Bohemians Praha 1905

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bohemians Praha 1905
Zápas Bohemians - Sparta, Ďolíček (2016)
Zápas Bohemians - Sparta, Ďolíček (2016)
NázevBohemians Praha 1905
PřezdívkaKlokani, Bohemka
ZeměČeskoČesko Česko
MěstoPraha (Vršovice)
Založen1895 / 1905
AsociaceČesko FAČR
Barvyzelená a bílá
Domácí dres
Venkovní dres
Soutěž1. česká fotbalová liga
2021/2214. místo
StadionĎolíček, Praha
Souřadnice
Kapacita6 300
Vedení
PředsedaČesko Antonín Panenka
TrenérČesko Jaroslav Veselý
Oficiální webová stránka
Největší úspěchy
Ligové tituly1× mistr Československa (1982/83)
Domácí trofejeČeský pohár
Fortuna:Liga 2020/21
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Možná hledáte: FK Bohemians Praha (Střížkov) či FC Bohemians Praha (v konkursu).

Bohemians Praha 1905 je český profesionální fotbalový klub, sídlí v pražských Vršovicích a je všeobecně uznávaným pokračovatelem fotbalového klubu existujícího pod názvy SK Kotva (od roku 1895), AFK Vršovice (od roku 1905) a Bohemians (od roku 1927). O název a nástupnictví se vedly právní spory od roku 2005, kdy klubu hrozil kvůli finančním problémům zánik.

Největšími úspěchy klubu jsou účast v semifinále Poháru UEFA v sezóně 1982/83, vítězství v Československé lize v téže sezóně 1982/83 a vítězství v Českém poháru v roce 1982.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Začátky[editovat | editovat zdroj]

V roce 1895 vzniká ve Vršovicích, v té době malé vesnici poblíž Prahy, sportovní kroužek Kotva, kde mladí lidé (sdružení čítalo 17 členů) provozují zejména cyklistiku a kopanou. Není známá žádná oficiální registrace tohoto sdružení z té doby, ale bez ní mohlo jen těžko vyvíjet nějakou činnost v Rakouském mocnářství. Již v té době byly klubové barvy zelená a bílá.

Protože Český svaz fotbalový (vznikl 1901), který právě žádá o přijetí do FIFA, potřebuje mít v Čechách co nejvíce fotbalových klubů, podává SK Kotva v roce 1905 přihlášku do svazu. Ještě téhož roku se přejmenovává a do svazu již vstupuje (16. prosince 1905, jako 14. člen ČSF)[1] sportovní klub AFK Vršovice (Atletický a fotbalový klub Vršovice). Ten již má stanovy odpovídající zákonu a je tedy schválen a zaknihován na c.k. místodržitelství v Praze. I přes protesty Rakouska se Český svaz fotbalový stává v roce 1906 prozatímním členem FIFA.

Při svém oficiálním vzniku má již klub 86 členů (z toho stále ještě 9 původních hráčů z roku 1895) a řídí chod čtyř mužstev. V roce 1906 byla svolána první valná hromada do hostince „U Bohatů“ (v dnešní Donské ulici). Na této schůzi byl zvolen první známý výbor klubu, předseda (Hynek Počta) s místopředsedou (J. Brzobohatý).[2][3]

Největší potíží malého venkovského klubu je absence vlastního hřiště. Žádost o dar v podobě pozemku na hřiště (po několika vítězstvích nad předními pražskými celky) byla vršovickou obcí zamítnuta, dokonce s poukazem, aby si ti "kopálisti našli jinou, užitečnou zábavu, než kopat do mičudy, ať se raději dají do kopání a zarovnání kopce Bohdalce...". Nedělními cestami po českém venkově a propagací fotbalu se alespoň vršovičtí zasloužili o založení mnoha nových mužstev. Až v roce 1912 získávají první mecenáše (firma Waldes a Občanská záložna ve Vršovicích) a 19. srpna 1914 je slavnostně otevřeno nové hřiště. To se ale nenacházelo na místě dnešního stadionu u Botiče ale na místě dnešního nedalekého Ministerstva životního prostředí. Nazýváno ale již bylo Ďolíček.

Nové hřiště se projevuje zvýšenou aktivitou fotbalistů, ale i jiných sportovců. Vršovický AFK se stává jedním z předních českých klubů. Světová válka sice přináší útlum, ale v roce 1916 získává AFK Pohár dobročinnosti.[pozn. 1] O rok později přivítaly Vršovice prvního zahraničního soupeře (Simmeringer SC). Se soupeřem sice prohrávají 1:3 (polovina hráčů bojovala v zákopech, šest hráčů prvního mužstva ve válce padlo) ale později začali fotbalisté AFK šířit slávu československé kopané i v zahraničí (po Evropě).

První mezinárodni zápasy[editovat | editovat zdroj]

1921
1922
1923
1924
1925
1926

Legendární zájezd[editovat | editovat zdroj]

V roce 1927 přichází nabídka z Austrálie. Funkcionáři Slavie a Viktorie Žižkov nevěří v uskutečnění, a vzdávají se zájezdu ve prospěch AFK Vršovice. Dne 6. dubna 1927 odjíždí výprava pod názvem Bohemians na slavný zájezd do Austrálie, po kterém zbylo vršovickým nové jméno (AFK Bohemians) a klokan ve znaku.

Před odjezdem Vršovičtí fotbalisté hledali vhodný název, AFK Vršovice by byl pro obyvatele Austrálie nevyslovitelný. Nakonec byl zvolen název Bohemians - Češi, který připomínal zemi, odkud zelenobílí hráči pocházejí.

Výprava[editovat | editovat zdroj]

Zájezdu se účastnili 16 hráčů a dva funkcionáři klubu:[4]

Zápasy na zájezdu[editovat | editovat zdroj]

Význam zájezdu[editovat | editovat zdroj]

Před odjezdem z tehdejšího Wilsonova nádraží se s fotbalisty přišly rozloučit snad celé Vršovice, ale i fandové z celé Prahy. V projevech na rozloučenou také zaznělo: „Vaše výprava z pražského předměstí jest nejdelší cestou československých sportovců. Bude trvat téměř pět měsíců. A budete se bít za čest a vlajku nejen svého klubu, ale celého československého sportu, ba celého národa. A my doma pevně doufáme, že nás Vršovice nezklamou.

Zájezd byl nakonec úspěšný jak sportovními výsledky (19 zápasů, 14 výher, 2 remízy a pouze 3 prohry), tak i společensky. Většina Australanů se teprve po příjezdu dozvěděla o existenci Československa. Velkou propagaci relativně nového státu zajistil místní tisk.

Velké oslavy byly uspořádány po příjezdu fotbalistů ve Vršovicích, ale probíhaly i po cestě fotbalistů do Prahy. Triumfální návrat byl 30. července symbolizován zaplněnými peróny fanoušky a muzikanty ve všech stanicích, kudy se fotbalisté z Vršovic vraceli.

Ze zájezdu přivezli vršovičtí fotbalisté párek klokanů. Klokany věnoval ministr veřejných záležitostí Queenslandu prezidentu T. G. Masarykovi. Ten je od Bohemians přijal pouze symbolicky, vzápětí je daroval zpět do Vršovic, do Grébovky. Nový maskot a znak klubu je součástí klubu dodnes.

Dannerův stadion (1932)[editovat | editovat zdroj]

Stadion v Ďolíčku
Podrobnější informace naleznete v článku Ďolíček.

Dannerův stadion (přezdíván Dolíček nebo Ďolíček) byl slavnostně otevřen pět let po historickém zájezdu do Austrálie 27. března 1932 zápasem se Slavií a na tribuny tehdy přišlo 18 tisíc fanoušků.

Stadion byl pojmenován podle Zdeňka Dannera (1888-1936), tehdejšího ředitele Vršovické záložny a předsedy Bohemky, který se o jeho vznik významně zasloužil.

Změny názvů (1940-1965)[editovat | editovat zdroj]

V roce 1940 změnil klub název z Bohemians na Bohemia, který byl jakžtakž přijatelný i pro německé okupanty. Na konci války byl stadion u Botiče částečně zničen při únorovém bombardování Prahy. Po válce se název vrátil, ale ne na dlouho. Již po únorovém komunistickém puči se název měnil na Železničáři Praha, později na Spartak Praha Stalingrad a poté na ČKD Praha. Název Bohemians se vrátil až roku 1965. Celou tuto éru provází sestupy a postupy mezi první a druhou ligou.

Až na konci padesátých let se klub na delší dobu (sedm ročníků v letech 1958–1965) usadil v lize první.

V roce 1963 začal pro fanoušky ke každému zápasu vycházet magazín Klokan. V roce 1965 byl založen Klokanklub, prvním předsedou se stal známý herec Jiří Vala.

Nahoru dolů (1965–1973)[editovat | editovat zdroj]

Sice již s původním názvem, ale období let 1965–1973 je, stejně jako to předchozí, charakterizováno sestupy a postupy mezi první a druhou ligou.

Začátek nejlepšího období (od roku 1973)[editovat | editovat zdroj]

Zatím nejlepší období Bohemians nastává po sezóně 1972/73. Bohemians se natrvalo usazuje v 1. lize. V roce 1972 přebírá družstvo trenér Musil, který vytahuje tým do 1. ligy a jeho práce (do roku 1977) je základem úspěchů v 80. letech. Již v sezóně 1974/75 se Bohemka umísťuje na třetím místě, v roce 1979 (již pod legendárním Pospíchalem, který tým svou prací ještě víc pozdvihl) následuje 4. místo. V té době se v Ďolíčku začali objevovat hráči, které znají příznivci Bohemians dodnes.

V letech 1980–1982 je Bohemka 3× v tabulce třetí, 2× se dostává do finále Českého poháru a v sezóně 1981/82 ho dokonce vyhrává. Následuje legendární sezóna 1982/83...

Zlatá sezóna (1982/83)[editovat | editovat zdroj]

Sezóna byla vlastně až na výsledky dost smolná. Trenér Pospíchal měl zdravotní problémy (zápasy vedl asistent Zadina), marodka byla stále plná. Pro hráče Bohemians to byla také obrovská zátěž: Pohár UEFA, reprezentace, Český pohár, liga. Přesto hrála Bohemka nebývale novým stylem s velkým nasazením.

V poháru UEFA se v tomto ročníku Bohemka stala prvním československým týmem, který se probojoval do semifinále. Přešla přes Admiru Vídeň, St. Etienne, Servette Ženeva a Dundee. Až v semifinále nestačila na RSC Anderlecht. Při odvetném zápase na známém Heyselově stadionu (tragédie nastala o dva roky později) hrála v sestavě: Z. HruškaJakubec, Prokeš, Bičovský, LevýChaloupka, Zelenský, KoukalMičinec, Čermák, V. Hruška.

Tehdejší trenér reprezentace František Havránek, ústřední trenér československé fotbalové reprezentace v letech 1978–1984, začal stavět národní družstvo převážně na výkonech klokanů. Hned v prvním zápase kvalifikace (Kypr) hrálo 8 klokanů a další tři se do nominace nedostali kvůli zraněním.

V Českém poháru se hráči Bohemians dostali po předchozím vítězství "pouze" do finále, kde prohráli s armádní Duklou.

Vítězství v lize sledovalo v sezóně 1982/83 v Ďolíčku při každém utkání přes 10 000 diváků. Pavel Chaloupka se stal se 17 góly králem ligových střelců. Při vyhlašování ankety Fotbalista roku bylo v první desítce 5 hráčů Bohemky. Přispěla k tomu i nebývalá konkurence na každém postu a obrovské nasazení hráčů. Cesta, kterou začal trenér Musil a rozvinuli trenéři Pospíchal se Zadinou, dospěla ke zlatému cíli.

Tehdejší popularita např. vedla podnik Sfinx k výrobě zelených mentolových bonbonů pod názvem Klokanky. Ty se vyrábějí dodnes.

Od titulu ke konci ČSSR (1983–1993)[editovat | editovat zdroj]

I po zisku titulu patří Bohemians k předním týmům československé ligy. V následujících čtyřech letech se Bohemka umísťuje v lize na 3., 2., 5. a 3. místě. Nejlepší období se ale chýlí ke konci. Výjimkou je revoluční ročník 1989/90, kdy získává 4. místo, ale blíží se konec republiky. V sezóně 1992/93 (15. místo) se Bohemians zachraňují v nejvyšší lize až v baráži.

Samostatná česká liga (od roku 1993)[editovat | editovat zdroj]

To, co se díky rozdělení republiky vyhlo Bohemians v sezóně 1992/93 bohužel nastalo na jaře roku 1995. Sestup do 2. ligy. A problémům není konec.

Problémy z roku 2005[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Kauza Bohemians.

V roce 2005 klubu hrozil kvůli finančním problémům zánik, přišel dokonce i o profesionální licenci, ale majitelem se stala nově vzniklá akciová společnost AFK Vršovice, na kterou fotbalový svaz převedl všechna práva i závazky, tato transakce je podstatou několika soudních sporů ze strany Michala Vejsady, majitele původních FC Bohemians Praha. Zároveň došlo ke sporu o název Bohemians, protože si jej spolu s logem od společnosti TJ Bohemians Praha pronajal na sezóny 2005/06 a 2006/07 klub FC Střížkov Praha 9. „Klokani“ jsou známí věrností svých fanoušků, kteří, když byl klub finančně ohrožen, uspořádali sbírku a založili Družstvo fanoušků Bohemians. Celková částka vybraných peněz dosáhla 3 800 000 Kč, z toho 2 800 000 Kč byly věnovány klubu Bohemians 1905 v srpnu 2005, další částky pak v následujícím období.

Na konci března 2007 vstoupila do klubu jako majoritní vlastník společnost CTY Group, která zároveň vyřešila otázku vlastnictví stadionu Ďolíček odkupem 100 % podílu společnosti Bohemians Real – dosavadního vlastníka pozemku a stadionu. Akcionářská struktura Bohemians 1905 je k 18. srpnu 2009: 51,2 % CIFI Football (CTY Group), 25 % CU Bohemians (mládež), 10,2 % Družstvo fanoušků Bohemians, 9 % Dariusz Jakubowicz (Barvy a Laky Hostivař, majetkově napojeno na CTY Group), zbylá část je v držení několika fyzických osob.

25. května 2009, po 4 letech sporů, rozhodl Úřad průmyslového vlastnictví, že klub Bohemians 1905 má jako jediný v České republice právo užívat pro sportovní účely tradiční znak klokana a název „Bohemians“, načež klub vyzval střížkovský klub FK Bohemians Praha, aby jich přestal užívat.[5] 1. dubna 2011 však Městský soud v Praze rozhodl o tom, že smlouva o převodu nástupnických práv z FC Bohemians Praha není platná. Rozhodnutí není pravomocné, klub se hodlá odvolat a ve věci tak rozhodne Vrchní soud v Praze.[6]

Na sezóny 2010/11 a 2011/12 se musel A tým rozhodnutím vedení klubu a většiny majitelů přestěhovat do Synot Tip Arény. Proti tomuto kroku se z pozice akcionářů postavilo Družstvo fanoušků Bohemians a Jiří Dienstbier. Nesouhlas fanoušků s přesunem na nový stadion se projevil dvoutřetinovým propadem prodeje permanentních vstupenek a třetinovými návštěvami oproti předchozím ročníkům. Družstvo fanoušků Bohemians spustilo sbírku na odkup původního Ďolíčku z rukou CTY. Společně s fanoušky Slavie Praha založili fanoušci Bohemians 1905 politické hnutí Desítka pro domácí, které kandidovalo do komunálních voleb na podzim 2010 a získalo 3 mandáty v zastupitelstvu Prahy 10.

Návrat do 1. ligy[editovat | editovat zdroj]

Sezónu 2012/13 tráví Bohemians ve druhé lize pod trenérem Weberem. Toho na jaře 2013 střídá Luděk Klusáček - postup do 1. ligy.

V sezoně 2013/14 vyvinul klub iniciativu Zelenobílý svět, jejímž cílem bylo navázání spolupráce s dalšími fotbalovými celky se stejnými klubovými barvami. Prvním partnerem byl litevský Žalgiris Vilnius, který do Bohemians zapůjčil pro jarní část sezony dva své hráče - Mantase Kuklyse a Egidijuse Vaitkūnase.[7]

Po odchodu trenéra Luďka Klusáčka se jeho nástupcem 5. června 2014 stal Roman Pivarník. Po dlouhé době trenér, který u mužstva vydržel delší dobu, na konci května 2016 však podepsal smlouvu s úřadujícím mistrem Synot ligy FC Viktoria Plzeň. Jeho nástupcem byl plzeňský Miroslav Koubek. Od dubna 2017 do října 2019 zastával funkci trenéra Martin Hašek.

Úspěchy A–týmu[editovat | editovat zdroj]

Domácí medaile
Menší úspěchy
 • Perleťový pohár (5× vítěz)
  • Zlatá medaileDSO Spartak Praha Stalingrad: 1956, 1957; Bohemians 1905: 2004, 2011; Bohemians Praha 1905: 2013


Historické názvy[editovat | editovat zdroj]

 • 1895SK Kotva (Sportovni kroužek Kotva)
 • 1905AFK Vršovice (Atletický fotbalový klub Vršovice)
 • 1927AFK Bohemians (Atletický fotbalový klub Bohemians)
 • 1940AFK Bohemia (Atletický fotbalový klub Bohemia)
 • 1945AFK Bohemians (Atletický fotbalový klub Bohemians)
 • 1948Železničáři Praha
 • 1953DSO Spartak Praha Stalingrad (Dobrovolná sportovní organizace Spartak Praha Stalingrad)
 • 1961TJ ČKD Praha (Tělovýchovná jednota Českomoravská-Kolben-Daněk Praha)
 • 1965TJ Bohemians ČKD Praha (Tělovýchovná jednota Bohemians Českomoravská-Kolben-Daněk Praha)
 • 1993FC Bohemians Praha (Football Club Bohemians Praha)
 • 1999CU Bohemians Praha
 • 2002FC Bohemians Praha (Football Club Bohemians Praha)
 • 2005Bohemians 1905
 • 2013Bohemians Praha 1905, a.s. (Bohemians Praha 1905, akciová společnost)

Soupiska[editovat | editovat zdroj]

Aktuální k 11. srpen 2022
# Pozice Hráč
1 B Česko Roman Valeš
3 O Srbsko Stefan Vilotić
4 Z Česko Josef Jindřišek
5 O Česko David Bartek
6 Z Česko Michal Beran
7 Z Česko Petr Hronek
8 Z Česko Adam Jánoš
9 Z Česko Ladislav Mužík
10 Ú Česko Matěj Koubek
11 Z Česko Vojtěch Novák
12 Z Česko Jan Kovařík
14 O Česko Adam Kadlec
15 O Česko Daniel Krch
16 O Česko Martin Dostál
# Pozice Hráč
19 Z Česko Roman Květ
23 O Česko Daniel Köstl
24 Ú Česko David Puškáč
28 O Česko Lukáš Hůlka
31 Z Česko Ondřej Petrák
32 O Česko Martin Nový
34 O Česko Antonín Křapka
37 Ú Česko Tomáš Necid
80 Z Česko Martin Hála
99 B Česko Hugo Jan Bačkovský
30 B Česko Lukáš Soukup
B Česko Marek Kouba
Ú Francie Ibrahim Keita


Změny v kádru v letním přestupovém období 2022-2023[editovat | editovat zdroj]

Příchody
Poz. Nár. Hráč Věk Odkud přišel Typ
Z Česko Lukáš Musil 21 Česko FC Vysočina Jihlava návrat z hostování
Ú Česko Pavel Osmančík 22 Česko FK Viktoria Žižkov návrat z hostování
Z Česko Vojtěch Novák 20 Česko FK Viktoria Žižkov návrat z hostování
B Česko Lukáš Soukup 27 Česko postup z B-týmu
Z Česko Martin Hála 30 Česko SK Sigma Olomouc volný hráč
Z Česko Ladislav Mužík 23 Česko FK Pardubice přestup
Z Česko Adam Jánoš 29 Česko FC Baník Ostrava přestup
O Srbsko Stefan Vilotić 22 Česko 1. FK Příbram přestup
O Česko Adam Kadlec 19 Česko posun z B-týmu
Z Izrael Ameer Rayan 20 Česko FK Pardubice přestup
Odchody
Poz. Nár. Hráč Věk Kam odešel Typ
O Česko Dominik Hašek 23 Česko MFK Chrudim návrat z hostování
Z Česko Jakub Fulnek 28 Česko FK Mladá Boleslav návrat z hostování
Ú Česko Jan Chramosta 31 Česko FK Jablonec návrat z hostování
O Česko Jiří Bederka 27 Česko konec smlouvy
Ú Česko Pavel Osmančík 22 Česko 1. FK Příbram hostování
Z Česko Antonín Vaníček 24 Česko FK Mladá Boleslav přestup
O Česko Jan Vondra 26 Severní Makedonie FK Škendija 79 Tetovo přestup
Z Rusko Jevgenij Nazarov 25 Arménie FC Uratru Jerevan konec smlouvy
O Česko Radek Lehovec 20 Česko přesun do B-týmu
Z Česko Daniel Mareček 24 Česko FK Mladá Boleslav hostování
Z Česko Lukáš Musil 21 Česko FK Viagem Příbram hostování
Ú Nigérie Michael Junior Ugwu 23 Česko FC Sellier & Bellot Vlašim přestup
Z Izrael Ameer Rayan 20 Česko přesun do B-týmu

B-tým[editovat | editovat zdroj]

Soupiska rezervního týmu, který nastupuje v ČFL

Aktuální k 17. září 2021
# Pozice Hráč
1 B Česko Matyáš Kořének
2 O Česko Denis Vala
3 O Česko Matěj Kadlec
4 O Česko Patrik Vala
5 O Česko Pavel Stupka
6 Z Česko Darek Farkaš
7 Z Česko Lukáš Musil
8 Z Česko Filip Mareš
11 Z Česko David Havránek
15 O Česko Pavel Jirsa
# Pozice Hráč
16 O Česko Filip Dostál
17 Z Česko Vojtěch Hlinák
18 Z Česko Michal Vrána
20 Z Česko Jan Koutský
22 Ú Česko Jaroslav Sochor
23 Z Česko Vladimír Zeman
30 B Rusko Nikita Pchelovodov
99 Ú Česko Lukáš Marhoul
Z Vietnam Tuan Anh Le

Umístění v jednotlivých sezonách[editovat | editovat zdroj]

Stručný přehled

Zdroj: [8][9][10][11]

Jednotlivé ročníky

Zdroj: [8][9][10][11]

Legenda: Z - zápasy, V - výhry, R - remízy, P - porážky, VG - vstřelené góly, OG - obdržené góly, +/- - rozdíl skóre, B - body, červené podbarvení - sestup, zelené podbarvení - postup, fialové podbarvení - reorganizace, změna skupiny či soutěže

Poznámka: Až do roku 1918 se v Čechách a v Praze nehrály pravidelné soutěže. Hrálo se jen pohárově a o mistrovství Svazu vylučovacím systémem. [12]

Československo Československo (1918 – 1938)
Sezóna Liga Úroveň Z V R P VG OG +/- B Pozice Český pohár
1918 Středočeská 1. třída ... 3.
1919 Středočeská 1. třída 8 3 0 5 18 19 -1 6 6.
1920 Středočeská 1. třída 11 6 3 2 20 14 +6 15 2.
1921 Středočeská 1. třída 11 5 2 4 27 26 +1 12 5.
1922 Středočeská 1. třída 13 6 0 7 23 27 -4 12 6.
1923 Středočeská 1. třída 15 6 2 7 26 28 -2 14 10.
1924 Středočeská 1. třída 9 4 1 4 18 14 +4 9 (12.)
1925 Asociační liga 1 9 3 0 6 19 25 -6 6 8.
1925/26 Středočeská 1. liga 1 22 9 5 8 57 42 +15 23 6.
1927 Kvalifikační soutěž 1 7 3 2 2 14 15 -1 8 3.
1927/28 Středočeská 1. liga 1 12 4 2 6 17 26 -9 10 4.
1928/29 Středočeská 1. liga 1 12 6 0 6 33 31 +2 12 4.
1929/30 1. asociační liga 1 14 7 1 6 45 33 +12 15 4.
1930/31 1. asociační liga 1 14 7 4 3 46 26 +20 18 3.
1931/32 1. asociační liga 1 16 7 4 5 41 31 +10 18 3.
1932/33 1. asociační liga 1 18 8 2 8 47 45 +2 18 6.
1933/34 1. asociační liga 1 18 5 7 6 40 48 -8 17 5.
1934/35 Státní liga 1 22 4 6 12 35 55 -20 14 11.
1935/36 Středočeská divize 2 26 18 4 4 98 40 58 40 2.
1936/37 Středočeská divize 2 26 15 3 8 65 41 +24 33 4.
1937/38 Středočeská divize 2 26 21 0 5 98 43 +55 42 2.
1938/39 Středočeská divize 2 ... 1.
Protektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava (1939 – 1944)
Sezóna Liga Úroveň Z V R P VG OG +/- B Pozice Český pohár
1939/40 Středočeská divize 2 26 22 2 2 126 32 +94 42(?) 1.
1940/41 Národní liga 1 22 11 1 10 47 43 +4 23 5.
1941/42 Národní liga 1 22 9 4 9 74 69 +5 22 5. Finále
1942/43 Národní liga 1 22 10 3 9 64 69 -5 23 5.
1943/44 Národní liga 1 26 9 3 14 70 63 +7 21 10.
1944/45 Fotbalová liga se nehrála, stejně tak i nižší soutěže.
Československo Československo (1945 – 1993)
Sezóna Liga Úroveň Z V R P VG OG +/- B Pozice Český pohár
1945/46 Státní liga – sk. A 1 18 8 2 8 58 38 +20 18 5.
1946/47 Státní liga 1 26 13 3 10 77 61 +16 29 5.
1947/48 Státní liga 1 20 10 4 6 56 46 +10 24 4.
1948 Státní liga 1 13 6 5 2 37 24 +13 17 4.
1949 Celostátní československé mistrovství 1 26 14 5 7 80 50 +30 33 3.
1950 Celostátní československé mistrovství 1 26 14 7 5 52 36 +16 35 3.
1951 Mistrovství československé republiky 1 26 7 6 13 52 58 -6 20 13.
1952 Krajský přebor – sk. A 2 22 17 2 3 117 38 +79 36 2.
1953 Celostátní československá soutěž – sk. A 2 11 9 1 1 34 14 +20 19 1.
1954 Přebor československé republiky 1 22 5 4 13 34 54 -20 14 12.
1955 Celostátní československá soutěž – sk. A 2 22 18 1 3 78 28 +50 37 2.
1956 2. liga – sk. A 2 22 9 6 7 51 41 +10 24 4.
1957/58 2. liga – sk. A 2 33 20 9 4 100 37 +63 49 1.
1958/59 1. liga 1 26 7 9 10 37 42 -5 23 9.
1959/60 1. liga 1 26 8 10 8 36 29 +7 26 7.
1960/61 1. liga 1 26 11 5 10 38 38 0 27 7.
1961/62 1. liga 1 26 13 3 10 54 47 +7 29 4. -
1962/63 1. liga 1 26 11 4 11 37 41 -4 26 6. -
1963/64 1. liga 1 26 11 2 13 34 43 -9 24 10. -
1964/65 1. liga 1 26 5 7 14 29 48 -19 17 13. -
1965/66 2. liga – sk. A 2 26 18 5 3 58 24 +34 41 1. -
1966/67 1. liga 1 26 8 4 14 24 52 -28 20 11. -
1967/68 1. liga 1 26 3 8 15 23 54 -31 14 14. -
1968/69 2. liga – sk. A 2 26 16 6 4 37 19 +18 38 1. -
1969/70 1. liga 1 30 3 11 16 23 59 -36 17 16.
1970/71 2. liga 2 30 14 6 10 47 37 +10 34 4.
1971/72 2. liga 2 30 13 5 12 49 32 +17 31 5.
1972/73 2. liga 2 30 15 7 8 61 25 +36 37 2.
1973/74 1. liga 1 30 10 8 12 43 42 +1 28 12.
1974/75 1. liga 1 30 15 6 9 46 31 +15 36 3.
1975/76 1. liga 1 30 10 10 10 35 31 +4 30 9.
1976/77 1. liga 1 30 8 13 9 32 34 -2 29 9.
1977/78 1. liga 1 30 12 8 10 36 36 0 32 6.
1978/79 1. liga 1 30 12 8 10 44 41 +3 32 4.
1979/80 1. liga 1 30 13 8 9 35 35 0 34 3. Finále
1980/81 1. liga 1 30 16 4 10 54 30 +24 36 3. Finále
1981/82 1. liga 1 30 15 8 7 41 22 +19 38 3. Vítěz
1982/83 1. liga 1 30 18 6 6 69 31 +38 42 1. Finále
1983/84 1. liga 1 30 16 8 6 48 26 +22 40 3.
1984/85 1. liga 1 30 17 9 4 58 26 +32 43 2.
1985/86 1. liga 1 30 12 10 8 52 37 +15 34 5.
1986/87 1. liga 1 30 13 9 8 50 42 +8 35 3.
1987/88 1. liga 1 30 13 3 14 41 54 -13 19 12. Semifinále
1988/89 1. liga 1 30 10 4 16 41 58 -17 24 14.
1989/90 1. liga 1 30 14 7 9 43 31 +12 35 4.
1990/91 1. liga 1 30 10 7 13 35 50 -15 27 13.
1991/92 1. liga 1 30 10 7 13 38 43 -6 27 8. Semifinále
1992/93 1. liga 1 30 5 9 16 23 53 -30 19 15.
Česko Česko (1993 – )
Sezóna Liga Úroveň Z V R P VG OG +/- B Pozice Český pohár
1993/94 1. liga 1 30 8 7 15 29 54 -25 23 14. 4. kolo
1994/95 1. liga 1 30 6 5 19 35 62 -27 23 15. 4. kolo
1995/96 2. liga 2 30 13 9 8 47 31 +16 48 4. 3. kolo
1996/97 1. liga 1 30 4 7 19 22 53 -31 19 16. 3. kolo
1997/98 2. liga 2 29 16 8 5 51 22 +29 56 3. 3. kolo
1998/99 2. liga 2 30 23 4 3 62 12 +50 73 1. 2. kolo
1999/00 Gambrinus liga 1 30 10 10 10 24 28 -4 40 7. 3. kolo
2000/01 Gambrinus liga 1 30 10 10 10 33 34 -1 40 9. 4. kolo
2001/02 Gambrinus liga 1 30 14 6 10 40 35 +5 48 4. 4. kolo
2002/03 Gambrinus liga 1 30 5 9 16 34 56 -22 24 15. 3. kolo
2003/04 2. liga 2 29 13 12 5 37 21 +16 51 3. 3. kolo
2004/05 2. liga 2 15 3 6 6 15 24 -9 9 16. 1. kolo
2005/06 Česká fotbalová liga 3 34 16 12 6 58 32 +26 60 4. 1. kolo
2006/07 2. liga 2 30 18 6 6 47 21 +26 60 2. 2. kolo
2007/08 Gambrinus liga 1 30 5 11 14 24 40 -16 26 15. 4. kolo
2008/09 2. liga 2 30 18 9 3 36 14 +22 63 1. 2. kolo
2009/10 Gambrinus liga 1 30 8 10 12 21 29 -8 34 12. 4. kolo
2010/11 Gambrinus liga 1 30 12 7 11 33 33 0 43 6. 2. kolo
2011/12 Gambrinus liga 1 30 6 6 18 20 54 -34 24 15. 3. kolo
2012/13 Fotbalová národní liga 2 30 16 8 6 50 25 +25 56 2. 2. kolo
2013/14 Gambrinus liga 1 30 7 9 14 26 40 -14 30 14. 2. kolo
2014/15 Synot liga 1 30 10 8 12 35 41 -6 38 8. 4. kolo
2015/16 Synot liga 1 30 8 13 9 35 37 -2 37 9. 3. kolo
2016/17 ePojisteni.cz liga 1 30 7 7 16 22 39 −17 28 13. Čtvrtfinále
2017/18 HET liga 1 30 9 11 10 30 29 +1 38 7. 3. kolo
2018/19 Fortuna:Liga 1 35 9 13 13 33 43 -10 40 13. Semifinále
2019/20 Fortuna:Liga 1 30 12 6 12 38 41 -3 42 8. 3. kolo
2020/21 Fortuna:Liga 1 34 10 13 11 40 37 +3 43 10. Osmifinále
2021/22 Fortuna:Liga 1 30 6 8 16 34 56 -22 26 14. Čtvrtfinále

Účast v evropských pohárech[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Bohemians Praha 1905 v evropských fotbalových pohárech.

Legenda: SEP – Středoevropský pohár, VP – Veletržní pohár, PMEZ – Pohár mistrů evropských zemí, PVP – Pohár vítězů pohárů, LM – Liga mistrů UEFA, UEFA – Pohár UEFA, EL – Evropská liga UEFA, SP – Superpohár UEFA, PI – Pohár Intertoto, IP – Interkontinentální pohár, MS – Mistrovství světa ve fotbale klubů

Slavné postavy klubu[editovat | editovat zdroj]

 • Karel (Káša) Bejbl (1906–1962) – technický útočník, odchovanec, nejpopulárnější borec zelenobílých v letech 1. republiky. 5× klubovým králem střelců (rekord s Panenkou a Chaloupkou). 5 gólů v jednom zápase v ročníku 1930/31 (rekord spolu s Kopsou).
 • Ladislav Kareš (1919–2001) – útočník, držitel rekordu Bohemians v počtu branek za jednu sezónu: 24 v sezóně 1943/44.
 • Jiří Rubáš (1922–2005) – útočník, později obránce (i reprezentační) a 14 let trenér Bohemians.
 • Bohumil Musil (1922–1999) – v roce 1972 převzal ve druhé lize Bohemians a dovedl mužstvo do první ligy. Jeho práce je základem uspěchů v 80. letech, první účast v Bohemians v Poháru UEFA.
 • Jiří Pešek (1927–2011) – levé křídlo, ze 151 ligových gólů 77 za Bohemians.
 • Zdeněk Kopsa (1931–2015) – 5 gólů v jednom zápase v sezóně 1961/62 (rekord spolu s Bejblem).
 • Tomáš Pospíchal (1936–2003) – trenér zlaté éry Bohemians. Víc netřeba říkat...
 • František Kozinka (* 1945) – brankář Bohemians 1969–1976, v letech 1974–1976 462 minut bez gólu (rekord Bohemians).
 • Karol Dobiaš (* 1947) – populární slovenský obránce hrál za Bohemians v letech 1977–1980
 • Zdeněk Prokeš (* 1953) – 292 ligových startů (klubový rekord, ale za více klubů), mistr ze sezóny 1982/83, semifinalista Poháru UEFA ze sezóny 1982/83.
 • Zdeněk Hruška (* 1954) – brankář Bohemians 1976–1985, mistr ze sezóny 1982/83, semifinalista Poháru UEFA ze sezóny 1982/83, po skončení kariéry asistent a trenér Bohemky.
 • František Jakubec (1956–2016) – obránce, 260 zápasů za Bohemians (rekord klubu?), mistr ze sezóny 1982/83, semifinalista Poháru UEFA ze sezóny 1982/83.
 • Petr Janečka (* 1957) – populární útočník Bohemky v letech 1983–1987.
 • Stanislav Levý (* 1958) – obránce, který skoro celou kariéru (1979–1988) strávil v Bohemians, mistr ze sezóny 1982/83, semifinalista Poháru UEFA ze sezóny 1982/83.
 • Peter Zelenský (* 1958) – záložník Bohemians (1982–1988), známý svým hlasitým dirigováním hry, mistr ze sezóny 1982/83, semifinalista Poháru UEFA ze sezóny 1982/83.
 • Pavel Chaloupka (* 1959) – asi nejlepší hráč Bohemians v historii, za zelenobílé odehrál v letech 1980–1988 317 ligových utkání a vstřelil v nich 77 gólů, 5× klubovým králem střelců (rekord s Bejblem a Panenkou), král ligových střelců v roce 1983 v (za Bohemku po Kocsisovi druhý), mistr ze sezóny 1982/83, semifinalista Poháru UEFA ze sezóny 1982/83.

Klub ligových kanonýrů[editovat | editovat zdroj]

Do prestižního Klubu ligových kanonýrů se zapsalo deset hráčů Bohemky:

 • 1. (69.) Ferdinand Plánický, autor 100 ligových branek, z nichž v dresu Bohemians vstřelil všech 100
 • 2. (14.) Ladislav Kareš, autor 163 ligových branek, z nichž v dresu Bohemians vstřelil 86
 • 3. (18.) Jiří Pešek, autor 151 ligových branek, z nichž v dresu Bohemians vstřelil 77
 • 4. (24.) Antonín Panenka, autor 139 ligových branek, z nichž v dresu Bohemians vstřelil 76
 • 5. (61.) Tibor Mičinec, autor 105 ligových branek, z nichž v dresu Bohemians vstřelil 53
 • 6. (51.) Petr Janečka, autor 109 ligových branek, z nichž v dresu Bohemians vstřelil 42
 • 7. (29.) Přemysl Bičovský, autor 130 ligových branek, z nichž v dresu Bohemians vstřelil 30
 • 8. (47.) Jan Melka, autor 114 ligových branek, z nichž v dresu Bohemians vstřelil 18
 • 9. (57.) Stanislav Vlček, autor 106 ligových branek, z nichž v dresu Bohemians vstřelil 6
 • 10. (35.) Josef Silný, autor 127 ligových branek, z nichž v dresu Bohemians vstřelil 5

Legendy Bohemians[editovat | editovat zdroj]

Na podzim 2005, přiležitosti 100. výročí založení klubu vzniklo společenství Legendy Bohemians (též síň slávy). Symbolicky první legendou se stal Antonín Panenka.[4]

1. Antonín Panenka, 2. Jaroslav Kamenický, 3. Karol Dobiaš, 4. Dalibor Slezák, 5. Tomáš Pospíchal, 6. Jiří Rubáš, 7. Přemysl Bičovský, 8. Milan Čermák, 9. Karel Bejbl, 10. Stanislav Levý, 11. Pavel Chaloupka, 12. Václav Jíra, 13. Jiří Pešek, 14. Peter Zelenský, 15. Josef Píša, 16. František Knebort, 17. František Jakubec, 18. Václav Janovský, 19. Zdeněk Svoboda, 20. Miroslav Bičík, 21. Jan Kalous, 22. Zdeněk Prokeš, 23. Jaroslav Němec, 24. Miroslav Valent, 25. Jiří Sloup, 26. Štefan Ivančík, 27. František Mottl, 28. Jiří Ondra, 29. Petr Packert, 30. Jiří Žďárský, 31. František Krejčí, 32. Tibor Mičinec, 33. Josef Vedral, 34. Jan Jarkovský, 35. František Hochmann, 36. Miroslav Pohuněk, 37. Fanoušci Bohemians, 38. Petr Janečka, 39. Zdeněk Koukal, 40. Josef Vejvoda, 41. Vladimír Kos, 42. Jaroslav Marčík, 43. Zdeněk Hruška, 44. Miroslav Příložný, 45. Ladislav Müller, 46. Zdeněk Danner, 47. Marek Nikl, 48. Lukáš Přibyl, 49. Václav Jež, 50. Výprava AFK Bohemians 1927

Známí fanoušci[editovat | editovat zdroj]

Trenéři[editovat | editovat zdroj]

Tramvajová zastávka[editovat | editovat zdroj]

Od 1. září 2012 byla tramvajová zastávka před stadionem Ďolíček přejmenována z: Oblouková na: Bohemians. Starosta městské části Prahy 10 Milan Richter zdůvodnil přejmenování, které musel nejprve schválit pražský magistrát, takto: „Bohemians jsou neodmyslitelnou součástí Prahy 10. Navíc se svými úspěchy a fotbalovými legendami nesmazatelně zapsali nejen do fotbalové historie, ale i společenského života. Je to takový malý dárek k osmdesátým narozeninám Ďolíčku“.[16]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Jiné zdroje (včetně těch použitých ve Wikipedii) uvádějí ovšem jiného vítěze.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.rvibohemkapage.wz.cz/klub_info.htm
 2. Archivovaná kopie. www.kenguru.cz [online]. [cit. 2015-07-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-04-28. 
 3. http://historiebohemians.blogspot.cz/2009/10/vse-o-bohemce.html?m=1
 4. a b http://www.rvibohemkapage.wz.cz/sin_slavy_boh_legendy.htm
 5. Úřad: Klokan i název patří jedině Bohemians 1905, efotbal.cz, 28. května 2009
 6. „Pravá“ Bohemka má problém. Podle soudu je nepravá, iDNES.cz, 1. dubna 2011
 7. Projekt „Zelenobílí všech zemí světa, spojte se“ má nového partnera , iSport.cz, citováno 2. 3. 2014
 8. a b Archiv Rudého práva, 1965-1989
 9. a b Nižší soutěže, František Kopecký (jfk-fotbal)
 10. a b Jindřich Horák, Lubomír Král: Encyklopedie našeho fotbalu (1896 – 1996/97), Praha, Libri 1997.
 11. a b Archiv soutěží, výsledkový servis Lidových novin
 12. Bohemians ČKD Praha, Vydalo STN (Sportovní a turistické nakladatelství, vydavatelství ÚV ČSTV - 1967 jako svou 1058. publikaci, 27-028-67, Náklad 10 000, 48 stran, Kčs 3,-
 13. http://fotbal.idnes.cz/herce-karla-sipa-do-dolicku-privedli-kamaradi-fn1-/scitani-fanousku.aspx?c=A110824_093336_scitani-fanousku_ald&setver=fulla
 14. http://www.rvibohemkapage.wz.cz/sin_slavy_boh_ostatni.htm
 15. http://www.bohemians.cz/clanek/11043/josef-dvorak-podporuje-desitku-pro-domaci.aspx
 16. Tramvajová zastávka v Ďolíčku ponese jméno Bohemians

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]