Esko (příměstská železnice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Logo Eska
Logo Eska

Takzvané Esko je společná značka zatím dvou regionálních systémů příměstské železniční dopravy propojené s MHD v České republice, vycházející z německého S-Bahn.[1][2] V češtině slovo „esko“ znamená označení písmene S. Linky Eska jsou označovány písmeny S (osobní vlaky) a R (spěšné vlaky, rychlíky). Esko je provozováno Českými drahami, které ho propagují sloganem „Esko – spojení pro město“, do systému Esko Praha však byla začleněna i linka S34 dopravce KŽC Doprava a linka S49 dopravce Arriva vlaky.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

V Praze se označení linek písmeny S objevilo 15. prosince 2002, avšak nebylo zatím oficiálně uváděno v jízdních řádech. K tomu došlo až od 9. prosince 2007.

O rok později, 14. prosince 2008, bylo Esko zavedeno i v Moravskoslezském kraji na tratích v okolí Ostravy.

Systém označení linek písmeny S a R je využíván i v Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje, ačkoliv zdejší železniční linky nejsou prezentovány pod značkou Esko.

Značení linek se používalo též v Ústeckém kraji (28 linek řady S, z toho linky S1 až S4 a S20 jsou v elektrické trakci, 7 linek řady R, 1 linka řady RE, 1 linka řady EC).[3] Ani pro tyto linky se však nepoužívá označení Esko. Od prosince 2009 bylo zavedeno značení linek začínající písmenem U a začal být používán název RegioTakt Ústecký kraj či pouze RegioTakt, Regiotakt nebo Regio Takt s modře laděným logem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Do Prahy vyrazí S-Bahn. Doveze vás do práce i do kina, iDnes.cz, 16. 10. 2007, MF DNES, Petr Švec
  2. Praha chce mít S-Bahn jako Berlín, Pražský deník, 4. 9. 2008, Lukáš Marek
  3. Trasy obsluhy území železniční dopravou v Ústeckém kraji[nedostupný zdroj], schema linek, provoz od 9. 12. 2007, web kraje

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]