Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Radnice v roce 1842

Stará radniceBrně je bývalá radniční budova a nejstarší světská stavba ve městě. Nachází se mezi Zelným trhem a náměstím SvobodyRadnické ulici. Počátky stavby sahají do 13. století, kdy Brno získalo městská práva. Jednopatrový kamenný dům s věží byl definitivně doložen jako radnice roku 1373. V 15. a 16. století byly přistavovány další budovy, hlavní budova byla navýšena o druhé patro, vznikl uzavřený dvůr a pod věží průjezd do něj. Ve dvoře byla zřízena renesanční arkádová pavlač, ve vchodu vznikl zdobný kamenný portál. Věž byla postupně zvyšována. Po vzniku tzv. Velkého Brna v roce 1919 přestala budova kapacitně vyhovovat a roku 1935 radní přesídlili do nedalekého Zemského domu, jemuž se tak začalo říkat Nová radnice. V současnosti se v prostorách Staré radnice nachází kulturní a informační centrum, v průjezdu věže visí brněnské kolo a drak, k nimž se váže několik brněnských pověstí. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete v článcích Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete v článku Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Emblem-multimedia.svg
Kultura v Brně upravit
Nuvola apps kuser.svg
Brněnské osobnosti upravit
Nuvola camera.svg
Newspaper Cover.svg
26. duben – středa
  • 1945 – Sovětská vojska 2. ukrajinského frontu osvobodila Brno. V některých částech města však boje pokračovaly ještě v několika dalších dnech.
Nuvola apps edu miscellaneous.svg
Brno – univerzitní město upravit
Nuvola apps kolf.svg
Sport a volný čas upravit
Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(21 kat., 18 str.)
Části Brna(4 kat., 2 str.)
Dějiny Brna(3 kat., 29 str.)
Doprava v Brně(9 kat., 35 str.)
Geografie Brna(2 kat., 2 str.)
Kultura v Brně(6 kat., 44 str.)
Lidé z Brna(9 kat., 99 str.)
Náboženství v Brně(6 kat., 23 str.)
Organizace v Brně(1 kat., 2 str.)
Památky v Brně(3 kat., 1 str.)
Politika v Brně(4 kat., 1 str.)
Primátoři Brna(20 str.)
Průmysl v Brně(1 kat., 1 str.)
Seznamy k Brnu(1 kat., 45 str.)
Sídliště v Brně(7 str.)
Sport v Brně(4 kat., 64 str.)
Stavby v Brně(38 kat., 58 str.)
Školy v Brně(5 kat.)
Úřady v Brně(2 kat., 7 str.)
Zastupitelstvo města Brna(2 kat., 1 str.)
Životní prostředí v Brně(3 kat., 3 str.)
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.

Souřadnice: 49°11′43″ s. š., 16°35′59″ v. d.