Mrakodrap

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Burdž Chalífa, nejvyšší mrakodrap světa

Mrakodrap je výraz používaný k označení výškové budovy, která je souvisle obyvatelná a její výška přesahuje minimálně 100 m,[1] nebo 150 m.[2] Za mrakodrap se nepovažuje vyhlídková věž či vysílač. Anglická podoba výrazu (skyscraper) vznikla ve Spojených státech amerických, kde byly také první mrakodrapy postaveny. Později se rozšířily do velkých měst celého světa.

Město s nejvíce mrakodrapy na světě je Hongkong, následované New Yorkem, Dubají a Tokiem.[3] Nejvyšším současným mrakodrapem a stavbou světa je Burdž Chalífa v Dubaji, který je vysoký 828 m a který byl otevřen dne 4. ledna 2010.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Mrakodrapy v Chicagu

Zatímco u starších výškových budov je jejich výška motivována praktickými (např. majáky), nebo ideovými (kostelní věž) důvody, ke stavbě mrakodrapů vedly důvody komerční. S růstem městské populace v druhé polovině 19. století se zvyšovaly nároky na výstavbu, což vedlo k výraznému zvýšení cen stavebních pozemků. V Chicagu byl pak přímým impulzem k výstavbě mrakodrapů velký požár v roce 1871. Důležitou roli sehrál také začátek průmyslové výroby oceli a vývoj výtahů. Výtahy najednou zatraktivnily horní patra, kde nebyl hluk z ulice a byl z nich výhled na okolí.

Mrakodrapy jsou však často kritizovány z mnoha důvodů. Snad největší problém je požár, kdy evakuace a záchranné práce jsou velmi složité. Dalšími nežádoucími jevy bylo zemětřesení a extrémní meteorologické zatížení (vítr, prudký a vytrvalý déšť, vysoké nebo nízké venkovní teploty) a další faktory.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Empire State Building, Chrysler Building a další mrakodrapy v New Yorku

Nejvyšší stavbou ve starověku byla Chufuova pyramida s výškou 146 m z 26. století před naším letopočtem. Tu překonávala 160 metrů vysoká Lincolnská katedrála od roku 1311 do roku 1549, kdy se centrální věž zhroutila. Překonána byla znovu až v roce 1884 Washingtonovo monumentem s výškou 169 metrů. Ovšem, jelikož nebyly tyto stavby trvale obyvatelné, neodpovídají moderní definici mrakodrapu.

První výškové budovy vyrůstaly v klasickém starověku, starověké římské budovy v císařských městech dosahovaly deseti a více pater.

Termín mrakodrap se poprvé aplikoval na ocelové stavby s nejméně deseti podlažími v USA ve druhé polovině 19. století. Jakmile litina a ocel nahradila cihly jako základní materiál a budovy byly vybaveny výtahy, rozvoj výškových budov se dále urychlil. Mnohé z prvních mrakodrapů vyrostly v Chicagu během programu jeho zásadní přestavby po katastrofálním požáru roku 1871, další ve velkých městech jako jsou New York, Filadelfie, Detroit a St. Louis.

Od třicátých let se začaly objevovat mrakodrapy po celém světě, například v Latinské Americe a v Asii.

V Evropě v první polovině dvacátého století brzdily rozvoj mrakodrapů obavy z estetiky a požární bezpečnosti. Některé významnější výjimky byly např. 90 m vysoký Royal Liver Building v Liverpoolu z roku 1911; 57 m vysoký Wilhelm Marx House v Düsseldorfu z roku 1924; 61 m vysoké Kungstornen ve Stockholmu z roku 1925; 89 m vysoká budova Edificio Telefónica v Madridu z roku 1929; 87,5 m vysoký Boerentoren v Antverpách z roku 1932; 66 m vysoký Prudential ve Varšavě z roku 1934 a 108m vysoký Torre Piacentini v Janově z roku 1940. Budova Moskevské státní univerzity byla nejvyšší budovou v Evropě v letech 1953–1990.

Chicago a New York spolu soutěžily o nejvyšší budovu světa a New York se ujal vedení roku 1895 dokončením 103 metrů vysoké American Surety Building. New York dále držel toto prvenství se 282 m vysokou Chrysler Building z roku 1930 a 381 m vysokou Empire State Building, ta byla nejvyšší stavbou světa mezi lety 1931–1972. Světové obchodní centrum (417 m) se stalo poté nejvyšší budovou světa, nicméně po pouhých dvou letech ji v Chicagu překonala Sears Tower (442 m). Po 24 letech byla budova překonaná 452 m vysokými Petronas Twin Towers v Kuala Lumpuru, které držely titul po dobu šesti let.

Nyní je nejvyšší mrakodrap na světě Burdž Chalífa (830 m) v Dubaji, v Evropě je to Věž Federace (374 m) v Moskvě a nejvyšší v Americe je One World Trade Center (417 m).

Mrakodrapy v Česku[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšší mrakodrap v ČR, AZ Tower
Související informace naleznete také v článku Seznam nejvyšších budov v Česku.

Po vzniku Československa byla v Plzni postavena osmipodlažní činžovní budova nazývaná Mrakodrap. V roce 1930 se stala nejvyšší budovou ČSR nová správní budova Spolku pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem od drážďanské architektonické kanceláře Lossow a Kühne (10 podlaží, 43 metrů).[4] Prvním pražským mrakodrapem byl 52 m vysoký funkcionalistický palác bývalého Všeobecného penzijního ústavu, dnes Dům odborových svazů (1934: Josef Havlíček a Karel Honzík) na Žižkově. V roce 1938 byl dostavěn tzv. Baťův mrakodrap ve Zlíně, s výškou 77,5 m to byl ve své době druhý nejvyšší mrakodrap v Evropě,[5] za mrakodrapem Boerentoren v Antverpách. Nejvíce výškových domů se nachází v Praze a v Brně.

Nejvyšší mrakodrap v Česku je brněnský mrakodrap AZ Tower v Jižním centru se 111 metry. Mrakodrap AZ Tower překonal nejvyšší stavbu v Brně – budova FSI VUT. Stavba probíhala v letech 2011–2013. Druhá největší budova v Česku stojí v Praze na Pankráci, měří 109 metrů a nazývá se City Tower (původně sídlo Československého rozhlasu). Stavba byla zahájena v roce 1983, později byla zrekonstruována. Je využívána hlavně jako kanceláře.[6] Třetí nejvyšší budova se nachází také v Praze na Pankráci, jmenuje se City Empiria. Byla postavena jako sídlo firmy PZO Motokov. Později byla zrekonstruována. V současnosti je využívána především jako administrativní budova.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Melbourne’s skyline to become tallest in the nation
  2. Huge New Rogers Skyscraper Proposed (2007)
  3. The 15 cities with the most skyscrapers. The Telegraph [online]. [cit. 2018-04-30]. Dostupné online. 
  4. Revoluční 86 | Ústí nad Labem - centrum 1930, Architektura na severu Čech
  5. Jednadvacítka. [s.l.]: Mrakodrapy Dostupné online. 
  6. ČTK. Nejvyšší budova se otevírá. Ze dvou třetin je obsazená. Aktuálně-centrum.cz [online]. 2012-06-26 [cit. 2012-06-26]. Dostupné online. 
  7. CPM. Praha - City Empiria - administrativní budova. Czech Property Market [online]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]