Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Vítězslava Kaprálová (1935)

Vítězslava Kaprálová byla česká skladatelka a dirigentka. Narodila se 24. ledna 1915 v Brně do hudební rodiny. V červnu 1935 absolvovala na brněnské konzervatoři obor skladby a dirigování svým Klavírním koncertem d moll, jehož provedení sama řídila. Pokračovala studiem na mistrovské škole pražské konzervatoře, kde graduovala svou nejznámější orchestrální skladbou Vojenská symfonieta, kterou provedla s Českou filharmonií. V roce 1937 odjela studovat do Paříže, kde 2. června 1938 dirigovala cembalový koncert Bohuslava Martinů. O dva týdny později zahájila s BBC Symphony Orchestra svou symfonietou festival v Londýně. V pařížském exilu poznala Jiřího Muchu, syna malíře Alfonse Muchy, za nějž se 23. dubna 1940 provdala. Před okupací Paříže německými vojsky prchla do jihofrancouzského Montpellieru, kde v pětadvaceti letech 16. června 1940 zemřela na tuberkulózu. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete v článcích Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete v článku Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Nuvola camera.svg
Model mláděte mamuta v životní velikosti je spolu s dospělým samcem ústředním prvkem stálé expozice Moravského zemského muzea v pavilonu Anthropos.

Model mláděte mamuta v životní velikosti je spolu s dospělým samcem ústředním prvkem stálé expozice Moravského zemského muzea v pavilonu Anthropos.

Newspaper Cover.svg
15. březen – čtvrtek
17. březen – sobota
Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(22 kat., 18 str.)
Části Brna(5 kat.)
Dějiny Brna(3 kat., 29 str.)
Doprava v Brně(10 kat., 36 str.)
Geografie Brna(2 kat., 2 str.)
Kultura v Brně(6 kat., 48 str.)
Lidé z Brna(8 kat., 103 str.)
Náboženství v Brně(6 kat., 25 str.)
Organizace v Brně(1 kat., 2 str.)
Památky v Brně(3 kat., 1 str.)
Politika v Brně(4 kat., 1 str.)
Primátoři Brna(35 str.)
Průmysl v Brně(1 kat., 1 str.)
Seznamy k Brnu(3 kat., 32 str.)
Sídliště v Brně(7 str.)
Sport v Brně(4 kat., 67 str.)
Stavby v Brně(43 kat., 44 str.)
Školy v Brně(6 kat.)
Události v Brně(1 kat.)
Úřady v Brně(2 kat., 7 str.)
Zastupitelstvo města Brna(2 kat., 1 str.)
Životní prostředí v Brně(3 kat., 3 str.)
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.