Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg

Brněnský sedmiramenný svícen je lité dílo, které pochází nejspíše z konce 15. století či počátku 16. století. Nachází se ve Starobrněnském klášteře. Vedle zvonů je jedním z nejstarších litých uměleckých děl v Brně a mimo fragment Milánského svícnu jediným svého druhu v Česku. Není známo, kdo mohl svícen objednat. Předpokládá se, že mohl být pořízen za abatyše Perchty z Boskovic (ve funkci 1464–1482), která během 70. a 80. let klášter s pomocí svého bratra, olomouckého biskupa Tase z Boskovic, obnovovala po škodách způsobených husitskými válkami a válkou s uherským králem Matyášem Korvínem. Svícen byl pravděpodobně umístěn v chóru kostela, nejspíše před oltářem, později stál před středním pilířem kruchty a následně byl přesunut k jihozápadní zdi transeptu poblíž sakristie, kde stojí dosud. Takto rozměrný svícen pravděpodobně sloužil pro osvětlení kostela, není tedy vyloučeno, že jich v kostele bylo více. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete na stránkách Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete na stránce Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Nuvola camera.svg
V říjnu 1959 se na brněnském výstavišti konal první ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Pro jeho potřeby byla téhož roku dokončena stavba tří nových pavilonů: C, D a Z. Historický snímek zachycuje Pavilon C na konci 50. let.

V říjnu 1959 se na brněnském výstavišti konal první ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Pro jeho potřeby byla téhož roku dokončena stavba tří nových pavilonů: C, D a Z. Historický snímek zachycuje Pavilon C na konci 50. let.

Newspaper Cover.svg
25. říjen – pátek

Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(17 kat., 18 str.)
Dějiny Brna(3 kat., 31 str.)
Doprava v Brně(13 kat., 14 str.)
Geografie Brna(8 kat., 4 str.)
Kultura v Brně(8 kat., 40 str.)
Lidé z Brna(27 kat., 98 str.)
Organizace v Brně(4 kat., 5 str.)
Památky v Brně(3 kat.)
Pohřbení v Brně(14 kat., 15 str.)
Pojmenováno po Brně(7 str.)
Politika v Brně(3 kat., 2 str.)
Průmysl v Brně(1 kat., 1 str.)
Seznamy k Brnu(3 kat., 35 str.)
Sport v Brně(17 kat., 7 str.)
Stavby v Brně(46 kat., 47 str.)
Události v Brně(5 kat., 17 str.)
Úřady v Brně(2 kat., 7 str.)
Životní prostředí v Brně(4 kat., 5 str.)
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.