Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Ostrov Jamese Rosse, na němž stanice leží

Mendelova polární stanice je česká výzkumná stanice v Antarktidě na pobřeží ostrova Jamese Rosse. Záměry vybudovat stanici pocházely už ze 60. a následně 80. let 20. století, na skutečnou realizaci však došlo až na počátku 21. století. Založil ji polárník Pavel Prošek. Slavnostně byla otevřena 22. února 2007, čímž se Česko stalo 26. zemí s vlastní vědeckou základnou na kontinentu. Stanice je majetkem brněnské Masarykovy univerzity a dostala jméno po zakladateli moderní genetiky a meteorologovi Johannu Gregoru Mendelovi. Na stanici je pouze sezónní provoz, a to během letního období, kdy zde pracuje asi patnáct osob. Díky výzkumné činnosti na této stanici patří Česko mezi státy s hlasovacím právem v Antarktickém smluvním systému. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete na stránkách Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete na stránce Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Nuvola camera.svg
Brněnský viadukt z roku 1838, po němž jezdila první parní lokomotiva na českém území jménem Moravia na trati do Rajhradu. Pohled přes Svratku zachycuje i Petrov, Špilberk a tehdejší Brno.

Brněnský viadukt z roku 1838, po němž jezdila první parní lokomotiva na českém území jménem Moravia na trati do Rajhradu. Pohled přes Svratku zachycuje i Petrov, Špilberk a tehdejší Brno.

Newspaper Cover.svg
13. prosinec – čtvrtek
  • 1872 – Nad městem proletěla první vzducholoď poháněná spalovacím motorem.
  • 1954 – V Brně zemřel zbrojní konstruktér Václav Holek.
14. prosinec – pátek
15. prosinec – sobota
  • 1838 – Brněnská veřejnost se mohla poprvé svézt vlakem při propagačních jízdách do Rajhradu.

Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(22 kat., 18 str.)
Části Brna(5 kat.)
Dějiny Brna(3 kat., 31 str.)
Doprava v Brně(10 kat., 38 str.)
Geografie Brna(2 kat., 2 str.)
Kultura v Brně(7 kat., 51 str.)
Lidé z Brna(8 kat., 107 str.)
Náboženství v Brně(6 kat., 27 str.)
Organizace v Brně(2 kat., 6 str.)
Památky v Brně(3 kat., 1 str.)
Politika v Brně(4 kat., 2 str.)
Primátoři Brna(36 str.)
Průmysl v Brně(1 kat., 1 str.)
Seznamy k Brnu(3 kat., 34 str.)
Sídliště v Brně(7 str.)
Sport v Brně(12 kat., 4 str.)
Stavby v Brně(46 kat., 41 str.)
Školy v Brně(6 kat.)
Události v Brně(5 kat., 15 str.)
Úřady v Brně(2 kat., 7 str.)
Zastupitelstvo města Brna(2 kat., 1 str.)
Životní prostředí v Brně(4 kat., 3 str.)
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.