Portál:Praha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Solid white.svg
Úvod upravit
Portál:Praha

Portál o hlavním městě Praze.

Prague CoA CZ.svg
O Praze upravit
Praha je hlavní a současně největší město České republiky, a zároveň i historická metropole. Leží ve středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, nikoli však jeho součástí. Je sídlem velké části státních institucí a množství dalších organizací a firem. Sídlí zde též arcibiskup pražské arcidiecéze, který je formální hlavou katolické církve v České republice.

Do dnešní podoby se Praha vyvíjela jedenáct století. V současnosti se rozkládá na území 496 čtverečních kilometrů a má 1 218 644 obyvatel.

Praha je všeobecně uznávána jako jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Historické centrum města s jedinečným panoramatem Pražského hradu, největšího hradního komplexu na světě, je památkovou rezervací UNESCO. Právě historické jádro města a mnohé památky přilákají ročně statisíce turistů ze zemí celého světa.

Jméno Praha se tradičně odvozuje od slova práh. Historici obvykle tvrdí, že Praha je pojmenována po říčním prahu či jezu, který se nacházel někde na místě dnešního Karlova mostu.

Celý článek o Praze

Newspaper Cover.svg
Článek upravit
Výstupní zastávky
Výstupní zastávky

Tramvajová smyčka Sídliště Řepy je hlavové obratiště v pražské kolejové síti, nacházející se na okraji sídliště Řepy. Smyčka byla vybudována v roce 1988 spolu s celou tramvajovou tratí do Řep; svou nynější podobu získala v létě roku 2010 při celkové rekonstrukci tratě.

Autobusová smyčka
Okolo smyčky leží trojice ulice Na chobotě, Drahoňovského a Makovského. V těchto ulicích se nachází autobusová smyčka Sídliště Řepy. V ulici Na chobotě se nachází zálivová výstupní zastávka, v ulici Drahoňovského je možné stání manipulujících autobusů u kraje vozovky a v ulici Makovského se nachází nástupní zastávka.

Kusá předávací kolej
Výstavba kusé předávací koleje spojující smyčku Sídliště Řepy a železniční stanici Praha-Řepy (dříve Praha-Zličín) započala v roce 1990, avšak o několik měsíců později byla kvůli nedostatku financí její stavba přerušena. K znovuobnovení stavby a dokončení celé koleje došlo až v červnu 1995 a to kvůli nutnosti přepravy velkého počtu dodávaných vozů typu Tatra T6A5.

Více o Smyčce Sídliště Řepy

Vista-xmag.png
Rozcestník upravit
Části Prahy

Praha 1Praha 2Praha 3Praha 4Praha 5Praha 6Praha 7Praha 8Praha 9Praha 10Praha 11Praha 12Praha 13Praha 14Praha 15RadotínŘepyLetňanyKbelyHorní PočerniceÚjezd nad LesyPraha 22

Pražská divadla
Bouda (divadlo)Divadlo Bez zábradlíDivadlo Na FidlovačceDivadlo Na zábradlíDivadlo SklepDivadlo Spejbla a HurvínkaDivadlo na VinohradechDivadlo v DlouhéHudební divadlo KarlínLaterna magikaNárodní divadloOsvobozené divadloSemafor (divadlo)Stavovské divadloStudio YpsilonStátní opera PrahaDivadlo UngeltŽižkovské divadlo Járy Cimrmana

Pražské hřbitovy
Břevnovský hřbitovEvangelický hřbitov ve StrašnicíchHrdlořezský hřbitovMalostranský hřbitovOlšanské hřbitovySlavínStarý židovský hřbitovVyšehradský hřbitov

Pražská muzea
Museum KampaLetecké muzeum KbelyMuzeum Antonína DvořákaMuzeum hlavního města PrahyNárodní galerie v PrazeNárodní muzeumNárodní technické muzeum v PrazeMuzeum v podskalské celnici na VýtoniVozovna StřešoviceŽidovské muzeum v Praze

Pražské kostely
Kostel svatého Bartoloměje (Praha)Kostel svatého Ducha (Praha)Bazilika svatého JiříKostel svatého Mikuláše (Staré Město)Kostel Narození Páně (Praha)Kostel Panny Marie (Pražský hrad)Kostel Matky Boží před TýnemKostel svatého Mikuláše (Malá Strana)Kostel Panny Marie Sněžné (Praha)Kostel Nejsvětějšího Salvátora (Praha)Katedrála svatého Víta, Václava a VojtěchaKostel svatého Matěje (Praha)Kostel Nejsvětější Trojice (Smíchov)Kostel svatého Gabriela (Smíchov)Kostel svatého Václava (Smíchov)Betlémská kaple na ŽižkověKostel Nejsvětějšího srdce Páně (Vinohrady)Kostel svatého Prokopa (Žižkov)Kostel Povýšení svatého Kříže (Žižkov)Kostel svaté Ludmily (Vinohrady)Rotunda svatého Martina (Vyšehrad)Bazilika Nanebevzetí Panny Marie (Strahov)

Pražské parky a zahrady
Botanická zahrada Univerzity KarlovyBotanická zahrada hl. m. PrahyDienzenhoferovy sadyHavlíčkovy sadyJelení příkopKrálovská oboraKrálovská zahradaPalácové zahrady pod Pražským hrademPetřínRiegrovy sadySeminářská zahradaZoologická zahrada Praha

Související portál
Pražský hrad

Gnome-applications-graphics.svg
Obrázek upravit
Tunel Blanka, železná výztuž.jpg

Tunel Blanka je nově budovaný tunel o délce přibližně 6,3 kilometru bude součástí pražského okruhu. Na fotografii tunelový tubus vedoucí mezi Špejcharem a Trojou.

Folder-open.svg
Kategorie upravit
Vista-blockdevice.png
Chybějící články upravit
Wikimedia-logo.svg
Wikimedia upravit
Applications-system.svg
O portále upravit
  • Výpis všech stránek portálu naleznete na podstránce správa
  • Pomoci můžete i přímo úpravami portálu, vybíráním zajímavých článků a obrázků, které by se mohly na portálu objevit.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Praha}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.