švédská koruna), ke kterým se Island započítává.
ISO 4217 islandské koruny je ISK. Jedna setina koruny se nazývá eyrir (množné číslo aurar). V období 1873-1914 byl Island součástí Skandinávské měnové unie. Dnes Island rozvažuje, zda přijme euro jako svoji měnu.

Mince islandské koruny mají hodnoty 1, 5, 10, 50 a 100 korun.

Bankovky mají hodnoty 500, 1000, 2000, 5000 korun.

Obrázek

NesjavellirPowerPlant edit2.jpg
Geotermální elektrárna Nesjavellir.

Kategorie

Wikipedie v islandštině

Wikipedia-logo-is.png
K dispozici je také islandská verze Wikipedie.

Články

Gold piece.png  Nejlepší články  nejsou
Silver piece.png  Dobré články  nejsou

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Island}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.