Tento portál patří mezi dobré v české Wikipedii. Kliknutím získáte další informace.

Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Hlediště hudební scény MdB

Městské divadlo Brno (MdB) je divadloBrně, repertoárově zaměřené na činoherní a hudební (především muzikálovou) produkci. Má činoherní scénu s kapacitou 365 míst a hudební scénu s kapacitou 680 míst. Ředitelem divadla je od roku 1992 Stanislav Moša. Počátky divadla sahají do roku 1945, kdy tehdejší absolventi brněnské konzervatoře založili Svobodné divadlo. V roce 1954 bylo přejmenováno na Divadlo bratří Mrštíků a roku 1965 bylo přesunuto z Jakubského náměstí do Lidické ulice. Ke konci 80. let došlo ke sloučení s Večerním Brnem a Loutkovým divadlem Radost do jednoho souboru, dne 1. února 1991 se však divadlo opět osamostatnilo. Dnešní název získalo 25. června 1996. K významným tvůrcům, režisérům a dramaturgům patří Rudolf Walter, Václav Renč, režisérské trio Zdeněk Dopita, Libor Pleva a Ladislav Panovec či Antonín Kurš. V divadle začínali herci jako Josef Somr, Pavel Trávníček, Jiří Tomek, Eva Gorčicová, Karel Janský, Dagmar Pistorová, Jiřina Prokšová nebo Jana Hliňáková. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete na stránkách Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete na stránce Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Nuvola camera.svg
Ánfas sovy druhu Strix nebulosa

Puštík bradatý, zvaný též vousatý, (Strix nebulosa) v brněnské zoo. Je to velká sova přerůstající délkou těla i výra velkého.

Newspaper Cover.svg
26. listopad – sobota
29. listopad – úterý
  • 1818 – V domě obchodníka Jakoba Semmlera bylo zavedeno první plynové osvětlení v Brně.
  • 1972 – Zemřel malíř, sochař a řezbář Josef Kubíček.
30. listopad – středa
  • 1898 – V Černých Polích byla otevřena Dětská nemocnice císaře Františka Josefa, dnes Dětská nemocnice.

Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(14 kat., 12 str.)
Dějiny Brna(11 kat., 38 str.)
Doprava v Brně(10 kat., 12 str.)
Ekonomika Brna(5 kat., 6 str.)
Geografie Brna(10 kat., 4 str.)
Kultura v Brně(11 kat., 25 str.)
Lidé z Brna(36 kat., 108 str.)
Organizace v Brně(10 kat., 24 str.)
Pojmenováno po Brně(12 str.)
Politika v Brně(4 kat., 13 str.)
Seznamy k Brnu(6 kat., 10 str.)
Sport v Brně(18 kat., 2 str.)
Stavby v Brně(36 kat., 33 str.)
Vojenství v Brně(4 kat., 22 str.)
Životní prostředí v Brně(5 kat., 8 str.)
Brno v sesterských projektech
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.