Fakultní nemocnice Plzeň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fakultní nemocnice Plzeň
Areál nemocnice na Lochotíně
Areál nemocnice na Lochotíně
Vznik18. března 1991
Právní formapříspěvková organizace
SídloEdvarda Beneše 1128/13, Plzeň, 301 00, Česko
Souřadnice
Oficiální webwww.fnplzen.cz
Datová schránkapbvtj63
IČO00669806 (VR)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data můžou pocházet z datové položky.

Fakultní nemocnice Plzeň je zdravotnické zařízení pro základní, specializovanou i superspecializovanou medicínskou péči pro pacienty zejména v Plzeňském kraji. Ve spolupráci s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Plzni a Fakultou zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni se významně podílí na vzdělávání zdravotnických odborníků, jako jsou zdravotní sestry nebo lékaři.

Zahrnuje dva rozsáhlé, od sebe několik kilometrů vzdálené areály v Plzni na Borech a na Lochotíně. Poskytuje lůžkovou i ambulantní péči hlavně pro Plzeňský a Karlovarský kraj na základní i speciální úrovni. Terapii na tzv. superspeciální úrovni poskytuje v některých případech i pro další části České republiky.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti disponuje zhruba 1800 lůžky a zaměstnává přes 4 tisíce lidí. Ročně zajišťuje asi 55 tisíc hospitalizací a více než 800 tisíc ambulantních vyšetření. Mezi speciální oblasti medicíny, kde FN Plzeň poskytuje tzv. superspeciální lékařskou péči, patří například oblasti umělého oplodnění, operace jater, prostaty a ledvinových nádorů nebo transplantace kostní dřeně. Na jaře 2011 byl v areálu na Lochotíně uveden do provozu nový pavilon Onkologického centra.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Orientační mapa lochotínského areálu FN Plzeň.png

Od přelomu 19. a 20. století byla postupně v několika etapách budována Městská všeobecná veřejná nemocnice císaře a krále Františka Josefa I. a některé její budovy slouží v areálu FN Plzeň na Borech dodnes. V roce 1952 byla Městská všeobecná veřejná nemocnice přejmenována na Fakultní nemocnici KÚNZ (krajského ústavu národního zdraví). V dubnu roku 1979 bylo zahájeno budování nového areálu na Lochotíně, jehož výstavba v několika etapách pokračuje dodnes.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]