Střížkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o části Prahy. Další významy jsou uvedeny na stránce Střížkov (rozcestník).
Střížkov
část obce a katastrální území hl. města Prahy
Sídliště Prosek na území Střížkova

Sídliště Prosek na území Střížkova

kód katastrálního území: 730866
připojení k Praze: 1922
městská část: Praha 8, Praha 9
správní obvod (pověřený úřad): Praha 8, Praha 9
městský obvod: Praha 8, Praha 9
počet územně tech. jednotek: 2
základní sídelní jednotky: 8
katastrální výměra: 2,03 km²
obyvatel: 14 297 (31. 12. 2015[1])
hustota zalidnění: 7 043 obyv./km²

Střížkov na mapě

Střížkov (německy Strischkau) je katastrální území hlavního města Prahy, spadající zhruba napůl mezi městské obvody (a zároveň stejnojmenné městské části) Praha 8 a Praha 9.

Do části Střížkova v Praze 8 spadá původní ves Střížkov a dále část Střížkova severozápadně od kapacitní ulice Liberecké vedené v terénním zářezu. V této části Střížkova je Ďáblický hřbitov, tramvajová smyčka Sídliště Ďáblice, nejvýchodnější část sídliště Ďáblice a autoservis (východně od ulice Ďáblické, kolem ulice Bešťákovy). Do střížkovské části Prahy 8 patří i areál Porsche na opačné straně ulice Liberecká.

Do části Střížkova v Praze 9 spadá severozápadní polovina sídliště Prosek včetně škol, polikliniky a stanice metra a zástavba rodinných domků jižně od původní vsi Střížkov (s Libní hraničí ulicí Trojmezní, s Prosekem ulicí Na pokraji a navazující linií napříč zástavbou).

Historie[editovat | editovat zdroj]

S dvorem Střížkov se setkáváme již v dokumentu z roku 1230. Pražané jej v době husitské zabavili a vlastnili jej do roku 1547, kdy jej Ferdinand I. Habsburský zkonfiskoval a prodal majiteli Libně. Staré Město jej koupilo jako součást libeňského panství v roce 1662. V roce 1900 byl Střížkov s 370 obyvateli vsí karlínského okresu.

V roce 1922, když byl připojen k Praze a stal se součástí Prahy VIII, měl Střížkov 365 obyvatel. V roce 1949 byl Střížkov přičleněn do správního obvodu Praha 8 (s Kobylisy, Bohnicemi a částmi Libně, Karlína a Troje). V roce 1960 byla obydlená část Střížkova začleněna do obvodu Praha 8, neobydlená („náhorní“) část se stala součástí Prahy 9. V roce 1990 se staly tyto části Střížkova součástmi městských částí Praha 8 a Praha 9.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

K roku 1227 doložen tvar „Ztrescov“. Původně „Střiežkov“ = „Střížkův dvůr“ od osobního jména „Střiežek“ (domácká zdrobnělina od „Střezimír“ nebo „Střezivoj“)

Kulturní památky[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek na Střížkově.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Obyvatelstvo a rozloha katastrálních území Prahy 2001–2015 [online]. Český statistický úřad [cit. 2016-06-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]