Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Socha TGM před univerzitní budovou

Masarykova univerzita (latinsky Universitas Masarykiana, v letech 1960–1990 Universita Jana Evangelisty Purkyně v Brně) je česká univerzita se sídlem v Brně. Byla založena jako druhá česká univerzita zákonem ze dne 28. ledna 1919 a v roce 2019 tak slaví 100. výročí existence. O její vznik se zasloužil zejména Tomáš Garrigue Masaryk, profesor Univerzity Karlovy a pozdější první československý prezident. V době vzniku měla čtyři fakulty (právnickou, lékařskou, přírodovědeckou a filozofickou), roku 1946 vznikla pedagogická fakulta a mezi lety 1990 a 2002 postupně další čtyři: ekonomicko-správní, informatiky, sociálních studií a sportovních studií. Univerzita provozuje své Mendelovo muzeum, univerzitní kino Scala, univerzitní centrum v Telči a polární stanici na Antarktidě. Počtem studentů v akreditovaných studijních programech je druhou největší vysokou školu v České republice. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete na stránkách Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete na stránce Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Newspaper Cover.svg
22. únor – pátek
23. únor – sobota
24. únor – neděle
25. únor – pondělí

Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(23 kat., 20 str.)
Části Brna(5 kat.)
Dějiny Brna(3 kat., 31 str.)
Doprava v Brně(10 kat., 39 str.)
Geografie Brna(2 kat., 2 str.)
Kultura v Brně(7 kat., 52 str.)
Lidé z Brna(8 kat., 108 str.)
Náboženství v Brně(6 kat., 27 str.)
Organizace v Brně(3 kat., 6 str.)
Památky v Brně(3 kat.)
Politika v Brně(4 kat., 2 str.)
Primátoři Brna(36 str.)
Průmysl v Brně(1 kat., 1 str.)
Seznamy k Brnu(3 kat., 34 str.)
Sídliště v Brně(7 str.)
Sport v Brně(15 kat., 5 str.)
Stavby v Brně(46 kat., 40 str.)
Školy v Brně(6 kat., 1 str.)
Události v Brně(5 kat., 15 str.)
Úřady v Brně(2 kat., 7 str.)
Veřejná prostranství v Brně(5 kat., 1 str.)
Zastupitelstvo města Brna(2 kat., 1 str.)
Životní prostředí v Brně(4 kat., 4 str.)
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.