Fakultní nemocnice Olomouc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fakultní nemocnice Olomouc
Historická fotografie plicního oddělení olomoucké nemocnice
Zkratka FNOL
Předchůdce Zemské ústavy císaře Františka Josefa I.
Vznik 1896
Sídlo I. P. Pavlova 6
Olomouc
ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Působnost Olomoucký kraj
Úřední jazyk Čeština
Ředitel nemocnice prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D.
Ekonomický náměstek a zástupce ředitele Ing. Tomáš Uvízl
Oficiální web www.fnol.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fakultní nemocnice Olomouc je zdravotnické zařízení v Olomouci, je jednou z devíti fakultních nemocnic a současně jednou z největších zařízení tohoto typu v Česku, největším v Olomouckém kraji. Je také výukovou nemocnicí pro Lékařskou fakultu Univerzity Palackého.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Olomoucká fakultní nemocnice zahrnuje 52 pracovišť a celkovým počtem 3 500 zaměstnanců.[1] III. interní klinika Fakultní nemocnice Olomouc je jedno ze čtyř odborných center v Česku zabývajících se léčbou akromegalie. Dne 5. prosince 2006 byl ve fakultní nemocnici zprovozněn babybox.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budova očního oddělení začátkem 30. let. 20. století

Olomoucká nemocnice byla založena roku 1896. Předchůdce dnešní Fakultní nemocnice v Olomouci se začal stavět dva roky po vydání souhlasu císaře Františka Josefa I.zemského sněmuBrně s budováním Zemských ústavů v Olomouci. Nová nemocnice byla postavena na Nové Ulici a předána do užívání 19. srpna 1896.

Kromě nemocničních oddělení a dalších zařízení byl v nemocnici zřízen domov řádových sester.[2] Sestry terciářky vyznávají kult Božského Srdce Páně, který spolu s ostatními středověkými mystiky rozvíjel i sv. František z Assisi.[3] Nová nemocnice poté převzala pacienty starší nemocnice (založené již roku 1787) v minoritském klášteře.

Architekt Jaroslav Čermák, který byl též členem III. řádu sv. Františka z Assisi, pro ně navrhl ústavní kapli Božského srdce Páně, která byla v areálu Fakultní nemocnice v Olomouci dokončena v roce 1950, jako poslední z realizovaných staveb tohoto architekta.

Dne 4. září 2018 byla otevřena nová klinika označená jako „Y", sloužící pacientům a pracovníkům II. interní kliniky gastroenterologie a geriatrie. Stála 398 milionů korun, má lepší zázemí pro pacienty a řadí se mezi pasivní domy, je více než desetkrát energeticky úspornější než ostatní budovy v areálu. Autorem návrhu je český architekt Adam Rujbr a jeho ateliér.[4]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fakultní nemocnice Olomouc [online]. Olomouc: FNOL, rev. 2018. Dostupné online. (česky) 
  2. Fakultní nemocnice Olomouc
  3. VODA, David. Zahlušený tlukot eucharistického Srdce. Listy [online]. [cit. 2015-1-15]. Roč. 2012, čís. 5. Dostupné online. 
  4. Energeticky úsporná klinika od Adam Rujbr Architects. www.tvarchitect.com [online]. 2018-09-07 [cit. 2018-09-07]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]