Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Foto Jana Zahradníčka z časopisu Kolo

Jan Zahradníček (17. ledna 1905 Mastník7. října 1960 Vlčatín) byl český básník, novinář, překladatel a spisovatel. V poválečném období žil s rodinou v Brně. Jeho ostře protikomunistická tvorba jej přiváděla do konfliktu s levicovými autory, básnická skladba Znamení moci je považována za nejostřejší a nejlepší české básnické protikomunistické a protitotalitní dílo. Po únorovém převratu byl vyloučen z Československého svazu spisovatelů. V červnu 1951 byl v brněnském bytě zatčen a následně odsouzen ve vykonstruovaném procesu k 13 letům vězení. V květnu 1960 byl na základě všeobecné amnestie propuštěn, jeho zdraví však vězněním utrpělo a krátce po propuštění Zahradníček zemřel. Komunistický režim jej vyškrtl z učebnic a oficiální historie české literatury, jeho díla se až na výjimky šířila pouze samizdatem a v zahraničí. V roce 1998 mu bylo uděleno čestné občanství města Brna. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete na stránkách Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete na stránce Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Newspaper Cover.svg
19. leden – neděle
20. leden – pondělí
21. leden – úterý

Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(16 kat., 19 str.)
Dějiny Brna(3 kat., 32 str.)
Doprava v Brně(13 kat., 14 str.)
Ekonomika Brna(2 kat.)
Geografie Brna(10 kat., 4 str.)
Kultura v Brně(8 kat., 40 str.)
Lidé z Brna(28 kat., 99 str.)
Organizace v Brně(8 kat., 17 str.)
Památky v Brně(3 kat.)
Pohřbení v Brně(14 kat., 15 str.)
Pojmenováno po Brně(8 str.)
Politika v Brně(3 kat., 6 str.)
Seznamy k Brnu(8 kat., 35 str.)
Sport v Brně(17 kat., 9 str.)
Stavby v Brně(47 kat., 48 str.)
Události v Brně(5 kat., 19 str.)
Životní prostředí v Brně(5 kat., 5 str.)
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.