Esko (příměstská železnice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo systému příměstské železnice Esko

Esko je společná značka zatím dvou regionálních systémů příměstské železniční dopravy propojené s MHD v České republice, vycházející z německého S-Bahn.[zdroj?] Linky Eska jsou označovány písmeny S (osobní vlaky) a R (spěšné vlaky, rychlíky). Esko je provozováno Českými drahami, které ho propagují sloganem „Esko – spojení pro město“. V češtině slovo „esko“ znamená označení písmene S.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

V Praze se označení linek písmeny S objevilo 15. prosince 2002, avšak nebylo zatím oficiálně uváděno v jízdních řádech. K tomu došlo až od 9. prosince 2007.

O rok později, 14. prosince 2008, bylo Esko zavedeno i v Moravskoslezském kraji na tratích v okolí Ostravy.

Systém označení linek písmeny S a R je využíván i v Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje, ačkoliv zdejší železniční linky nejsou prezentovány pod značkou Esko.

Značení linek se používá též v Ústeckém kraji (28 linek řady S, z toho linky S1 až S4 a S20 jsou v elektrické trakci, 7 linek řady R, 1 linka řady RE, 1 linka řady EC).[1] Ani pro tyto linky se však nepoužívá označení Esko. Od prosince 2009 bylo zavedeno značení linek začínající písmenem U a začal být používán název RegioTakt Ústecký kraj či pouze RegioTakt, Regiotakt nebo Regio Takt s modře laděným logem.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Esko (příměstská železnice) ve Wikimedia Commons

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Trasy obsluhy území železniční dopravou v Ústeckém kraji, schema linek, provoz od 9. 12. 2007, web kraje