Dolní Měcholupy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Praha-Dolní Měcholupy
Dolnoměcholupská ulice u křižovatky s Kutnohorskou ulicí

Dolnoměcholupská ulice u křižovatky s Kutnohorskou ulicí

Praha-Dolní Měcholupy – znak
znak
Praha-Dolní Měcholupy – vlajka
vlajka
městská část hlavního města Prahy
městský obvod: Praha 10
správní obvod (pověřený úřad): Praha 15
katastrální výměra: 4,66 km²
obyvatel: 3 112 (31. 12. 2018[1])
hustota zalidnění: 559 obyv./km²
celých katastrálních území: 1
částí katastrálních území: 0
celkem územně tech. jednotek: 1
počet zákl. sídelních jednotek: 7

PSČ: 111 01
adresa úřadu MČ: ÚMČ Praha-Dolní Měcholupy
Dolnoměcholupská 168/37
Praha-Dolní Měcholupy
111 01 Praha 111
urad@dolnimecholupy.cz
starosta: Mgr.A. Jiří Jindřich
Oficiální web: www.dolnimecholupy.cz
Praha-Dolní Měcholupy na mapě

Dolní Měcholupy (německy Unter Miecholup) jsou katastrálním územím Prahy v obvodě Praha 10. V letech 18671968 byly samostatnou obcí, předtím byly součástí dnes zaniklé obce Měcholupy. Katastrální území tvoří území městské části Praha-Dolní Měcholupy. V katastrálním území Dolní Měcholupy je evidováno 45 ulic. Žije zde přes tři tisíce obyvatel.

Praha-Dolní Měcholupy je městská část tvořená katastrálním územím Dolní Měcholupy. Působnost pověřeného úřadu pro městskou část Praha-Dolní Měcholupy vykonává městská část Praha 15.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Pojmenování Měcholupy vzniklo zřejmě podle lupičů měchů, což byly cestovní vaky, do nichž se ukládaly peníze nebo zboží.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o Měcholupech je z roku 1293. Měcholupy existovaly až do roku 1867, kdy byly rozděleny na Horní Měcholupy, Dolní Měcholupy a Petrovice. V roce 1968 byly všechny tři obce připojeny ke Praze.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]


Doprava[editovat | editovat zdroj]

V Dolních Měcholupech jezdí svazek linek 229+364+366 v zájemném prokladu, které zajišťují spojení ze zastávky metra Depo Hostivař přes Dolní Měcholupy, Uhříněves a (Hájek do Královic). Linka 364 nejede přes Hájek a Královice, ale jede po Kutnohorské až do Říčan, kde se odpojí směrem na Babice a Doubek, kde končí. Linka 366 dále z Královic pokračuje přes Sibřinu a Křenice do vesnice Březí. Také tu jezdí svazek linek 111+329 které zajišťují spojení ze zastávky metra Skalka přes Hostivař a Dolní Měcholupy do Dubče, část spojů až do Koloděj. 329 pak dále pokračuje přes Sibřinu, Květnici, Dobročovice, Sluštice a Zlatou do Škvorce. Jede zde i linka 224 která jezdí ze Sídliště Petrovice přes Horní Měcholupy, Dolní Měcholupy - Štěrboholy - Dolní Počernice - Hostavice - Kyje - Černý Most a Svépravice do Horních Počernice. Jezdí zde i školní linka 252 v trase: Ústřední - Kutnohorská - Dolnoměcholupská - Dolní Měcholupy - Nádraží Horní Měcholupy - Boloňská - Boloňská - Na Vartě - Bolevecká - Livornská - Nové Petrovice - Veronské Náměstí - Poliklinika Petrovice - Wattova - Morseova

Zaniklé stavby[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Obyvatelstvo Prahy podle městských částí 1991–2015 [online]. Český statistický úřad [cit. 2016-06-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]