Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Hlavní vstup Dětské nemocnice

Dětská nemocniceBrně je zdravotnické zařízení určené pro pacienty v dětském věku. Nemocnice sídlí v Černých Polích v ulici Černopolní a je součástí Fakultní nemocnice Brno. V roce 1846 vznikl Spolek pro dětskou nemocnici sv. Cyrila a Metoděje, který ještě téhož roku začal provozovat nemocnici v dnešní Kounicově ulici. V letech 1897–1898 bylo vybudováno nové zařízení na dosud nezastavěném kopci nad Lužánkami podle návrhu architekta Huga Kranze. V poválečném období 1948–1953 byla na témže místě obnovena novostavbou architekta Bedřicha Rozehnala. V letech 1969–1973 byl doplněn podle projektu Karla Volavého expektační pavilon a v 90. letech došlo na celkovou rekonstrukci a dostavbu dalších pavilonů (F a G). Nemocniční areál je chráněn jako kulturní památka České republiky. Od roku 1998 je zařízení organizačně sloučeno pod Fakultní nemocnicí Brno. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete v článcích Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete v článku Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Emblem-multimedia.svg
Kultura v Brně upravit
Nuvola apps kuser.svg
Brněnské osobnosti upravit
Nuvola camera.svg
Klasicistní letohrádek Mitrovských nedaleko brněnského výstaviště, zbudovaný roku 1779 jako letní odpočinkové sídlo hraběte Antonína Mitrovského.

Klasicistní letohrádek Mitrovských nedaleko brněnského výstaviště, zbudovaný roku 1779 jako letní odpočinkové sídlo hraběte Antonína Mitrovského.

Newspaper Cover.svg
Nuvola apps edu miscellaneous.svg
Brno – univerzitní město upravit
Nuvola apps kolf.svg
Sport a volný čas upravit
Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(21 kat., 16 str.)
Části Brna(4 kat., 2 str.)
Dějiny Brna(3 kat., 29 str.)
Doprava v Brně(9 kat., 34 str.)
Geografie Brna(2 kat., 2 str.)
Kultura v Brně(6 kat., 44 str.)
Lidé z Brna(9 kat., 99 str.)
Náboženství v Brně(6 kat., 23 str.)
Organizace v Brně(1 kat., 2 str.)
Památky v Brně(3 kat., 1 str.)
Politika v Brně(4 kat., 1 str.)
Primátoři Brna(20 str.)
Průmysl v Brně(1 kat., 1 str.)
Seznamy k Brnu(1 kat., 45 str.)
Sídliště v Brně(7 str.)
Sport v Brně(4 kat., 66 str.)
Stavby v Brně(38 kat., 58 str.)
Školy v Brně(5 kat.)
Úřady v Brně(2 kat., 7 str.)
Zastupitelstvo města Brna(2 kat., 1 str.)
Životní prostředí v Brně(3 kat., 3 str.)
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.

Souřadnice: 49°11′43″ s. š., 16°35′59″ v. d.