Místní část

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Místní část je v Česku termín označující část zástavby obce.

Do roku 1964 se jednalo o oficiální termín, definovaný jako skupina domů (popř. jednotlivý dům), oddělená od vlastní osady a mající zvláštní místopisný název nebo zvláštní určení (např. železniční stanice, továrna apod.), ale bez samostatného číslování domů[1].

V současnosti se jedná o neoficiální termín, používaný často (viz například Oficiální web Přerova, Oficiální web Vyškova, Oficiální web Heřmanova Městce) v rozporu s původní definicí jako ekvivalent oficiálního termínu část obce, který svojí definicí odpovídá dřívějšímu oficiálnímu termínu „osada“, tedy označuje evidenční část obce se samostatnou řadou čísel popisných. Od zavedení nového termínu základní sídelní jednotka celá řada sídel s dřívějším statusem místní část již žádným oficiálním způsobem evidována není (například Kandie, či Kukačka (součást k. ú. Deštné v obci Jakartovice)[2]). Zpravidla byly začleněny do odlišně vymezených základních sídelních jednotek.

Příbuzná hesla[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Statistický lexikon obcí v republice Československé - I. Země Česká. Praha: [s.n.], 1934. Kapitola Úvod., s. IX. (čeština) 
  2. viz mapový klient http://vdp.cuzk.cz/marushka/?ThemeID=1&MarPanelLegend=false&InfoURL=http://vdp.cuzk.cz/vdp/ruian&InfoTarget=vdpWindow_1512328081218]