Portál:Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Rudolf Těsnohlídek

Rudolf Těsnohlídek (7. června 1882 Čáslav12. ledna 1928 Brno) byl spisovatel, básník, dramatik, novinář a překladatel. Po gymnáziu v Hradci Králové studoval na filozofické fakultě v Praze. V roce 1906 odešel do Brna, kde začal psát pro Lidové noviny. V roce 1914 se přestěhoval do Bílovic nad Svitavou. V tamních lesích s přáteli 22. prosince 1919 našel opuštěné sedmnáctiměsíční děvče a tato událost se stala inspirací k založení tradice vánočních stromů na brněnském náměstí Svobody spolu se sbírkou na pomoc dětem bez domova. Sbírky přispěly k tomu, že byl právě před 90 lety, 8. prosince 1929, v Brně-Žabovřeskách otevřen dětský domov Dagmar pro opuštěné děti. Sám Těsnohlídek se toho však již nedožil. Jako spisovatel proslul zejména svojí bajkou o lišce Bystroušce. Užíval také pseudonym Arnošt Bellis. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete na stránkách Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete na stránce Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Nuvola camera.svg
Vánoční šalina na zastávce Česká před kostelem sv. Tomáše na Moravském náměstí. V pozadí svítící vánoční kolo.

Vánoční šalina (Tatra T3 ev. č. 1525 Dopravního podniku města Brna) na zastávce Česká před kostelem sv. Tomáše na Moravském náměstí. V pozadí svítící vánoční kolo.

Newspaper Cover.svg
7. prosinec – sobota
10. prosinec – úterý

Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(16 kat., 19 str.)
Dějiny Brna(3 kat., 31 str.)
Doprava v Brně(13 kat., 14 str.)
Geografie Brna(10 kat., 4 str.)
Kultura v Brně(8 kat., 40 str.)
Lidé z Brna(27 kat., 99 str.)
Organizace v Brně(8 kat., 13 str.)
Památky v Brně(3 kat.)
Pohřbení v Brně(14 kat., 15 str.)
Pojmenováno po Brně(8 str.)
Politika v Brně(3 kat., 5 str.)
Průmysl v Brně(1 kat., 1 str.)
Seznamy k Brnu(8 kat., 35 str.)
Sport v Brně(17 kat., 9 str.)
Stavby v Brně(47 kat., 48 str.)
Události v Brně(5 kat., 19 str.)
Životní prostředí v Brně(4 kat., 5 str.)
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.