Stadion Na Stínadlech

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na Stínadlech
Poloha Na Stínadlech 2796, 41501 Teplice, Česká republika
Souřadnice
Otevření 9. května 1973
Vlastník FK Teplice
Události • finále Poháru FAČR (2016)
Týmy
FK Teplice (1973– )
FK Ústí nad Labem (2010–2011)
Kapacita
18 221
Rozměry
105 × 68 m
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

AGC Aréna Na Stínadlech (dříve jen Na Stínadlech[1]) je fotbalový stadion, na kterém hraje domácí klub FK Teplice, a také zde hraje některé kvalifikační zápasy česká fotbalová reprezentace, které zde má pozoruhodnou bilanci, jelikož zde nikdy neprohrála a pouze jedenkrát remizovala.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Koncem 60. let se v Teplicích začalo mluvit o potřebě nového fotbalového stadiónu. Původní v Nádražní ulici (přezdívaný U drožďárny) byl zastaralý, s dřevěnou tribunou. Tato potřeba byla zohledněna, a tak byl 9. května 1973 nový stadión slavnostně otevřen. Stavba stadiónu byla poněkud uspěchaná, jelikož musel být z politických důvodů otevřen v den výročí osvobození Sovětskou armádou. I přes tuto překážku se stal jedním z nejmodernějších fotbalových stadiónů ve světě a byl právem chloubou československého fotbalu. Význam stadiónu dokazuje také to, že se jeho otevření účastnil i tehdejší prezident FIFA, anglický sir Stanley Rous. Starý stadion U Drožďárny se slavnou tradicí i předválečného prvoligového fotbalu Teplitzer FK byl zanedlouho po otevření nového areálu zlikvidován.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Kapacita stadiónu je 18 221 sedících diváků, čímž se řadí mezi největší fotbalové stánky v České republice. Větší jsou pouze pražské stadióny Letná a Eden. Stadion má 17 255 míst krytých a pouze malá severní tribuna nemá střechu. Na stadiónu od jeho otevření probíhaly četné rekonstrukce. Úpravy, zahrnující bezbariérový přístup, osvětlení 1600 luxů, 78 míst pro píšící novináře, možnost televizních přenosů, dostatečný počet toalet i pokladen splňují od roku 1996 všechna kritéria UEFA pro pořádání mezistátních reprezentačních i pohárových zápasů. V areálu jsou i dva tenisové kurty s umělým povrchem a osvětlením. Recepce pak nabízí i prodej reklamních předmětů, poblíž recepce jsou kanceláře OV Fotbalového svazu. Uvnitř i v sousedství areálu v Alejní ulici jsou parkoviště pro návštěvníky i zastávka trolejbusů a autobusů MHD, dále je zde tréninkové fotbalové hřiště a poblíž hromady sutě někdejšího zimního stadionu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.fkteplice.cz/clanek.asp?id=Stadion-FK-Teplice-se-nove-jmenuje-AGC-Arena-Na-Stinadlech-4852
  2. http://fotbal.idnes.cz/finale-ms-v-teplicich-a-ruzovy-panter-zasahuje-fqe-/fotbal.aspx?c=A040717_142051_fotbal_ot

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]