1. SK Prostějov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
1. SK Prostějov
Název 1. SK Prostějov
Přezdívka Eskáčko
Země Česko Česká republika
Město Prostějov
Založen 1904
Asociace Česko FAČR
Domácí dres
Venkovní dres
Alternativní
Soutěž Fortuna národní liga
2017/18 1. místo (postup do FNL 2018/19)
Stadion Stadion Za Místním nádražím,
Prostějov
Souřadnice
Kapacita 3 500
Vedení
Předseda Česko František Jura
Trenér Česko Oldřich Machala
Srbsko Petar Aleksijević
Oficiální webová stránka
Fortuna:Národní liga 2018/19
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Fotbalová liga Československa
Bronzová medaile 1935/1936 SK Prostějov
Bronzová medaile 1936/1937 SK Prostějov
Stříbrná medaile 1941/1942 SK Prostějov

1. SK Prostějov je český fotbalový klub, který sídlí v moravském městě Prostějov v Olomouckém kraji. Oddíl hrál v letech 19341938 a v sezóně 1945/1946 nejvyšší československou fotbalovou ligu, v období 19391943 pak protektorátní Česko-Moravskou národní ligu. Dlouhodobě byl klub účastníkem druhé nejvyšší československé a později české II. ligy, kterou musel opustit po sezóně 2002/03 z důvodu nevyhovujícího stadionu.

V sezóně 2017/18 nastupuje A mužstvo ve třetí nejvyšší soutěži (MSFL).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Začátky[editovat | editovat zdroj]

Roku 1904 Jan Svozil, profesor prostějovské reálky začal učit své žáky tehdy novému sportovnímu odvětví footballu. Studenty tato nová hra uchvátila natolik, že jim již nestačilo věnovat se této zálibě jednou týdně v rámci pohybové výuky v zahradě chudobince na Tetíně. Na jaře roku 1904 proto založili na první schůzi zájemců o kopanou Sportovní kroužek Prostějov. První měření sil mezi mladšími a staršími hráči končí překvapivým vítězstvím mladších. Z těchto hráčů se následně utvořila první jedenáctka SK Prostějov. V následujícím roce vznikl v reakci na tuto aktivitu českého studentstva a dělnictva německý Erster Prossnitzer Fussballklub a další židovsko/německý klub Prossnitz. Oba kluby brzy zanikly, ale i tak odehrály s SK Prostějov několik zápasů. Po začátcích v zahradě chudobince na Tetíně se hráči SK Prostějov přesunuli na tzv. Vojenskou louku. Toto vojenské cvičiště se nacházelo v místech při silnici směrem na Bedihošť. Zde vznikla první regulérní hrací plocha s brankami, které se ale instalovaly pouze na utkání, protože jejich trvalou instalaci vojenská správa nehodlala tolerovat. Na tomto hřišti hostil prostějovský klub množství týmů např. SK Přerov, SK Olomouc ASO, SK Kroměříž či DFC Brno. V roce 1912 ale místní vojenské úřady zatrhly aktivity sportovců i s tím související návštěvy početného obecenstva (až několik set diváků) a SK Prostějov z těchto prostor vykázaly. V té době už byl fotbalový tým součástí uskupení, které pod názvem Sportovní Klub Prostějov obsahovalo fotbalový, tenisový a atletický odbor.

Sportovní klub Prostějov tedy roku 1912 získal prostory poblíž prostějovského pivovaru a rolnické sladovny, kde bylo roku 1913 slavnostně otevřeno první stálé footballové hřiště, s oplocením a místy ke stání i sezení. Toto období rozkvětu dokresluje i vytvoření kurtů tenisového odboru ve dvoře pivovaru i první zápas hokejového mužstva SK Prostějov na rybníku Na hrázi. Na novém fotbalovém hřišti U sladovny se odehrálo první slavné období prostějovského fotbalu. Hosty zde byli nejenom již tradiční soupeři z Olomouce, Přerova, Kroměříže, Brna, ale i Vídně a Prahy. Roku 1914 byl klub pořadatelem mezizemského utkání ČechyMorava. Vypukla však První světová válka a většina hráčů SK Prostějov byla povolána na frontu. Přesto všechno i ve válečných letech odehrál klub množství utkání. Koncem roku 1916 ale zaniklo i hřiště, když bylo vlivem válečné potravinové krize rozhodnuto o jeho rozorání a osázení bramborami.

Období první republiky[editovat | editovat zdroj]

S koncem první světové války se v Prostějově obnovil i sportovní život. Z navrátivších se hráčů i nové generace se brzy vytvořilo mužstvo, které ještě před koncem války odehrálo několik přátelských zápasů na půdě soupeřů. Po vzniku Československa již opět naplno fungoval SK Prostějov, byl například definitivně ustanoven jeho hokejový odbor. V této době nalezlo fotbalové mužstvo dočasný azyl na hřišti místních Jezdeckých kasáren. Mezitím byl dobudován nový a na svou dobu velmi moderní areál nového stadionu SK Prostějov za Gymnáziem, v tehdejší ulici Za Kollárovou (dnes náměstí Spojenců). Součástí areálu byl fotbalový stadion s dřevěnými tribunami, restaurací, kurty a druhou plochou, využívanou i pro pozemní hokej.

Na tomto novém hřišti se prostějovský oddíl stal jedním z nejlepších mužstev na celé Moravě. Osmkrát získalo titul Mistra Hané (1920, 1925–1931), pětkrát titul Mistra Moravy (1925, 1927–1928, 1930–1931) a roku 1928 se stalo i amatérským mistrem Československa. I přes tyto úspěchy klubu vypršela roku 1930 nájemní smlouva na pozemky, na kterých se nacházel klubový stadion a majitel pozemků nesvolil s jejím prodloužením. Proto klub začal s budováním nového stadionu, který dal i jméno nově vznikající ulici Sportovní.

V souvislosti se vznikem tohoto stadionu se oddíl dostal do dluhů. V době začínajícího profesionalismu klesal zájem o amatérskou kopanou a klub proto na valné hromadě 4. ledna 1932 rozhodl o přeměně týmu v profesionální. V prvním ročníku II. profesionální ligy ČSR klub pod vedením rakouského trenéra Hamatschka skončil na 5. místě. V sezóně 1933/34 SK Prostějov postupuje do I. profesionální ligy. V premiérově sezóně se umístil na 6. místě. V dalších dvou následujících letech byl klub na samém vrcholu. Tým SK Prostějov skončil vždy na třetím místě ligové tabulky za pražskými eS a získal tak právo na účast ve Středoevropském poháru (Mitropa cup). V ročníku 1936 senzačně vyřadil špičkový oddíl Admiry Vídeň a ve druhém kole vypadl s maďarským Újpest FC, v dalším ročníku 1937 byl vyřazen v prvním kole curyšským Grasshopper Clubem.

Mimo tato pohárová utkání absolvoval SK Prostějov v těchto letech mnoho mezistátních zápasů ve Francii, Jugoslávii, Lotyšsku, Litvě, Norsku a na Maltě. V Prostějově hostil například: Hungarii, Nemzeti, rakouský Rapid, Viennu, Wiener Sport-Club, WAC, Slovan Vídeň, jugoslávský Beogradski SK, nebo i egyptský Arsenal Cairo.

V sezóně 1937/38 ale SK Prostějov překvapivě sestoupil do Moravskoslezské divize. V té se setkával například s městskými soupeři Makkabi Prostějov, ale především s firemním SK Rolný, který byl velkým aspirantem na postup. Do ligy se však vrátil SK Prostějov.

Válečné období[editovat | editovat zdroj]

Tentokrát již šlo o Protektorátní Českomoravskou ligu. V té v sezóně 1941/42 získal prostějovský SK historické druhé místo za vedoucí Slavií a stal se finalistou prvního ročníku Českého poháru. V dalším ročníku ale klub sestoupil rozdílem jediného bodu. Následoval opět návrat, v sezóně 1944/45 se však liga nehrála. 9. května skončila Druhá světová válka.

Poválečné období[editovat | editovat zdroj]

Poslední prvoligová sezóna pro SK Prostějov byla 1945/46 a následné období budování socialismu znamenalo pro prostějovský klub dobu úpadku. Klub byl v rámci socialistické přestavby společnosti přejmenováván na názvy jako Sokol ČSSZ (stavební závody) Prostějov, Tatran Prostějov, DSO Tatran, TJ Slovan Prostějov až na TJ Železárny Prostějov.

V devadesátých letech došlo k přejmenování na původní SK Prostějov. Tento název se ještě změnil po fúzi s brněnským FC LeRK na SK LeRK Prostějov (po sezoně 1994/95).

Přelom století[editovat | editovat zdroj]

SK LeRK Prostějov působil od sezóny 1995/96 ve II. fotbalové lize, kde zůstal až do roku 2003, kdy se druhé ligy vzdal z důvodu nevyhovujícího stadionu. Následovaly sestupy i z MSFL (2003/04) a divize (2004/05), pád se zastavil až organizačními změnami v klubu. Do sezóny 2006/07 klub vstoupil pod názvem 1. SK Prostějov, po roce však z krajského přeboru odstoupil. Následovalo období, kdy klub působil pouze v mládežnických kategoriích.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V sezóně 2010/11 obnovený A-tým zvítězil v nejnižší soutěži České republiky, IV. třídě OFS Prostějov a v sezoně 2011/12 také ve III. třídě. Do roku 2012 musel svá domácí utkání hrát v nedalekých Mostkovicích a v Kostelci na Hané. Později hrál na klubových hřištích Za Hloučelou v Olympijské ulici a v mimořádných případech na umělé trávě v areálu Za Místním nádražím. V roce 2011 klub získal divizní licenci od krachujících Vítkovic a pod hlavičkou 1. FK Prostějov nastupoval v Divizi E. Po postupu do MSFL se název upravil již na 1. SK Prostějov.

Původní A-tým (částí fanoušků byl v tomto období považovaný za jediné kontinuální seniorské mužstvo[1]) se stal od sezóny 2012/13 účastníkem II. třídy OFS Prostějov už jako B-tým. Tuto soutěž vyhrál a v ročníku 2013/14 tak měl být účastníkem I. B třídy Olomouckého kraje. Klubové vedení, které klubu vládne od léta 2011, se však rozhodlo nepodat přihlášku do nejnižší krajské soutěže a mužstvo tak po silných neshodách uvnitř klubu v červnu 2013 zaniklo.

V ročnících 2012/13, 2013/14 i 2014/15 obsadil klub v MSFL třetí místo. O rok později se již klub umístil na prvním místě a zajistil si tak postup do FNL.

Soupiska[editovat | editovat zdroj]

'
# Pozice Hráč
1 B Česko Filip Jícha
3 Ú Česko Karel Kroupa Kapitán
4 O Slovensko Martin Slaninka
7 Z Česko Jan Koudelka
8 Z Česko Jan Polák
9 Z Česko Josef Pančochář
11 Ú Česko Lukáš Hapal
12 Z Česko Jan Šteigl
13 O Česko Tomáš Janíček
14 Z Česko Matěj Biolek
# Pozice Hráč
16 O Česko Lubomír Machynek
17 Z Česko Zdeněk Fládr
21 O Česko Aleš Schuster
22 Z Česko Tomáš Langer
23 O Ukrajina Oleksandr Pernatskyi
24 O Česko Martin Sus
25 Ú Česko Marián Kovařík
27 B Slovensko Miloslav Bréda
29 Z Ukrajina Dmytro Zhykol
99 Ú Česko David Píchal

Léto 2018 – změny v kádru[editovat | editovat zdroj]

Odešli
Národnost Jméno Kam Poznámka
Česko Zdeněk Kofroň → Česko SK Hanácká Slavia Kroměříž Přestup
Česko Dominik Neoral → Česko FK Nové Sady Hostování
Česko David Šarman → Česko FC Hněvotín Hostování
Česko Martin Hirsch → Česko SK Hanácká Slavia Kroměříž Hostování
Česko Martin Popelka → Česko FC Kostelec na Hané Hostování
Česko Aleš Rus → Česko FK Nové Sady Hostování
Česko Martin Hladký → Česko 1. HFK Olomouc Hostování
Česko Tomáš Kvapil → Česko 1. HFK Olomouc Hostování
Česko Lukáš Petržela → Česko FC Hněvotín Hostování
Česko Michal Sečkář → Slovensko FK Inter Bratislava Přestup
Česko Radek Smékal → Česko MFK Frýdek-Místek Přestup
Slovensko Jakub Verčimák → Předčasný konec smlouvy
Česko Michal Zapletal → Česko SK Líšeň Hostování
Česko Milan Machálek → Rakousko SC Weißenkirchen Hostování
Přišli
Národnost Jméno Odkud Poznámka
Slovensko Miloslav Bréda ← Slovensko FC Lokomotíva Košice Přestup
Česko Zdeněk Kofroň ← Česko SK Hanácká Slavia Kroměříž Návrat z hostování
Česko David Šarman ← Česko FC Kralice na Hané Návrat z hostování
Česko Tomáš Janíček ← Česko FC Fastav Zlín Přestup
Slovensko Martin Slaninka ← Česko MFK Frýdek-Místek Přestup
Česko Matěj Biolek ← Česko MFK Frýdek-Místek Přestup
Česko Lukáš Petržela ← Česko FK Kozlovice Návrat z hostování
Česko Jan Polák ← Česko FC Zbrojovka Brno Přestup
Slovensko Jakub Verčimák ← Slovensko Partizán Bardejov Přestup
Česko Marián Kovařík ← Slovensko FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa Přestup
Česko Milan Machálek ← Česko SK Líšeň Návrat z hostování

Umístění v jednotlivých sezonách[editovat | editovat zdroj]

Zdroj: [2][3][4][5]

Legenda: Z – zápasy, V – výhry, R – remízy, P – porážky, VG – vstřelené góly, OG – obdržené góly, +/− – rozdíl skóre, B – body, červené podbarvení – sestup, zelené podbarvení – postup, fialové podbarvení – reorganizace, změna skupiny či soutěže

Československo Československo (1932 – 1939)
Sezóny Liga Úroveň Z V R P VG OG +/− B Pozice
1932/33 2. asociační liga 2 18 8 2 8 44 31 +13 18 5.
1933/34 2. asociační liga 2 18 14 2 2 91 18 +73 30 1.
1934/35 Státní liga 1 22 8 7 7 45 48 -3 23 6.
1935/36 Státní liga 1 26 16 4 6 66 41 +25 36 3.
1936/37 Státní liga 1 22 14 1 7 56 37 +19 29 3.
1937/38 Státní liga 1 22 5 6 11 39 65 -26 16 11.
1938/39[6] Moravsko-Slezská divize 2 22 19 1 2 96 15 +81 39 1.
Protektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava (1939 – 1945)
Sezóny Liga Úroveň Z V R P VG OG +/− B Pozice
1939/40 Českomoravská liga 1 22 9 2 11 47 48 -1 20 7.
1940/41 Českomoravská liga 1 22 8 5 9 46 43 +3 21 8.
1941/42 Českomoravská liga 1 22 11 6 5 57 45 +12 28 2.
1942/43 Českomoravská liga 1 22 7 4 11 50 58 -8 18 11.
1943/44[6] Moravsko-Slezská divize 2 26 20 3 3 104 31 +73 43 1.
1944/45[6] Končila druhá světová válka, pravidelné soutěže se nehrály.
Československo Československo (1945 – 1993)
Sezóny Liga Úroveň Z V R P VG OG +/− B Pozice
1945/46 Státní liga - sk. B 1 18 4 3 11 25 64 -39 11 9.
1946/47[6] Moravsko-Slezská divize 2 26 13 4 9 70 49 +21 30 3.
1947/48[6] Moravsko-Slezská divize 2 30 13 2 15 88 70 +18 28 10.
1948[6] Moravská zemská soutěž 2 11 6 1 4 48 21 +27 13 2.
1949[6] Oblastní soutěž - sk. C 2 26 10 5 11 53 65 -12 25 8.
1950[6] Oblastní soutěž - sk. C 3 22 11 3 8 59 43 +16 25 5.
1951[6] Krajská soutěž - Olomouc 2 18 11 4 3 47 14 +33 26 1.
1952[6] Krajská soutěž - Olomouc 3 22 14 4 4 72 39 +33 32 2.
1953[6] Krajská soutěž - Olomouc 3 11 9 1 1 43 7 +36 19 1.
1954 Celostátní čs. soutěž - sk. B 2 18 8 1 9 35 38 -3 17 6.
1955[6] Oblastní soutěž - sk. D 3 22 17 3 2 67 19 +48 37 1.
1956 2. liga - sk. B 2 22 12 2 8 57 39 +18 26 4.
1957/58 2. liga - sk. B 2 33 16 5 12 76 61 +15 37 5.
1958/59 2. liga - sk. B 2 26 11 5 10 40 41 -1 27 5.
1959/60 2. liga - sk. B 2 26 8 5 13 41 53 -12 21 10.
1960/61 2. liga - sk. B 2 22 7 5 10 26 30 -4 19 9.
1961/62 Jihomoravský krajský přebor 3 26 11 6 9 48 42 +6 28 6.
1962/63 Jihomoravský krajský přebor 3 26 10 6 10 51 49 +2 26 9.
1963/64 Jihomoravský krajský přebor 3 26 14 5 7 69 38 +31 33 3.
1964/65 Jihomoravský krajský přebor 3 26 14 6 6 54 35 +19 34 2.
1965/66 Divize D 3 26 11 4 11 39 44 -5 26 6.
1966/67 Divize D 3 26 14 5 7 41 23 +18 33 3.
1967/68 Divize D 3 26 14 6 6 51 30 +21 34 3.
1968/69 Divize D 3 26 10 10 6 43 26 +17 30 4.
1969/70 Národní fotbalová liga - sk. B 3 30 13 9 8 55 36 +19 35 6.
1970/71 Národní fotbalová liga - sk. B 3 30 9 7 14 33 44 -11 25 12.
1971/72 Národní fotbalová liga - sk. B 3 30 7 7 16 28 53 -25 21 16.
1972/73 Divize D 4 30 12 7 11 45 43 +2 31 8.
1973/74 Divize D 4 30 12 6 12 56 45 +11 30 5.
1974/75 Divize D 4 30 15 5 10 48 41 +7 35 3.
1975/76 Divize D 4 30 17 6 7 50 29 +21 40 1.
1976/77 Národní fotbalová liga - sk. B 3 30 12 6 12 53 43 +10 30 12.
1977/78 Divize D 3 30 16 7 7 56 34 +22 39 2.
1978/79 Divize D 3 30 15 5 10 48 41 +7 35 4.
1979/80 Divize D 3 30 21 5 4 67 27 +40 47 1.
1980/81 ČNFL - sk. B 2 30 15 8 7 46 31 +15 38 5.
1981/82 I. ČNFL 2 30 12 6 12 42 42 0 30 6.
1982/83 I. ČNFL 2 30 9 11 10 32 35 -3 29 11.
1983/84 I. ČNFL 2 30 7 8 15 34 58 -24 22 16.
1984/85 II. ČNFL - sk. B 3 30 13 4 13 34 32 +2 30 8.
1985/86 II. ČNFL - sk. B 3 30 3 9 18 25 53 -28 15 16.
1986/87 Divize D 4 30 10 9 11 31 36 -5 29 8.
1987/88 Divize D 4 30 12 7 11 49 43 +6 31 6.
1988/89 Divize D 4 30 19 3 8 58 42 +16 41 2.
1989/90 Divize D 4 30 18 7 5 55 34 +19 43 2.
1990/91 Divize D 4 30 9 8 13 38 44 -6 26 11.
1991/92 Divize E 4 30 15 5 10 63 45 +18 35 2.
1992/93 Divize D 4 30 11 11 8 43 33 +10 33 4.
Česko Česká republika (1993 – )
Sezóny Liga Úroveň Z V R P VG OG +/− B Pozice
1993/94 Divize E 4 30 19 3 8 55 30 +25 41 3.
1994/95 Divize E 4 30 11 6 13 52 44 +8 39 11.
1995/96 2. liga 2 30 9 15 6 34 36 -2 42 8.
1996/97 2. liga 2 30 9 10 11 29 33 -4 37 10.
1997/98 2. liga 2 28 8 9 11 33 37 -4 33 10.
1998/99 2. liga 2 30 8 5 17 24 39 -15 29 14.
1999/00 2. liga 2 30 8 9 13 39 47 -8 33 12.
2000/01 2. liga 2 30 7 11 12 31 47 -16 32 14.
2001/02 2. liga 2 30 8 12 10 33 34 -1 36 10.
2002/03 2. liga 2 30 8 7 15 30 47 -17 31 14.
2003/04 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 7 4 19 30 75 -45 25 16.
2004/05 Divize D 4 30 4 3 23 27 66 -39 12 16.
2005/06[7] Přebor Olomouckého kraje 5 30 10 4 16 40 75 -35 34 12.
2006/07[7] Přebor Olomouckého kraje 5 30 16 3 11 69 57 +12 51 6.
V období 2007 – 2011 v klubu působila mládežnická družstva.
2011/12 Divize E 4 30 20 6 4 64 26 +38 66 2.
2012/13 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 17 6 7 74 50 +24 57 3.
2013/14 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 15 6 9 53 41 +12 51 3.
2014/15 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 14 9 7 57 37 +20 51 3.
2015/16 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 19 5 6 66 31 +35 62 1.
2016/17 Fotbalová národní liga 2 30 3 3 24 20 80 –60 12 16.
2017/18 Moravskoslezská fotbalová liga 3 30 22 4 4 79 33 +46 70 1.
2018/19 Fortuna:Národní liga 2 30

Poznámky:

Přehled výsledků v evropských pohárech[editovat | editovat zdroj]

Sezóna Soutěž Soupeř 1. zápas 2. zápas Celkem
1936 Středoevropský pohár (Osmifinále) Rakousko SK Admira Vídeň 4:0 2:3 6:3
Středoevropský pohár (Čtvrtfinále) Maďarsko Újpest Budapešť 0:1 0:2 0:3
1937 Středoevropský pohár (Osmifinále) Švýcarsko Grasshopper Club Zürich 3:4 2:2 5:6

Historické názvy[editovat | editovat zdroj]

Zdroj: [8]

Známí hráči[editovat | editovat zdroj]

Známí trenéři[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Prohlašení fanoušků fotbalového Prostějova, supporters.cz (26. srpna 2012)
  2. Archiv Rudého práva, 1965-1989
  3. Nižší soutěže, František Kopecký (jfk-fotbal)
  4. Jindřich Horák, Lubomír Král: Encyklopedie našeho fotbalu (1896 – 1996/97), Praha, Libri 1997.
  5. Archiv soutěží, výsledkový servis Lidových novin
  6. a b c d e f g h i j k l m Jindřich Horák, Lubomír Král: Encyklopedie našeho fotbalu − Libri 1997
  7. a b Archiv soutěží Olomouckého KFS (2002/03 – 2014/15)
  8. "Historie klubu" [online]. 1skprostejov.cz [cit. 2017-03-28]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jindřich Horák, Lubomír Král: Encyklopedie našeho fotbalu − Libri 1997

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]