Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Vůz z roku 1876 při přehlídce na náměstí Svobody

Koněspřežná tramvaj v Brně se v roce 1869 stala prvním tramvajovým systémem v českých zemích a město Brno se tak stalo pátým městem v Rakousku-Uhersku, které zavedlo tento druh městské hromadné dopravy. Čtyři tratě vedly z dnešního Moravského náměstí do Králova Pole, na Šilingrovo náměstí, přes Hlavní nádraží do Pisárek a z Malinovského náměstí po Cejlu do Zábrdovic. Postavena byla i výhradně nákladní trať od Hlavního k Rosickému nádraží. Vzhledem k nerentabilitě byl ovšem v roce 1874 provoz koněspřežné tramvaje ukončen. Druhá etapa brněnské „koňky“ je datována do let 18761880, kdy byla v provozu jediná trať, a to z Pisárek k Hlavnímu nádraží a dále do Králova Pole. Po další několikaleté přestávce byl v roce 1884 zahájen provoz parní tramvaje, přičemž se počítalo i s částečně animálním provozem, který však už nebyl nikdy zahájen. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete v článcích Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete v článku Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Nuvola camera.svg
Sportovní vůz Kaipan 57 při závodu 12h Le Brno na Masarykově okruhu v květnu 2008. Před třiceti lety, v létě 1987, byly zahájeny soutěžní jízdy na nově vybudovaném závodišti u Brna.

Sportovní vůz Kaipan 57 při závodu 12h Le Brno na Masarykově okruhu v květnu 2008. Před třiceti lety, v létě 1987, byly zahájeny soutěžní jízdy na nově vybudovaném závodišti u Brna.

Newspaper Cover.svg
17. srpen – čtvrtek
Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(22 kat., 18 str.)
Části Brna(4 kat., 2 str.)
Dějiny Brna(3 kat., 29 str.)
Doprava v Brně(9 kat., 38 str.)
Geografie Brna(2 kat., 2 str.)
Kultura v Brně(6 kat., 46 str.)
Lidé z Brna(8 kat., 101 str.)
Náboženství v Brně(6 kat., 24 str.)
Organizace v Brně(1 kat., 2 str.)
Památky v Brně(3 kat., 1 str.)
Politika v Brně(4 kat., 1 str.)
Primátoři Brna(20 str.)
Průmysl v Brně(1 kat., 1 str.)
Seznamy k Brnu(2 kat., 46 str.)
Sídliště v Brně(7 str.)
Sport v Brně(4 kat., 67 str.)
Stavby v Brně(38 kat., 61 str.)
Školy v Brně(5 kat.)
Události v Brně(1 kat.)
Úřady v Brně(2 kat., 7 str.)
Zastupitelstvo města Brna(2 kat., 1 str.)
Životní prostředí v Brně(3 kat., 3 str.)
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.

Souřadnice: 49°11′43″ s. š., 16°35′59″ v. d.

  1. blat. prof. Ing. Dr. Karel Jůva, DrSc. [online]. Encyklopedie dějin města Brna, 2016-08-14, [cit. 2016-11-02]. Dostupné online.