Skanska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

SKANSKA AB je mezinárodní stavební firma se sídlem ve Švédsku. Působí v řadě evropských zemí, USA a Latinské Americe. Zaměřuje se na pozemní a inženýrské stavitelství, dopravní stavitelství, rezidenční a komerční development, technologie a facility management. V roce 2008 zaměstnávala 58 tisíc lidí, z toho 20 % ve Švédsku.[1] Její akcie jsou obchodovány na burze ve Stockholmu. Mezi nejznámější stavby vybudované společností Skanska patří londýnský mrakodrap 30 St Mary Axe přezdívaný "okurka".[2] V České republice a na Slovensku působí především prostřednictvím společnosti Skanska, a.s. se sídlem v Praze.[3]

Skanska a.s.[editovat | editovat zdroj]

Skanska a.s.
Logo
Sídlo Praha, ČR
Klíčoví lidé Roman Wieczorek, Patrik Choleva
Obrat 10,8 mld. Kč (2013)[4]
Výsledek hospodaření -0,7 mld. Kč (2013)[4]
Celková aktiva 15,4 mld. Kč (2013)[4]
Vlastní kapitál 7,1 mld. Kč (2013)[4]
Počet zaměstnanců 4 392 (2013)[5]
Oficiální web www.skanska.cz
Sídlo společnosti Skanska a.s. v budově Opatov Park v Praze
Lokomotiva řady 740 společnosti Skanska při stavbě Nového spojení v Praze na hlavním nádraží

Skanska a.s. je největším stavebním a developerským uskupením v České republice, podíl na trhu představuje zhruba 6 procent.[zdroj?] V roce 2008 byla 22. největší českou firmou podle tržeb. Pravděpodobně nejznámější stavbou Skanska v ČR je O2 Arena v Praze z roku 2004.

Skanska v České republice podporuje řadu ekologických projektů, financovala například grantový program Strom života Nadace Partnerství. Skanska je členem Fóra dárců a organizace Business Leaders Forum.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Firemní historie společnosti Skanska a.s. začíná v roce 1953 založením národního podniku Zemstav. Ten se specializoval na zemní práce a roku 1961 byl přejmenován na Inženýrské a průmyslové stavby (IPS). Roku 1991 změnil statut na akciovou společnost a o rok později byl privatizován. Roku 2000 získala kontrolní podíl ve společnosti IPS firma Skanska AB a o dva roky později byla IPS Skanska přejmenována na Skanska CZ. Od 1. ledna 2008 přešla Skanska v České republice na holdingové uspořádání, které se po reorganizaci společnosti od 1.1.2010 změnilo opět na uspořádání divizní. Hlavními trhy jsou Česká republika a Slovensko, společnost má ale zakázky i ve Finsku, Švédsku, Polsku a Slovinsku.

Organizační členění[editovat | editovat zdroj]

Divize Pozemní stavitelství Zaměřuje se zejména na výstavbu administrativních budov, hotelů, bytů, budov pro zdravotnictví a vzdělávání, letištních terminálů nebo na rekonstrukci historických budov. Zajišťuje také technologické dodávky, ekologické stavby, kanalizace, vodovody a čistírny odpadních vod.
Divize Silniční stavitelství Specializuje se na stavby a rekonstrukce dálnic, silnic a mostů.
Divize Železniční stavitelství Specializuje se na stavby mezinárodních koridorů i regionálních tratí. Je dodavatelem všech typů kolejových staveb, včetně městské hromadné dopravy.
Divize Betonové konstrukce Realizace kompletních nosných železobetonových konstrukcí, včetně založení staveb pozemního, inženýrského a dopravního stavitelství.
Divize Skanska Reality Realizuje vlastní rezidenční i developerské projekty. Prostřednictvím vlastní realitní kanceláře ročně prodává stovky bytů, zejména v Praze a Bratislavě.

Významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výroční zpráva SKANSKA AB za rok 2008
  2. http://www.ubsl.net/swiss_re_tower.asp
  3. Výroční zpráva Skanska, a.s. za rok 2008
  4. a b c d Účetní závěrka Skanska a.s. za rok 2013 (nekonsolidované údaje)
  5. Skanska AB Annual Report 2013, strana 164 (součet ČR + SR)