Skanska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Skanska
Logo
Logo
Právní forma akciová společnost
Založeno 1887
Sídlo Solna
Zaměstnanci 56 000
Dceřiné společnosti Skanska (Norway)
Skanska (United Kingdom)
Oficiální web www.skanska.com
ISIN SE0000113250
Některá data mohou pocházet z datové položky.

SKANSKA AB je mezinárodní stavební firma se sídlem ve Švédsku. Působí v řadě evropských zemí, USA a Latinské Americe. Zaměřuje se na pozemní a inženýrské stavitelství, dopravní stavitelství, rezidenční a komerční development, technologie a facility management. V roce 2008 zaměstnávala 58 tisíc lidí, z toho 20 % ve Švédsku.[1] Její akcie jsou obchodovány na burze ve Stockholmu. Mezi nejznámější stavby vybudované společností Skanska patří londýnský mrakodrap 30 St Mary Axe přezdívaný "okurka".[2] V České republice a na Slovensku působí především prostřednictvím společnosti Skanska, a.s. se sídlem v Praze.[3]

Skanska a. s.[editovat | editovat zdroj]

Skanska a. s.
Logo
Založeno 1887
Sídlo Praha, ČR
Klíčoví lidé Roman Wieczorek, Patrik Choleva
Obrat 10,8 mld. Kč (2013)[4]
Výsledek hospodaření -0,7 mld. Kč (2013)[4]
Celková aktiva 15,4 mld. Kč (2013)[4]
Vlastní kapitál 7,1 mld. Kč (2013)[4]
Zaměstnanci 4 392 (2013)[5]
Dceřiné společnosti Skanska (Norway)
Skanska (United Kingdom)
Oficiální web www.skanska.cz
ISIN SE0000113250
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sídlo společnosti Skanska a.s. v budově Opatov Park v Praze
Lokomotiva řady 740 společnosti Skanska při stavbě Nového spojení v Praze na hlavním nádraží

Skanska a.s. je největším stavebním a developerským uskupením v České republice, podíl na trhu představuje zhruba 6 procent.[zdroj?] V roce 2008 byla 22. největší českou firmou podle tržeb. Pravděpodobně nejznámější stavbou Skanska v ČR je O2 arena v Praze z roku 2004.

Skanska v České republice podporuje řadu ekologických projektů, financovala například grantový program Strom života Nadace Partnerství. Skanska je členem Fóra dárců a organizace Business Leaders Forum.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Firemní historie společnosti Skanska a.s. začíná v roce 1953 založením národního podniku Zemstav. Ten se specializoval na zemní práce a roku 1961 byl přejmenován na Inženýrské a průmyslové stavby (IPS). Roku 1991 změnil statut na akciovou společnost a o rok později byl privatizován. Roku 2000 získala kontrolní podíl ve společnosti IPS firma Skanska AB a o dva roky později byla IPS Skanska přejmenována na Skanska CZ. Od 1. ledna 2008 přešla Skanska v České republice na holdingové uspořádání, které se po reorganizaci společnosti od 1.1.2010 změnilo opět na uspořádání divizní. Hlavními trhy jsou Česká republika a Slovensko, společnost má ale zakázky i ve Finsku, Švédsku, Polsku a Slovinsku.

Organizační členění[editovat | editovat zdroj]

Divize Pozemní stavitelství Zaměřuje se zejména na výstavbu administrativních budov, hotelů, bytů, budov pro zdravotnictví a vzdělávání, letištních terminálů nebo na rekonstrukci historických budov. Zajišťuje také technologické dodávky, ekologické stavby, kanalizace, vodovody a čistírny odpadních vod.
Divize Silniční stavitelství Specializuje se na stavby a rekonstrukce dálnic, silnic a mostů.
Divize Železniční stavitelství Specializuje se na stavby mezinárodních koridorů i regionálních tratí. Je dodavatelem všech typů kolejových staveb, včetně městské hromadné dopravy.
Divize Betonové konstrukce Realizace kompletních nosných železobetonových konstrukcí, včetně založení staveb pozemního, inženýrského a dopravního stavitelství.
Divize Skanska Reality Realizuje vlastní rezidenční i developerské projekty. Prostřednictvím vlastní realitní kanceláře ročně prodává stovky bytů, zejména v Praze a Bratislavě.

Významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Podezření z korupce[editovat | editovat zdroj]

V březnu 2015 reportéři Českého rozhlasu upozornili na možnou korupci a tímto podezřením se zabývá policie. Firma v minulosti vyvedla ze svého hospodaření nejméně 100 milionů korun, které mohly podle auditorů sloužit na úplatky. Firmu v té době vedl současný ministr dopravy Dan Ťok. V roce 2010 se totiž česká pobočka Skansky bez souhlasu švédské centrály vzdala významné části zakázky na výstavbu silnice R7 za 2,2 miliardy korun ve prospěch firmy Geosan Group, která si následně najala na práci Skansku, ale za cenu o 100 milionů nižší. Podle tehdejší vedoucího oddělení vnitřního auditu Skansky Anderse Blomqvista šlo zřejmě o peníze na úplatky.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Výroční zpráva SKANSKA AB za rok 2008
  2. http://www.ubsl.net/swiss_re_tower.asp
  3. Výroční zpráva Skanska, a.s. za rok 2008
  4. a b c d Účetní závěrka Skanska a.s. za rok 2013 (nekonsolidované údaje)
  5. Skanska AB Annual Report 2013, strana 164 (součet ČR + SR)
  6. Policie prověřuje možnou korupci v české pobočce Skansky, na kterou upozornili reportéři ČRo