Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady je zdravotnické zařízení v pražské městské čtvrti Vinohrady, které představuje soubor specializovaných klinik, oddělení, ústavů, lékárny, heliportu a dalších budov poskytujících preventivní, diagnostickou a léčebnou péči obyvatelstvu, stejně jako vzdělávání zdravotníků a lékařů. Je také klinickou a preklinickou výukovou bází posluchačům 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a postgraduálního doktorského studia v biomedicíně. Nachází se v sousedství Státního zdravotního ústavu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pavilón N – sídlo klinik plastické chirurgie, popálenin a stomatologie.

Rozhodnutí o založení nemocnice padlo na pražském zastupitelstvu v červenci 1897. Hlavním projektantem stavby byl architekt Karel Horák spolupracující s odborným lékařským konzultantem MUDr. Václavem Michalem. K otevření nemocnice se 103 lůžky došlo 11. května 1902. Prvními primáři interního a chirurgického oddělení se stali internista MUDr. Erazim Vlasák a chirurg MUDr. Václav Michal. Následujícího roku pracoviště obdrželo tzv. právo veřejnosti (zákonem č. 129), kterým získalo oficiální název Všeobecná veřejná nemocnice císaře a krále Františka Josef I, okresu Vinohradského a Žižkovského. V roce 1910 došlo k zahájení provozu infekčního pavilónu, v té době zde bylo 328 lůžek.

První světová válka zapříčinila vznik značných finančních ztrát, a proto se nemocnice stala v roce 1921 jediným státním zařízením takového typu v Čechách, řízeným přímo ministerstvem zdravotnictví pod názvem Všeobecný veřejný státní ústav léčebný. Za první republiky došlo k jejímu stavebnímu rozvoji a navázání spolupráce s pražskou lékařskou fakultou na habilitačních a jmenovacích řízeních. K roku 1936 vykazovala 599 lůžek a následujícího roku došlo k zahájení činnosti moderního chirurgického pavilónu (H), jehož kapacita byla 219 lůžek.

Po vzniku Lékařské fakulty hygienické Univerzity Karlovy v roce 1953 se nemocniční areál stal výukovou bází posluchačům této fakulty. V roce 1952 zde byla zřízena Dětská klinika.

Nemocnice poskytuje léčebnou péči spádové oblasti občanů z Prahy 10, 3, 4 a okresu Praha-východ. Existují zde specializovaná pracoviště jako například Klinika popáleninové medicíny nebo Klinika plastické chirurgie, které zajišťují léčbu pro celou republiku.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

K roku 2010 měla fakultní nemocnice 2 500 zaměstnanců, 1279 lůžek, přes 48 000 pacientů za rok, 60 ambulantních pracovišt, které léčí přibližně 600 000 pacientů.

Pracoviště[editovat | editovat zdroj]

Sídlo[editovat | editovat zdroj]

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
Šrobárova 50
100 34 Praha 10

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°4′34″ s. š., 14°28′31″ v. d.