Nemocnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Reliéf nemocnice na budově Muzea umění v Olomouci

Nemocnice (hovorově a slangově špitál, někdy lazaret) je lékařské zařízení určené k léčení lidí. Klasická nemocnice v rozvinutých zemích se skládá z několika částí – lůžková oddělení, specializované ambulance, paraklinická oddělení, technické zázemí a vedení (management). Lékařské zařízení, které poskytuje jen ambulantní péči (je tedy bez lůžkových částí) se označuje jako poliklinika.

Struktura nemocnice[editovat | editovat zdroj]

Běžná nemocnice má jako každá organizace vedení v čele s ředitelem a jeho managementem. Při vedení každé nemocnice sídlí hlavní sestra nemocnice. Jednotlivá oddělení nebo kliniky mají v čele primáře (oddělení) nebo přednosty (kliniky, ústavy). Kliniky velkých nemocnic mají často více oddělení nebo stanic v čele s primáři nebo vedoucími stanic. Na každé klinice nebo oddělení je vrchní sestra nebo staniční sestra dohlížející na řadové zdravotní sestry a sanitáře.

Primáři a přednostové mají své zástupce, asistenty, odborné asistenty, a sekundáře. V nemocnicích se dále můžeme potkat se sociálními pracovníky, psychology, pomocným personálem, mediky (posluchači lékařských fakult) a sestrami-žákyněmi (studentkami zdravotnických škol). Na větších dětských odděleních působí učitelé a poslední dobou nemocniční klauni.

Podobnou strukturu mají operační sály a sálky na drobné zákroky.

Oddělení nemocnice[editovat | editovat zdroj]

Nemocnice U Apolináře

Chirurgické obory[editovat | editovat zdroj]

Interní obory[editovat | editovat zdroj]

Další odbornosti[editovat | editovat zdroj]

Paraklinická oddělení[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o tzv. komplement nemocnice, tedy o specializované laboratoře a další úseky:

Ve velkých a fakultních nemocnicích jsou při jednotlivých odděleních speciální centra pro terapii klinických jednotek. Při nemocnicích bývají zřízeny ambulance pro pacienty spádové oblasti. Tyto ambulance vedou lékaři nemocnice nebo soukromí specialisté pronajímající si prostory nemocnice.

Provoz nemocnic dále zajišťuje kuchyně, technici a údržbáři, úklid, prádelna a doprava. Velká část nemocnic v rozvinutých zemích bývá vybavena heliportem či helipadem.

Fakultní nemocnice[editovat | editovat zdroj]

Celkový pohled na motolskou nemocnici v Praze

Fakultní nemocnice spolupracují s příslušnou lékařskou fakultou a např. v České republice jsou jako příspěvkové organizace řízeny Ministerstvem zdravotnictví. K roku 2014 je však plánována jejich přeměna na tzv. univerzitní nemocnice, kde by již ředitele nejmenoval ministr zdravotnictví, ale jejich správní rada, obsazená jak zástupci státu, tak příslušné vysoké školy a kraje. Dosavadní majetek, který patří státu a který fakultní nemocnice jen spravují, bude na univerzitní nemocnice bezúplatně převeden. Zrušení či zprivatizování takové nemocnice však bude možné pouze na základě zákona.[1]

Seznam českých fakultních nemocnic[editovat | editovat zdroj]

Do roku 2012 byly fakultními i pražské nemocnice Na Bulovce a Thomayerova.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fakultní nemocnice se přejmenují na univerzitní, jejich ředitele nebude jmenovat ministr. iHNed.cz [online]. 08.11.2011 [cit. 22.04.2012]. Dostupné online.  
  2. Thomayerova nemocnice a Bulovka už nebudou fakultní. Lidovky.cz [online]. 22.08.2011 [cit. 22.04.2012]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]