Kunratice (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Praha-Kunratice)
Skočit na: Navigace, Hledání

městská část Praha-Kunratice
katastrální území Kunratice

Ulice

Praha-Kunratice – znak Praha-Kunratice – vlajka znak vlajka

základní data
kraj a obec: hlavní město Praha
městský obvod: Praha 4
správní obvod (pověřený úřad): Praha 4
datum připojení k Praze: 1. ledna 1968
katastrální výměra: 8,10 km²
obyvatel: 9 428 (31. 12. 2015[1])
hustota zalidnění: 1 164 obyv./ km²
počet základních sídelních jednotek: 16

poštovní směrovací číslo: 148 00
adresa úřadu městské části: ÚMČ Praha-Kunratice
K Libuši 7/10
Praha-Kunratice
148 00 Praha 414
starosta / starostka: Ing. Lenka Alinčová

Oficiální web

E-mailová adresa

Praha-Kunratice na mapě

Kunratice (německy Kunratitz bei Prag) jsou městská čtvrť a katastrální území, a od 24. listopadu 1990 pod názvem Praha-Kunratice také městská část na jihovýchodním okraji hlavního města Prahy o rozloze 809,92 ha. V roce 2017 zde bylo evidováno 143 ulic a 2075 adres.[2]

Historický přehled[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o Kunraticích (tehdy nazývaných Chunratitz, odvozených od jména Konrád) je z roku 1287. K Praze byla do té doby samostatná obec připojena k 1. lednu 1968 a začleněna do městského obvodu Praha 4. Dne 24. listopadu 1990 pak vzniká moderní samosprávná městská část Praha-Kunratice.

Kunratice dnes[editovat | editovat zdroj]

Radnice Kunratic, 2007

Kunratice mají také za sebou opravu sokolovny, radikální rekonstrukci a dostavbu místního úřadu (projekt arch. Jana Šabarta),[3] pokračují opravy kunratického zámku a v roce 2007 byla ukončena dostavba a rekonstrukce areálu ZŠ Kunratice v Předškolní ulici (nové pavilony, sportovní hala a venkovní sportoviště). V roce 2015 se zrekonstruovala silnice Kunratické spojka vedoucí od Kunratic (východ) na Chodov (Chodov a Opatov). Postupně se rekonstruují zchátralé komunikace v blízkosti centra Kunratic – například ulice Do Dubin (2015) a K Bažantnici.

Sídliště Flora[editovat | editovat zdroj]

Do katastrálního území Kunratic patří i malé sídliště Flora, i když funkčně patří k Jižnímu Městu. Nachází se v severovýchodní části Kunratic mezi Kunratickým lesem a kolejemi Vysoké školy chemicko-technologické.

V původních plánech výstavby Jižního Města II bylo zařazeno jako poslední šestá stavba. Mělo však k ní dojít až po roce 1990. Po Sametové revoluci se však obyvatelé Jižního Města postavili proti výstavbě dalších 8-12 patrových domů v těsné blízkosti Kunratického lesa (argumentovali především ohrožením lesa a životního prostředí). Tehdejší nové vedení radnice jim dalo po diskusi za pravdu a projekt byl upraven.

Sídliště Flora bylo postupně dostavováno koncem 90. let. Zahrnuje 3–5 patrové obytné domy vzhledově naprosto odlišné od zbylé zástavby Jižního Města II.

Dopravní obslužnost[editovat | editovat zdroj]

Do centrální části Kunratic jsou od září 2012 nově zavedeny městské autobusy. Kunratice obsluhuje linka 193, vedoucí směr metro Budějovická. Doplňkově jsou obsloužené tangenciální linkou (165) z Jižního Města, pokračující do Modřan a Komořan. Části Kunratic zvané Zelené Údolí (dříve Václavská louka) a Betáň jsou obsluhovány příměstskými linkami jezdícími též od metra Budějovická po ulici Vídeňská. Noční dopravu zajišťuje příměstská linka jedoucí až do Jílového u Prahy. K Horním Kunraticím přiléhajícím ke Kunratickému lesu (především obytný komplex Flora a vysokoškolské koleje) jezdí městské autobusy od stanice metra Chodov a Opatov (203 a 177).

V letech 2005–2008 byl kompletně rekonstruován hlavní tah Kunraticemi: ulice K Šeberáku, K Libuši, náměstí Prezidenta Masaryka a část ulice K Verneráku.

Restaurace[editovat | editovat zdroj]

V Kunraticích se nachází několik restaurací:

 • Na tý louce zelený
 • U krále Václava IV.
 • Hotel Rezidence Emmy
 • Lokál U Zavadilů
 • Restaurace Šeberák
 • Hospůdka U mazané kačeny
 • Snack bar Na Hrádku

Památky[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam kulturních památek v Kunraticích (Praha).
Kunratický barokní zámek a k němu přiléhající tvrz

Zámek[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Kunratice (zámek).

Hlavní dominantou Kunratic při pohledu z dálky je kunratický zámek nazývaný také Tvrz Kunratice. Jde o rozsáhlejší několikrát přestavovanou barokní stavbu založenou na místě dřívější tvrze. Během své historie sloužil různým účelům – východní křídlo je např. přestavěné na špejchar. Některé části (právě špejchar) jsou již opravené, hlavní část prošla v letech 2006–2008 rekonstrukcí. Zchátralá střední část zámku je v soukromých rukou a není veřejnosti přístupná.

Jedinečná barokní kalvárie na křižovatce „U Tří Svatých“ byla nenávratně zničena v padesátých letech minulého století.

Zámecký park[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Zámecký park v Kunraticích.

Ke Kunratickému zámku přiléhá také barokní park, který se dělí na dvě části – jižní a severní, pouze jižní je přístupná, nachází se zde altánek, dětské hřiště nebo tenisové kurty.

Zřícenina Nového hradu

Nový hrad[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Nový hrad u Kunratic.

Nový hrad je zříceninou královského gotického hradu ležící na lesnatém ostrohu severozápadně od centra obce Kunratice. Hrad byl postaven pro krále Václava IV. v letech 14111412. Král Václav IV. zde 16. srpna 1419 zemřel. V polovině prosince 1420 byl hrad obležen pražany a 27. ledna 1421 byl definitivně dobyt a zdevastovaný zapálen. Později už nebyl nikdy obnoven. Dodnes se zachovaly jen zbytky zdí obdélného paláce a věže. V roce 2014 byla obnovena lávka vedoucí k hradu.

Kostel[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Kostel svatého Jakuba Většího (Kunratice).

Vedle špejcharu Kunratického zámku stojí barokní kostel svatého Jakuba Většího z poloviny 18. století. Byl postaven na místě raně gotického kostelíka. Před ním stojí památník obětem světové války se jmény a sochou lva. Kunratický hřbitov se nachází směrem ke kunratickému lesu.

Bronzová busta T. G. Masaryka od Vincence Makovského, která byla umístěna na žulovém podstavci v parčíku na blízkém náměstí Prezidenta Masaryka již v letech 1937 a 1945, byla v roce 1990 opět obnovena.

Krajina[editovat | editovat zdroj]

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článcích Kunratický potok, Šeberák a Olšanský rybník (Kunratice).

Kunraticemi protéká Kunratický potok, ten pramení jihozápadně od Hrnčířského rybníka a nedaleko Barandovského mostu se vlévá do Vltavy. Po toku Kunratického potoka se v Kunraticích nacházejí rybníky Šeberovský (Šeberák), Hornomlýnský (Vernerák) a Dolnomlýnský (Mlejňák). V Kunraticích jsou další dva rybníky Olšanský (Olšanský potok) a poblíž zámku a zdejší základní školy se nachází rybníček Ohrada.

Lesy a parky[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článcích Kunraticko-michelský les a Údolí Kunratického potoka.

Na území Kunratic se nachází jeden z největších pražský lesů, les Kunratický. Ročně je navštíven okolo 678 tisíci návštěvníky který ho využívají pro krátkodobou relaxaci snadno dosažitelnou v oblasti Prahy. Pravidelně se zde běhá soutěž Velká kunratická, nachází se zde několik restaurací, dětských hřišť a historická památka, zřícenina Nový hrad u Kunratic. Mezi další velké zelené plochy v kunraticích patří les Bažantnice a Zámecký park. Ani jeden ze zdejších lesů neumožňuje zvěři migraci, jsou totiž obklopeny zástavbou.

Zemědělství[editovat | editovat zdroj]

Kunratice jsou známé pro pěstování jahod, které rostou na polích kolem Kunratic a také se zde prodávají. První jahodové pole tu založil v roce 1959 Václav Jakoubek starší. Do roku 1993 zde fungovalo zemědělské družstvo Kunratice, po tomto roce vznikla firma Jahody Kunratice. Tato firma v současnosti hospodaří na 26 hektarech zdejší půdy, kde 10,6 ha tvoří plodné plochy a 3,5 ha mladá výsadba.[4] Zdejší pole jsou v sezóně pravidelně zalévána. Od roku 2015 tu také funguje jediné melounové pole v Česku, melouny jsou prodávány ve zdejší prodejně s potravinami Kunratická stodola.[5] Ta má pobočku také v obchodním centru Chodov,[6] zabývá se i rozvozem potravin do restaurací a dalších obchodů.

V kultuře[editovat | editovat zdroj]

O Kunraticích pojednává ve své písni hudební skupina Tři sestry. Je součástí alba Průša se vrací a nazývá se „Kunratice", byla vydána v roce 1998.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Kunratice územím sousedí s těmito čtvrtěmi a obcemi: Libuš, Písnice, Šeberov (Hrnčíře), Chodov, Krč, Vestec u Prahy.

Růžice kompasu Kunraticko-michelský les Chodov Chodov Růžice kompasu
Libuš Sever Šeberov
Západ   Kunratice   Východ
Jih
Písnice Vestec Hrnčíře

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Obyvatelstvo Prahy podle městských částí 1991–2015 [online]. Český statistický úřad [cit. 2016-06-08]. Dostupné online. 
 2. Ministerstvo vnitra ČR. Adresy v České republice [online]. 2017-07-24 [cit. 2017-07-25]. Dostupné online. 
 3. PROSTOR - Architektura, interiér, design: Průvodce - Praha-jih [online]. [cit. 2017-07-25]. Dostupné online. 
 4. Historie [online]. Kunratické jahody [cit. 2017-03-01]. Dostupné online. 
 5. Kunratické melouny – Z metropole [online]. České televize, 2015-09-19 [cit. 2017-03-01]. Dostupné online. 
 6. Kunratická stodola [online]. centrumchodov.cz [cit. 2017-03-01]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • MÜLLER, Miloslav. Místo, kde zemřel král: Historie a památky Kunratic. Historický obzor, 1998, 9 (1/2), s. 34–36.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]