Cholupice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cholupice
Náves v Cholupicích
Náves v Cholupicích
Lokalita
Městská částPraha 12
Správní obvodPraha 12
ObvodPraha 4
ObecPraha
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel1 133 (2021)[1]
Počet domů121 (2011)[2]
Počet ZSJ9
Cholupice na mapě
Cholupice
Cholupice
Další údaje
Kód části obce52396
Kód k. ú.652393
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cholupice (německy Cholupitz) jsou městská čtvrť a katastrální území Prahy, součást městské části Praha 12. Je zde evidováno 18 ulic a 165 adres. Žije zde zhruba 600 obyvatel. Okolo Cholupic vede vnější silniční obchvat, tzv. Pražský okruh. Západně od obce se nachází sportovní letiště Praha-Točná.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Cholupice bývaly samostatnou obcí. Roku 1960 byla k Cholupicím připojena obec Točná.[3] Roku 1974 byla celá obec Cholupice včetně Točné připojena k hlavnímu městu Praze. Roku 1976 byl v Cholupicích zrušen místní národní výbor a obě vsi připadly pod přímou působnost MNV v Modřanech,[4] na jehož působnost navazuje dnešní městská část Praha 12.

Spolky a akce[editovat | editovat zdroj]

Na východním konci obce v místní části „Ke Kálku“ se každoročně 30. dubna odehrávalo impozantní pálení čarodějnic se stánkem a největší hranicí na území města Prahy. V obci působí také celá řada spolků a sdružení, mezi aktivní zde patří sbor dobrovolných hasičů, myslivecký spolek, TJ Sokol Cholupice, Svaz českých chovatelů, spolek rybářů, Spolek volnočasových aktivit Cholupice… V obci se každoročně konají staročeské máje, které připadají na jednu ze sobot druhé poloviny května. Jedná se o staročeskou tradici vítání jara, během které prochází celou obcí průvod májovníků v krojích, navštěvují všechna cholupická stavení. Součástí je také slavnostní zahájení i zakončení akce v cholupickém parku s bohatým programem. Práci s mládeží se v Cholupicích věnují aktivně čtyři sdružení: Jezdecký klub Cholupice, TJ Sokol Cholupice, Základní organizace svazu českých chovatelů a sbor dobrovolných hasičů v Cholupicích.

Stavby[editovat | editovat zdroj]

  • Nedaleko východním směrem od obce se nachází místní hřbitov.
  • tvrz v místech panského dvora v ulici Podchýšská čp. 11

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-11-01]
  2. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  3. M. Lašťovka, V. Ledvinka a kol.: Pražský uličník – Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství, 2. díl (O–Ž), Libri, Praha, 1998, str. 263, heslo „Točenská“
  4. Jan Mareš: Praha 12-Modřany, Kronika, volební období 1981–1985[nedostupný zdroj], MNV Praha-Modřany, kapitola Vývoj zemědělství v Modřanech, zdroj: Pamětní kniha MNV Točná

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]