Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Německý dům s pomníkem Josefa II.

Německý dům (německy Deutsches Haus) byla veřejná budova v historizujícím stylu, která stála na dnešním Moravském náměstíBrně mezi lety 18911945. Původně byla založena jako spolkový dům, podobně jako na české straně Besední dům. Stavební plány vytvořil berlínský ateliér Ende & Böckmann ve spolupráci s brněnským architektem Germanem Wanderleym. Vize zbudování domu se začala rodit roku 1869, v roce 1871 se jí chytil brněnský Männergesangverein (Mužský pěvecký spolek), jehož úsilí však ukončila hospodářská krize v roce 1873. V 80. letech se iniciativy chopil továrník Friedrich Wannieck a v březnu 1887 byla vyhlášena architektonická soutěž. Slavnostní otevření proběhlo 17.–19. května 1891. V roce 1940 byla zahájena velká rekonstrukce, budova však byla za druhé světové války poškozena leteckým bombardováním a definitivně utrpěla v dubnu 1945, kdy se stala baštou německého posledního odporu. V srpnu 1945 byla odstřelena. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete v článcích Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete v článku Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Nuvola camera.svg
Soutěžní ohňostrojné představení skupiny Macedo's Pirotecnia z Portugalska na Brněnské přehradě před 10 lety, 30. května 2007. Soutěžní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis probíhá v Brně na přelomu května a června od roku 1998.

Soutěžní ohňostrojné představení skupiny Macedo's Pirotecnia z Portugalska na Brněnské přehradě před 10 lety, 30. května 2007. Soutěžní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis probíhá v Brně na přelomu května a června od roku 1998.

Newspaper Cover.svg
21. červen – středa
Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(22 kat., 18 str.)
Části Brna(4 kat., 2 str.)
Dějiny Brna(3 kat., 29 str.)
Doprava v Brně(9 kat., 35 str.)
Geografie Brna(2 kat., 2 str.)
Kultura v Brně(6 kat., 46 str.)
Lidé z Brna(9 kat., 100 str.)
Náboženství v Brně(6 kat., 24 str.)
Organizace v Brně(1 kat., 2 str.)
Památky v Brně(3 kat., 1 str.)
Politika v Brně(4 kat., 1 str.)
Primátoři Brna(20 str.)
Průmysl v Brně(1 kat., 1 str.)
Seznamy k Brnu(2 kat., 46 str.)
Sídliště v Brně(7 str.)
Sport v Brně(5 kat., 66 str.)
Stavby v Brně(38 kat., 62 str.)
Školy v Brně(5 kat.)
Události v Brně(1 kat.)
Úřady v Brně(2 kat., 7 str.)
Zastupitelstvo města Brna(2 kat., 1 str.)
Životní prostředí v Brně(3 kat., 3 str.)
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.

Souřadnice: 49°11′43″ s. š., 16°35′59″ v. d.