Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Letiště Brno-Tuřany

Mezinárodní letiště Brno-Tuřany je veřejné mezinárodní letiště. Nachází se 7,5 km jihovýchodně od centra Brna, na okraji historického slavkovského bojiště. Terminál a většina areálu se rozkládá na katastrálním území brněnské čtvrti Tuřany, část areálu zasahuje i do území sousedního města Šlapanice a brněnské čtvrti Dvorska. Původní černovické letiště s travnatou plochou přestalo po válce vyhovovat moderním letounům a bylo rozhodnuto o výstavbě letiště nového v Tuřanech. To bylo otevřeno v roce 1954. Již v 60. letech počet odbavených cestujících výrazně překročil 200 tisíc. V roce 1967 byla vybudována nová odbavovací hala, roku 1978 byla prodloužena vzletová a přistávací dráha, v roce 1986 byla dále rozšířena odbavovací hala a roku 1989 získalo letiště statut veřejného mezinárodního civilního letiště. V roce 2006 byl otevřen moderní terminál. V roce 2016 letiště odbavilo 417 725 cestujících na pravidelných i charterových linkách. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete v článcích Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete v článku Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Nuvola camera.svg
Pamětní deska ruského vojevůdce Michaila Illarionoviče Kutuzova na budově Moravského zemského muzea na Zelném trhu. Kutuzov zde přebýval ve dnech 2. až 5. října 1805 před bitvou u Slavkova. Desku vyhotovil brněnský sochař František Šenk (1914–1978) ve spolupráci s Janem Drábkem a byla odhalena 11. prosince 1955.

Pamětní deska ruského vojevůdce Michaila Illarionoviče Kutuzova na budově Moravského zemského muzea na Zelném trhu. Kutuzov zde přebýval ve dnech 2. až 5. října 1805 před bitvou u Slavkova. Desku vyhotovil brněnský sochař František Šenk (1914–1978) ve spolupráci s Janem Drábkem a byla odhalena 11. prosince 1955.

Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(22 kat., 19 str.)
Části Brna(5 kat., 1 str.)
Dějiny Brna(3 kat., 29 str.)
Doprava v Brně(10 kat., 36 str.)
Geografie Brna(2 kat., 2 str.)
Kultura v Brně(6 kat., 47 str.)
Lidé z Brna(8 kat., 101 str.)
Náboženství v Brně(6 kat., 25 str.)
Organizace v Brně(1 kat., 2 str.)
Památky v Brně(3 kat., 1 str.)
Politika v Brně(4 kat., 1 str.)
Primátoři Brna(20 str.)
Průmysl v Brně(1 kat., 1 str.)
Seznamy k Brnu(2 kat., 46 str.)
Sídliště v Brně(7 str.)
Sport v Brně(4 kat., 67 str.)
Stavby v Brně(40 kat., 50 str.)
Školy v Brně(6 kat.)
Události v Brně(1 kat.)
Úřady v Brně(2 kat., 7 str.)
Zastupitelstvo města Brna(2 kat., 1 str.)
Životní prostředí v Brně(3 kat., 3 str.)
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.