Tento portál patří mezi dobré v české Wikipedii. Kliknutím získáte další informace.

Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Hala Rondo, domácí aréna Komety Brno

HC Kometa Brno je klub ledního hokeje. Založen byl v roce 1953 pod názvem TJ Rudá hvězda Brno a zpočátku patřil pod ministerstvo vnitra. V roce 1962 se po přesunu pod firmu ZKL stal civilním klubem. Ve své historii získal celkem 13 titulů mistra Československa (11×) a České republiky (2×), což ho pasuje do pozice nejúspěšnějšího hokejového klubu v zemi. Drží také národní prvenství se třemi tituly z Evropského hokejového poháru. První československý titul tým vybojoval 18. března 1955 a ještě v 60. letech pokračovalo jeho úspěšné období, následované průměrnými 70. léty a poté 80. léty, kdy se klub pohyboval na hraně mezi nejvyšší a druhou nejvyšší soutěží. Od roku 1992 hrával, s výjimkou dvou sezón, v druhé nejvyšší české soutěži – 1. lize. V roce 2009 Kometa ztratila finále 1. ligy, odkoupila však licenci od Orlů Znojmo a poté již působí trvale v extralize, kterou v letech 2017 a 2018 vyhrála. Své domácí zápasy odehrává v hale Rondo (DRFG Arena). celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete na stránkách Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete na stránce Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Nuvola camera.svg
Reliéf nazvaný Kytice od brněnské sochařky Sylvy Lacinové u vchodu základní školy v Bosonožské ulici.

Reliéf nazvaný Kytice od brněnské sochařky Sylvy Lacinové u vchodu základní školy v Bosonožské ulici.

Newspaper Cover.svg
6. březen – sobota
  • 1847 – Mezi Brnem a Vídní bylo zřízeno telegrafní spojení. Telegrafní stanice byla na železničním nádraží.
7. březen – neděle
8. březen – pondělí

Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(14 kat., 12 str.)
Dějiny Brna(6 kat., 36 str.)
Doprava v Brně(13 kat., 16 str.)
Ekonomika Brna(3 kat., 3 str.)
Geografie Brna(10 kat., 4 str.)
Kultura v Brně(9 kat., 43 str.)
Lidé z Brna(34 kat., 87 str.)
Organizace v Brně(10 kat., 34 str.)
Pohřbení v Brně(2 kat., 20 str.)
Pojmenováno po Brně(8 str.)
Politika v Brně(4 kat., 7 str.)
Seznamy k Brnu(6 kat., 10 str.)
Sport v Brně(18 kat., 1 str.)
Stavby v Brně(43 kat., 45 str.)
Životní prostředí v Brně(5 kat., 6 str.)
Brno v sesterských projektech
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.