Podolí (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Podolí
část obce a katastrální území hl. města Prahy
Pohled na Podolí z hradeb Vyšehradu

Pohled na Podolí z hradeb Vyšehradu

kód katastrálního území: 728152
připojení k Praze: 1922
městská část: Praha 4
správní obvod (pověřený úřad): Praha 4
městský obvod: Praha 4
počet územně tech. jednotek:
základní sídelní jednotky:
katastrální výměra: 2,38 km²
obyvatel: 13 144 (31. 12. 2014[1])
hustota zalidnění: 5 523 obyv./km²

Podolí na mapě
Podolská vodárna

Podolí (německy Podol) je katastrální území v Praze 4. Je zde evidováno 76 ulic a 1147 adres. Žije zde asi 13 tisíc obyvatel.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Podolí je malá městská čtvrť nacházející se na pravém břehu Vltavy. Na jihu (původně samostatná ves Dvorce) sousedí s Braníkem, na severu se nachází Vyšehrad (v Praze 2, viz snímek, který je pořízen z vyšehradské vyhlídkové terasy), na levém břehu Vltavy na západě se nachází Smíchov, na východě pak na kopci místní čtvrť Pankrác, která spadá pod Nusle, a Krč v Praze 4. Tunel pro pěší propojuje pod vyšehradským bastionem (bezejmennými rohatkami proti Nuslím) Podolí v Praze 4 přímo s Nuselským údolím v Praze 2. Obec je poprvé připomínána roku 1222.[2]

Z historie Podolí[editovat | editovat zdroj]

Podolí (dříve Podol) se jako samostatná osada s kostelem sv. Michaela archanděla poprvé uvádí v zakládací listině královské kapituly na Vyšehradě roku 1222, kdy kapitula měla v Podolí dvůr, k němuž patřily vinice na okolních stráních. Roku 1400 vyšehradská kapitula potvrzuje, že se vinice v Podole pod horou Vyšehradem stala majetkem Duchka z Podola. Roku 1783 bylo v Podolí 50 domků, jež obývali zelináři, zahradníci a rybáři.[3]

V srpnu 1968 byli na podolském nábřeží zastřelení příslušníky sovětské okupační armády dva patnáctiletí studenti, což připomíná pamětní deska s jejich jmény (Karel Paríšek a Karel Němec) a portréty na jednom z šestipodlažních domů z období první republiky poblíž podolské vodárny proti Veslařskému ostrovu.

Významné objekty[editovat | editovat zdroj]

Roh ulic Podolská a Vodárenská
Kostel sv. Michaela archanděla
 • Kostel sv. Michaela archanděla – je uváděn již v roce 1222 a náleží k nejstarším kostelům v Praze. V písemnostech z roku 1330 je zmiňována původní románská kaple, z roku 1367 se dochovala zpráva o existenci samostatné fary s duchovním správcem. Správa kostela původně náležela vyšehradské kapitule, a to až do roku 1782, kdy byla zřízena duchovní správa v Michli, ke které patřila i podolská farní osada. Od roku 1856 je farním kostelem se samostatnou duchovní správou pro Podolí a Dvorce a do roku 1907 byl také farním kostelem pro Braník. Při kostele stojí zvonice ze 17. století, ve které visí starý zvon z roku 1482 ke cti Matky Boží a Všech svatých a dva nové zvony Michael a Jan Nepomucký z roku 1993.[4]
 • Podolská vodárna – významná technologická stavba zajišťující dodávku vody mnoha domácnostem v Praze ze Želivky (původně určená pro výrobu pitné vody pocházející přímo z řeky Vltavy)
 • Plavecký stadion – místo vhodné pro aktivní sport i rekreaci Pražanů
 • Ústav pro péči o matku a dítě – renomovaná nemocniceporodnicí (na obrázku úplně vlevo těsně pod Vyšehradem)
Ústav pro péči o matku a dítě

Zajímavé okolní objekty[editovat | editovat zdroj]

 • Císařská louka – velký ostrov na protějším břehu řeky Vltavy spadající pod městskou část Smíchov
 • Kavčí hory – velký areál České televize nacházející se na kopci nad řekou přímo nad Plaveckým stadionem, převážná většina tohoto televizního areálu se nachází přímo na území Podolí, zbytek pak v Nuslích. Hranice mezi katastry Podolí a Nuslí zde vede budovou zvanou "Rohlík".
 • Vyšehradský tunel pod vyšehradskou skálou pro silniční a tramvajovou dopravu i pro chodce spojující Podolí v Praze 4 a Podskalí v Praze 2 (Výtoň na katastru Vyšehradu)
Český yacht klub

Doprava[editovat | editovat zdroj]

MHD:

 • Páteřní tramvajová trať vedená po pravém břehu Vltavy od Vyšehradu směrem do Braníka a Modřan, tvoří ji linky č. 3 a 17
 • Kdysi tudy (vyšehradským tunelem) vedla i trolejbusová linka z pražské Pankráce (od továrny JAWA Nusle) až na Václavské náměstí
 • Ve stanici Podolí-Dvorce má svoji konečnou stanici také linka autobusu 124, dříve zde dlouhá léta končící linka 118 nyní končí ve stanici Smíchovské nádraží.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

 1. Obyvatelstvo a rozloha katastrálních území Prahy 2001–2014 [online]. Praha: Český statistický úřad, [cit. 2015-06-02]. Dostupné online.  
 2. PROFOUS A., Místní jména v Čechách – jejich vznik, původní význam a vývoj, Díl. III, Praha, 1951, s. 406
 3. Internetové stránky Římskokatolické farnosti u kostela sv. Michaela archanděla v Praze 4 – Podolí; KALOUSEK, J.: Archiv český čili staré písemné památky české i moravské sebrané z archivů domácích i cizích, díl XV., Praha 1826, s. 514.
 4. Internetové stránky Římskokatolické farnosti u kostela sv. Michaela archanděla v Praze 4 – Podolí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]