Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Semilasso a zastávka tramvaje na poč. 20. století

Ugartov je bývalá vesnice v Brně, dnes součást městské části Brno-Královo Pole. Po zrušení královopolského kláštera v roce 1783 byly jeho pozemky rozparcelovány a podél nové císařské silnice z Brna do Svitav vznikla ulicovitá vesnice Ugartov, nazvaná podle pozdějšího moravského zemského hejtmana, hraběte Aloise Ugarta. Ves zahrnovala úsek dnešní Palackého třídy mezi ulicemi Metodějovou a Tylovou. V 80. letech 19. století začala být hlavní ulice upravována na velkoměstskou třídu, částečně s městskou zástavbou, která nahradila některé původní usedlosti. Tehdy také začal prudký růst vsi a vznikaly zárodky ulic kolmých na císařskou silnici (dnešní ulice Riegrova, Boženy Němcové, Tylova). Na jižním okraji vsi vznikl již v první polovině 19. století zájezdní hostinec Semilasso, poblíž něhož byl na přelomu 19. a 20. století vybudován stejnojmenný kulturní dům. Pravděpodobně v roce 1910 ztratil Ugartov status osady a byl formálně začleněn do Králova Pole. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete v článcích Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete v článku Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Nuvola camera.svg
Schodiště v zahradním průčelí líšeňského zámku, který vznikl po roce 1714 přestavbou starší renesanční tvrze. Barokní zámek byl v 19. století upraven v klasicistním stylu.

Schodiště v zahradním průčelí líšeňského zámku, který vznikl po roce 1714 přestavbou starší renesanční tvrze. Barokní zámek byl v 19. století upraven v klasicistním stylu.

Newspaper Cover.svg
17. srpen – pátek
20. srpen – pondělí
21. srpen – úterý
23. srpen – čtvrtek

Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(22 kat., 19 str.)
Části Brna(5 kat.)
Dějiny Brna(3 kat., 30 str.)
Doprava v Brně(10 kat., 38 str.)
Geografie Brna(2 kat., 2 str.)
Kultura v Brně(7 kat., 50 str.)
Lidé z Brna(8 kat., 104 str.)
Náboženství v Brně(6 kat., 24 str.)
Organizace v Brně(2 kat., 2 str.)
Památky v Brně(3 kat., 1 str.)
Politika v Brně(4 kat., 1 str.)
Primátoři Brna(35 str.)
Průmysl v Brně(1 kat., 1 str.)
Seznamy k Brnu(3 kat., 32 str.)
Sídliště v Brně(7 str.)
Sport v Brně(10 kat., 4 str.)
Stavby v Brně(44 kat., 42 str.)
Školy v Brně(6 kat.)
Události v Brně(5 kat., 14 str.)
Úřady v Brně(2 kat., 7 str.)
Zastupitelstvo města Brna(2 kat., 1 str.)
Životní prostředí v Brně(4 kat., 3 str.)
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.

  1. blat. prof. Ing. Dr. Karel Jůva, DrSc. [online]. Encyklopedie dějin města Brna, 2016-08-14 [cit. 2016-11-02]. Dostupné online.