Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Cyril Metoděj Hrazdira, dirigent operní premiéry v Brně

Kostnice sedlecká je opera o čtyřech jednáních českého skladatele Otakara Bradáče na libreto Josefa Havlíka podle stejnojmenné povídky Františka Adolfa Šuberta. Premiéru měla 28. října 1905 v Národním divadle v Brně. Libreto opery vzniklo původně samostatně v roce 1898. Sepsal je oficiál presidia magistrátu královského hlavního města Prahy Josef Havlík, jinak příležitostný realistický prozaik, na základě povídky tehdejšího ředitele pražského Národního divadla Františka Adolfa Šuberta. V konkursu vyhlášeném Národním divadlem v Praze získalo druhou cenu a tiskem byli vyzváni čeští skladatelé k jejímu zhudebnění. Přihlásil se Otakar Bradáč a libreto mu bylo zadáno, výsledek však nebyl pražským Národním divadlem uveden. Na jaře 1905 o operu projevilo zájem Národní divadlo v Brně a na podzim ji premiérovalo. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete v článcích Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete v článku Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Nuvola camera.svg
Dominikánské náměstí v roce 1904. Vlevo Nová radnice, vpravo Královská kaple, zbořená roku 1908. Celý blok s kaplí po asanaci nahradila nová zástavba včetně paláce Jalta. Od jara 2018 se náměstí rekonstruuje.

Dominikánské náměstí v roce 1904. Vlevo Nová radnice, vpravo Královská kaple, zbořená před 110 lety, roku 1908. Celý blok s kaplí po asanaci nahradila nová zástavba včetně paláce Jalta. Od jara 2018 se náměstí rekonstruuje.

Newspaper Cover.svg
14. říjen – neděle
16. říjen – úterý
17. říjen – středa

Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(22 kat., 20 str.)
Části Brna(5 kat.)
Dějiny Brna(3 kat., 31 str.)
Doprava v Brně(10 kat., 38 str.)
Geografie Brna(2 kat., 2 str.)
Kultura v Brně(7 kat., 50 str.)
Lidé z Brna(8 kat., 107 str.)
Náboženství v Brně(6 kat., 27 str.)
Organizace v Brně(2 kat., 2 str.)
Památky v Brně(3 kat., 1 str.)
Politika v Brně(4 kat., 2 str.)
Primátoři Brna(35 str.)
Průmysl v Brně(1 kat., 1 str.)
Seznamy k Brnu(3 kat., 34 str.)
Sídliště v Brně(7 str.)
Sport v Brně(12 kat., 4 str.)
Stavby v Brně(45 kat., 42 str.)
Školy v Brně(6 kat.)
Události v Brně(5 kat., 14 str.)
Úřady v Brně(2 kat., 7 str.)
Zastupitelstvo města Brna(2 kat., 1 str.)
Životní prostředí v Brně(4 kat., 3 str.)
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.