Fakultní nemocnice Ostrava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fakultní nemocnice Ostrava
Areál FNO v Ostravě-Porubě
Areál FNO v Ostravě-Porubě
Základní údaje
Právní forma příspěvková organizace
Datum založení 1912 a 26. března 1991
Sídlo Ostrava, Česká republika
Adresa sídla Ostrava, Česko
Souřadnice sídla
Identifikátory
Oficiální web http://www.fno.cz/
IČO 00843989
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fakultní nemocnice v Ostravě, nacházející se v městské části Poruba, je centrálním léčebným zařízením pro Moravskoslezský kraj. Její areál, ležící nedaleko Vysoké školy báňské, zabírá plochu západního okraje porubského sídliště a tvoří jej celkem 41 klinik, oddělení, ústavů a center. Celé zařízení má kapacitu okolo 1 200 lůžek a ročně ošetří okolo čtyřiceti tisíc pacientů. Současný porubský areál vznikal postupně; hlavní budova urgentního příjmu byla otevřena v roce 1991 a během následujících let pak byly vystavěny další její objekty. V roce 1992 získala nemocnice statut fakultní. Od roku 2005 je porubský nemocniční areál považován za dokončený.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie FNO začíná roku 1912, kdy byla otevřena Nemocnice v Zábřehu, která se stala základem dnešní nemocnice. Během druhé světové války, sloužila nemocnice pro potřeby Němců. Po druhé světové válce nastala obnova nemocnice. Roku 1992 získala nemocnice statut fakultní nemocnice a o dva roky později byla otevřena nová budova lůžkového monobloku v porubském areálu. Roku 2001 došlo k otevření nové porodnice, Fakultní nemocnice Ostrava.

Dne 10. prosince 2019 došlo v této nemocnici ke střelbě, při které na místě zemřely čtyři osoby a další tři podlehly zraněním.[2]

Doprava k nemocnici[editovat | editovat zdroj]

V současnosti (tj. k 2014) k Fakultní nemocnici jezdí tramvajové linky číslo 5, 7, 8, 17 a v nočních hodinách linka číslo 9, na zastávku Fakultní nemocnice. Dále k nemocnici dojíždí autobusy MHD na zastávky Domov Sester (nedaleko vchodu do polikliniky, a domova sester; linky 37 a 58), Pod Nemocnicí (za areálem, u skladiště léčiv a infuzních roztoků, linky 37 a 58), K Myslivně (u budovy Kliniky Onkologické, linky 37 a 58), Poruba, U Nemocnice (hlavní vjezd do areálu, linky 40 a 58) a Fakultní nemocnice (u vchodu do polikliniky, linka 40).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie FNO na jejích stránkách
  2. TELEVIZE, Česká. Útok v Ostravě má sedmou oběť, těžce zraněná žena zemřela. ČT24 [online]. [cit. 2019-12-12]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]