Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Jedna z budov areálu v Kotlářské ulici

Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity je fakulta Masarykovy univerzity, která poskytuje vysokoškolské vzdělání v biologických, fyzikálních, chemických, matematic­kých, geologických a geografických vědách a ve vyučování těmto vědám. Výuku v omezené míře zahájila na podzim 1920 a v akademickém roce 1921/1922 probíhala výuka již v plné míře. Fakultě byly dočasně přiděleny budovy bývalého chudobinceKotlářské ulici, fakulta zde však sídlí dodnes. S jejím rozrůstáním začala být ovšem kapacita prostor nevyhovující, některé části se tedy musely umístit mimo areál v Kotlářské ulici do různých provizorií (bývalá kasárna v Řečkovicích, univerzitní komplex Vinařská, Fakulta elektrotechniky VUT). Vzrůstající nároky na prostor a vybavení pracovišť vedly k výstavbě Univerzitního kampusuBohunicích. Součástí stávajícího areálu v Kotlářské ulici je botanická zahrada, přístupná veřejnosti. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete v článcích Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete v článku Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Nuvola camera.svg
Zahájení plavební sezony na Brněnské přehradě v květnu 2010. Lodě Praha a Bratislava, obě v říjnu téhož roku vyřazené z provozu.

Zahájení plavební sezony na Brněnské přehradě v květnu 2010. Lodě Praha a Bratislava, obě v říjnu téhož roku vyřazené z provozu.

Newspaper Cover.svg
21. květen – pondělí
22. květen – úterý
23. květen – středa
24. květen – čtvrtek
25. květen – pátek

Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(23 kat., 17 str.)
Části Brna(5 kat.)
Dějiny Brna(3 kat., 30 str.)
Doprava v Brně(10 kat., 36 str.)
Geografie Brna(2 kat., 2 str.)
Kultura v Brně(6 kat., 50 str.)
Lidé z Brna(7 kat., 104 str.)
Náboženství v Brně(6 kat., 24 str.)
Organizace v Brně(1 kat., 2 str.)
Památky v Brně(3 kat., 1 str.)
Pohřbení v Brně(14 kat., 10 str.)
Politika v Brně(4 kat., 1 str.)
Primátoři Brna(35 str.)
Průmysl v Brně(1 kat., 1 str.)
Seznamy k Brnu(3 kat., 32 str.)
Sídliště v Brně(7 str.)
Sport v Brně(4 kat., 70 str.)
Stavby v Brně(44 kat., 44 str.)
Školy v Brně(6 kat.)
Události v Brně(1 kat.)
Úřady v Brně(2 kat., 7 str.)
Zastupitelstvo města Brna(2 kat., 1 str.)
Životní prostředí v Brně(3 kat., 3 str.)
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.

  1. Přistání na trávě, vzpoura sedláků. Letiště v Brně funguje už 90 let. iDNES.cz [online]. 2016-05-24 [cit. 2018-02-21]. Dostupné online. 
  2. Encyklopedie dějin města Brna [online]. 2004 [cit. 2018-02-24]. Dostupné online.