Řeporyje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Praha-Řeporyje
Řeporyjské náměstí (březen 2017)

Řeporyjské náměstí (březen 2017)

Praha-Řeporyje – znak
znak
Praha-Řeporyje – vlajka
vlajka
městská část hlavního města Prahy
městský obvod: Praha 5
správní obvod (pověřený úřad): Praha 13
katastrální výměra: 9,87[1] km²
obyvatel: 4 693 (31. 12. 2017[2])
hustota zalidnění: 475 obyv./km²
celých katastrálních území: 1
částí katastrálních území: 3
celkem územně tech. jednotek: 4
počet zákl. sídelních jednotek: 11

PSČ: 155 00
adresa úřadu MČ: ÚMČ Praha-Řeporyje
Nad náměstím č.p.84
Praha-Řeporyje
155 00 Praha 515
urad-reporyje@volny.cz
starosta: Pavel Novotný (ODS)
Oficiální web: www.prahareporyje.cz
Praha-Řeporyje na mapě
Řeporyje
část obce a katastrální území hl. města Prahy
kód katastrálního území: 745251
připojení k Praze: 1974
městská část: Řeporyje, Praha 13
správní obvod (pověřený úřad): Praha 13
městský obvod: Praha 5
počet územně tech. jednotek: 2
základní sídelní jednotky: 5
katastrální výměra: 5,66 km²
obyvatel: 3 920 (31. 12. 2015[3])
hustota zalidnění: 693 obyv./km²
poštovní směrovací číslo: 155 00
Řeporyje na mapě

Řeporyje (německy Rübstich) jsou od roku 1974 katastrálním územím Prahy. Většina jejich území patří do městské části Praha-Řeporyje s výjimkou malé neobydlené části jižně od Krtně, která patří do městské části Praha 13. Je zde evidováno 74 ulic a 787 adres. Žijí zde asi čtyři a půl tisíce obyvatel. V roce 1919 byly Řeporyje povýšeny na městys.

Městská část Praha-Řeporyje se nachází na jihozápadním okraji hlavního města, na samém počátku Dalejského údolí, které se odtud rozkládá podél Dalejského potoka. Je tvořena

 • většinou katastrálního území Řeporyje (malá neobydlená část jižně od Dalejského potokaKrtně spadá do městské části Praha 13),
 • celým katastrálním územím Zadní Kopanina
 • částí katastrálního území Stodůlky, vymezenou ulicemi Jeremiášova, Radouňova a zhruba údolím Dalejského potoka. Do této „řeporyjské“ části Stodůlek patří nejen nejsevernější část souvislé zástavby Řeporyj, ale i skanzen středověké vesnice Řepora (nazývaný dříve též Tuležim, dnes uzavřen pro veřejnost, slouží jako soukromé filmové studio) a obchodní centrum jižně od Jeremiášovy ulice (Makro, Mountfield, Billa a další)
 • částí katastrálního území Třebonice (betonárna SSŽ a přilehlé území k hranici města).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Malá vesnice Řeporyje se začala rozrůstat na svahy Dalejského potoka v polovině 19. století, do té doby měla ryze zemědělský charakter. V té době bylo vybudováno mnoho usedlostí, které se dochovaly i do dnešních dnů. V mapách ze druhého vojenského mapování je označena názvem Řepora.

Původně byla součástí katastrálního území Řeporyje také Velká a Malá Ohrada, které se později staly součástí katastru Stodůlek. Rozvoji Řeporyj pomohlo hlavně zavedení železnice ke konci 19. století (trať Pražsko-duchcovské dráhy vedená Prokopským údolím přes Řeporyje do severních Čech a později postavená odbočka do Berouna), na přelomu 19. a 20. století začal rozvoj hlavně díky těžbě vápna – jihovýchodním směrem od tehdejší obce vznikly na začátku údolí Dalejského potoka lomy (těží se tam dodnes). Příliv dělníků do obce vedl k vybudování nové infrastruktury a rozšiřování obce, která byla roku 1919 povýšena na městys.[4] Počet obyvatel přesáhl tři tisíce. V roce 1921 vznikl zdejší fotbalový tým FK Řeporyje.[5] Původní venkovské domy a dělnické byty začaly postupně doplňovat i malé průmyslové provozy městského typu.

Po druhé světové válce dále pokračovala přeměna Řeporyj ze zemědělské obce na pražské předměstí; roku 1974 byla obec připojena ku Praze v rámci velkého rozšiřování metropole hlavně jižním a východním směrem. Vznikla také vysoká stavba zemědělského sila, která je nyní v celých Řeporyjích nejvyšší.

V roce 1989 Útvar rozvoje města vypracoval studii[6] na komplexní zastavění území řeporyjské městské části. Tato zástavba, která by byla vlastně rozšířením sídliště Jihozápadní Město, počítala s novými panelovými domy, které by plynule navazovaly na současnou vilovou zástavbu (podobně jako na jiných místech v metropoli, kde byla vybudována rozsáhlá sídliště). Revitalizována měla být i zeleň a postaveny měly být i nové dopravní tepny. Vzhledem k rychlému konci socialistické koncepce výstavby moderních sídlišť však projekt realizován nebyl, v první dekádě 21. století však Řeporyje zaznamenaly přece jen rychlý rozvoj – v severní části MČ se začaly objevovat nové domy, svým charakterem bližší této okrajové části metropole. I do budoucna se počítá s novou výstavbou v Řeporyjích.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam kulturních památek v Řeporyjích.

Zástavba[editovat | editovat zdroj]

Náměstí U Lva s pomníkem místním rodákům, kteří se nevrátili z druhé světové války

V okolí Řeporyjského náměstí se dochovaly původní selské usedlosti, většinou v nepříliš udržovaném stavu. Na jižní straně náměstí je kostel svatých Petra a Pavla. Novější zástavba rodinných domků je v okolí ulice Smíchovské a Jáchymovské v severní části území. Železniční tratí je od centrální části městské části oddělena část podél ulice Ořešské. V městské části je základní škola, u Ořešské ulice a úspěšná ZUŠ sídlící v budově původní školy u Smíchovské ulice. Východně od Ořešské ulice je také hřiště FK Řeporyje. U ulice K Zadní Kopanině je zahrádkářská osada. Řada domků je také v ulici Mládkově podél stezky podle toku Dalejského potoka, východně od Řeporyj. V ulici Rudoltická se nachází dům s pečovatelskou službou „U Agáty“ pro seniory.

V západní části městské části je průmyslová zóna. Severně od nádraží je gigantické obilné silo s reklamním nátěrem firmy Meindl, které je nejvýraznější dominantou Řeporyj. Je v Česku hlavním silem „S1“ firmy Soufflet Agro a. s., patřící k francouzské nadnárodní zemědělské obchodní skupině. Druhé obdobně významné silo „S2“ téže společnosti je v Kojetíně na Moravě.[7] Dříve řeporyjské silo patřilo firmě Proslad a. s. Prostějov. Povrch sila má plochu asi 7000 m2.[8]

V severozápadní části území Řeporyj je bývalý skanzen Řepora, před požárem nazývaný Tuležim, dnes sloužící jako hojně využívané filmové ateliéry.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

V Řeporyjích je železniční stanice Praha-Řeporyje na železniční trati Praha-Smíchov - Rudná u Prahy - Beroun. Zastavují zde osobní vlaky integrované linky S6. Trať pokračuje ku Praze Dalejským a Prokopským údolím.

Autobusová doprava je vedena od stanic linky metra B Luka a Nové Butovice. Z Řeporyj pokračují autobusy do Ořecha nebo do Třebonic nebo přes Zadní Kopaninu do Radotína.

Příroda a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Řeporyjemi protéká Dalejský potok. Do přírodně zajímavého Dalejského údolí vede naučná stezka i další turistické značení.

Sousední čtvrti[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://mesta.obce.cz/vyhledat.asp?id_org=80130
 2. Obyvatelstvo Prahy podle městských částí 1991–2017 [online]. Český statistický úřad [cit. 2018-06-22]. Dostupné online. 
 3. Obyvatelstvo a rozloha katastrálních území Prahy 2001–2015 [online]. Český statistický úřad [cit. 2016-06-08]. Dostupné online. 
 4. Historie Řeporyj. www.reporyje.com [online]. [cit. 2008-11-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-02-02. 
 5. Informace na stránkách klubu. fk.reporyje.com [online]. [cit. 2008-11-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-10. 
 6. Mapa plánovaného sídliště
 7. Soufflet Agro a. s.. www.soufflet-agro.cz [online]. [cit. 2007-05-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-03-29. 
 8. http://www.suno.cz/reference.htm Archivováno 30. 9. 2007 na Wayback Machine – nátěr sila

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]