FC Zbrojovka Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
FC Zbrojovka Brno
Srbská stadium overview in Brno, Brno-city District.jpg
Název Football Club Zbrojovka Brno, a.s.
Přezdívka Zbrojovka, Boby, Flinta
Země Česko Česká republika
Město Brno
(původně Židenice, později Ponava, v současnosti Královo Pole)
Založen 1913
Asociace Česko FAČR
Domácí dres
Venkovní dres
Soutěž Fotbalová národní liga
2018/19 3. místo
Stadion MFS Srbská, Brno
Souřadnice
Kapacita 12 550
Vedení
Předseda Česko Václav Bartoněk
Trenér Česko Miloslav Machálek
Oficiální webová stránka
Největší úspěchy
Ligové tituly 1× mistr Československa (1977/78)
Domácí trofeje Spartakiádní pohár
FC Zbrojovka Brno 2019/2020
Některá data mohou pocházet z datové položky.

FC Zbrojovka Brno je český fotbalový klub, který sídlí v největším moravském městě Brně a odehrávající domácí zápasy v jeho čtvrti Královo Pole. Od sezóny 2018/19 působí ve druhé nejvyšší české fotbalové soutěži.

Založen byl v roce 1913 synem mlynáře Cyrilem Lacinou pod názvem SK Židenice. Byl historicky prvním moravským účastníkem (1933/34) i mistrem (1977/78) československé nejvyšší soutěže. Zlatou éru klub prožil v sedmdesátých letech, kdy Zbrojovka Brno získala svůj první a dosud jediný titul v historii. Poté, co na začátku devadesátých let 20. století skončila podpora ze strany podniku Zbrojovka Brno, se díky podnikateli Lubomíru Hrstkovi (bývalý prvoligový hokejista Komety Brno) stabilizovala finanční situace klubu, který se nato přejmenoval ze Zbrojovky na Boby Brno (podle Hrstkovy přezdívky). Klub skončil v sezóně 1994/95 na třetím místě a v období 1993–2000 stanovil stále trvající rekordy v návštěvnosti nejvyšší soutěže.

Po uzavření legendárního stadionu Za Lužánkami se klub v říjnu 2001 přesunul na mnohem menší zrenovovaný Městský fotbalový stadion Srbská, bývalý stadion „Královopolské“ a „Morendy“ s kapacitou 12 550 diváků. Kromě jednoho druholigového ročníku zde hrával 1. ligu. Od přesunu si klub nejlépe vedl v sezonách 2006/07 (5. místo), 2007/08 (4. místo) a 2015/16 (6. místo). Sezóna 2017/18 přinesla brněnskému klubu opětovný sestup do druhé fotbalové ligy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled na stadion Srbská

Počátky (1913–1972)[editovat | editovat zdroj]

Dne 14. ledna 1913 založil Cyril Lacina na ustavující schůzi v hostinci U Machů (dnes Brno-Židenice, Kosmákova 49) klub SK Židenice. Už ve dvacátých letech minulého století se mohl židenický klub pochlubit mnohatisícovými návštěvami a v roce 1926 přišly první dva velké úspěchy, po titulu Mistra Moravy i titul amatérského mistra Československa. V sezoně 1932/33 klub poprvé startoval mezi profesionály, vyhrál 2. nejvyšší soutěž a kvalifikoval se do nejvyšší soutěže jako první moravský klub v její historii. Logicky se tak stal i historicky 1. brněnským účastníkem nejvyšší soutěže (dále SK Moravská Slavia Brno - 1935/36, ZSJ MEZ Židenice - 1952, Rudá hvězda Brno - 1957/58 a TJ Spartak KPS Brno - 1961/62). Klub také startoval ve Středoevropském poháru, meziválečné obdobě Ligy Mistrů.

Zlatá éra a pozdější návrat do spodních pater ligových tabulek (1972–1990)[editovat | editovat zdroj]

Po druhé světové válce se klub SK Židenice přejmenoval na Zbrojovku Brno. Roku 1953 byl otevřen stadion Za Lužánkami, který byl později rozšířen až na kapacitu 50 000 diváků. V 50. letech se pohybovala Zbrojovka mezi druhou a třetí nejvyšší soutěží, návrat do československé ligy přišel až v 60. letech po sloučení s Rudou hvězdou. Nejslavnější kapitoly své fotbalové historie psala Zbrojovka ve druhé polovině sedmdesátých let. Období úspěchů přišlo s trenérem Josefem Masopustem, jenž během čtyřletého působení v Brně vybojoval s týmem v sezoně 1977/78 dosud jediný prvoligový mistrovský titul. O rok dříve se stal Karel Kroupa nejlepším fotbalistou Československa.

Po sérii úspěchů ale přišlo v roce 1983 krizové údobí, které vyvrcholilo sestupem do druhé ligy. Teprve po šesti sezónách marných pokusů se podařilo Zbrojovce Brno, pod vedením trenéra Františka Cipra, v roce 1989 vrátit do nejvyšší soutěže. Po dvou letech však přišel další, tentokrát už pouze roční pád do druhé ligy.

Éra Lubomíra Hrstky (1991–2000)[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1991 se stal majitelem klubu podnikatel Lubomír Hrstka a přejmenoval klub na FC Boby Brno. Z období devadesátých let si fotbalisté FC Boby Brno vedli nejlépe pod vedením trenéra Petra Uličného, kdy v sezóně 1994/95 obsadili v nejvyšší soutěži třetí místo. Za zmínku stojí také sezona 1996/97, ve které skončil tým FC Boby Brno pod vedením Karla Večeři čtvrtý.

Lubomír Hrstka takřka co by neomezený vládce klubu po dlouhé době uvolnil prostředky pro nákup skutečně výrazných posil. Přišel slovenský reprezentační obránce Viliam Vidumský, drobný, ale zato skvělý středopolař Jan Maroši a do branky Luboš Přibyl. V létě 1994 přišel nový trenér Petr Uličný, který dostal za úkol dostat tým do horní poloviny tabulky nebo spíše zaútočit na její špici. V 9. kole přišlo po dlouhých 12 letech vítězství nad Spartou (3:1), které i přes páteční televizní přenos sledovalo 28 695 diváků. Hrdinou utkání se stal mladičký Marcel Cupák, který dal dva góly. Tentýž hráč dal dva góly o dvě kola později proti Drnovicím, které Boby před 24 779 diváky vyhrálo. Úspěšný podzim Boby zakončilo na 3. místě, když vyhrálo nad Chebem 6:0, v tomto zápase zaznamenal René Wagner hattrick. Plni očekávání zamířili fanoušci na 1. jarní kolo v němž Boby hostilo Slavii. Prohru 1:2 muselo strávit neuvěřitelných 34 770 diváků, přičemž průměrná návštěva na ostatních ligových zápasech se pohybovala okolo 5 000 diváků. 3. místo celek Boby i přes několik zbytečných ztrát uhájil a pronikl do Poháru Intertoto. V říjnu 1996 byl vytvořen divácký rekord české ligy, na zápas Boby Brno se Slávií přišlo 44 120 diváků. Na podzim 1997 si Boby zahrálo Pohár UEFA, nicméně po úspěšném předkole s Inkarasem Kaunas přišel v 1. kole debakl 1:6 na hřišti Rapidu Vídeň. Čestným úspěchem byla alespoň výhra v odvetě 2:0.

Éra bratří Prosů, zadlužení klubu a pád do druhé ligy (2000–2011)[editovat | editovat zdroj]

V roce 2000 se stala hlavním sponzorem brněnského klubu firma Stavo Artikel, podle které nesl tři roky její název. V roce 2001 se klub přesunul ze stadionu Za Lužánkami na stadion Srbská. V roce 2002 tato firma klub opustila a tým se přejmenoval na 1. FC Brno. Pod novým vedením se tým dostal do semifinále Poháru Intertoto. Na úspěch v poháru Intertoto však brněnští fotbalisté nedokázali navázat a v sezoně 2003/2004 jen těsně unikli sestupu do druhé ligy - skončili na 14. místě. V sezoně 2005/2006 pak Brno skončilo na 12. místě se čtrnácti remízami. Výkony Brna měly v následujících letech vzestupnou tendenci. Po 5. místě v sezoně 2006/2007 dosáhlo Brno v sezoně 2007/2008 zatím nejlepšího bodového výsledku (55 bodů) od založení 1. české fotbalové ligy v roce 1993, klub zároveň postoupil do semifinále Poháru ČMFS. 1. FC Brno v této sezoně získalo za přestupy hráčů zhruba 200 milionů korun. Záložník Mario Holek odešel za 50 milionů do ukrajinského Dněpru Dněpropetrovsk a další záložník Luboš Kalouda pak za 130 milionů do PFC CSKA Moskva.

I přes odchody Siegla, Kubáně, Pavlíka a konci kariéry Reného Wagnera vyhlásili majitelé klubu před sezonou 2008/09 za cíl postup do Ligy Mistrů, začátek sezony však poznamenal spor mezi Alešem Bestou, Markem Střeštíkem a trenérem Uličným. Po tomto incidentu byl Besta vyřazen z kádru a náhradou měl být bývalý reprezentant Marek Heinz (přišel za 5 mil. Kč), brněnští ovšem nedokázali navázat na své výkony z předešlé sezony a po remíze s Českými Budějovicemi byl trenér Petr Uličný odvolán. V zimě přišel trenér Miroslav Beránek, klub prodal do Slavie Aleše Bestu a koupil útočníky Zbyňka Pospěcha a Michaela Rabušice, Brno nakonec skončilo na 11. místě

V létě 2009 odešli Heinz, Kuncl, Švejnoha, Lejsal, Živný a Střeštík, klub pro následující sezonu vsadil na trojici brazilských hráčů - k Eltonu Lirovi přibyli Leo a Dalmo. Ze Slavie přišel František Dřížďal, z Trenčína Juraj Križko a do týmu se vrátila klubová legenda Richard Dostálek. Po dobrém startu do soutěže však přišel opět útlum. V zimě odešel do Anderlechtu Brusel přibližně za 1 milion eur Lukáš Mareček. Klub posílili Martin Husár či Jan Kalabiška, ovšem slabé jarní výkony vyústily v odchod trenéra Beránka.

Dne 15. června 2010 byl název klubu změněn na FC Zbrojovka Brno a novým trenérem se stal Karel Večeřa. Vzhledem k úbytku financí v klubu (z role sponzora odešly firmy Skanska a OHL ŽS) se fanoušci nedočkali očekávaného posílení. Zbrojovka se od začátku sezony usadila na posledním místě tabulky, klubový management řešil situaci příchody Rýdela, Hudce, Michálka, Hamouze či Lejsala, jediným světlým momentem podzimu však byla rekordní výhra nad Slováckem 7:0. V zimě se klub rozhodl vsadit na mladé hráče, odešli tak mimo jiné dlouholeté opory Tomáš Polách a Jan Trousil. Mezi posilami nejvíce zaujal pozdější srbský reprezentant Stefan Mitrović. Zbrojovka však nadále sbírala body pouze ojediněle, Večeřa tedy rezignoval na místo trenéra. Nahradil jej René Wagner, pod jehož vedením začalo Brno postupně sbírat body. V předposledním kole však tým prohrál v přímém souboji o záchranu v Příbrami a po dvaceti letech sestoupil.

Silnou stránkou klubu je výchova mládeže, v letech 2008–2012 si z odchovanců Zbrojovky odbyli ligovou premiéru Josef Šural, David Pašek, Lukáš Michna, Dominik Simerský, Lukáš Matyska či Daniel Přerovský.

Dne 15. května 2008 klub otevřel nové Tréninkové centrum mládeže v Brněnských Ivanovicích. Stavba trvala 2 roky a stále přes 140 milionů korun. V předchozích letech musely mládežnické týmy trénovat i hrát povětšinou na stadionech mimo Brno, fotbalová mládež se tedy konečně dočkala vlastního zázemí. V současné době je však areálu brněnského tréninkového centra vytýkána absence hřišť s přírodní trávou, což vede k tomu, že mládežnické týmy často trénují na hřištích menších brněnských klubů.

Během léta 2008 byl položen vyhřívaný trávník na Městském fotbalovém stadionu v Srbské ulici. Byly také vypracovány plány na nový Fotbalový stadion Za Lužánkami. Podle návrhu Petra Hrůši měl stadion vyhovovat kategorii ELITE dle nařízení FIFA, na stadionu by se tedy mohla hrát všechna mezinárodní utkání. Kapacita měla být 30 000 míst k sezení, pro utkání domácí soutěže mohl být stadion přidáním tří řad před navržené tribuny rozšířen až na kapacitu 35 000 míst. Přímo v těle stadionu na úrovni tribun mělo být zabudováno 750 parkovacích míst zejména pro VIP členy, obchody, wellness centra a fitness centra. Stavba měla stát zhruba 2,5 miliardy korun.

Přežívání ve spodních patrech prvoligové tabulky (2011–současnost)[editovat | editovat zdroj]

Do sezóny 2011/12 vstupovala Zbrojovka po 20 letech jako druholigová, fanoušky však potěšil návrat patriota Petra Švancary. Klub v průběhu sezóny od bratří Prosů odkoupil bývalý fotbalista a právník Jaroslav Přeček. V první polovině tabulky se Zbrojovka krčila ve spodních patrech tabulky, ale v průběhu jarní části se dokázala vyškrábat až na konečné čtvrté místo, které původně na návrat do nejvyšší soutěže nemělo stačit. První postupové místo si původně zajistilo Ústí, ale tento klub nedostal kvůli nevyhovujícímu stadionu licenci pro 1. ligu. Díky vzniklé situaci se druhým postupujícím vedle Jihlavy stala právě Zbrojovka.

V sezóně 2012/13 tak byla Zbrojovka po roční pouze znovu prvoligová. Klub posílili Petr, Hyčka, Husár, Škoda a také pozdější kapitán Pavel Zavadil. Předsezónním cílem klubu byla záchrana v nejvyšší soutěži a tým k tomuto cíli rázně vykročil již v prvním kole díky výhře nad Slováckem 1:0. Ve třetím kole zvítězila Zbrojovka svým nejlepším podzimním výkonem v Plzni 3:2 a chvilkově se v tabulce ocitla na 3. místě, v pátém kole však podlehla Slavii 5:0. V průběhu sezony přišla šňůra sedmi zápasů bez vítězství, po které vedení klubu nahradilo trenéra Čuhela dosavadním trenérem juniorky Ludevítem Grmelou. Hned v následujícím kole Zbrojovka doma s novým trenérem na lavičce porazila Sigmu 2:0. Záchranu si klub zajistil nečekaným domácím vítězstvím nad pražskou Spartou. Tento zápas znamenal pro Spartu konec naděje na zisk titulu. Celkově Zbrojovka skončila na třináctém místě se šestibodovým náskokem před sestupujícími Budějovicemi.

V sezóně 2013/14 bylo hlavním cílem vedení Zbrojovky skončit v klidném středu tabulky. Kvůli sporům s vedením opustil Zbrojovku Petr Švancara. Po prvních dvou kolech, v kterých klub vydoloval 4 cenné body po remíze s Jabloncem a domácí výhře nad pražskými Bohemians přišla na řadu série 6 ligových proher. Po prohře s Baníkem se ovšem neřešil pouze výsledkový propad celého týmu, ale také zdravotní stav mladého guinejského hráče Mohameda Traorého, který na Bazalech prodělal srdeční kolaps.[1] Traoré musel kvůli svému zdraví ukončit profesionální kariéru. Po šesté prohře v řadě se z klubu poroučel hlavní trenér Grmela, kterého nahradil zkušený Václav Kotal.[2] V následujících měsících se ukázalo, že pro klub to byla nejlepší možná volba. První zápas s novým trenérem v čele Zbrojovka prohrála, ale hned následující domácí zápas vyhrála 2:0 nad Znojmem, přímým sokem v boji o záchranu.[3] V dalším kole brněnští prohráli na půdě Olomouce, vše ale odčinil překvapivou domácí výhrou nad Teplicemi. Do konce podzimní části sezóny stihla Zbrojovka nasbírat dalších 5 bodů po výhře nad Jihlavou a remízách se Slavií a Bohemians. V následujících pěti zápasech jarní části sezóny získala Zbrojovka pouhé 4 body, což ji posunula na sestupovou 15. příčku.[4] Vše bylo zachráněno v následujících čtyřech zápasech výhrou nad Duklou, Sigmou a Teplicemi. Jediné ztráty bodů Zbrojovka zaznamenala po remíze se Znojmem. Klub postoupil až do semifinále národního poháru, kde se utkal s plzeňskou Viktorií. V prvním zápase jí podlehl 2:0[5], v domácí odvetě remizoval 0:0.[6] Pro Zbrojovku to bylo první semifinále Českého poháru od ročníku 2007/08. V posledních pěti zápasech Zbrojovka posbírala 8 bodů a v tabulce skončila na konečném devátém místě.[7] To bylo nejlepším výsledkem klubu od sezóny 2008/09, kdy Zbrojovka skončila na jedenáctém místě. Nutno podotknout, že největší zásluhu na nejlepším výsledku klubu od sezóny 2008/09 má trenér Kotal, který změnil systém hry z klasického 4-4-2 na holandský způsob 3-2-2-3. Patrně nejlepším hráčem Zbrojovky v této sezoně byl Luděk Pernica.

Do sestavy klubu se zařadili odchovanci Petr Buchta, Radek Buchta, Milan Lutonský, Jan Malík a Stanislav Vávra.

Historické názvy[editovat | editovat zdroj]

Zdroj: [8]

Úspěchy v evropských pohárech[editovat | editovat zdroj]

Úspěchy[editovat | editovat zdroj]

A–tým[editovat | editovat zdroj]

Domácí medaile
Menší úspěchy
 • Interliga (1× vítěz)
  • Zlatá medaileTJ Zbrojovka Brno: 1982
 • Mistrovství Moravy (1× vítěz)
  • Zlatá medaileSK Židenice: 1926
 • Amatérské mistrovství Československa (1× vítěz)
  • Zlatá medaileSK Židenice: 1926

Mládež[editovat | editovat zdroj]

Domácí medaile
 • Dorostenecká liga Čech a Moravy (2× vítěz)
  • Zlatá medaileSK Židenice: 1939, 1941
 • Dorostenecká liga ČSSR (5× vítěz)
  • Zlatá medaileTJ Zbrojovka Brno: 1976/77, 1978/79, 1979/80, 1982/83, 1987/88
  • Stříbrná medaileTJ Zbrojovka Brno: 1975/76; FC Zbrojovka Brno: 1991/92; FC Boby Brno: 1992/93
 • Liga staršího žactva ČR (1× vítěz)
  • Zlatá medaileFC Boby-sport Brno: 1998/99

Prvoligová "nej"[editovat | editovat zdroj]

Rekordy v návštěvnosti (ČR)[editovat | editovat zdroj]

Od vzniku samostatné ligy u nás byla třicettřikrát překročena hranice dvaceti tisíc diváků na zápase, z čehož dvacetpětkrát se tak stalo v Brně. Prvními 20 nejvyššími návštěvami se stále pyšní starý brněnský stadion Za Lužánkami.

Nejvyšší návštěvy
Datum Zápas Výsledek (poločas) Návštěva Poznámka
2. října 1996 Boby BrnoSlavia Praha 1:1 (0:1) 44 120 rekord ligy, nejvyšší návštěva 1996/97 a na Moravě
1. září 1996 Boby BrnoDrnovice 4:1 (2:1) 37 150 -
24. února 1995 Boby BrnoSlavia Praha 1:2 (0:0) 34 770 nejvyšší návštěva 1994/95
27. října 1997 Boby BrnoSparta Praha 2:1 (1:1) 31 730 nejvyšší návštěva 1997/98
30. září 1994 Boby BrnoSparta Praha 3:1 (0:0) 28 695 -
12. srpna 1996 Boby BrnoSparta Praha 2:1 (0:0) 28 320 -
15. října 1995 Boby BrnoDrnovice 2:2 (0:0) 26 872 nejvyšší návštěva 1995/96
2. března 1997 Boby BrnoSlovan Liberec 1:1 (1:0) 26 200 -
1. června 1995 Boby BrnoViktoria Žižkov 2:0 (0:0) 26 122 -
11. června 1997 Boby BrnoKarviná 5:1 (3:1) 24 811 -
23. října 1994 Boby BrnoDrnovice 3:1 (2:0) 24 799 -
3. listopadu 1996 Boby BrnoViktoria Žižkov 1:1 (1:1) 24 750 -
18. dubna 1999 Boby BrnoSigma Olomouc 0:0 24 400 nejvyšší návštěva 1998/99
4. listopadu 1994 Boby BrnoSigma Olomouc 2:0 (1:0) 24 152 -
11. dubna 1999 Boby BrnoBaník Ostrava 3:0 (1:0) 24 100 -
18. září 1999 Boby BrnoSparta Praha 1:1 (0:0) 23 800 nejvyšší návštěva 1999/00
25. srpna 1996 Boby BrnoSigma Olomouc 1:0 (0:0) 23 270 -
12. března 1995 Boby BrnoViktoria Plzeň 2:0 (1:0) 23 153 -
3. srpna 1997 Boby BrnoLázně Bohdaneč 3:0 (1:0) 23 123 -
10. října 1993 Boby BrnoSlavia Praha 2:1 (1:1) 23 111 nejvyšší návštěva 1993/94
17. srpna 1997 Boby BrnoSlavia Praha 0:2 (0:1) 22 640 -
25. května 1997 Boby BrnoČ. Budějovice 2:1 (2:0) 22 620 -
8. března 1999 Boby BrnoSlavia Praha 1:0 (1:0) 22 400 -
1. března 1998 Boby BrnoSlovan Liberec 0:0 22 300 -
16. března 1998 Boby BrnoBaník Ostrava 2:0 (1:0) 20 500 -

Hráčské rekordy[editovat | editovat zdroj]

Rekord Hodnota Držitel Podrobnosti
Prvoligové branky 118 Karel Kroupa 29.08.1971–21.03.1982
Prvoligové hattricky 7 Karel Kroupa 21.08.1974–23.02.1980
Prvoligové branky záložníka 56 Vítězslav Kotásek 12.09.1971–18.04.1981
Prvoligové branky obránce 20 Petr Křivánek 18.04.1993–15.05.2004
Prvoligové branky v jednom zápase 5 Jan Šimek 1945/46 do sítě SK Pardubice
Prvoligové branky v jedné sezoně 26 Jan Šimek 1945/46
Prvoligové zápasy v řadě se vstřeleným gólem 11 Jan Šimek 01.04.1944–18.06.1944 (15.–25. kolo 1943/44)
Prvoligové zápasy 317 Petr Křivánek 31.03.1991–21.11.2004
Prvoligové zápasy v řadě 280 Rostislav Václavíček 01.05.1972–10.06.1981
Prvoligové zápasy brankáře 246 Josef Hron 29.09.1974–19.06.1983
Prvoligové zápasy brankáře s čistým kontem 75 Josef Hron 22.11.1974–28.11.1982
Prvoligové sezony 14 Oldřich Rulc a Petr Křivánek 1933/34–1948, resp. 1990/91–2004/05
Branky v evropských pohárech 8 Karel Kroupa 13.09.1978–01.10.1980
Zápasy v evropských pohárech 22 Karel Komárek 31.07.1960–05.10.1966

Fanoušci[editovat | editovat zdroj]

Jejich domovský stadion, legendární stadion Za Lužánkami, býval jedním z nejnavštěvovanějších stadionů na Moravě a celé České republice, a patřil k symbolům Zbrojovky. Bylo na něm překonáno spousta rekordů v návštěvnosti, ale poté co byl v roce 2001 uzavřen, začalo aktivních fanoušků Zbrojovky na domácích zápasech ubývat. Fanouškům Zbrojovky se přezdívá „Zbrojováci“.

Fanoušci Zbrojovky udržují několik let nadstandardní přátelské vztahy s fanoušky slovenského Slovanu Bratislava.[9] Jejich družba s fanoušky Slovanu se obecně nazývá Ocelová družba.[10] Na zápasech obou klubů se zpravidla provolávají různá hesla na důkaz silného přátelství obou fanouškovských táborů, např.: Slovan je Brno a Brno je Slovan! nebo zkrácené Brno a Slovan.[9][10]

Symboly klubu (domácí dresy)[editovat | editovat zdroj]

Umístění v jednotlivých sezonách[editovat | editovat zdroj]

Stručný přehled

Zdroj: [11][12][13][14]

Jednotlivé ročníky

Zdroj: [11][12][13][14]

Legenda: Z - zápasy, V - výhry, R - remízy, P - porážky, VG - vstřelené góly, OG - obdržené góly, +/- - rozdíl skóre, B - body, červené podbarvení - sestup, zelené podbarvení - postup, fialové podbarvení - reorganizace, změna skupiny či soutěže

Československo Československo (1932 – 1938)
Sezóny Liga Úroveň Z V R P VG OG +/- B Pozice Český pohár Evropa
1932/33 2. asociační liga 2 18 13 2 3 92 29 +63 28 1.
1933/34 1. asociační liga 1 18 5 4 9 36 45 −9 14 8.
1934/35 Státní liga 1 22 11 4 7 42 32 +10 26 3.
1935/36 Státní liga 1 26 13 6 7 65 42 +26 32 4. SEP 1935 Čtvrtfinále
1936/37 Státní liga 1 22 11 2 9 41 52 −11 24 7. SEP 1936 Osmifinále
1937/38 Státní liga 1 22 11 4 7 46 27 +19 26 3.
1938/39 Státní liga 1 20 6 6 8 33 41 −8 18 6. SEP 1938 Osmifinále
Protektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava (1939 – 1944)
Sezóna Liga Úroveň Z V R P VG OG +/- B Pozice Český pohár Evropa
1939/40 Národní liga 1 22 9 5 8 38 50 −12 23 5.
1940/41 Národní liga 1 22 7 4 11 51 68 −17 18 10.
1941/42 Národní liga 1 22 8 3 11 63 70 −7 19 8.
1942/43 Národní liga 1 22 12 1 9 60 54 +6 25 4.
1943/44 Národní liga 1 26 9 6 11 58 61 −3 24 8.
1944/45 Fotbalová liga se nehrála
Československo Československo (1945 – 1993)
Sezóny Liga Úroveň Z V R P VG OG +/- B Pozice Český pohár Evropa
1945/46 Státní liga – sk. B 1 18 12 1 5 61 43 +18 25 3.
1946/47 Státní liga 1 26 10 2 14 64 78 −14 22 11.
1947/48 Moravsko-Slezská Divize 2 30 24 2 4 113 49 +64 50 1.
1948 Státní liga 1 13 3 2 8 21 43 −22 8 13.
1949 Celostátní čs. mistrovství 1 26 6 5 15 47 94 −47 17 12.
1950 Celostátní čs. mistrovství II 2 22 10 4 8 48 44 +4 24 6.
1951 Krajská soutěž – Brno 2 16* 9 2 5 53 32 +21 20 5.
1952 Krajská soutěž – Brno 2 22 21 0 1 116 16 +100 42 1.
1953 Krajská soutěž – Brno 3 11 6 1 4 25 22 +3 13 6.
1954 Krajská soutěž – Brno 3 22 14 2 6 81 36 +45 30 2.
1955 Oblastní soutěž – sk. D 3 22 10 4 8 56 43 +13 23 4.
1956 Oblastní soutěž – sk. D 3 22 11 2 9 47 37 +10 24 3.
1957/58 Oblastní soutěž – sk. D 3 33 12 11 10 63 57 +6 35 6.
1958/59 Oblastní soutěž – sk. D 3 26 13 7 6 56 34 +22 33 2.
1959/60 Oblastní soutěž – sk. C 3 26 16 5 5 67 24 +43 37 1.
1960/61 2. liga – sk. B 2 22 9 5 8 35 38 −3 23 5. 2. kolo
1961/62 2. liga – sk. B 2 22 9 3 10 42 50 −8 21 8. 2. kolo
1962/63 1. liga 1 26 9 7 10 34 37 −3 25 9. 3. kolo PVM 1. kolo
1963/64 1. liga 1 26 7 11 8 31 32 −1 25 9. 1. kolo PVM Čtvrtfinále
1964/65 1. liga 1 26 7 10 9 19 26 −7 24 11. 3. kolo PVM 3. kolo
1965/66 1. liga 1 26 5 12 9 21 31 −10 22 10. 2. kolo PVM 3. kolo
1966/67 1. liga 1 26 7 3 16 24 49 −25 17 13. 2. kolo VP 1. kolo
1967/68 2. liga – sk. B 2 26 11 4 11 43 34 +9 26 6. 3. kolo
1968/69 2. liga – sk. B 2 26 12 1 13 28 30 −2 25 9. 2. kolo
1969/70 2. liga 2 30 14 6 10 35 29 +6 34 5. 4. kolo
1970/71 2. liga 2 30 20 6 4 54 18 +36 46 1. 2. kolo
1971/72 1. liga 1 30 8 9 13 42 61 −19 25 14. 3. kolo
1972/73 1. liga 1 30 10 7 13 43 45 −2 27 12. Semifinále
1973/74 1. liga 1 30 12 5 13 33 37 −4 29 10. 2. kolo
1974/75 1. liga 1 30 12 8 10 37 40 −3 32 4. Čtvrtfinále
1975/76 1. liga 1 30 11 9 10 35 28 +7 31 7. 3. kolo
1976/77 1. liga 1 30 13 9 8 49 40 +9 35 4. Semifinále
1977/78 1. liga 1 30 18 7 5 64 25 +39 43 1. 3. kolo
1978/79 1. liga 1 30 13 9 8 55 32 +23 35 3. Čtvrtfinále PMEZ 2. kolo
1979/80 1. liga 1 30 15 6 9 59 39 +20 36 2. 3. kolo UEFA Čtvrtfinále
1980/81 1. liga 1 30 10 8 12 42 45 −3 28 12. 3. kolo UEFA 2. kolo
1981/82 1. liga 1 30 11 6 13 32 38 −6 28 11. Čtvrtfinále
1982/83 1. liga 1 30 8 7 15 43 52 −9 23 15. 9. kolo
1983/84 1. ČNFL 2 30 15 5 10 47 34 +13 35 2. 5. kolo
1984/85 1. ČNFL 2 30 21 5 4 45 20 +25 47 1. 1. kolo
1985/86 1. ČNFL 2 30 15 4 11 52 31 +21 34 5. 4. kolo
1986/87 1. ČNFL 2 30 18 5 7 56 19 +37 41 2. 2. kolo
1987/88 1. ČNFL 2 28 18 6 4 54 17 +37 42 2. Semifinále
1988/89 1. ČNFL 2 30 20 6 4 62 21 +41 46 1. 4. kolo
1989/90 1. liga 1 30 10 7 13 40 49 −9 27 12. Čtvrtfinále
1990/91 1. liga 1 30 2 8 20 19 52 −33 12 16. 3. kolo
1991/92 ČMFL 2 30 18 7 5 56 24 +32 43 1. Semifinále
1992/93 1. liga 1 30 13 5 12 40 51 −11 31 8. Finále
Česko Česká republika (1993 – )
Sezóny Liga Úroveň Z V R P VG OG +/- B Pozice Český pohár Evropa
1993/94 1. liga 1 30 10 6 14 38 46 −8 26 12. Čtvrtfinále PVP 1. kolo
1994/95 1. liga 1 30 15 9 6 52 27 +25 54 3. 3. kolo
1995/96 1. liga 1 30 12 7 11 39 42 −3 43 8. 2. kolo PI Základní skupina
1996/97 1. liga 1 30 14 10 6 44 35 +9 52 4. Čtvrtfinále
1997/98 Gambrinus liga 1 30 10 7 13 42 42 0 37 10. Semifinále UEFA 2. předkolo
1998/99 Gambrinus liga 1 30 11 8 11 37 33 +4 41 7. Čtvrtfinále PI 2. kolo
1999/00 Gambrinus liga 1 30 12 6 12 35 33 +2 42 4. Osmifinále PI 1. kolo
2000/01 Gambrinus liga 1 30 7 9 14 24 35 −9 30 13. Osmifinále
2001/02 Gambrinus liga 1 30 10 10 10 34 42 −8 40 8. Osmifinále
2002/03 Gambrinus liga 1 30 10 9 11 35 31 +4 39 9. Osmifinále PI 1. kolo
2003/04 Gambrinus liga 1 30 7 9 14 33 43 −10 30 14. Čtvrtfinále PI Semifinále
2004/05 Gambrinus liga 1 30 9 6 15 30 42 −12 33 11. 3. kolo
2005/06 Gambrinus liga 1 30 7 14 9 35 36 −1 35 12. Semifinále
2006/07 Gambrinus liga 1 30 13 7 10 34 32 +2 46 5. 2. kolo
2007/08 Gambrinus liga 1 30 16 7 7 43 32 +11 55 4. Semifinále
2008/09 Gambrinus liga 1 30 9 8 13 32 36 −4 35 11. 3. kolo
2009/10 Gambrinus liga 1 30 9 8 13 31 40 −9 35 11. 3. kolo
2010/11 Gambrinus liga 1 30 7 3 20 33 55 −22 24 15. Čtvrtfinále
2011/12 2. liga 2 30 13 10 7 37 29 +8 49 4. 3. kolo
2012/13 Gambrinus liga 1 30 9 5 16 34 53 −19 32 13. 2. kolo
2013/14 Gambrinus liga 1 30 10 7 13 32 42 −10 37 9. Semifinále
2014/15 Synot liga 1 30 9 6 15 34 45 −11 33 14. 3. kolo
2015/16 Synot liga 1 30 14 5 11 37 38 −1 47 6. 4. kolo
2016/17 ePojisteni.cz liga 1 30 6 14 10 32 45 −13 32 12. Čtvrtfinále
2017/18 HET liga 1 30 6 6 18 20 43 -23 24 16. 2. kolo
2018/19 Fotbalová národní liga 2 30 17 6 7 63 31 +32 57 3. 3. kolo
2019/20 Fotbalová národní liga 2 30

Poznámky:

 • 1951−1952: 2. liga zrušena, konaly se vyzývací turnaje přeborníků o postup do Mistrovství republiky.
 • 1951: Chybí výsledky 2 zápasů.
 • 1952: Klub neuspěl v dodatečném kvalifikačním souboji s RH Brno o postup do opětovně vzniknuvší (od 1953) 2. ligy.
 • 1955: Klubu byl odňat 1 bod.
 • 1961/62: Došlo k fúzi mezi z 2. ligy postoupivší RH Brno a Spartakem ZJŠ Brno.
 • 1984/85: O příčinách nepostupu Zbrojovky z 1. místa se dočtete zde.
 • 2011/12: Vítězný tým FK Ústí nad Labem opakovaně nesplnil podmínky pro regulernost stadionu, proto byl postup nabídnut v pořadí třetímu FK Baník Sokolov. Ten se z důvodu diváckého nezájmu postupu zřekl. Přestože byla právě sezona 2011/12 pro Sokolov historicky nejúspěšnější, jeho průměrné domácí návštěvy nepřesáhly 1 000 diváků. Po jednom roce se tak Zbrojovka vrátila do nejvyšší soutěže.
 • 2018/19: V této sezóně sehrálo zbrojovácké mužstvo baráž o 1. ligu s prvoligovou Příbramí. Po celkovém skóre 3:3 (1. zápas – 3:3, 2. zápas – 0:0) klub setrval ve FNL.

Účast v evropských pohárech[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku FC Zbrojovka Brno v evropských fotbalových pohárech.

Legenda: SEP – Středoevropský pohár, VP – Veletržní pohár, PMEZ – Pohár mistrů evropských zemí, PVP – Pohár vítězů pohárů, LM – Liga mistrů UEFA, UEFA – Pohár UEFA, EL – Evropská liga UEFA, SP – Superpohár UEFA, PI – Pohár Intertoto, IP – Interkontinentální pohár, MS – Mistrovství světa ve fotbale klubů

Trenéři[editovat | editovat zdroj]

FC Zbrojovka Brno „B“[editovat | editovat zdroj]

FC Zbrojovka Brno „B“ je rezervní tým brněnské Zbrojovky, jehož novodobá historie započala fúzí Zbrojovky (tehdy Spartak ZJŠ Brno) s RH Brno k 1. červenci 1962. Největšího úspěchu dosáhl hned v první sezoně 1962/63. Vyhrál svou skupinu 2. nejvyšší soutěže a kvalifikoval se tak do nejvyšší soutěže pro ročník 1963/64, nemohl však do ní zasáhnout, jelikož zde startovalo A-mužstvo (podrobnosti zde). Ve druhé lize klub působil celkem pět sezón (1962/63, 1963/64, 2003/04, 2004/05 a 2005/06). Po sezoně 2011/12 se přechodem z Moravskoslezské fotbalové ligy do juniorské ligy vyčlenil z mužských soutěží FAČR. K obnovení rezervního týmu došlo po zrušení této mládežnické ligy v roce 2019.[15]

Umístění v jednotlivých sezonách[editovat | editovat zdroj]

Stručný přehled

Zdroj: [11][12][13][14][16]

Jednotlivé ročníky

Zdroj: [11][12][13][14][16]

Legenda: Z - zápasy, V - výhry, R - remízy, P - porážky, VG - vstřelené góly, OG - obdržené góly, +/- - rozdíl skóre, B - body, červené podbarvení - sestup, zelené podbarvení - postup, fialové podbarvení - reorganizace, změna skupiny či soutěže

Československo Československo (1946 – 1993)
Sezóny Liga Úroveň Z V R P VG OG +/- B Pozice
1946/47[17] I. B třída BZMŽF – III. okrsek 4 26 15 3 8 108 45 +63 33 4.
1947/48 I. B třída BZMŽF – II. okrsek 4 22 ...
...
1962/63 2. liga – sk. B 2 26 18 3 5 57 25 +32 39 1.
1963/64 2. liga – sk. B 2 26 7 4 15 32 45 −13 18 12.
1964/65 Jihomoravský krajský přebor 3 26 10 9 7 54 39 +15 29 6.
1965/66[18] Jihomoravský oblastní přebor 4 26 ... 8.
1966/67[19] Jihomoravský oblastní přebor 4 26 ... 1.
1967/68 Divize D 3 26 8 5 13 35 45 −10 21 10.
1968/69 Divize D 3 26 9 10 7 38 35 +3 28 7.
1969/70 3. liga – sk. B 3 30 9 5 16 32 58 −26 23 15.
1970/71 Divize D 4 30 9 9 12 39 54 −15 27 10.
1971/72 Divize D 4 30 18 5 7 54 24 +30 41 2.
1972/73 Divize D 4 30 14 10 6 44 25 +19 38 2.
1973/74 Divize D 4 30 10 10 10 34 27 +7 30 6.
1974/75 Divize D 4 30 15 5 10 48 38 +10 35 4.
1975/76 Divize D 4 30 12 7 11 37 31 +6 31 7.
1976/77 Divize D 4 30 10 10 10 38 37 +1 30 6.
1977–1984 B-mužstvo nebylo přihlášeno v žádné soutěži
1984/85[20] Jihomoravská krajská soutěž I. třídy – sk. C 6 30 20 6 4 57 26 +31 46 1.
1985/86[19] Jihomoravský krajský přebor – sk. A 5 26 10 9 7 41 24 +17 29 7.
1986/87[19] Jihomoravský krajský přebor 5 26 9 8 9 33 43 −10 26 6.
1987/88[19] Jihomoravský krajský přebor 5 26 9 6 11 49 47 +2 24 8.
1988/89[19] Jihomoravský krajský přebor 5 26 10 4 12 55 33 +22 24 6.
1989/90[19] Jihomoravský krajský přebor 5 26 18 4 4 59 19 +40 40 1.
1990/91 Divize D 4 30 9 8 13 38 47 −9 26 12.
1991/92 Divize D 4 30 7 12 11 33 37 −4 26 11.
1992/93 Divize D 4 30 22 4 4 78 25 +53 48 1.
Česko Česká republika (1993 – )
Sezóny Liga Úroveň Z V R P VG OG +/- B Pozice
1993/94 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 13 6 11 36 39 −3 32 8.
1994/95 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 9 8 13 46 45 +1 35 10.
1995/96 Moravskoslezská fotbalová liga 3 28 10 7 11 37 39 −2 37 10.
1996/97 Moravskoslezská fotbalová liga 3 28 9 7 12 30 37 −7 34 11.
1997/98 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 9 8 13 28 39 −11 35 13.
1998/99 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 12 9 9 41 38 +3 45 6.
1999/00 Moravskoslezská fotbalová liga 3 28 10 10 8 37 31 +6 40 6.
2000/01 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 12 8 10 45 36 +9 44 5.
2001/02 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 12 7 11 34 34 0 43 8.
2002/03 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 15 10 5 45 20 +25 55 3.
2003/04 2. liga 2 30 11 3 16 36 40 −4 36 11.
2004/05 2. liga 2 28 10 6 12 33 31 +2 36 5.
2005/06 2. liga 2 30 7 11 12 24 32 −8 32 16.
2006/07 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 11 6 13 43 45 −2 39 10.
2007/08 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 10 5 15 23 30 −7 35 11.
2008/09 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 10 7 13 34 29 +5 37 9.
2009/10 Moravskoslezská fotbalová liga 3 28 9 9 10 29 30 −1 36 9.
2010/11 Moravskoslezská fotbalová liga 3 28 9 5 14 39 41 −2 32 11.
2011/12 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 10 8 12 38 46 −8 38 8.
2012–2019 B-mužstvo nebylo přihlášeno v žádné soutěži
2019/20 Divize D 4 26

Poznámky:

 • 1946/47 a 1947/48: B-mužstvo vystupovalo jako SK Židenice II.[17]
 • 1976/77: Po sezoně došlo k plošnému rušení rezervních týmů (B-mužstev) prvoligových týmů.
 • 1984/85: Došlo k obnovení činnosti, byl zařazen do C skupiny krajské soutěže I. třídy (celkem 6 skupin), která byla v tomto období jediným stupněm mezi krajskými přebory a okresními přebory (I. A třída a I. B třída byly zrušeny).

FC Zbrojovka Brno – juniorský tým[editovat | editovat zdroj]

FC Zbrojovka Brno – juniorský tým byl juniorský tým brněnské Zbrojovky, hrající v celé své historii v Juniorské lize. V sezóně 2012/13 se klubu povedlo ovládnout premiérový ročník juniorské ligy.[21][22] Po sezóně 2018/19 byl juniorský tým zrušen společně s Juniorskou ligou, došlo tak k znovuobnovení rezervních týmů.[15]

Umístění v jednotlivých sezonách[editovat | editovat zdroj]

Stručný přehled

Zdroj: [11][12][13][14]

Jednotlivé ročníky

Zdroj: [11][12][13][14]

Legenda: Z - zápasy, V - výhry, R - remízy, P - porážky, VG - vstřelené góly, OG - obdržené góly, +/- - rozdíl skóre, B - body, červené podbarvení - sestup, zelené podbarvení - postup, fialové podbarvení - reorganizace, změna skupiny či soutěže

Česko Česká republika (2012 – 2019)
Sezóny Liga Úroveň Z V R P VG OG +/- B Pozice
2012/13 Juniorská liga 1 34 20 12 2 61 20 +41 72 1.
2013/14 Juniorská liga 1 40 26 6 8 82 42 +40 84 2.
2014/15 Juniorská liga 1 38 26 6 6 94 41 +53 84 3.
2015/16 Juniorská liga 1 32 15 4 13 67 51 +16 49 8.
2016/17 Juniorská liga 1 30 16 4 10 72 57 +15 52 3.
2017/18 Juniorská liga 1 21 7 5 9 42 47 -5 26 15.
2018/19 Juniorská liga (Finále) 1 9 6 1 2 35 13 +22 19 2.

TJ Zbrojovka Brno „C“[editovat | editovat zdroj]

TJ Zbrojovka Brno „C“ byl druhý rezervní tým brněnské Zbrojovky, který vznikl v roce 1962 z „B“ mužstva RH Brno. Pohyboval se v krajských a městských soutěžích. V první polovině 70. let 20. století mužstvo vedl František Harašta. Rozpuštěno bylo po sezoně 1976/77.[23]

Umístění v jednotlivých sezonách[editovat | editovat zdroj]

Stručný přehled

Zdroj: [11][12][13][14]

Jednotlivé ročníky

Zdroj: [11][12][13][14]

Legenda: Z – zápasy, V – výhry, R – remízy, P – porážky, VG – vstřelené góly, OG – obdržené góly, +/− – rozdíl skóre, B – body, červené podbarvení – sestup, zelené podbarvení – postup, fialové podbarvení – reorganizace, změna skupiny či soutěže

Československo Československo (1962 – 1977)
Sezóny Liga Úroveň Z V R P VG OG +/− B Pozice
1962/63 Jihomoravský krajský přebor 3 26 8 8 10 47 60 −13 24 11.
1963/64[24] I. A třída Jihomoravského kraje – sk. B 4 26 11 3 12 51 53 −2 25 10.
1964/65[24] I. A třída Jihomoravského kraje – sk. B 4 26 4 2 20 22 76 −54 10 14.
...
1972/73[25] Brněnský městský přebor 8 26 ... 1.
1973/74[26] I. B třída Jihomoravského kraje – sk. A 7 26 ... 1.
1974/75[19] I. A třída Jihomoravského kraje – sk. A 6 26 11 9 6 45 36 +9 31 4.
...
1976/77[23] I. A třída Jihomoravského kraje – sk. B 6 26 ...

Hráčské statistiky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Za Traorého kolapsem je nejspíš úraz během zápasu, zůstává v nemocnici [online]. idnes.cz, 27.08.2013 [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 2. Trenér Grmela u fotbalistů Brna skončil, vystřídá ho Kotal [online]. idnes.cz, 03.09.2013 [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 3. Brno - Znojmo 2:0, nováček ztrácí na záchranu už čtyři body [online]. idnes.cz, 22.09.2013 [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 4. Slovácko - Brno 5:0, vlastní gól hosty načal, hattrick Diviše dorazil [online]. idnes.cz, 22.03.2014 [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 5. Plzeň vykročila k pohárovému finále, Brno v úvodním duelu porazila 2:0 [online]. idnes.cz, 17.04.2014 [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 6. Ve finále poháru se střetne Sparta s Plzní. Ta v Brně ubránila náskok [online]. idnes.cz, 01.05.2014 [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 7. Brno - Jablonec 1:0, Malík trefil pro Zbrojovku deváté místo [online]. idnes.cz, 31.05.2014 [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 8. "Historie brněnského fotbalového klubu" [online]. fczbrno.cz [cit. 2017-03-27]. Dostupné online. (česky) 
 9. a b "Rozhovor s Ultras Slovan Pressburg ze Slovanu Bratislava" [online]. hooligans.cz, 10.01.2012 [cit. 2016-01-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-29. (slovensky) 
 10. a b "Ocelová družba!!! " [online]. zbrojovaci.cz [cit. 2016-01-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-28. (česky) 
 11. a b c d e f g h Archiv Rudého práva, 1965-1989
 12. a b c d e f g h Nižší soutěže, František Kopecký (jfk-fotbal)
 13. a b c d e f g h Jindřich Horák, Lubomír Král: Encyklopedie našeho fotbalu (1896 – 1996/97), Praha, Libri 1997.
 14. a b c d e f g h Archiv soutěží, výsledkový servis Lidových novin
 15. a b "Juniorská liga končí, od sezony 2019/2020 se vrátí béčka" [online]. blesk.cz [cit. 2019-06-06]. Dostupné online. (česky) 
 16. a b Historie TJ Baník Zbýšov: 1967 – 1972, 1983 – 1991, banikzbys.webnode.cz
 17. a b Archiv Rovnosti: 1. července 1947 [online]. kramerius.mzk.cz [cit. 2018-01-31]. Dostupné online. (česky) 
 18. "Vzpomínky na hřiště Pod Bočky a slavnou éru fotbalu ve Vlčnově" [online]. Antonín Zlínský (vlcnov.cz), 2007 [cit. 2015-05-17]. Dostupné online. (česky) 
 19. a b c d e f g "Archiv TJ Baník Zbýšov" [online]. banikzbys.webnode.cz [cit. 2015-05-16]. Dostupné online. (česky) 
 20. TJ Zbrojovka Brno 1984/85: Zápasový program „Zbrojovka do toho“ – 28. kolo I. ČNFL, 2. června 1985 (17:30): TJ Zbrojovka Brno – TJ VOKD Poruba
 21. Juniorská liga už zná svého premiérového vítěze. Brno slaví titul [online]. Deník Sport, 2013-06-04 [cit. 2013-07-21]. Dostupné online. (česky) 
 22. Zbrojovka je premiérovým vítězem Juniorské ligy. Jaké byly oslavy? [online]. vfotbal.cz, 2013-06-05 [cit. 2013-07-21]. Dostupné online. (česky) 
 23. a b Historie FC Miroslav Archivováno 14. 8. 2015 na Wayback Machine, fcmiroslav.cz
 24. a b Archiv sezon FK Baník Dubňany (1963/64 a 1964/65) [online]. fkbanikdubnany.estranky.cz [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. (česky) 
 25. Dolnokounický zpravodaj (leden-únor 1973)
 26. Almanach SK Bystřice nad Pernštejnem (1936–2006), skbystricenp.webnode.cz [cit. 2016-09-13] (česky)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Kolektiv autorů: 1. FC Brno. Brno: Computer Press, 2004.
 • Jindřich Horák, Lubomír Král: Encyklopedie našeho fotbalu (1896 – 1996/97). Praha: Libri, 1997.
 • Antonín Zabloudil, František Čapka: 100 let fotbalového klubu FC Zbrojovka Brno. Brno: CERM, 2013.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]