Podolí (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Podolí
Pohled na Podolí z hradeb Vyšehradu
Pohled na Podolí z hradeb Vyšehradu
Lokalita
Městská částPraha 4
Správní obvodPraha 4
ObvodPraha 4
ObecPraha
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel13 938 (2011)[1]
Počet domů1 098 (2011)[1]
Počet ZSJ8
Podolí na mapě
Podolí
Podolí
Další údaje
Kód části obce400190
Kód k. ú.728152
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podolí (německy Podol) je městská čtvrť a katastrální územíměstské části Praha 4. Je zde evidováno 76 ulic a 1147 adres. Žije zde asi 13 tisíc obyvatel.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Podolí je malá městská čtvrť nacházející se na pravém břehu Vltavy. Na jihu (původně samostatná ves Dvorce) sousedí s Braníkem, na severu se nachází Vyšehrad (v Praze 2, viz snímek, který je pořízen z vyšehradské vyhlídkové terasy), na levém břehu Vltavy na západě se nachází Smíchov, na východě pak na kopci místní čtvrť Pankrác, která spadá pod Nusle, a Krč v Praze 4. Tunel pro pěší propojuje pod vyšehradským bastionem (bezejmennými rohatkami proti Nuslím) Podolí v Praze 4 přímo s Nuselským údolím v Praze 2. Obec je poprvé připomínána roku 1222.[2]

Z historie Podolí[editovat | editovat zdroj]

Podolí (dříve Podol) se jako samostatná osada s kostelem sv. Michaela archanděla poprvé uvádí v zakládací listině královské kapituly na Vyšehradě roku 1222, kdy kapitula měla v Podolí dvůr, k němuž patřily vinice na okolních stráních. Roku 1400 vyšehradská kapitula potvrzuje, že se vinice v Podole pod horou Vyšehradem stala majetkem Duchka z Podola. Roku 1783 bylo v Podole 50 domků, jež obývali zelináři, zahradníci a rybáři.[3]

V srpnu 1968 byli na podolském nábřeží příslušníky sovětské okupační armády zastřeleni dva patnáctiletí studenti, což připomíná pamětní deska s jejich jmény (Karel Paríšek a Karel Němec) a portréty na jednom z šestipodlažních domů z období první republiky poblíž podolské vodárny proti Veslařskému ostrovu.

Významné objekty[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam kulturních památek v Podolí (Praha).

Zajímavé okolní objekty[editovat | editovat zdroj]

  • Císařská louka – velký ostrov na protějším břehu řeky Vltavy spadající pod městskou část Smíchov
  • Kavčí horyareál České televize nacházející se na kopci nad řekou přímo nad Plaveckým stadionem, převážná většina tohoto televizního areálu se nachází přímo na území Podolí, zbytek pak v Nuslích. Hranice mezi katastry Podolí a Nuslí zde vede budovou zvanou „Rohlík“.
  • Vyšehradský tunel pod vyšehradskou skálou pro silniční a tramvajovou dopravu i pro chodce spojující Podolí v Praze 4 a Podskalí v Praze 2 (Výtoň na katastru Vyšehradu)

Doprava[editovat | editovat zdroj]

V rámci MHD je místní páteřní tramvajová trať vedená po pravém břehu Vltavy od Vyšehradu směrem do Braníka a Modřan, tvoří ji linky č. 2, 3, 17, 21 a noční 92. V zastávce Dvorce má svoji konečnou zastávku také linka autobusu 134, dříve zde dlouhá léta končící linka 118 nyní (2019) končí v zastávce Smíchovské nádraží. V letech 1949–1967 tudy (vyšehradským tunelem) vedla i trolejbusová linka z pražské Pankráce (od továrny JAWA Nusle) až na Václavské náměstí, která byla po zrušení nahrazena autobusy.[5]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. PROFOUS A., Místní jména v Čechách – jejich vznik, původní význam a vývoj, Díl. III, Praha, 1951, s. 406
  3. Internetové stránky Římskokatolické farnosti u kostela sv. Michaela archanděla v Praze 4 – Podolí Archivováno 30. 12. 2013 na Wayback Machine; KALOUSEK, J.: Archiv český čili staré písemné památky české i moravské sebrané z archivů domácích i cizích, díl XV., Praha 1826, s. 514.
  4. Internetové stránky Římskokatolické farnosti u kostela sv. Michaela archanděla v Praze 4 – Podolí Archivováno 30. 12. 2013 na Wayback Machine.
  5. Pražská trolejbusová archeologie: Zrušená trať Podolí–Pankrác

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]