Televizní středisko Kavčí hory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budovy České televize na Kavčích horách
Kavčí hory ČT hlavní budova 1.jpg
Základní informace
Sloh moderní architektura
Architekt Jiří Holý
Poloha
Adresa Na Hřebenech II 1132/4, Podolí, Praha 4, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Televizní středisko Kavčí hory (zkratka TVS KH) je areál České televize (dříve Československé televize) z roku 1971. Nachází se v lokalitě Kavčí hory v Praze 4, na rozhraní Podolí a Nuslí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rozestavěné Televizní středisko Kavčí hory v Praze v roce 1971
Hlavní vstup do budovy ČT na Kavčích horách

Výstavba Televizního střediska Kavčí hory v Praze byla zahájena v roce 1962.[1]

U zrodu myšlenky na výstavbu nového televizního pracoviště stála potřeba technologického oddělení televizní a filmové výroby od samotného vysílání a specificky vybavené technologické prostředí.[2] Rozhodující podmínkou určující rozsah a strukturu připravovaného TVS byla provozní, výrobní a technická soběstačnosti pražského provozu ČST, a to jak při tvorbě programu, tak i v provozu.

Na podzim 1970 byla zprovozněna první část pražského TVS Kavčí hory.[3] V květnu 1973 zahájila ČST barevné vysílání II. programu,[4] v květnu 1975 pak přistoupila k témuž u I. programu.[5] Vysílání obou kanálů bylo kódováno v normě SECAM.[6]

Komplex na Kavčích horách byl dokončen a zprovozněn v letech 1979 a 1980.[7]

I po společenských změnách po listopadu 1989, z nichž zejména silně činnost TVS Kavčí hory ovlivnil vznik a působení nových a zahraničních komerčních televizí, s nimiž se ovšem produkce dokázala vypořádat a středisko může po modernizacích spolehlivě pokračovat ve své činnosti.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Výškovou dominantou celého areálu je výrazná úzká budova studií a televizní techniky, patrná z dalekého okolí, přesto však nikterak přemrštěná vzhledem k významu instituce celostátní televizní společnosti. Na okolní zástavbu Kavčích hor navazuje vcelku přiměřeně.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Objekt disponuje televizními studii o ploše 200 m2, 2x 400 m2 a 700 m2. Studia jsou vybavena příslušenstvím pro účinkující a televizní štáby včetně zázemí, kulis a obrazové i zvukové techniky a je tak soběstačný při plnohodnotném vysílání veškeré televizní produkce. Z technických a bezpečnostních důvodů bylo nutné vystavět chladící centrálu a požární stanici.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KÖPPLOVÁ, Barbara, a kol. Dějiny českých médií v datech: Rozhlas – Televize – Mediální právo. Praha: Karolinum, 2003. ISBN 80-246-0632-1. S. 192–194. Dále jen Dějiny. 
  2. Kavčí hory — Televizní studia — Historie — Vše o ČT — Česká televize. www.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2021-04-04]. Dostupné online. 
  3. Dějiny, s. 245.
  4. Dějiny, s. 250.
  5. Dějiny, s. 253.
  6. Dějiny, s. 244–245.
  7. Dějiny, s. 259.
  8. Kavčí hory — Televizní studia — Historie — Vše o ČT — Česká televize. www.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2021-04-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]