Fakultní nemocnice Plzeň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fakultní nemocnice Plzeň
Areál nemocnice na Lochotíně
Areál nemocnice na Lochotíně
Vznik 18. března 1991
Právní forma příspěvková organizace
Sídlo Edvarda Beneše 1128/13, Plzeň, 301 00, Česko
Souřadnice
Oficiální web www.fnplzen.cz
IČO 00669806 (VR)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fakultní nemocnice Plzeň je zdravotnické zařízení pro základní, specializovanou i superspecializovanou medicínskou péči pro pacienty zejména v Plzeňském kraji. Ve spolupráci s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Plzni a Fakultou zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni se významně podílí na vzdělávání zdravotnických odborníků, jako jsou zdravotní sestry nebo lékaři.

Zahrnuje dva rozsáhlé, od sebe několik kilometrů vzdálené areály v Plzni na Borech a na Lochotíně. Poskytuje lůžkovou i ambulantní péči hlavně pro Plzeňský a Karlovarský kraj na základní i speciální úrovni. Terapii na tzv. superspeciální úrovni poskytuje v některých případech i pro další části České republiky.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti disponuje zhruba 1800 lůžky a zaměstnává přes 4 tisíce lidí. Ročně zajišťuje asi 55 tisíc hospitalizací a více než 800 tisíc ambulantních vyšetření. Mezi speciální oblasti medicíny, kde FN Plzeň poskytuje tzv. superspeciální lékařskou péči, patří například oblasti umělého oplodnění, operace jater, prostaty a ledvinových nádorů nebo transplantace kostní dřeně. Na jaře 2011 byl v areálu na Lochotíně uveden do provozu nový pavilon Onkologického centra.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Orientační mapa lochotínského areálu FN Plzeň.png

Od přelomu 19. a 20. století byla postupně v několika etapách budována Městská všeobecná veřejná nemocnice císaře a krále Františka Josefa I. a některé její budovy slouží v areálu FN Plzeň na Borech dodnes. V roce 1952 byla Městská všeobecná veřejná nemocnice přejmenována na Fakultní nemocnici KÚNZ (krajského ústavu národního zdraví). V dubnu roku 1979 bylo zahájeno budování nového areálu na Lochotíně, jehož výstavba v několika etapách pokračuje dodnes.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]