Tento portál patří mezi dobré v české Wikipedii. Kliknutím získáte další informace.

Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Gustav Brom v roce 1989

Gustav Brom, původním jménem Gustav Frkal, (22. května 1921 Veľké Leváre25. září 1995 Brno) byl brněnský dirigent, kapelník, saxofonista, textař, zpěvák a hudební skladatel. Umělecké jméno Brom přijal jako náhodně vybrané z encyklopedie. Od 40. let až do své smrti řídil Orchestr Gustava Broma, jenž ve své době patřil ke špičkovým hudebním tělesům, hrál swing a jazz i mnoho skladeb tzv. středního proudu a mimo jiné počátkem 60. let doprovázel soutěž Hledáme mladé talenty. Jako hledač talentů Brom objevil například Hanu Zagorovou. Jako zpěvák se uplatnil např. roce 1961, když krátce po oznámení prvního letu člověka do vesmíru se svým orchestrem nahrál a nazpíval jako poctu Juriji Gagarinovi píseň Pozdrav astronautovi (známou dle prvního verše „Dobrý den, majore Gagarine“), která se stala hitem. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete na stránkách Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete na stránce Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Nuvola camera.svg
Generální regulační plán města Brna z roku 1902

Město Brno má svůj územní plán nepřetržitě od roku 1847. Takto vypadal generální regulační plán v roce 1902.[1]

Newspaper Cover.svg
21. květen – sobota
22. květen – neděle
23. květen – pondělí
24. květen – úterý
25. květen – středa

Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(14 kat., 13 str.)
Dějiny Brna(9 kat., 34 str.)
Doprava v Brně(9 kat., 12 str.)
Ekonomika Brna(5 kat., 7 str.)
Geografie Brna(10 kat., 4 str.)
Kultura v Brně(11 kat., 26 str.)
Lidé z Brna(36 kat., 100 str.)
Organizace v Brně(10 kat., 23 str.)
Pojmenováno po Brně(11 str.)
Politika v Brně(4 kat., 11 str.)
Seznamy k Brnu(6 kat., 10 str.)
Sport v Brně(18 kat., 2 str.)
Stavby v Brně(36 kat., 32 str.)
Vojenství v Brně(4 kat., 20 str.)
Životní prostředí v Brně(5 kat., 7 str.)
Brno v sesterských projektech
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.

  1. Z historie územního plánování [online]. Statutární město Brno [cit. 2020-10-25]. Dostupné online. 
  2. Přistání na trávě, vzpoura sedláků. Letiště v Brně funguje už 90 let. iDNES.cz [online]. 2016-05-24 [cit. 2018-02-21]. Dostupné online. 
  3. Encyklopedie dějin města Brna [online]. 2004 [cit. 2018-02-24]. Dostupné online.