Tento portál patří mezi dobré v české Wikipedii. Kliknutím získáte další informace.

Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Míjení lodí starší generace Dallas a novější Utrecht

Lodní doprava na Brněnské přehradě je provozována od roku 1946. Lodě Dopravního podniku města Brna s elektrickým pohonem plují po celé délce Brněnské přehrady. Pravidelná doprava probíhá v rozšířené letní sezóně, od konce dubna zhruba do konce října. Z přístaviště v Brně-Bystrci jsou plavidla vypravována do zastávky Veverská Bítýška, která se nachází u stejnojmenného města (avšak stále na území Brna) na konci vzdutí nádrže. Velký zájem zaznamenávala lodní doprava především v 50. letech 20. století, v 60. a 70. letech došlo ke stagnaci, následované v roce 1978 přestavbou bystrckého přístaviště a postupnou modernizací lodí v 80. letech. V novém století počet přepravovaných cestujících znovu narůstal a na přelomu prvního a druhého desetiletí proběhla téměř kompletní obnova flotily. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete na stránkách Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete na stránce Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Newspaper Cover.svg
16. září – čtvrtek
17. září – pátek
18. září – sobota
19. září – neděle
20. září – pondělí

Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(14 kat., 12 str.)
Dějiny Brna(8 kat., 36 str.)
Doprava v Brně(13 kat., 17 str.)
Ekonomika Brna(3 kat., 6 str.)
Geografie Brna(10 kat., 4 str.)
Kultura v Brně(9 kat., 37 str.)
Lidé z Brna(36 kat., 92 str.)
Organizace v Brně(10 kat., 19 str.)
Pojmenováno po Brně(10 str.)
Politika v Brně(4 kat., 10 str.)
Seznamy k Brnu(6 kat., 10 str.)
Sport v Brně(19 kat., 1 str.)
Stavby v Brně(43 kat., 50 str.)
Životní prostředí v Brně(5 kat., 7 str.)
Brno v sesterských projektech
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.