Ďáblice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

městská část Praha-Ďáblice
katastrální území Ďáblice

Multifunkční dům v centru Ďáblic

Multifunkční dům v centru Ďáblic

Praha-Ďáblice – znak Praha-Ďáblice – vlajka znak vlajka

základní data
kraj a obec: hlavní město Praha
městský obvod: Praha 8
správní obvod (pověřený úřad): Praha 8
datum připojení k Praze: 1960 (téměř celý Ďáblický háj)
1968 (zbytek čtvrtě)
katastrální výměra: 7,38 km²
obyvatel: 3 615 (31. 12. 2017[1])
hustota zalidnění: 490 obyv./ km²
počet základních sídelních jednotek: 9

poštovní směrovací číslo: 182 00
adresa úřadu městské části: ÚMČ Praha-Ďáblice
Osinalická 1104/13
Praha-Ďáblice
182 00 Praha 82
starosta: Ing. Miloš Růžička

Oficiální web

E-mailová adresa

Praha-Ďáblice na mapě

Ďáblice (německy Teufelstadt) jsou katastrální území Prahy, tvořící území městské části Praha-Ďáblice. Původně se jednalo o samostatnou vesnici, která byla roku 1968 připojena k Praze. Je zde evidováno 64 ulic a 853 adres. Žije zde přes tři tisíce obyvatel. Hlavní ulice se jmenuje Ďáblická.

Do území Ďáblic spadá část Ďáblického háje, kde je vrch Ládví (359 m n. m., přírodní památka Ládví) a hvězdárna Ďáblice. Původně však patřil k Ďáblicím celý tento háj. Na území Ďáblic (směrem k Březiněvsi) je skládka Ďáblice celopražského významu.

Podle Ďáblic se jmenuje sídliště Ďáblice, které však leží na území Kobylis v městské části Praha 8. Velký Ďáblický hřbitov leží na území Střížkova, stejně jako tramvajová smyčka Sídliště Ďáblice. Pozemky v severní polovině tohoto sídliště náležely do roku 1960 k Ďáblicím.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na území Ďáblic bylo nalezeno osídlení již z doby bronzové. První písemná zmínka však pochází z roku 1253, kdy místní statek vlastnil řád křížovníků s červenou hvězdou. Ďáblice se původně nazývaly Davlice, což bylo odvozeno od jména Davel.

Za první republiky vznikla jihozápadně od vlastních Ďáblic v těsném sousedství se zástavbou Kobylis osada Pod Ládvím t. Nové Ďáblice, jež měla status místní části Ďáblic. Tato zástavba pak byla spolu s téměř celým Ďáblickým hájem, a pozemky východně od ní, připojena roku 1960 k Praze a v jejím rámci byla tato oblast začleněna do katastru Kobylis. Roku 1968 byl pak k Praze připojen zbytek Ďáblic. Později byla velká část Ďáblického háje navrácena do katastru Ďáblic.

V Ďáblicích byl v roce 1953 postaven první pražský panelový dům, na adrese U Prefy 771/25. Autorem nového skeletopanelového systému T16 byl Miloslav Wimmer, který také patřil k prvním obyvatelům domu. Dům má tři podlaží (přízemí a dvě patra) a v nich 13 bytů 3+1. Má sedlovou střechu s mírným sklonem, ozdobnou římsu a panely kryté omítkou. Projekt byl podán roku 1948. Oponentní statický posudek zpochybňoval stabilitu stavby, avšak Stanislav Bechyně potvrdil bezpečnost skeletu. Obyvatelé se do domu nastěhovali 1. července 1955.[2]

Kulturní památky[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Ďáblicích.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Obyvatelstvo Prahy podle městských částí 1991–2017 [online]. Český statistický úřad [cit. 2018-06-22]. Dostupné online. 
  2. První panelák v Praze slaví 55 let. Stále nabízí komfort a je příjemně lidský, iDnes.cz, 1. 7. 2010, ČTK, web (Lenka Weberová)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]