Praha-Kunratice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Praha-Kunratice
Ulice K Libuši a náměstí Prezidenta Masaryka
Znak městské části Praha-KunraticeVlajka městské části Praha-Kunratice
znakvlajka
Lokalita
Statusměstská část
Správní obvodPraha 4
ObvodPraha 4
Statutární městoPraha
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel10 091 (2021)[1]
Rozloha8,10 km²
Katastrální územíKunratice (část), Šeberov (část)
PSČ148 00
Počet domů1 672 (2021)[1]
Počet částí obce0 + 2 díly
Počet k. ú.0 + 3 díly ze dvou KÚ
Počet ZSJ17
Kontakt
Adresa úřadu ÚMČ Praha-Kunratice
K Libuši 7/10
Praha-Kunratice
148 00 Praha 414
info@praha-kunratice.cz
StarostkaIng. Lenka Alinčová
Oficiální web: www.praha-kunratice.cz
Praha-Kunratice na mapě
Praha-Kunratice
Praha-Kunratice
Další údaje
Kód 547042
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Praha-Kunratice jsou samosprávná městská část hlavního města Prahy v obvodu Praha 4. Její území je tvořeno téměř celým katastrálním územím Kunratice a přiléhajícím výběžkem katastrálního území Šeberov. Samosprávná městská část Praha-Kunratice navazuje na existenci samostatné obce Kunratice u Prahy, která byla k Praze připojena 1. ledna 1968, ale zachovala si vlastní místní národní výbor až do roku 1990, kdy byly v Praze ustaveny samosprávné městské části.

Přenesenou působnost pro správní obvod městské části Praha-Kunratice vykonává městská část Praha 4 v rámci správního obvodu, který tvoří pouze tyto dvě městské části.

Územní vymezení[editovat | editovat zdroj]

Do června 2014 bylo území samosprávné městské části Praha-Kunratice totožné s katastrálním územím Kunratice. K 1. červenci 2014 byla upravena hranice samosprávných městských částí Praha-Šeberov a Praha-Kunratice v okolí Kunratické spojky tak, že přestala odpovídat hranici katastrálních území Šeberov a Kunratice a vznikly tak v převážně nezastavěném území oboustranné přesahy.[2]

Katastrální hranice Šeberova a Kunratic kopíruje východní břeh rybníků Šeberák a Olšanského rybníka, hranice samosprávných celků však byla posunuta na Kunratickou spojku. Základní sídelní jednotka U Šeberáku-východ což je neobydlená a téměř nezastavěná část katastrálního území Šeberov západně od Kunratické spojky až k břehům Šeberovského a Olšanského rybníka byla nově vymezena jako územně technická jednotka Šeberov-Praha-Kunratice (výměra 0,311869 km²) a samosprávně připojena k městské části Praha-Kunratice. Na tomto území se nachází jen jedna nečíslovaná budova, na soukromé parcele č. 1479/2.

Naopak dva na sebe téměř navazující výběžky na jihovýchodním okraji katastrálního území Kunratice, dosahující až k zástavbě Hrnčíř, východně od elektrického vedení 110 kV (nově ZSJ Hrnčíře-U Kunratické spojky a Hrnčíře-západ), byly samosprávně připojeny k městské části Praha-Šeberov: změna se dotkla též čtyř kunratických číslovaných rekreačních budov (če. 23, 501, 502 a 55) a několika dalších, nečíslovaných objektů podobného charakteru, které tak nově samosprávně spadají pod Šeberov, i když jim zůstalo kunratické číslování.[2] Tento pás je přitom součástí urbanistického celku, k němuž patří též objekty če. 422 a čp. 422 na ploše, která zůstala v městské části Praha-Kunratice.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
  2. a b Změna hranice mezi městskými částmi Praha-Kunratice a Praha-Šeberov s účinností od 1.7.2014, Územní změny v Praze – rok 2014, Český statistický úřad, Krajská správa ČSÚ v Praze