FC Zbrojovka Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
FC Zbrojovka Brno
Název Football Club Zbrojovka Brno, a.s.
Přezdívka Zbrojovka, Boby, Flinta
Země Česko Česká republika
Město Brno (znak).svg Brno
Založen 1913
Asociace Česko FAČR
Domácí dres
Venkovní dres
Alternativní
Soutěž Gambrinus liga
2014/15 14. místo
Stadion Městský fotbalový stadion Srbská
Brno
Kapacita 12.550
Vedení
Předseda Česko Václav Bartoněk
Trenér Česko Václav Kotal
Oficiální webová stránka
Největší úspěchy
Ligové tituly 1
Domácí trofeje 1x Fotbalová liga Československa
1x Československý pohár
1x Tipsport liga
Přehled medailí
Fotbalová liga Československa
Zlatá medaile 1977/1978 TJ Zbrojovka Brno
Spartakiádní pohár
Zlatá medaile 1960 TJ Rudá Hvězda Brno
Tipsport liga
Zlatá medaile 2009 1. FC Brno

FC Zbrojovka Brno je tradiční moravský fotbalový klub hrající od sezóny 2012/13 1. českou fotbalovou ligu. Klub byl založen v roce 1913 synem mlynáře Cyrilem Lacinou. Zlatou éru klub prožil v sedmdesátých letech, kdy Zbrojovka získala svůj první a dosud jediný titul v historii. V devadesátých letech se díky příchodu Lubomíra Hrstky svítalo na lepší časy. Klub skončil v sezóně 1994/95 na třetím místě a v návštěvnosti klub dosáhl na různé rekordy. Ale po zavření majitele klubu a následném uzavření legendárního stadionu Za Lužánkami to šlo s klubem jenom z kopce. Klub se zadlužil a pád vyvrcholil sestupem do druhé ligy. Po administrativním návratu o rok později se klub dodnes pohybuje ve spodních patrech nejvyšší fotbalové soutěže.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled na stadion Srbská

Počátky (1913-1972)[editovat | editovat zdroj]

Dne 14. ledna 1913 založil Cyril Lacina na ustavující schůzi v hostinci U Machů (dnes Brno-Židenice, Kosmákova 49) klub SK Židenice. Už ve dvacátých letech minulého století se mohl židenický klub pochlubit mnohatisícovými návštěvami a v roce 1926 přišly první dva velké úspěchy, po titulu Mistra Moravy i titul amatérského mistra Československa. V sezoně 1932/33 klub poprvé startoval mezi profesionály, vyhrál 2. nejvyšší soutěž a kvalifikoval se do nejvyšší soutěže jako první moravský klub v její historii. Logicky se tak stal i historicky 1. brněnským účastníkem nejvyšší soutěže (dále SK Moravská Slavia Brno - 1935/36, ZSJ MEZ Židenice - 1952, Rudá hvězda Brno - 1957/58 a TJ Spartak KPS Brno - 1961/62).

Zlatá éra a pozdější návrat do spodních pater ligových tabulek (1972-1990)[editovat | editovat zdroj]

Po druhé světové válce se klub SK Židenice přejmenoval na Zbrojovku Brno, která psala nejslavnější kapitoly své fotbalové historie ve druhé polovině sedmdesátých let. Období úspěchů přišlo s trenérem Josefem Masopustem, jenž během čtyřletého působení v Brně vybojoval s týmem v sezoně 1977/78 dosud jediný prvoligový mistrovský titul. O rok dříve se stal Karel Kroupa nejlepším fotbalistou Československa.

Po sérii úspěchů ale přišlo v roce 1983 krizové údobí, které vyvrcholilo sestupem do druhé ligy. Teprve po šesti sezónách marných pokusů se podařilo Zbrojovce Brno, pod vedením trenéra Františka Cipra, v roce 1989 vrátit do nejvyšší soutěže. Po dvou letech však přišel další, tentokrát už pouze roční pád do druhé ligy.

Éra Lubomíra Hrstky (1991-2000)[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1991 se stal majitelem klubu podnikatel Lubomír Hrstka a přejmenoval klub na FC Boby Brno. Z období devadesátých let si fotbalisté Boby Brno vedli nejlépe pod vedením trenéra Petra Uličného, kdy v sezóně 1994/95 obsadili v nejvyšší soutěži třetí místo.

Lubomír Hrstka takřka co by neomezený vládce klubu po dlouhé době uvolnil prostředky pro nákup skutečně výrazných posil. Přišel slovenský reprezentační obránce Viliam Vidumský, drobný, ale zato skvělý středopolař Jan Maroši, a do branky Luboš Přibyl. Nový trenér Petr Uličný dostal za úkol dostat tým do horní poloviny tabulky nebo spíše zaútočit na její špici. V 9. kole přišlo po dlouhých 12 letech vítězství nad Spartou 3:1, které i přes páteční televizní přenos sledovalo 28 695 diváků. Hrdinou utkání se stal mladičký Marcel Cupák, který dal dva góly. Tentýž hráč dal dva góly o dvě kola později proti Drnovicím, které Boby před 24 779 diváky vyhrálo. Úspěšný podzim Boby zakončilo na 3. místě, když vyhrálo nad Chebem 6:0, v tomto zápase zaznamenal René Wagner hattrick. Plni očekávání zamířili fanoušci na 1. jarní kolo v němž Boby hostilo Slavii. Prohru 1:2 muselo strávit neuvěřitelných 34 770 diváků, přitom průměr na ostatní ligové zápasy byl nějakých 5 000 diváků. 3. místo celek Boby i přes několik zbytečných ztrát uhájil a pronikl do Intertoto cupu.

Éra bratří Prosů, zadlužení klubu a pád do druhé ligy (2000-2012)[editovat | editovat zdroj]

V roce 2000 se stala hlavním sponzorem brněnského klubu firma Stavo Artikel, podle které nesl tři roky její název. V roce 2002 tato firma klub opustila a tým se přejmenoval na 1. FC Brno. Pod novým vedením se tým dostal do semifinále Poháru Intertoto. Na úspěch v poháru Intertoto však brněnští fotbalisté nedokázali navázat a v sezoně 2003/2004 jen těsně unikli sestupu do druhé ligy - skončili na 14. místě. V sezoně 2005/2006 pak Brno skončilo na 12. místě se čtrnácti remízami. Výkony Brna měly v následujících letech vzestupnou tendenci. Po 5. místě v sezoně 2006/2007 dosáhlo Brno v sezoně 2007/2008 zatím nejlepšího bodového výsledku (55 bodů) za posledních 15 let - tedy od založení 1. české fotbalové ligy v roce 1993. V této sezoně se také událo hodně nových věcí. Brno získalo za přestupy hráčů zhruba 200 milionů korun. Záložník Mario Holek odešel za 50 milionů do ukrajinského Dněpru Dněpropetrovsk a další záložník Luboš Kalouda pak za 150 milionů do PFC CSKA Moskva.

Dne 15. května 2008 klub otevřel nové Tréninkové centrum mládeže v Brněnských Ivanovicích. Stavba trvala 2 roky a stále přes 140 milionů korun. Fotbalová mládež tak má konečně tréninkové centrum v Brně. V minulých letech totiž musely mládežnické týmy trénovat i hrát povětšinou na stadionech mimo Brno. Během léta 2008 byl položen vyhřívaný trávník na Městském fotbalovém stadionu v Srbské ulici. V současné době jsou vypracovávány plány na nový Fotbalový stadion Za Lužánkami. Stadion bude vyhovovat kategorii ELITE dle nařízení FIFA. Hřiště bude mít rozměry 125x85 metrů a samotná hrací plocha pak 105x68 metrů. Tribuny budou prohnuté a sedačky ve výšce asi 2,05 metrů nad plochou což podle architektů zlepší viditelnost. Na stadionu se budou moci hrát všechna mezinárodní utkání. Jeho kapacita bude 30 000 míst k sezení. Pro utkání domácí soutěže pak může být stadion rozšířen až na kapacitu 35 000 míst (přidáním 3 řad před navržené tribuny). Přímo v těle stadionu na úrovni tribun bude zabudováno 750 parkovacích míst zejména pro VIP členy, dále obchody, wellness a fitness centra. Stadion bude mít eliptický tvar, bude zastřešený a trávník bude samozřejmě vyhříván a uměle zavlažován. Architekti se nechávají inspirovat zejména stadiony v Kuala Lumpuru a Stuttgartu. Stavba bude stát zhruba 2,5 miliardy korun.

Začátek sezony 2008/09 poznamenal spor mezi Alešem Bestou, Markem Střeštíkem a trenérem Uličným. Po tomto incidentu byl Aleš Besta vyřazen z kádru Zbrojovky. Náhradou měl být bývalý reprezentant Marek Heinz, který brněnský klub stál 5 milionů Kč, ovšem jeho výkony byly obrovským zklamáním. I zásluhou odchodů Patrika Siegla, Lukáše Kubáně, Petra Pavlíka a konci kariéry Reného Wagnera nedokázali brněnští navázat na své výkony z předešlé sezony a po remíze s Českými Budějovicemi byl trenér Petr Uličný odvolán. Zbytek podzimní části vedl mužstvo dosavadní asistent Aleš Křeček. Pozitivem byla celkem vydařená ligová premiéra Josefa Šurala, který na podával velmi slušné výkony a ukázal se být dobrým příslibem do budoucna. Dalším odchovancem, který dostal pod trenérem Křečkem v lize šanci, byl David Pašek. V zimě se k mužstvu dostal trenér Miroslav Beránek, do klubu přišli Zbyněk Pospěch a Michael Rabušic. Naopak do SK Slavia Praha zamířil Aleš Besta. Přestože na začátku jarní části soutěže zaznamenal tým několik výher v řadě, postupně upadl opět do krize a skončil na 11. místě. V létě 2009 se v brněnském kádru událo mnoho změn, odešli mimo jiné Marek Heinz, Martin Kuncl, Martin Švejnoha, Martin Lejsal, Martin Živný a Marek Střeštík. Trenér Beránek se stal zároveň sportovním ředitelem klubu.

Pro sezonu 2009/10 vsadil klub na trojici brazilských hráčů - k Eltonu Lirovi přibyli Leo a Dalmo. Posilami byli také slávista František Dřížďal a slovenský stoper Juraj Križko. Velké nadšení mezi fanoušky vyvolal příchod klubové legendy a kapitána Boby Brno v 90. letech, Richarda Dostálka. Zbyněk Pospěch byl vyřazen z kádru kvůli jeho sporu s agentem, přičemž mu ČMFS zakázal hrát až do vyřešení tohoto problému. Problémem se však u brazilských hráčů ukázala být jejich špatná disciplinovanost. Po dobrém startu do soutěže přišel opět útlum. Celkem 9 ligových startů nasbíral odchovanec Zbrojovky Lukáš Michna. V průběhu podzimu tým posílil ještě Martin Sus, ale ukázalo se, že Miroslav Beránek svou roli trenéra a zároveň sportovního ředitele nezvládal, proto byl v zimě sportovním ředitelem jmenován Karel Večeřa. Do Anderlechtu Brusel odešel Lukáš Mareček, ale díky Večeřovi do Brna přišli Martin Husár, Andrej Hodek, Lukáš Křeček, Jan Kalabiška a Filip Chlup. Zejména Kalabiška s Husárem se na jaře prezentovali slibnými výkony, ovšem jak se již pomalu stalo tradicí, konec sezony zastihl Zbrojovku ve velmi špatné formě, což vyústilo v letní odchod Miroslava Beránka.

Dne 15. června 2010 byl název klubu změněn na FC Zbrojovka Brno. Týmu se v roli trenéra ujal Karel Večeřa. Místo očekávaného posílení však vyhlásil, že má Brno příliš mnoho hráčů pod smlouvou a nejprve je potřeba se přebytečných problému zbavit. Toto také pravděpodobně souviselo s úbytkem financí v klubu, po Skansce odešla z role sponzora také firma OHL ŽS. Jedinými letními posilami tak byli Zdravko Kovačević a Marek Střeštík, který se vrátil z pražské Sparty. Přes slibný výkon v prvním zápase sezony proti Jablonci (0:1) hned v dalším kole senzačně Zbrojovka prohrála s nováčkem z Ústí. Tým tak obsadil poslední místo v tabulce, na kterém se držel hned několik následujících kol. Vedení klubu se tuto situaci rozhodlo řešit, a to konkrétně hostováním Filipa Rýdela, Martina Hudce a Tomáše Michálka, přestupem Josefa Hamouze a také povoláním Martina Lejsala, kterému v létě skončilo hostování v nizozemském klubu SC Heerenveen a stále měl v Brně až do zimy platnou smlouvu. Toto opatření mužstvu částečně pomohlo, vyhrálo například v Teplicích, avšak trenér Večeřa se svým kádrem stále nebyl spokojen. Proto sáhl po třech hráčích z dorostu, který byl v té době na prvním místě v tabulce celostátní ligy "U-19". Jedná se o Dominika Simerského, Lukáše Matysku a Daniela Přerovského.

Brno se nakonec dokázalo vytáhnout na 15. místo, zaujalo domácí výhrou nad 1. FC Slovácko unikátním skóre 7:0, ale to bylo vše. Proto se vedení rozhodlo v zimě jednat, což v praxi znamenalo odchody Dřížďala, Hudce, Michálka, Tomáše Oklešťka, Tomáše Polácha, dlouholetého kapitána Jana Trousila, Josefa Dvorníka, Petra Čoupka, Chlupa a Lukáše Křečka. Protože mužstvu chyběla v podzimních zápasech zejména bojovnost, rozhodl se klub vsadit na mladé hráče. Posilami se stali Vladica Brdarovski, Tomáš Kaňa, Stefan Mitrović, z hostování se vrátil Matijas Pejić a naopak na hostování do Zbrojovky zamířili Tomáš Borek, Zdeněk Folprecht, Lukáš Krbeček, Martin Maroši, Marco Migliorini a Róbert Valenta. Nasazení v zápasech se zlepšilo a v některých odehraných zápasech byly výkony velmi slušné. Přesto Zbrojovka sbírala body spíše ojediněle. Proto se Večeřa rozhodl odstoupit z místa hlavního trenéra.

Nahradil jej úspěšný trenér brněnského dorostu a bývalý útočník Zbrojovky René Wagner, pod nímž začalo mužstvo hrát bojovnější a ofenzivnější fotbal. V základní sestavě se například začali objevovat hráči juniorky David Pašek a Rostislav Šamánek. Body ovšem pořád nepřicházely. Pět kol před koncem měla Zbrojovka stále reálnou šanci předstihnout čtrnáctou Příbram. Jejími soupeři ve zbytku soutěže byli suverénní lídr Gambrinus ligy Plzeň, 1. FC Slovácko, České Budějovice, 1. FK Příbram a Jablonec. V zápase s Plzní se zrodilo obrovské překvapení, kdy poté, co lídr tabulky nedokázal proměnit penaltu, došlo k remíze 1:1 a tým poprvé bodoval pod vedením trenéra Wagnera. V dalším zápase vyhrála Zbrojovka na Slovácku 2:0, ovšem důležitý zápas s třináctými Českými Budějovicemi skončil 1:1. Vše se tedy mělo rozhodnout v Příbrami, pokud by Zbrojovka vyhrála, dostala by se o dva body před domácí tým, naopak výhra Příbrami by zpečetila sestup Zbrojovky. Po prvním poločase, kdy byla Zbrojovka aktivnější, měla více šancí a Rabušic z obrovské tutovky nastřelil tyč, se na začátku druhé půle Příbram ujala vedení poté, co Kalabiška na polovině hřiště ztratil míč, a zatímco on pouze vyklusával, hráč Příbrami Michal Klesa jej předběhl, odcentroval a Tomáš Wágner vstřelil gól. Zápas tak skončil prohrou Brna 0:1 a znamenal, že v sezoně 2011/12 bude Zbrojovka hrát pouze 2. ligu.

Přežívání ve spodních patrech prvoligové tabulky (2012-)[editovat | editovat zdroj]

Do sezóny 2011/12 vstupovala Zbrojovka po 20 letech jako druholigová. Klub v průběhu sezóny od bratří Prosů odkoupil bývalý fotbalista a právník Jaroslav Přeček. V první polovině tabulky se Zbrojovka krčila ve spodních patrech tabulky, ale v průběhu jarní části se dokázala vyškrábat až na konečné čtvrté místo, které původně na návrat do nejvyšší soutěže nemělo stačit. První postupové místo si původně zajistil klub FK Ústí nad Labem, ale poté, co jim svaz nedal licenci pro 1. ligu kvůli nevyhovujícímu stadionu a následně 6. června 2012 nedostal na zasedání klubů 1. a 2. ligy ani výjimku. Díky vzniklé situaci se druhým postupujícím vedle Jihlavy stala právě Zbrojovka.

V sezóně 2012/13 tak byla Zbrojovka po roční pouze znovu prvoligová. Z klubu odešli po ukončení smlouvy Kasálek, Borák, Koloušek, Střeštík a Dvorník. Hostování skončilo hráčům Polák, Hromek, Sedláček, Šíma, Chigou a Doležal. Do klubu přišli Glaser, Halaška, Zavadil, Petr, Hyčka, Husár a Škoda. Předsezónním cílem klubu byla záchrana v nejvyšší soutěži. Hned v prvním kole Zbrojovka ukázala, že to myslí vážně zvítězila nad Slováckem 1:0. Z následujících dvou kol získala Zbrojovka další 4 body a chvilkově byla v tabulce na 3. místě. V pátém kole Zbrojovka odjela z Edenu s pětigólovým debaklem. Další kolo to ovšem nahradila doma vítězstvím 3:1 nad Českými Budějovicemi. Na konci sezóny po sedmizápasové šňůře bez vítězství vedení klubu nahradilo trenéra Čuhela dosavadním trenérem zbrojovácké juniorky Ludevítem Grmelou. Hned v následujícím kole Zbrojovka doma s novým trenérem na lavičce porazila Sigmu 2:0. Záchranu si klub zajistil nečekaným domácím vítězstvím nad pražskou Spartou, díky které se Spartě rozplynul sen o titulu. Celkově Zbrojovka skončila na třináctém místě se šestibodovým náskokem před sestupujícími Budějovicemi.

V následující sezóně 2013/14 bylo hlavním cílem vedení Zbrojovky skončit v klidném středu tabulky. Po prvních dvou kolech, v kterých klub vydoloval 4 cenné body po remíze s Jabloncem a domácí výhře nad pražskými Bohemians přišla na řadu série 6 ligových proher. Je třeba zmínit, že po čtvrté prohře s Baníkem se neřešil nejen výsledkový propad celého týmu, ale i stav mladého guinejského hráče Mohameda Traorého, který na Bazalech prodělal srdeční kolaps.[1] Pro mladého hráče byl konečný verdikt lékařů fatální pro jeho hráčskou kariéru, protože musel ukončit svou profesionální kariéru. Po šesté prohře v řadě se z klubu poroučel hlavní trenér Grmela, toho nahradil zkušený Václav Kotal.[2] Jak se v budoucích měsících ukázalo, pro klub to byla ta nejlepší volba. První zápas s novým trenérem v čele Zbrojovka prohrála, ale hned následující domácí zápas vyhrála 2:0 nad Znojmem, přímým sokem v boji o záchranu.[3] Následující kolo brněnští prohráli na půdě Olomouce, vše odčinil překvapivou domácí výhrou nad Teplicemi. Do konce podzimní části sezóny stihla Zbrojovka nasbírat celkem 5 bodů po výhře nad Jihlavou a remízách se Slavií a Bohemians. V následujících pěti zápasech jarní části sezóny získala Zbrojovka pouhé 4 body, což ji posunula na sestupovou 15 příčku.[4] Vše se podařilo zachránit v následujících čtyřech zápasech výhrou nad Duklou, Sigmou a Teplicemi. Jediné ztráty bodů Zbrojovka zaznamenala po remíze se Znojmem. V semifinále národního poháru se klub potkal s plzeňskou Viktorií, ve který ji podlehl prvně 2:0[5] a poté na domácí půdě pouze remizoval 0:0.[6] Pro Zbrojovku to bylo první semifinále národního poháru od ročníku 2007/08. V posledních pěti zápasech Zbrojovka posbírala 8 bodů a v tabulce skončila na konečném devátém místě.[7] To bylo nejlepším výsledkem klubu od sezóny 2008/09, kdy Zbrojovka skončila na jedenáctém místě. Nutno podotknout, že největší zásluhu na nejlepším výsledku klubu od sezóny 2008/09 má trenér Kotal, který změnil systém hry z klasického 4-4-2 na holandský způsob 3-2-2-3.

Historické názvy[editovat | editovat zdroj]

 • 1913SK Židenice (Sportovní klub Židenice)
 • 1947SK Zbrojovka Židenice Brno (Sportovní klub Zbrojovka Židenice Brno)
 • 1948Sokol Zbrojovka Židenice Brno
 • 1951Sokol Zbrojovka Brno
 • 1953DSO Spartak Zbrojovka Brno (Dobrovolná sportovní organizace Spartak Zbrojovka Brno)
 • 1956TJ Spartak ZJŠ Brno (Tělovýchovná jednota Spartak Závody Jana Švermy Brno)
 • 1962TJ Spartak ZJŠ Brno (název nezměněn, fúze s TJ RH Brno po dohrání 2. ligy 1961/62)
 • 1968TJ Zbrojovka Brno (Tělovýchovná jednota Zbrojovka Brno)
 • 1990FC Zbrojovka Brno (Football Club Zbrojovka Brno)
 • 1992FC Boby Brno (Football Club Boby Brno)
 • 1994FC Boby Brno Unistav (Football Club Boby Brno Unistav)
 • 1997FC Boby-sport Brno (Football Club Boby-sport Brno)
 • 2000FC Stavo Artikel Brno (Football Club Stavo Artikel Brno)
 • 20021. FC Brno (Fotbalový klub 1. FC Brno, a.s.)
 • 2010FC Zbrojovka Brno (Football Club Zbrojovka Brno, a.s.)

Úspěchy v evropských pohárech[editovat | editovat zdroj]

Vyhrané domácí trofeje a úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Vyhrané trofeje[editovat | editovat zdroj]

Další vyhrané trofeje[editovat | editovat zdroj]

Úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Mládežnické úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Prvoligová "nej"[editovat | editovat zdroj]

Rekordy v návštěvnosti (ČR)[editovat | editovat zdroj]

Od vzniku samostatné ligy u nás byla třicettřikrát překročena hranice dvaceti tisíc diváků na zápase, z čehož dvacetpětkrát se tak stalo v Brně. Prvními 20 nejvyššími návštěvami se stále pyšní starý brněnský stadion Za Lužánkami.

Nejvyšší návštěvy
Datum Zápas Výsledek (poločas) Návštěva Poznámka
2. října 1996 Boby BrnoSlavia Praha 1:1 (0:1) 44 120 rekord ligy, nejvyšší návštěva 1996/97 a na Moravě
1. září 1996 Boby BrnoDrnovice 4:1 (2:1) 37 150
24. února 1995 Boby BrnoSlavia Praha 1:2 (0:0) 34 770 nejvyšší návštěva 1994/95
27. října 1997 Boby BrnoSparta Praha 2:1 (1:1) 31 730 nejvyšší návštěva 1997/98
30. září 1994 Boby BrnoSparta Praha 3:1 (0:0) 28 695 -
12. srpna 1996 Boby BrnoSparta Praha 2:1 (0:0) 28 320 -
15. října 1995 Boby BrnoDrnovice 2:2 (0:0) 26 872 nejvyšší návštěva 1995/96
2. března 1997 Boby BrnoSlovan Liberec 1:1 (1:0) 26 200 -
1. června 1995 Boby BrnoViktoria Žižkov 2:0 (0:0) 26 122 -
11. června 1997 Boby BrnoKarviná 5:1 (3:1) 24 811 -
23. října 1994 Boby BrnoDrnovice 3:1 (2:0) 24 799 -
3. listopadu 1996 Boby BrnoViktoria Žižkov 1:1 (1:1) 24 750 -
18. dubna 1999 Boby BrnoSigma Olomouc 0:0 24 400 nejvyšší návštěva 1998/99
4. listopadu 1994 Boby BrnoSigma Olomouc 2:0 (1:0) 24 152 -
11. dubna 1999 Boby BrnoBaník Ostrava 3:0 (1:0) 24 100 -
18. září 1999 Boby BrnoSparta Praha 1:1 (0:0) 23 800 nejvyšší návštěva 1999/00
25. srpna 1996 Boby BrnoSigma Olomouc 1:0 (0:0) 23 270 -
12. března 1995 Boby BrnoViktoria Plzeň 2:0 (1:0) 23 153 -
3. srpna 1997 Boby BrnoLázně Bohdaneč 3:0 (1:0) 23 123 -
10. října 1993 Boby BrnoSlavia Praha 2:1 (1:1) 23 111 nejvyšší návštěva 1993/94
17. srpna 1997 Boby BrnoSlavia Praha 0:2 (0:1) 22 640 -
25. května 1997 Boby BrnoČ. Budějovice 2:1 (2:0) 22 620 -
8. března 1999 Boby BrnoSlavia Praha 1:0 (1:0) 22 400 -
1. března 1998 Boby BrnoSlovan Liberec 0:0 22 300 -
16. března 1998 Boby BrnoBaník Ostrava 2:0 (1:0) 20 500 -

Přehled výsledků v evropských pohárech[editovat | editovat zdroj]

Sezóna Soutěž Kolo Klub Skóre Branky
1935 Středoevropský pohár Osmifinále Rakousko SK Rapid Wien 3:2, 2:2 GólGólGól Průša, Gól Nývlt, Gól Rulc
Středoevropský pohár Čtvrtfinále Maďarsko Ferencvárosi TC 4:2, 1:6 Gól Rulc, Gól Nývlt, GólGól Šterc, Gól Průša
1936 Středoevropský pohár Předkolo Švýcarsko Lausanne Sports 5:0, 1:2 GólGól Průša, GólGól Nepala, Gól Šterc, Gól Hes
Středoevropský pohár Osmifinále Itálie AS Ambrosiana Inter 2:3, 1:8 Gól Nepala, GólGól Hes
1938 Středoevropský pohár Osmifinále Maďarsko Ferencvárosi TC 3:1, 0:3 GólGól Nepala, Gól Rulc
1960/61 Pohár vítězů pohárů Předkolo Německá demokratická republika ASK Vorwärts Berlin 1:2, 2:0 GólGól Bubník, Gól Komárek
Pohár vítězů pohárů Čtvrtfinále Jugoslávie Dinamo Záhřeb 0:0, 0:2
1962/63 Pohár veletržních měst 1. kolo Rumunsko Petrolul Ploiești 0:4, 0:1
1963/64 Pohár veletržních měst 1. kolo Švýcarsko Servette FC 5:0, 2:1 Gól Brada, Gól Jankulovski, GólGól Komárek, Gól Píšek, GólGól Hlaváč
Pohár veletržních měst 2. kolo Skotsko Partick Thistle FC 2:3, 4:0 Gól Koláček, GólGól Lichtnégl, GólGól Brada, Gól Jankulovski
Pohár veletržních měst Čtvrtfinále Belgie RFC de Liège 0:2, 2:0 Gól Lichtnégl, Gól Jankulovski
1964/65 Pohár veletržních měst 1. kolo Maďarsko Ferencvárosi TC 0:2, 1:0 Gól Vojta
1965/66 Pohár veletržních měst 1. kolo Bulharsko PFK Lokomotiv Plovdiv 2:0, 0:1 Gól Č. Chaloupka, Gól Vojta
Pohár veletržních měst 2. kolo Itálie ACF Fiorentina 2:0, 4:0 GólGól Hradský, GólGól Lichtnégl
Pohár veletržních měst 3. kolo Skotsko Dunfermline Athletic FC 0:2, 0:0
1966/67 Veletržní pohár 1. kolo Jugoslávie Dinamo Zagreb 2:0, 0:2 Gól vlastní, Gól Bubník
1978/79 PMEZ 1. kolo Maďarsko Újpest FC 2:2, 2:0 GólGól Kroupa, Gól Janečka, Gól L. Došek st.
PMEZ 2. kolo Polsko Wisła Kraków 2:2, 1:1 Gól Pešice, Gól Kroupa, Gól L. Došek st.
1979/80 Pohár UEFA 1. kolo Dánsko Esbjerg BK 6:0, 1:1 GólGól Janečka, GólGólGól Jarůšek, Gól Mazura, Gól Kroupa
Pohár UEFA 2. kolo Island Keflavík 3:1, 2:1 GólGól Kotásek, Gól Janečka, Gól Kroupa, Gól Vojtek
Pohár UEFA 3. kolo Belgie Standard Liège 2:1, 3:2 Gól J. Svoboda, Gól L. Došek, Gól Jarůšek, Gól Kroupa, Gól Janečka
Pohár UEFA Čtvrtfinále Německo Eintracht Frankfurt 1:4, 3:2 GólGól Horný, Gól Kotásek, Gól Kopenec
1980/81 Pohár UEFA 1. kolo Rakousko VOEST Linz 3:1, 2:0 Gól vlastní, Gól Jarůšek, Gól Mazura, Gól Kroupa, Gól Janečka
Pohár UEFA 2. kolo Španělsko Real Sociedad 1:1, 1:2 Gól vlastní, Gól Kotásek
1993/94 Pohár vítězů pohárů 1. kolo Německo Bayer 04 Leverkusen 0:2, 0:3
1995 Pohár Intertoto Základní skupina 9 Nizozemsko FC Groningen 1:2 Gól Dostálek
Pohár Intertoto Základní skupina 9 Bulharsko FC Etar Veliko Tarnovo 2:3 Gól Maléř, Gól Kukleta
Pohár Intertoto Základní skupina 9 Belgie KSK Beveren 3:2 GólGól Wagner, Gól Dostálek
Pohár Intertoto Základní skupina 9 Rumunsko FC Ceahlăul Piatra Neamţ 0:2
1997/98 Pohár UEFA Předkolo Litva FK Inkaras Kaunas 1:3, 6:1 GólGól Holomek, GólGól V. Chaloupka, GólGól Valnoha, Gól Kolomazník
Pohár UEFA Kvalifikační kolo Rakousko SK Rapid Wien 1:6, 2:0 Gól Dostálek, Gól Pacanda, Gól Valnoha
1998 Pohár Intertoto 1. kolo Faerské ostrovy VB Vágur 3:0, 3:1 Gól Kolomazník, Gól Valnoha, Gól Palinek, GólGól Švancara, Gól Pacanda
Pohár Intertoto 2. kolo Španělsko Espanyol Barcelona 5:3, 0:2 GólGól Siegl, GólGól Holomek, Gól Švancara
1999 Pohár Intertoto 1. kolo Švýcarsko FC Basel 0:0, 2:4 Gól Křivánek, Gól Zbončák
2002 Pohár Intertoto 1. kolo Izrael FC Ashdod 0:5, 1:1 Gól Pacanda
2003 Pohár Intertoto 1. kolo Arménie FC Kotayk Abovian 1:0, 2:3 Gól L. Došek ml., Gól Pacanda, Gól Simr
Pohár Intertoto 2. kolo Švýcarsko FC Thun 3:2, 1:1 Gól Živný, Gól Kotůlek, Gól Pacanda, Gól Kroupa ml.
Pohár Intertoto 3. kolo Francie EA Guingamp 1:2, 4:2 Gól Krško, Gól Abrahám, Gól M. Svoboda, Gól L. Došek ml., Gól Mezlík
Pohár Intertoto Semifinále Španělsko Villarreal CF 1:1, 0:2 Gól L. Došek ml.

Symboly klubu[editovat | editovat zdroj]

Dresy[editovat | editovat zdroj]

Domácí sada :


Venkovní sada :


Sponzoři[editovat | editovat zdroj]

Období Výrobce dresů Sponzor na dresu
1993–1995 Puma bez sponzora
1995–1998 Nike Wilkinson Sword
1998–2000 BVV Veletrhy Brno
2000–2003 Adidas Českomoravský cement
2003–2004 PBS
2004–2008 Umbro Skanska
2008–2010 OHL ŽS
2010–2012 Fortuna
2012–2014 E-MOTION
2014– Nike

Umístění v 1. lize a srovnání s ostatními kluby[editovat | editovat zdroj]

Sezóna - Tým
Brno
Baník
Olomouc
Sparta
Slavia
Liberec
Teplice
Jablonec
12.
3.
5.
1.
2.
10.
-
-
3.
11.
8.
1.
2.
4.
-
10.
8.
12.
2.
4.
1.
7.
-
3.
4.
10.
8.
1.
2.
5.
13.
3.
10.
4.
3.
1.
2.
5.
7.
6.
7.
5.
4.
1.
3.
9.
2.
12.
4.
11.
12.
1.
2.
8.
5.
13.
13.
14.
3.
1.
2.
6.
8.
12.
8.
6.
10.
2.
5.
1.
7.
9.
9.
5.
11.
1.
2.
4.
6.
12.
14.
1.
3.
2.
4.
6.
9.
10.
11.
7.
4.
1.
2.
5.
3.
6.
12.
6
9.
5.
3.
1.
4.
8.
5.
7.
14.
1.
2.
4.
8.
9.
4.
3.
11.
2.
1.
6.
5.
12.
11.
9.
4.
2.
1.
3.
7.
5.
11.
3.
6.
1.
7.
9.
4.
2.
15.
14.
4.
2.
9.
7.
10.
3.
-
14.
11.
2.
12.
1.
5.
8.
13.
14.
5.
2.
7.
3.
12.
4.
9.
10.
15.
1.
14.
4.
5.
11.
Průměrné umístění
9,2
8,1
7,2
1,7
4,0
5,1
6,7
7,9

Umístění v jednotlivých sezonách[editovat | editovat zdroj]

Legenda: Z - zápasy, V - výhry, R - remízy, P - porážky, VG - vstřelené góly, OG - obdržené góly, +/- - rozdíl skóre, B - body, červené podbarvení - sestup, zelené podbarvení - postup

1932 – 1960[editovat | editovat zdroj]

Sezóny Liga Úroveň Z V R P VG OG +/- B Pozice
1932/33 2. asociační liga 2 18 13 2 3 92 29 +63 28 1.
1933/34 1. asociační liga 1 18 5 4 9 36 45 -9 14 8.
1934/35 Státní liga 1 22 11 4 7 42 32 +10 26 3.
1935/36 Státní liga 1 26 13 6 7 65 42 +26 32 4.
1936/37 Státní liga 1 22 11 2 9 41 52 -11 24 7.
1937/38 Státní liga 1 22 11 4 7 46 27 +19 26 3.
1938/39 Státní liga 1 20 6 6 8 33 41 -8 18 6.
1939/40 Národní liga 1 22 9 5 8 38 50 -12 23 5.
1940/41 Národní liga 1 22 7 4 11 51 68 -17 18 10.
1941/42 Národní liga 1 22 8 3 11 63 70 -7 19 8.
1942/43 Národní liga 1 22 12 1 9 60 54 +6 25 4.
1943/44 Národní liga 1 26 9 6 11 58 61 -3 24 8.
1944/45 Fotbalová liga se nehrála
1945/46 Státní liga - sk. B 1 18 12 1 5 61 43 +18 25 3.
1946/47 Státní liga 1 26 10 2 14 64 78 -14 22 11.
1947/48 Moravsko-Slezská Divize 2 30 24 2 4 113 49 +64 50 1.
1948 Státní liga 1 13 3 2 8 21 43 -22 8 13.
1949 Celostátní čs. mistrovství 1 26 6 5 15 47 94 -47 17 12.
1950 Celostátní čs. mistrovství II 2 22 10 4 8 48 44 +4 24 6.
1951 Krajská soutěž - Brno 3 16* 9 2 5 53 32 +21 20 5.
1952 Krajská soutěž - Brno 3 22 21 0 1 116 16 +100 42 1.
1953 Krajská soutěž - Brno 3 11 6 1 4 25 22 +3 13 6.
1954 Krajská soutěž - Brno 3 22 14 2 6 81 36 +45 30 2.
1955 Oblastní soutěž - sk. D 3 22 10 4 8 56 43 +13 23 4.
1956 Oblastní soutěž - sk. D 3 22 11 2 9 47 37 +10 24 3.
1957/58 Oblastní soutěž - sk. D 3 33 12 11 10 63 57 +6 35 6.
1958/59 Oblastní soutěž - sk. D 3 26 13 7 6 56 34 +22 33 2.
1959/60 Oblastní soutěž - sk. C 3 26 16 5 5 67 24 +43 37 1.

Poznámky:

 • 1951 – 1952: 2. liga zrušena, konaly se vyzývací turnaje přeborníků o postup do Mistrovství republiky.
 • 1951: Chybí výsledky 2 zápasů.
 • 1952: Klub neuspěl v dodatečném kvalifikačním souboji s RH Brno o postup do opětovně vzniknuvší (od 1953) 2. ligy.
 • 1955: Klubu byl odňat 1 bod.

1960 – 2014[editovat | editovat zdroj]

Sezóna Liga Úroveň Z V R P VG OG B Pozice Český pohár Evropa
1960/61 2. liga - sk. B 2 22 9 5 8 35 38 23 5. 2. kolo
1961/62 2. liga - sk. B 2 22 9 3 10 42 50 21 8. 2. kolo
1962/63 1. liga 1 26 9 7 10 34 37 25 9. 3. kolo PVM 1. kolo
1963/64 1. liga 1 26 7 11 8 31 32 25 9. 1. kolo PVM Čtvrtfinále
1964/65 1. liga 1 26 7 10 9 19 26 24 11. 3. kolo PVM 3. kolo
1965/66 1. liga 1 26 5 12 9 21 31 22 10. 2. kolo PVM 3. kolo
1966/67 1. liga 1 26 7 3 16 24 49 17 13. 2. kolo VP 1. kolo
1967/68 2. liga - sk. B 2 26 11 4 11 43 34 26 6. 3. kolo
1968/69 2. liga - sk. B 2 26 12 1 13 28 30 25 9. 2. kolo
1969/70 2. liga 2 30 14 6 10 35 29 34 5. 4. kolo
1970/71 2. liga 2 30 20 6 4 54 18 46 1. 2. kolo
1971/72 1. liga 1 30 8 9 13 42 61 25 14. 3. kolo
1972/73 1. liga 1 30 10 7 13 43 45 27 12. Semifinále
1973/74 1. liga 1 30 12 5 13 33 37 29 10. 2. kolo
1974/75 1. liga 1 30 12 8 10 37 40 32 4. Čtvrtfinále
1975/76 1. liga 1 30 11 9 10 35 28 31 7. 3. kolo
1976/77 1. liga 1 30 13 9 8 49 40 35 4. Semifinále
1977/78 1. liga 1 30 18 7 5 64 25 43 1. 3. kolo
1978/79 1. liga 1 30 13 9 8 55 32 35 3. Čtvrtfinále PMEZ 2. kolo
1979/80 1. liga 1 30 15 6 9 59 39 36 2. 3. kolo UEFA Čtvrtfinále
1980/81 1. liga 1 30 10 8 12 42 45 28 12. 3. kolo UEFA 2. kolo
1981/82 1. liga 1 30 11 6 13 32 38 28 11. Čtvrtfinále
1982/83 1. liga 1 30 8 7 15 43 52 23 15. 9. kolo
1983/84 I. ČNFL 2 30 15 5 10 47 34 35 2. 5. kolo
1984/85 I. ČNFL 2 30 21 5 4 45 20 47 1. 1. kolo
1985/86 I. ČNFL 2 30 15 4 11 52 31 34 5. 4. kolo
1986/87 I. ČNFL 2 30 18 5 7 56 19 41 2. 2. kolo
1987/88 I. ČNFL 2 28 18 6 4 54 17 42 2. Semifinále
1988/89 I. ČNFL 2 30 20 6 4 62 21 46 1. 4. kolo
1989/90 1. liga 1 30 10 7 13 40 49 27 12. Čtvrtfinále
1990/91 1. liga 1 30 2 8 20 19 52 12 16. 3. kolo
1991/92 ČMFL 2 30 18 7 5 56 24 43 1. Semifinále
1992/93 1. liga 1 30 13 5 12 40 51 31 8. Finále
1993/94 1. liga 1 30 10 6 14 38 46 26 12. Čtvrtfinále PVP 1. kolo
1994/95 1. liga 1 30 15 9 6 52 27 54 3. 3. kolo
1995/96 1. liga 1 30 12 7 11 39 42 43 8. 2. kolo PI Základní skupina
1996/97 1. liga 1 30 14 10 6 44 35 52 4. Čtvrtfinále
1997/98 Gambrinus liga 1 30 10 7 13 42 42 37 10. Semifinále UEFA 2. předkolo
1998/99 Gambrinus liga 1 30 11 8 11 37 33 41 7. Čtvrtfinále PI 2. kolo
1999/00 Gambrinus liga 1 30 12 6 12 35 33 42 4. Osmifinále PI 1. kolo
2000/01 Gambrinus liga 1 30 7 9 14 24 35 30 13. Osmifinále
2001/02 Gambrinus liga 1 30 10 10 10 34 42 40 8. Osmifinále
2002/03 Gambrinus liga 1 30 10 9 11 35 31 39 9. Osmifinále PI 1. kolo
2003/04 Gambrinus liga 1 30 7 9 14 33 43 30 14. Čtvrtfinále PI Semifinále
2004/05 Gambrinus liga 1 30 9 6 15 30 42 33 11. 3. kolo
2005/06 Gambrinus liga 1 30 7 14 9 35 36 35 12. Semifinále
2006/07 Gambrinus liga 1 30 13 7 10 34 32 46 5. 2. kolo
2007/08 Gambrinus liga 1 30 16 7 7 43 32 55 4. Semifinále
2008/09 Gambrinus liga 1 30 9 8 13 32 36 35 11. 3. kolo
2009/10 Gambrinus liga 1 30 9 8 13 31 40 35 11. 3. kolo
2010/11 Gambrinus liga 1 30 7 3 20 33 55 24 15. Čtvrtfinále
2011/12 2. liga 2 30 13 10 7 37 29 49 4. 3. kolo
2012/13 Gambrinus liga 1 30 9 5 16 34 53 32 13. 2. kolo
2013/14 Gambrinus liga 1 30 10 7 13 32 42 37 9. Semifinále
2014/15 Synot liga 1 30 9 6 15 34 45 33 14. 3. kolo
2015/16 Synot liga 1

Poznámky:

 • 1961/62: Došlo k fúzi mezi z 2. ligy postoupivší RH Brno a Spartakem ZJŠ Brno.
 • 1984/85: O příčinách nepostupu Zbrojovky z 1. místa se dočtete zde.
 • 2011/12: Vítězný tým FK Ústí nad Labem opakovaně nesplnil podmínky pro regulernost stadionu, proto byl postup nabídnut v pořadí třetímu FK Baník Sokolov. Ten se z důvodu diváckého nezájmu postupu zřekl. Přestože byla právě sezona 2011/12 pro Sokolov historicky nejúspěšnější, jeho průměrné domácí návštěvy nepřesáhly 1000 diváků. Po jednom roce se tak Zbrojovka vrátila do nejvyšší soutěže.

Soupiska[editovat | editovat zdroj]

Aktuální k datu: 21. červen 2015

# Pozice Hráč
1 Česko B Dušan Melichárek
3 Česko O Petr Buchta
5 Česko Ú Václav Klán
6 Česko Ú Josef Čtvrtníček
7 Česko Z Pavel Zavadil Kapitán
8 Česko Z Jan Malík
10 Česko Z Lukáš Zoubele
11 Česko Ú Stanislav Vávra
14 Česko O Pavel Košťál
17 Česko B Václav Hladký
19 Česko Z Milan Lutonský
# Pozice Hráč
20 Česko B Vlastimil Veselý
22 Česko O Aleš Schuster
23 Slovensko Ú Fabián Slančík
24 Česko Z Alois Hyčka
26 Česko Z Radek Buchta
26 Česko Z David Pašek
27 Francie Z Donneil Moukanza
28 Slovensko Ú Tomáš Brigant
30 Slovensko Z Miroslav Keresteš
Slovinsko O Boštjan Frelih
Senegal Z Lamine Fall

Léto 2015 změny v kádru[editovat | editovat zdroj]

 • Odešli:
Národnost Jméno Kam Poznámka
Česko Jakub Jugas → Česko FC Fastav Zlín Konec hostování
Česko Roman Fischer → -- Konec smlouvy
Slovensko Kamil Kopúnek → -- Konec smlouvy
Česko Jan Sýkora → Česko AC Sparta Praha Konec hostování
Česko Šimon Šumbera → Česko 1. SC Znojmo Přestup
Srbsko Miroslav Marković → -- Konec smlouvy
 • Přišli
Národnost Jméno Odkud Poznámka
Slovinsko Boštjan Frelih ← Slovinsko NK Krško Po skončení smlouvy
Česko Jakub Šural ← Česko FK Baník Most 1909 Návrat z hostování
Senegal Lamine Fall ← Česko FK Baník Most 1909 Návrat z hostování
Slovensko Martin Chrien ← Česko FC Viktoria Plzeň Hostování
Slovensko Matúš Lacko ← Česko 1. SC Znojmo Po skončení smlouvy
Česko Jan Šisler ← Česko FK Mladá Boleslav Přestup
Česko Michal Škoda ← Česko SK Dynamo České Budějovice Návrat z hostování

Trenéři[editovat | editovat zdroj]

Partnerské kluby (projekt Farma)[editovat | editovat zdroj]

Období Partnerský klub Soutěž
2011–2012 FC Sparta Brno Divize D
2012–2014 SK Líšeň Divize D
2014– Moravskoslezská fotbalová liga

FC Zbrojovka Brno „B“[editovat | editovat zdroj]

FC Zbrojovka Brno „B“ byl rezervní tým brněnské Zbrojovky, jehož novodobá historie započala fúzí Zbrojovky (tehdy Spartak ZJŠ Brno) s RH Brno k 1. červenci 1962. Největšího úspěchu dosáhl hned v první sezoně 1962/63. Vyhrál svou skupinu 2. nejvyšší soutěže a kvalifikoval se tak do nejvyšší soutěže pro ročník 1963/64, nemohl však do ní zasáhnout, jelikož zde startovalo A-mužstvo (podrobnosti zde). Ve druhé lize klub působil celkem pět sezón (1962/63, 1963/64, 2003/04, 2004/05 a 2005/06). Po sezoně 2011/12 se přechodem z Moravskoslezské fotbalové ligy do juniorské ligy vyčlenil z mužských soutěží FAČR.

Umístění v jednotlivých sezonách[editovat | editovat zdroj]

Legenda: Z - zápasy, V - výhry, R - remízy, P - porážky, VG - vstřelené góly, OG - obdržené góly, +/- - rozdíl skóre, B - body, červené podbarvení - sestup, zelené podbarvení - postup[8]

Sezóny Liga Úroveň Z V R P VG OG +/- B Pozice
1962/63 2. liga - sk. B 2 26 18 3 5 57 25 +32 39 1.
1963/64 2. liga - sk. B 2 26 7 4 15 32 45 -13 18 12.
1964/65 Jihomoravský krajský přebor 3 26 10 9 7 54 39 +15 29 6.
1965/66[9] Jihomoravský oblastní přebor 4 26 ... 8.
1966/67[8] Jihomoravský oblastní přebor 4 26 ... 1.
1967/68 Divize D 3 26 8 5 13 35 45 -10 21 10.
1968/69 Divize D 3 26 9 10 7 38 35 +3 28 7.
1969/70 3. liga - sk. B 3 30 9 5 16 32 58 -26 23 15.
1970/71 Divize D 4 30 9 9 12 39 54 -15 27 10.
1971/72 Divize D 4 30 18 5 7 54 24 +30 41 2.
1972/73 Divize D 4 30 14 10 6 44 25 +19 38 2.
1973/74 Divize D 4 30 10 10 10 34 27 +7 30 6.
1974/75 Divize D 4 30 15 5 10 48 38 +10 35 4.
1975/76 Divize D 4 30 12 7 11 37 31 +6 31 7.
1976/77 Divize D 4 30 10 10 10 38 37 +1 30 6.
1977 - 1984 B-mužstvo nebylo přihlášeno v žádné soutěži
1984/85[8] Jihomoravská krajská soutěž I. třídy - sk. C 6 30 20 6 4 57 26 +31 46 1.
1985/86[8] Jihomoravský krajský přebor - sk. A 5 26 10 9 7 41 24 +17 29 7.
1986/87[8] Jihomoravský krajský přebor 5 26 9 8 9 33 43 -10 26 6.
1987/88[8] Jihomoravský krajský přebor 5 26 9 6 11 49 47 +2 24 8.
1988/89[8] Jihomoravský krajský přebor 5 26 10 4 12 55 33 +22 24 6.
1989/90[8] Jihomoravský krajský přebor 5 26 18 4 4 59 19 +40 40 1.
1990/91 Divize D 4 30 9 8 13 38 47 -9 26 12.
1991/92 Divize D 4 30 7 12 11 33 37 -4 26 11.
1992/93 Divize D 4 30 22 4 4 78 25 +53 48 1.
1993/94 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 13 6 11 36 39 -3 32 8.
1994/95 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 9 8 13 46 45 +1 35 10.
1995/96 Moravskoslezská fotbalová liga 3 28 10 7 11 37 39 -2 37 10.
1996/97 Moravskoslezská fotbalová liga 3 28 9 7 12 30 37 -7 34 11.
1997/98 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 9 8 13 28 39 -11 35 13.
1998/99 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 12 9 9 41 38 +3 45 6.
1999/00 Moravskoslezská fotbalová liga 3 28 10 10 8 37 31 +6 40 6.
2000/01 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 12 8 10 45 36 +9 44 5.
2001/02 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 12 7 11 34 34 0 43 8.
2002/03 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 15 10 5 45 20 +25 55 3.
2003/04 2. liga 2 30 11 3 16 36 40 -4 36 11.
2004/05 2. liga 2 28 10 6 12 33 31 +2 36 5.
2005/06 2. liga 2 30 7 11 12 24 32 -8 32 16.
2006/07 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 11 6 13 43 45 -2 39 10.
2007/08 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 10 5 15 23 30 -7 35 11.
2008/09 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 10 7 13 34 29 +5 37 9.
2009/10 Moravskoslezská fotbalová liga 3 28 9 9 10 29 30 -1 36 9.
2010/11 Moravskoslezská fotbalová liga 3 28 9 5 14 39 41 -2 32 11.
2011/12 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 10 8 12 38 46 -8 38 8.

Poznámky:

 • 1976/77: Po sezoně došlo k plošnému rušení rezervních týmů (B-mužstev) prvoligových týmů.
 • 1984/85: Došlo k obnovení činnosti, byl zařazen do C skupiny krajské soutěže I. třídy (celkem 6 skupin), která byla v tomto období jediným stupněm mezi krajskými přebory a okresními přebory (I. A třída a I. B třída byly zrušeny).

FC Zbrojovka Brno - juniorský tým[editovat | editovat zdroj]

FC Zbrojovka Brno - juniorský tým je juniorský tým brněnské Zbrojovky, hrající v sezóně 2014/15 Juniorskou ligu. V sezóně 2012/13 se klubu povedlo ovládnout premiérový ročník juniorské ligy.[10][11]

Umístění v jednotlivých sezonách[editovat | editovat zdroj]

Legenda: Z - zápasy, V - výhry, R - remízy, P - porážky, VG - vstřelené góly, OG - obdržené góly, +/- - rozdíl skóre, B - body, červené podbarvení - sestup, zelené podbarvení - postup

Sezóny Liga Úroveň Z V R P VG OG +/- B Pozice
2012/13 Juniorská liga 1 34 20 12 2 61 20 +41 72 1.
2013/14 Juniorská liga 1 40 26 6 8 82 42 +40 84 2.
2014/15 Juniorská liga 1 38 26 6 6 94 41 +53 84 3.
2015/16 Juniorská liga 1

TJ Zbrojovka Brno „C“[editovat | editovat zdroj]

TJ Zbrojovka Brno „C“ byl 2. rezervní tým brněnské Zbrojovky, který se pohyboval v krajských soutěžích. V první polovině 70. let 20. století mužstvo vedl František Harašta.

Umístění v jednotlivých sezonách[editovat | editovat zdroj]

Legenda: Z - zápasy, V - výhry, R - remízy, P - porážky, VG - vstřelené góly, OG - obdržené góly, +/- - rozdíl skóre, B - body, červené podbarvení - sestup, zelené podbarvení - postup

Sezóny Liga Úroveň Z V R P VG OG +/- B Pozice
1962/63 Jihomoravský krajský přebor 3 26 8 8 10 47 60 -13 24 11.
...
1974/75[8] I. A třída Jihomoravského kraje - sk. A 6 26 11 9 6 45 36 +9 31 4.

Hráčské statistiky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Kolektiv autorů: 1. FC Brno. Brno: Computer Press, 2004.
 • Jindřich Horák, Lubomír Král: Encyklopedie našeho fotbalu (1896 – 1996/97), Libri 1997

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Za Traorého kolapsem je nejspíš úraz během zápasu, zůstává v nemocnici [online]. idnes.cz, 27.08.2013, [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 2. Trenér Grmela u fotbalistů Brna skončil, vystřídá ho Kotal [online]. idnes.cz, 03.09.2013, [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 3. Brno - Znojmo 2:0, nováček ztrácí na záchranu už čtyři body [online]. idnes.cz, 22.09.2013, [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 4. Slovácko - Brno 5:0, vlastní gól hosty načal, hattrick Diviše dorazil [online]. idnes.cz, 22.03.2014, [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 5. Plzeň vykročila k pohárovému finále, Brno v úvodním duelu porazila 2:0 [online]. idnes.cz, 17.04.2014, [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 6. Ve finále poháru se střetne Sparta s Plzní. Ta v Brně ubránila náskok [online]. idnes.cz, 01.05.2014, [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 7. Brno - Jablonec 1:0, Malík trefil pro Zbrojovku deváté místo [online]. idnes.cz, 31.05.2014, [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 8. a b c d e f g h i Historie TJ Baník Zbýšov: 1967 – 1972, 1983 – 1991, banikzbys.webnode.cz
 9. "Vzpomínky na hřiště Pod Bočky a slavnou éru fotbalu ve Vlčnově" [online]. Antonín Zlínský (vlcnov.cz), 2007, [cit. 2015-05-17]. Dostupné online. (česky) 
 10. Juniorská liga už zná svého premiérového vítěze. Brno slaví titul [online]. Deník Sport, 2013-06-04, [cit. 2013-07-21]. Dostupné online. (česky) 
 11. Zbrojovka je premiérovým vítězem Juniorské ligy. Jaké byly oslavy? [online]. vfotbal.cz, 2013-06-05, [cit. 2013-07-21]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]