Řepy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

městská část Praha 17 (kód 80139)
katastrální území Řepy (kód 729701)
místní část Řepy (kód 400483)

Slánská silnice přecházející osu sídliště Řepy – ulici Makovského.

Slánská silnice přecházející osu sídliště Řepy – ulici Makovského.

Praha 17 – znak Praha 17 – vlajka znak vlajka

základní data
kraj a obec: hlavní město Praha
městský obvod: Praha 6
správní obvod (pověřený úřad): Praha 17
datum připojení k Praze: 1968
katastrální výměra: 3,26 km²
obyvatel: 24 359 (31. 12. 2017[1])
hustota zalidnění: 7 472 obyv./ km²
počet základních sídelních jednotek: 8

poštovní směrovací číslo: 163 00
adresa úřadu městské části: Úřad MČ Praha 17
Žalanského 291/12b
Praha 17, Řepy
163 00 Praha 618
starostka: Jitka Synková (ODS)

Oficiální web

E-mailová adresa

Praha 17 na mapě

Řepy (německy Rüben) jsou katastrální území Prahy, tvořící území městské části Praha 17 v městském obvodě Praha 6. Nacházejí se na západě města, severně od vjezdu dálnice D5 do Prahy. Vesnice Řepy vznikla kolem 13. století, k Praze byla připojena roku 1968; od poloviny 80. let zde stojí sídliště. Do 31. prosince 2001 se městská část Praha 17 nazývala Praha-Řepy. Vykonává působnost pověřeného úřadu i pro městskou část Praha-Zličín.

Správní obvod Praha 17[editovat | editovat zdroj]

Radnice v Řepích

Úřad městské části Praha 17 je pověřen výkonem rozšířené působnosti státní správy též pro území městské části Praha-Zličín, které leží v městském obvodu Praha 5 a zahrnuje katastrální území Zličín, Sobín a část katastrálního území Třebonice.

Území rozšířené působnosti státní správy úřadu městské části Praha 17 (takzvaný správní obvod Praha 17) tedy zasahuje do dvou městských obvodů podle zákona o územním členění státu. Podobný přesah do dvou obvodů má i správní obvod Praha 11.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o Řepích pochází z roku 993 ze zakládací listiny Břevnovského kláštera. V dalších stoletích se Řepy proslavily hlavně díky zločinci Babinskému, který je zde pohřbený. Bývala tu i ženská věznice. Rozvoj Řep ale nastal až po roce 1968, kdy byly připojeny ku Praze, v rámci menšího rozšíření města.

Na začátku 80. let se na jih od původní vesnice začalo postupně v několika etapách přistavovat velké sídliště pro dvacet tisíc obyvatel. Začalo se od východu, směrem od Motola a postupovalo se podél železniční trati, kde je dnes jižní část sídliště, takže bylo možné severní oblast mezi tratí a starými Řepy dokončit do roku 1991. Nejprve se vybudovala část jižně od ulice Makovského (východo-západní osa sídliště) u trati, s výstavbou mezi starými Řepy a touto ulicí se pokračovalo ještě i po roce 1990. Ačkoliv následně vzhledem k změnám společenských poměrů výstavba sídliště ustala, v plánu bylo ještě rozšíření i v budoucích letech; hlavně směrem na západ ke Zličínu. Od podzimu roku 1988 je také v provozu tramvajová trať, spojující Řepy s centrem Prahy. V roce 2010 prošla tato trať kompletní rekonstrukcí. V roce 2014 proběhla kompletní revitalizace Řepského potoka.

Sport[editovat | editovat zdroj]

V Řepích se nachází fotbalové družstvo, které bylo založeno roku 1924 a nyní nese název TJ Sokol Řepy. V ulici U Boroviček se nachází dráha BIKROSCLUBU Řepy, mistra ČR 2009 družstev. Dále v ulici Španielova se nachází volejbalový klub SK ŠPANIELKA ŘEPY, který se v sezoně 2008/2009 mimo jiné umístil na 4. místě v extralize kadetek, a 3. místě v Pražském přeboru kadetek. Ve druhém patře obchodního střediska Shopping Point Řepy (bývalý OVUS) v Makovského ulici se nachází klub bojových umění Tiger Gym, který nabízí výuku kickboxu, japonského i brazilského Jiu Jitsu pro děti i dospělé všeho věku. Také je zde Sbor mladých dobrovolných hasičů SDH Praha-Řepy.

Školství[editovat | editovat zdroj]

V Řepích jsou 3 mateřské školy: Bendova (Bendova 1123/1), Pastelka (Španielova 1316/27), Socháňova (Socháňova 1176/23) a MŠ Laudova se speciálními třídami (Laudova 1030/3), složená ze 4 samostatných MŠ Duha, Sluníčko, Opuková a Fialka.

Dům dětí a mládeže Praha 6 je v ulici U Boroviček 648/1. V Řepích na adrese Španielova 1124/50 se nachází Základní umělecká škola Blatiny.

Základní školy[editovat | editovat zdroj]

Ukázka typické architektury řepských škol – část areálu ZŠ Jana Wericha (Mensa gymnázium)

Základní školy jsou zde následující:

  • Základní škola genpor. Františka Peřiny (Socháňova 1139/19);
  • Základní škola Jana Wericha (Španielova 1111/19);
  • Základní škola (Laudova 1024/10);
  • Základní umělecká škola Blatiny (Španielova 1124/50);
  • Základní škola pro žáky se specifickými poruchami učení (U Boroviček 648/1)
  • a také Japonská škola v Praze (Skuteckého 1388/18), kterou provozuje Nadace Japonské společnosti v České republice.

Původní stoletá řepská základní škola v sousedství kláštera (Žalanského 68/54) zanikla v roce 2002 (připomíná ji název autobusové zastávky „Škola Řepy“).

Střední školy[editovat | editovat zdroj]

Ze středních škol v Řepích sídlí jedno osmileté gymnázium a dále odborné střední školy:

V roce 2000 zaniklo Střední odborné učiliště stavební (sídlilo U Boroviček 648/1).

Vysoká škola[editovat | editovat zdroj]

Jedna vysoká škola, a to Vysoká škola regionálního rozvoje (VŠRR), sídlí v budově historické řepské základní školy (Žalanského 68/54) a společně s ní Vyšší odborná škola cestovního ruchu.

Významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam kulturních památek v Řepích.
Kostel Panny Marie Vítězné a klášter dominikánek na Bílé Hoře
Kostel sv. Martina

Obchod[editovat | editovat zdroj]

Na území Řep se nachází větší množství supermarketů. Hlavní centrum obchodu se nachází v ulici Makovského u zastávky MHD Slánská. Je jím velký obchodní dům „Shopping point Řepy“, známý spíše pod starším názvem „Ovus“. Jeho součástí je pošta, policie, pobočky bank, mnohé obchůdky a supermarket. Má několik pater a vznikl ve dvou etapách. První byla otevřena nejspíš ještě za socialismu, druhá pak v roce 1995. Nově vznikla také tzv. Řepská pasáž, rovněž v ulici Makovského, ale u zastávky Blatiny. Nachází se v přízemí dvou panelových domů a zahrnuje malé obchody a služby různých druhů. Nejbližším velkým obchodním centrem ale přesto zůstává Zličín.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Pohled na nejnovější část Sídliště Řepy s tramvajovou smyčkou v roce 2017
Slánská ulice v Řepích směrem na Ruzyni

Veřejná hromadná doprava[editovat | editovat zdroj]

Veřejnou dopravu pro sídliště zajišťují už zmíněné tramvaje. Spoje jsou sice četné, ale pomalé – k Andělu dojedou asi za 18 minut. Na tramvajové spoje navazují autobusové linky, zajišťují spoje do míst, kam tramvajové koleje nevedou, hlavně směrem k metru B (Nové Butovice, Zličín) a směrem k Břevnovu a posléze na metro k Dejvické. Výhledově se uvažuje i o prodloužení linky A ze stanice Dejvická do Řep a na Zličínlince B; tento plán však, pokud bude realizován, tak až po roce 2015. Poblíž konečné tramvaje se nachází železniční stanice Praha-Zličín, na trati 122, ve všední den s taktovou železniční dopravou dopravou Esko S65 Praha-Smíchov Na Knížecí - Hostivice. O víkendu jsou provozovány vlaky Praha hlavní nádraží - Praha-Zličín - Hostivice, přičemž dva páry zajíždějí až do stanice Rudná u Prahy, posíleny vlaky Praha-Zličín - Hostivice. Během letního období provozuje společnost KŽC Doprava linku Pražského motoráčku vedenou historickým motorovým vozem M262.0 v úseku Praha hlavní nádraží - Praha-Řepy. Trať 122 je turisticky zajímavá pro svůj horský charakter, dvojicí Hlubočepských viaduktů, trasováním mezi skalami masivu Děvína a Žvahova s výhledem na jižní část Prahy, pročež je nazývána Pražským Semmeringem.

Silniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Protože Řepy byly jako sídliště vybudovány na konci 80. let 20. století, byly dobře připraveny na velký vzestup automobilismu. Spojení do všech okolních částí Prahy je relativně dobré, hlavní silniční komunikace jsou koncipovány tak, aby nedocházelo k hluku. Jediná rušná třída, která sídlištěm prochází, je Slánská (v severo-jižním směru); v místech, kde je k ní blízko zástavba, však byl instalován odhlučňující prosklený tubus. Navíc byla už část provozu odkloněna na úsek Pražského okruhu vedoucí kolem Řep.

Hřbitov v Žalanského ulici[editovat | editovat zdroj]

Na hřbitově řádových sester v Řepích se točily scény z filmu Kytice

Hřbitov v Praze-Řepích v Žalanského ulici se skládá ze tří hlavních částí. Je zde civilní hřbitov, hřbitov kongregace sester sv. Karla Boromejského a trestanecký hřbitov. Na trestaneckém hřbitově jsou pochovávány trestanky, které zemřely v řepské trestnici, mimo ně je v levém rohu od vstupu na hřbitov hrob loupežníka Václava Babinského, který byl po odpykání trestu až do své smrti zahradníkem v místním klášteře. (Klášter sv. Karla Boromejského - Kostel sv. Rodiny)

Film[editovat | editovat zdroj]

V Řepích byly natáčeny tyto filmy:

Náboženství[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde farnost s dvěma kostely.

Sousedící čtvrti a obce[editovat | editovat zdroj]

V Praze[editovat | editovat zdroj]

Mimo Prahu[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Obyvatelstvo Prahy podle městských částí 1991–2017 [online]. Český statistický úřad [cit. 2018-06-22]. Dostupné online. 
  2. Domov sv. Karla Boromejského
  3. https://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/adresar_diplomatickych_misi/cizi_urady_pro_cr/benin_konzulat_beninske_republiky.html

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PRIX, Dalibor (ed.): Umělecké památky Prahy, Velká Praha (M-Ž). Praha : Academia, 2017, ISBN 978-80-200-2469-5

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]